prvi zakon marka aurelija

Veoma je tesko o najtezim pitanjima govoriti jednostavno,tj. tako da te svi razumeju.Potrebno je izvanredno poznavati materiju o kojoj se govori/pise,i imati pedagoski talenat.Cuveni matematicar iz 19.veka Lagranz je govorio da si tek onda nesto shvatio u matematici ako si u stanju da prvom coveku koga sretnes na ulici sve objasnis tako da on sve razume.Lakoca izrazavanja pleni,ona svedoci o nadahnucu i jos mnogo toga.Zahteva genijalnost,sposobnost da se razgovara i sa doktorima i sa pastirima,svakome na njegovom nivou.Zasto je to tako?Zasto komplikovanje tako smeta?Mozda zato sto zahteva naprezanje da se shvati komplikovano izlaganje.Uostalom strucne tekstove razumeju samo strucnjaci kojih je jako malo.Potreba da sira javnost razume najnovije tokove u nauci je navela najveceg fizicara danasnjice Stivena Hokinga da napise knjigu : Kratka povijest vremena.Zatim cuveni astronom Karl Sagan se angazovao da priblizi astronomiju i astrofiziku obicnim ljudima.Nije cudno sto su najveci sahisti svih vremena :Morfi, Kapablanka i Fiser igrali tako jednostavno i sve redom pobedjivali.Cuveni zakon u pedagogiji:ako znas=sve je lako,a ako ne znas=sve je tesko;poredjenje jednostavnosti i komplikovanosti.Najstabilnije stanje je ono sa minimumom energije.Sledi da treba biti opusten.Od komplikovanosti i glava zaboli.
 
jagodica:
izvini mislim da je recenica malo fraza i nije mi bash jasna. bolje definishi problem koji te zaokuplja.
Izvini Jagodice ako nisam bio dovoljno jasan.Pokusao sam da sa sto manje reci kazem sto vise.Princip je : ko razume-shvatice.Salim se,naravno.Da li sam kontradiktoran?Govorim o jednostavnosti i razumljivosti,a evo,prvi sagovornik me nije razumeo.Da sam ispostovao princip jednostavnosti,ono sto sam rekao u nekoliko recenica morao bih da napisem nekoliko strana.Smatram da na forumu moramo pisati KRATKE tekstove.To nikako da shvati Tuzni_Patak.Ko ima strpljenja da procita sve sto Patak napise?Ja prvi odustanem.Izvinite na maloj digresiji.Konciznost koju pokusavam da negujem ide na ustrb jednostavnosti,cak i kada se o jednostavnosti govori.Zao mi je,ali smatram da ne moze drugacije na forumu,dok u zivom razgovoru moze.Ili cemo pisati debele knjige.Zatim,potrebno je i malo predznanja...
 
Neko je zvao patka......
Moji tekstovi jesu dugi, ali dužina nije isto što i jasnost i uprošćena linija toka misli....

Ovde imamo mnogo generacija i mnogo nivo i kulture i znanja i sve to treba obuhvatiti , jer ne želim da neko ostane zaobidjen....

A čitanje celog teksta ostavljam kao opciju pojedincu.... Preživeće i bez pročitanog teksta Tužnog patka.....
 
Inače se slažem sa idejom da su sve prirodne stvari, prirodna čuda , divna i jednostavna....

I svakome ko je u "skladnom disanju" sa prirodom nije teško objasniti sve.....Osim ljudi, oni su složeni, iako su "nesloženi" kako kaže piksi , ulični frulaš-govornik.
 
jasan mi je tvoj tekst
ok mislila sam na samu temu ali ok sad mi je jasno
samo mislim da veliko isticanje genija nije bash pametno...onda se nama ostavlja da smo mi obichni crvi koji najvishe sto mogu da urade na zemlji jeste da slozhe boje odece u lepom poretku..mislim da svako moze da pronadje neku crtu u sebi. ok treba poshtovati ali ne potcenjivati sebe
ali opet izgleda da postoje nadareni ljudi secam se nekog klinca od 3 godine koji je igrao shah, iz sombora mislim, bilo na tv..znachi kao svako dete, samo igra shah. u cemu je tu stvar, u neuronima.
 
citala sam aristotelovu "poetiku"...
prevodilac tj.isti onaj koji je i napisao predgovor,a potom i posebnu knjigu o analizi iste,je bio nerazumljiviji od samog aristotela,koji je jednostavnim recenicama u 60ak strana rekao sve sto je zeleo... ako uzmemo u obzir i to kada je ziveo,cini mi se da je znacaj jos veci...
i uopste,ako malo zastanemo i osvrnemo se,genijalnost i jeste u jednostavnim stvarima...
a ako nam se nesto cini komplikovanim,vazno je samo zagrebati povrsinu...osnova svega je jednostavnost...
samo,nekome ko je "antitalenat" za fiziku ili matematiku,sigurno nimalo nece delovati jednostavno izvodjenje nekih formula ili pojava,a opet onome kojima je to "u krvi" nista nece biti lakse od toga...
 
wet look:
samo,nekome ko je "antitalenat" za fiziku ili matematiku,sigurno nimalo nece delovati jednostavno izvodjenje nekih formula ili pojava,a opet onome kojima je to "u krvi" nista nece biti lakse od toga...

mislim da ne postoje antitalenti.
ako ti npr ne ide fizika, uzmi lepo, sedi, izuci sve sto ti nije jasno, pitaj svaku glupost...pa da vidis kako ti nista nece biti jasno. kada si ti u skoli videla nekog da nesto pita. u 10% slucajeva se neko javi (hmmm da li sam preterala) a ostali cute. i onda posle casa uvek komentari kako nista niko ne razume. zamisli kad bi se postavljala pitanja. koliko je samo vremena u skoli protraceno.
ali zasto bi to neko radio ucio fiziku, mi se uglavnom 'isprofilisemo' za nesto i onda vise ne zelimo da se bakcemo necim drugim ili nemamo vremena. zasto smo se isprofilisali za nesto..p amozda si sa bakom u detinjstvu pevala pesmice i to ti je preslo u naviku i eto sada ti hrlish ka operskoj pevacici. da ti je baka bila npr zlatar mozda bi pravila narukvice.

e zashto neko nesto komplikuje...mozda je nesiguran, mozda ne ume da se izrazhava.. nmozda je aristotel bio samo proachunatiji a ovaj lik rekao mnogo pametnije ali dzaba kad je komplexash. kako pametnije pa eto sad postoje, u proslim porukama nisu postojali

naishla sam na knjigu 'kako da budete genije' na osnovu ajnshtajna tako nesto..nez nam tacan naziv (mada naravno znamo da on nije radio sam nego mileva blabla ; ))) )...sushtina je u tome da se ne plasis svojih ideja i iskrica koje smo naucili da ignorishemo..i pitanja..znachi ti pomislis ' e super bi bilod a je drvece plavo' i onda posto si naucena da je to sasavo kazes...e kretenu..a neces ni da razmotrish
zasto ovo pisem ne nameravam da postanem genije sasvim mi je ok ovako..ali ako neko hoce.
meni je matematika isla sasvim ok. i onda kad sam gledala zasto drugima ne ide - pa zato sto je ne rade!! i zato sto odustaju.
 
jedino da te uzmu kao bebu, izmere ti gene... i onda na osnovu toga kazu koje je idealno zanimanje za tebe
to ce verovatno i da rade: ))
ili da te neko u toku skolovanja vise prati...da te gleda kao npr igracha u timu i da razmisli gde bi ti bio dobar i da te tu ubacuje. to u USA npr sigurno i rade. kod nas si ostavljen sam sebi i svojoj volji a sve ima + i -
 
jagodica:
wet look:
samo,nekome ko je "antitalenat" za fiziku ili matematiku,sigurno nimalo nece delovati jednostavno izvodjenje nekih formula ili pojava,a opet onome kojima je to "u krvi" nista nece biti lakse od toga...

mislim da ne postoje antitalenti.
ako ti npr ne ide fizika, uzmi lepo, sedi, izuci sve sto ti nije jasno, pitaj svaku glupost...pa da vidis kako ti nista nece biti jasno. kada si ti u skoli videla nekog da nesto pita. u 10% slucajeva se neko javi (hmmm da li sam preterala) a ostali cute. i onda posle casa uvek komentari kako nista niko ne razume. zamisli kad bi se postavljala pitanja. koliko je samo vremena u skoli protraceno.
ali zasto bi to neko radio ucio fiziku, mi se uglavnom 'isprofilisemo' za nesto i onda vise ne zelimo da se bakcemo necim drugim ili nemamo vremena. zasto smo se isprofilisali za nesto..p amozda si sa bakom u detinjstvu pevala pesmice i to ti je preslo u naviku i eto sada ti hrlish ka operskoj pevacici. da ti je baka bila npr zlatar mozda bi pravila narukvice.

e zashto neko nesto komplikuje...mozda je nesiguran, mozda ne ume da se izrazhava.. nmozda je aristotel bio samo proachunatiji a ovaj lik rekao mnogo pametnije ali dzaba kad je komplexash. kako pametnije pa eto sad postoje, u proslim porukama nisu postojali

naishla sam na knjigu 'kako da budete genije' na osnovu ajnshtajna tako nesto..nez nam tacan naziv (mada naravno znamo da on nije radio sam nego mileva blabla; ))) )...sushtina je u tome da se ne plasis svojih ideja i iskrica koje smo naucili da ignorishemo..i pitanja..znachi ti pomislis ' e super bi bilod a je drvece plavo' i onda posto si naucena da je to sasavo kazes...e kretenu..a neces ni da razmotrishzasto ovo pisem ne nameravam da postanem genije sasvim mi je ok ovako..ali ako neko hoce.
meni je matematika isla sasvim ok. i onda kad sam gledala zasto drugima ne ide - pa zato sto je ne rade!! i zato sto odustaju.

BRAVO! ja se 100000000% slazem sa jagodicom!

pogodila je samu sustinu stvari i na super primerima sve objasnila!

ne postoje antitalenti, vec samo razliciti afiniteti koje ljudi imaju i prvenstveno razvijaju!
 
A sta mislite kako se odgajaju deca geniji...

Treba detetu usaditi istrazivacki duh i slobodu da sve proba, a takvo dete ce cesto praviti nestasluke, od kojih ce neko i da ga povredi.
Dovoljno malo postovanja autoriteta, ali i postovanja istine . Obrazovanje i strpljivost. Sam kvalitet deteta. Ublaziti nesigurnost kada se javi. Otupeti gordost ako se javi...I josh milion sitnih ali zahtevnih stvari koje roditelji u srbiji nisu spremni i u mogucnosti da pruze da bi se dobio maksimum "zreo" i "nepakostan" naucnik . Velikan.
A od samog genija kao "specijaliste" obicno covecanstvo dobije vishe stete nego koristi.
 
wet look:
velicina genija je u njegovoj jednostavnosti!


slazete se?

Tako je. Jednostavnost je osobina koju mozda cak i najvise cenim, a vrlo je retka. Mnogim ljudima danas treba jako mnogo vremena da objasne najjednostavnije zivotne, svakidasnje stvari. Uvek sam smatrao da oni sto komplikuju u stvari to rade ili zato sto nemaju pojma o cemu pricaju ili da bi uzdigli sebe iznad drugih, jer ako je nesto jednostavno cesto se smatra veoma jeftinim, bezvrednim.. u fazonu "pa to moze svako". Znam svega par jednostavnih osoba u mom zivotu.... mozda ni toliko...
 

Back
Top