Grejanje
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 98

Tema: Grejanje

Početnik
    Učlanjen
    28.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Grejanje

Pratim temu od pocetka i veoma je interesantna.Posto smo na pocetku izgradnje kuce ovde sam saznala mnogo toga korisnog.
    Ono sto mene zanima a niko nije pomenuo je podno grejanje.Da li ga je neko postavio u svojoj kuci i koliko je njegovo postavljanje skuplje u odnosu na klasicno?

Zainteresovan član aws (avatar)
    Učlanjen
    16.09.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    20

Podrazumevano Re: Adaptacija stana od poda do plafona

Citat Original postavio Fulton Street Pogledaj poruku
    Pratim temu od pocetka i veoma je interesantna.Posto smo na pocetku izgradnje kuce ovde sam saznala mnogo toga korisnog.
    Ono sto mene zanima a niko nije pomenuo je podno grejanje.Da li ga je neko postavio u svojoj kuci i koliko je njegovo postavljanje skuplje u odnosu na klasicno?
    Nemam ga ja u svojoj kuci ali znam neke stvari o tome. Cifre nisu male. Radi ga u Srbiji firma Rehau (mislim na proizvodnju) a postavljaju ga verovatno neki licencirani majstori....
    Sto se tice samog grejanja cula sam da je sasvim ok, samo se meni nikako ne svidja ideja da tokom celog dana ispod mojih nogu cirkulise voda. Nekako mi deluje nezdravo (isto kao i spavanje pored zida sa vodovodnim cevima)....No, to je moje misljenje, nemoj da te to obeshrabri ukoliko si vec naumila to da uradis

Primećen član Daisy 82 (avatar)
    Učlanjen
    11.07.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio Fulton Street Pogledaj poruku

Mi smo radili podno grijanje ali jos uvijek ga nismo testirali tj. nismo uselili u kucu.
    Sto se tice cijene uzimali smo ponude i za klasicno grijenje i razlika nije bila velika negdje oko 500 e.
    I ja sam se iznenadila da je tako mala razlika ali izgleda da te cijevi sto se postavljaju na po podu i nisu tako skupe. Jedino sto smo platili 1500 e je estriht koji ide preko podnog grijanja ali ja mislim da se to radi u svakom slucaju bilo podno grijanje ili ne. Valjda mu to dodje kao izravnjavajuci sloj.
    Trazite od vise firmi da vam daju ponude tako je najbolje.

Evo da imas neku orjentaciju 170 m2 je ''pokriveno'' cijevima i mislim da je kostalo 6000 e + 1500 e za taj estriht.

Početnik
    Učlanjen
    28.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Daisy 82 Pogledaj poruku
    Mi smo radili podno grijanje ali jos uvijek ga nismo testirali tj. nismo uselili u kucu.
    Sto se tice cijene uzimali smo ponude i za klasicno grijenje i razlika nije bila velika negdje oko 500 e.
    I ja sam se iznenadila da je tako mala razlika ali izgleda da te cijevi sto se postavljaju na po podu i nisu tako skupe. Jedino sto smo platili 1500 e je estriht koji ide preko podnog grijanja ali ja mislim da se to radi u svakom slucaju bilo podno grijanje ili ne. Valjda mu to dodje kao izravnjavajuci sloj.
    Trazite od vise firmi da vam daju ponude tako je najbolje.

Evo da imas neku orjentaciju 170 m2 je ''pokriveno'' cijevima i mislim da je kostalo 6000 e + 1500 e za taj estriht.
    Hvala Daisy,dala si mi upravo odgovor kakav sam trazila,a to je razlika u ceni klasicno/podno grejanje.Ja uopste nemam dilemu koje je grejanje bolje tj. mislim da je podno u velikoj prednosti, a za tu podlogu cu se jos raspitati da li se ona postavlja u svakom slucaju.Mada mi je cifra od 6000e velika,jer smo mi sada pri uvodjenju etaznog centralnog grejanja sa radijatorima i sa plinskim bojlerom i to ce za 100m2 izneti oko 1500e (doduse ne placamo ruke majstora).

Zaslužan član greba (avatar)
    Učlanjen
    21.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1897

imam cg,a u jednoj sobi je stari,mislim gusani radijator sa malo rebara...
    htela bih da zamenim ceo radijator,treba mi savet:
    -koja vrsta je najbolja?
    -gde ima da se kupi?
    -da li moram zvati nekoga iz bg elektrana da mi to odradi ili neko moze nekoga da mi preporuci?

(inace,kada je uvedeno grejanje,vlasnik stana je insistirao na `kratkom` radijatoru,jer mu je ovo bila spavaca soba,pa nije hteo da mu bude pretoplo...tako da nije nista protivzakonito sto ja nameravam da uradim)

Zaslužan član Mirka Šizika (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    596

1. treba sacekati da prodje grejna sezona
    2. zavisi u kom ste delu grada , postoje radnje na nekoliko mesta u gradu zovu se Etaz koje prodaju kompletnu opremu za grejanje . Znam da postoji radnju u 29. novembra i na zrenjaninskom putu ...
    Negde na putu ka Zelezniku trasom busa 88 postoji Doming ( nadam se da sam ubola ime) takodje prodaje to sto ti treba.
    3. trebalo bi zvati elektrane da to obave mislim da to ima svoju cenu ili se dogovoriti sa nekim iz toplane za kompletan posao privatno.
    4. Zadnji x kad sam gledala jedno rebro bilo je oko 10 evra aluminijumski radijator cini mi se ....
    Nisam sigurna da sad i postoje tucani ...koliko sam videla svi su isti razlika je u proizvodjacu i drzavi porekla. Vazno je kupiti kvalitetne ventile i one koji duze zadrzavaju toplotu al to koliko sam ja shvatila sve zavisi od kvaliteta.
    Samo srcem dobro vidimo,suština je očima nevidljiva

Učlanjen
    21.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1897

hvala mirka
    ja cula da su kao dobri neki panelni radijatori...

Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    596

Iskrena da budem ne razumem se , ja sam gledala estetiku al moze da se desi da govorimo o istoj stvari.

Molim te kad to obavis da malo napises ovde o tome ....mene taj posao tek ceka

Učlanjen
    21.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1897

tek sam pocela sada da mozgam o tome...nadam se da ce se javiti neko ovde ko ce znati da me uputi.
    struju moram da sredim i da krecim.
    jedino sam krecenje dogovorila

Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    596

Nema tu nikakve filozofije.
    Okrenes toplanu kazes sta hoces i dobices info.
    Najkonkretnije.
    Meni su dolazila dva coveka , neka dva sefa , rekli sta su imali , otisli.
    Sad znam koga cu da zovem, samo jos ne znam gde cu pare da nadjem i zivce da majstore opet pustim u kucu .

Učlanjen
    21.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1897

kod mene mislim nema puno posla oko tog radijatora
    malo mi muka za struju, samo oko cukanja zidova zbog spustanja utikaca...
    krecenje cu preziveti jer bi trebalo da mi dodje rodjak iz cacka da kreci,tako da sam komotna

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Kakvo bi grejanje, kuce povrsine ~ 240m2, bilo najefikasnije i najekonomicnije sto se tice cene sistema, ugradnje, odrzavanja i potrosnje? Ne znam skoro nista o raznim modelima grejanja osim da postoje, npr. Norveski radijatori, podno grejanje, tecno gorivo, grejanje na struju, Atlantic konvertori.

Kakva su vasa iskustva, imate li savete jer trebalo bi da donesem odluku uskoro. Arhitekta mi je preporucila grejanje na struju, gde bi se zagrevala voda, koja cirkulise kroz radijatore, sto mi zvuci ok, ili tecno gorivo gde bi se ukopala cisterna. Ne znam, nepoverljiva sam sto se tice ukopavanja cisterne.. postoji li mogucnost da procuri, zardja? A koliko sam shvatila prvu opciju, radi na principu bojlera, je li to, to? Zaboravih, bice instalirani solarni paneli, da li je moguce prikljuciti grejanje iz prve opcije na taj sistem?

Hvala.
    Poslednji put ažurirao/la Sara_ : 28.05.2010. u 12:48

Starosedelac Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1674

Citat Original postavio Sara_ Pogledaj poruku
    Kakvo bi grejanje, kuce povrsine ~ 240m2, bilo najefikasnije i najekonomicnije sto se tice cene sistema, ugradnje, odrzavanja i potrosnje? Ne znam skoro nista o raznim modelima grejanja osim da postoje, npr. Norveski radijatori, podno grejanje, tecno gorivo, grejanje na struju, Atlantic konvertori.

Kakva su vasa iskustva, imate li savete jer trebalo bi da donesem odluku uskoro. Arhitekta mi je preporucila grejanje na struju, gde bi se zagrevala voda, koja cirkulise kroz radijatore, sto mi zvuci ok, ili tecno gorivo gde bi se ukopala cisterna. Ne znam, nepoverljiva sam sto se tice ukopavanja cisterne.. postoji li mogucnost da procuri, zardja? A koliko sam shvatila prvu opciju, radi na principu bojlera, je li to, to? Zaboravih, bice instalirani solarni paneli, da li je moguce prikljuciti grejanje iz prve opcije na taj sistem?

Hvala.
    Najpovoljnije ti je na gas... uz to možeš i vodu da greješ na isti...
    Što se tiče zagrevanja, naravno zavisi i od toga kakva je izolacija... ako je kuća dobro izolovana, nećeš imati problema...
    Samo ti mogu posavetovati, da ako si u prilici, svugde gde imaš pločice staviš podno grejanje... super dođe zimi... samo malo se prošara cevima ispod pločica... i milina...
    Za održavanje i ugradnju ne znam... nama su vukli po podu sve cevi... što se meni uopšte ne sviđa, i svakom bi savetovala da vuče po zidovima... i grejanje i vodu... ipak je sigurnije, ako jednog dana... ne daj Bože pukne... manje štete i lakše se nađe puknuta cev...
    Iskustvo je najbolja skola, samo je skolarina vrlo skupa...

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio Mali čičak Pogledaj poruku
    Najpovoljnije ti je na gas... uz to možeš i vodu da greješ na isti...
    Što se tiče zagrevanja, naravno zavisi i od toga kakva je izolacija... ako je kuća dobro izolovana, nećeš imati problema...
    Samo ti mogu posavetovati, da ako si u prilici, svugde gde imaš pločice staviš podno grejanje... super dođe zimi... samo malo se prošara cevima ispod pločica... i milina...
    Za održavanje i ugradnju ne znam... nama su vukli po podu sve cevi... što se meni uopšte ne sviđa, i svakom bi savetovala da vuče po zidovima... i grejanje i vodu... ipak je sigurnije, ako jednog dana... ne daj Bože pukne... manje štete i lakše se nađe puknuta cev...
    Da, Cicak, gas bi bilo odlicno, ali pretpostavljam da bi se prikljucilo mora da postoji komunalna mreza za gas, ili ne? Ako mora da se pravi opet cisterna ili slicno tome, ne bih to, jer nema gasna mreza u toj opstini. Izolacija najverovatnije 10cm, mislim da je i vise nego potrebno. E to za podno grejanje ispod plocica je odlicna ideja, nije mi palo na pamet do sada. Mora li da se postavi neki poseban, odvojen sistem za to grejanje, ili moze da se prikljuci na inst. radijatora? Meni zidne cevi dako bockaju oci, bas.. cak sam razmisljala da ih oblozim drvetom kao drvene kutije oko radijatora sa rupicastim prednjim panelima, ako znas na sta mislim, bar one vertikalne, najverovatnije da cu to uraditi, samo ne mogu da zamislim kako bi izgledalo. Ali, otom potom.

Zaslužan član
    Učlanjen
    30.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

ako u opstini kazes nema gasnog sistema, a nisi za kopanje i ostale varijante, onda je centralno grejanje odlicno resenje. mozes cak da napravis i kombinaciju dva tipa grejanja, na primer na struju i na cvrsto gorivo. podno grejanje je odlicno za kupatila i moze biti prikaceno na sistem centralnog grejanja. ak ti trebaju majstori salji pp

Starosedelac Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1674

Da, Cicak, gas bi bilo odlicno, ali pretpostavljam da bi se prikljucilo mora da postoji komunalna mreza za gas, ili ne? Ako mora da se pravi opet cisterna ili slicno tome, ne bih to, jer nema gasna mreza u toj opstini. Izolacija najverovatnije 10cm, mislim da je i vise nego potrebno. E to za podno grejanje ispod plocica je odlicna ideja, nije mi palo na pamet do sada. Mora li da se postavi neki poseban, odvojen sistem za to grejanje, ili moze da se prikljuci na inst. radijatora? Meni zidne cevi dako bockaju oci, bas.. cak sam razmisljala da ih oblozim drvetom kao drvene kutije oko radijatora sa rupicastim prednjim panelima, ako znas na sta mislim, bar one vertikalne, najverovatnije da cu to uraditi, samo ne mogu da zamislim kako bi izgledalo. Ali, otom potom.
    Što kaže milica, onda ti je najbolja varijanta centralno... na struju ili naftu... za svaki slučaj...
    Ne mora ništa posebno za podno ispod pločica, već ako idu po podu, samo nek malo prošaraju ispod pločica...
    I mi planiramo te kutije oko radijatora u dnevnoj, kuhinji, hodiku i ulaznom... ali ih je puno trenutno pa ćemo verovatno sl.godine... meni je to baš extra... imam dobre majstore u SU, za te stvari ako ti zatreba javi se... rade drvenariju svih vrsta...
    Iskustvo je najbolja skola, samo je skolarina vrlo skupa...

Domaćin Troja (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    174

Hvala.
    Saro,ja nisam strucnjak ali mogu da ti kazem ovako ih iskustva svog.

Mi imamo kucu oko 120 m2 i imamo centralno grejanje- na struju,imam cisternu na naftu a ta pec moze i da se lozi.
    Iskreno,sto se tice troskova ne zna se sta je gore.

Najgore je na struju. Imaj u vidu da ces se ti grejati UVEK po skupoj struji,jer se grejes preko dana. Uvece kad je jeftino,tad nema smisla ukljucivati.

Sto se tice nafte, greje stvarno dobro ali moras odjednom da iskesiras tih nekih par hiljada litara nafte. Znaci treba ti dosta para odjednom.
    Nama cisterna nije ukopana,vec je u posebnoj prostoriji, tj, stavljena je cisterna pa je okolo ozidana prostorija.

Drvo ili ugalj je najjeftinije,ali... Ne mozes ti da zalozis pa da odes na posao ceo dan. Mora to neko da pazi i odrzava. Ujutru kad ustanes,moras da se cimas itd.
    Mi imamo tu ogromnu pec koja ima i kotao,kao sto sam rekla i za naftu i struju. Ona je isto u posebnoj prostoriji iza kuce.
    Mada moj drug ima neku malu pec koja stoji u kuhinji. Ali isto mora da se pazi,lozi,cisti...

Mnogo zavisi i od izolacije,istina. Mi tad nismo imali izolaziju,pa u mojoj sobi su bila dva ogromna radijatora da bi bilo toplo. Da smo imali takvu izolaciju kao ti,verovatno bi bilo sto puta bolje.
    Ipak,na kraju nema nista bolje od centralnog grejanja. Pa makar bio mlako suvda u kuci,bolje je nego sto se mi sad grejemo na tea peci,u sobi toplo a kad izadjem u hodnik minus.

Domaćin Troja (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    174

A da, ta nasa pec je bila skupa ko djavo. Bila sam mala tada, ali znam da su bile cifre da padnes u nesvest. Pa cisterna,pa cevi,radijatori...

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio milica cobanica Pogledaj poruku
    ako u opstini kazes nema gasnog sistema, a nisi za kopanje i ostale varijante, onda je centralno grejanje odlicno resenje. mozes cak da napravis i kombinaciju dva tipa grejanja, na primer na struju i na cvrsto gorivo. podno grejanje je odlicno za kupatila i moze biti prikaceno na sistem centralnog grejanja. ak ti trebaju majstori salji pp
    Hvala Milice, nesto razmisljam u vezi cisterne, ne bi ni bilo lose da prevazidjem strah od kojecega.. stvarno, koliko cesto eksplodiraju cisterne.. zar ne. Mislim da na kraju na struju nije ekonomicno resenje, citala sam iskustva drugih ljudi i uporedjujem sta sve utice da se efektivno iskoristi grejanje. Moja tetka greje kucu centralnim na struju, koja nije velika ali je sagradjena pra najmanje trideset godina, s tim sto ne znam kakva je izolacija i da li je uopste postavljena, mislim da placaju struju u grejnoj sezoni oko 300eu, sto mislim da je suludo. Ali kad uzmem u obzir vecu kvadraturu i bolju izolaciju naspram manje kv. i losije izolacije mislim da bi doslo na isto. A to je odlicno za podno grejanje da se moze priljuciti na sistem centralnog, hvala puno.

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio Mali čičak Pogledaj poruku
    Što kaže milica, onda ti je najbolja varijanta centralno... na struju ili naftu... za svaki slučaj...
    Ne mora ništa posebno za podno ispod pločica, već ako idu po podu, samo nek malo prošaraju ispod pločica...
    I mi planiramo te kutije oko radijatora u dnevnoj, kuhinji, hodiku i ulaznom... ali ih je puno trenutno pa ćemo verovatno sl.godine... meni je to baš extra... imam dobre majstore u SU, za te stvari ako ti zatreba javi se... rade drvenariju svih vrsta...
    Te kutije su odlicna stvar i ima bas lepih primera na netu. Ma kakvi da su ne postoje lepi radijatori. Hvala na preporuci Cicak, nismo bas blizu ali i poznajem odlicnog stolara, njega bih mogla da preporucim svima, nije jeftin ali virtuoz je, kvalitetno radi i tacan je sa rokovima, kada je zakazano stvori se u minut, prosto mi je bilo neverovatno morala sam da se naviknem.

PS. Sad' ce Tore da zna gde zivis!

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio Trojanka Pogledaj poruku
    Saro,ja nisam strucnjak ali mogu da ti kazem ovako ih iskustva svog.

Mi imamo kucu oko 120 m2 i imamo centralno grejanje- na struju,imam cisternu na naftu a ta pec moze i da se lozi.
    Iskreno,sto se tice troskova ne zna se sta je gore.

Najgore je na struju. Imaj u vidu da ces se ti grejati UVEK po skupoj struji,jer se grejes preko dana. Uvece kad je jeftino,tad nema smisla ukljucivati.

Sto se tice nafte, greje stvarno dobro ali moras odjednom da iskesiras tih nekih par hiljada litara nafte. Znaci treba ti dosta para odjednom.
    Nama cisterna nije ukopana,vec je u posebnoj prostoriji, tj, stavljena je cisterna pa je okolo ozidana prostorija.

Drvo ili ugalj je najjeftinije,ali... Ne mozes ti da zalozis pa da odes na posao ceo dan. Mora to neko da pazi i odrzava. Ujutru kad ustanes,moras da se cimas itd.
    Mi imamo tu ogromnu pec koja ima i kotao,kao sto sam rekla i za naftu i struju. Ona je isto u posebnoj prostoriji iza kuce.
    Mada moj drug ima neku malu pec koja stoji u kuhinji. Ali isto mora da se pazi,lozi,cisti...

Mnogo zavisi i od izolacije,istina. Mi tad nismo imali izolaziju,pa u mojoj sobi su bila dva ogromna radijatora da bi bilo toplo. Da smo imali takvu izolaciju kao ti,verovatno bi bilo sto puta bolje.
    Ipak,na kraju nema nista bolje od centralnog grejanja. Pa makar bio mlako suvda u kuci,bolje je nego sto se mi sad grejemo na tea peci,u sobi toplo a kad izadjem u hodnik minus.
    Troja, ma odlicno, za sada mi ne treba strucnjak vec bas iskustvo i saveti, a najbolje je cuti iz prve ruke. Citam cesto ljudi imaju vise sistema za grejanje, na struju, cvrsto gorivo, pa kapiram da se iz godine u godinu menja situacija, jedne godine, ili dekade hehe struja jeftina, pa poskupi, pa sledece gas je jeftin ali ga iskljuce.. stvarno ludorija, kad ne znas ni na sta ces se grejati vec sutra, i nisu ti troskovi mali niti se ugradjuju sistemi iz hira.. mene to bas ljuti.

Elem, sta sam saznala jer sam procitala o vasoj cisterni za naftu, moze da se kupi, ili iznajmi cisterna za propan, potpise se ugovor sa dobavljacem, uz iznajmljivanje cisterne obavezuju se da dostavljaju i pune propan, tako da ne treba prikljucak na gasovod kojeg ionako nema. Koliko citam stvar je samo naci kvalitetan propan, ali valjda je i to izvodljivo. Sto je najbolje moze da se prikljuci i grejanje sanitarne vode, i kamin, ma odlicno. Mislim da sam se odlucila. Hvala Troja.

Domaćin vd (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano od viška ne boli glava

za toliku kvadraturu centralno grejanje se podrazumeva i isto je bez obzira na šta ćeš se grejati.
    kombinacija klasičnog radijatorskog i podnog je moguća ali je drugačiji temperaturni režim tj podno radi sa nižom temperaturom. sve preko 30 stepeni temperature poda nije ni prijatno ni zdravo.
    izolacija od 10 cm je trenutni Evropski minimum. što se nje tiče od viška ne boli glava. ako već niste postavili prozore, ugradite niskoemisiona stakla sa kojima je izolacija skoro 3x bolja nego sa klasičnim sendvič sistemom.
    osim zidova poželjno je izolovati i gornju ploču.
    u slučaju dobro izvedene izolacije i u prelaznom periodu, moguće je a i ekonomično je grejati se i inverterskim klima uređajima.

Ističe se Sara_ (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano Re: od viška ne boli glava

Citat Original postavio vd Pogledaj poruku
    za toliku kvadraturu centralno grejanje se podrazumeva i isto je bez obzira na šta ćeš se grejati.
    kombinacija klasičnog radijatorskog i podnog je moguća ali je drugačiji temperaturni režim tj podno radi sa nižom temperaturom. sve preko 30 stepeni temperature poda nije ni prijatno ni zdravo.
    izolacija od 10 cm je trenutni Evropski minimum. što se nje tiče od viška ne boli glava. ako već niste postavili prozore, ugradite niskoemisiona stakla sa kojima je izolacija skoro 3x bolja nego sa klasičnim sendvič sistemom.
    osim zidova poželjno je izolovati i gornju ploču.
    u slučaju dobro izvedene izolacije i u prelaznom periodu, moguće je a i ekonomično je grejati se i inverterskim klima uređajima.
    Bas danas razmisljam da se postavi 15cm izolacija, bas kao sto kazes ne bi bilo lose. Sad', je l' moguce da se termostatom regulise temp. podnog grejanja nezavisno od radijatora? Pretpostavljam da jeste. Sada je samo faza projektovanja, nije ni blizu postavljanja, hvala za savet u vezi prozora.. zapisano je. I na gornju plocu prizemlja postavice se termicka izolacija svakako, jesi li mislio i na donju, i na krov takodje? Sad mi pade na pamet i medjuspratna zvucna izolacija, o tome ne znam bas nista, sta je najbolje za to? Inverter klima uredjaji mi se ne svidjaju, klima mi je neprijatelj i ne podnosim je najbolje, a i najidealnije ne bih zavisim od struje, ili sto manje moguce.. mada, i kotao za propan grejanje se pokrece na struju, nemoguce je izbeci znam. Za sada ne znam kvadraturu solarnih kolektora ali koliko bi bilo potrebno da pokrece kotao? Citam da ako se pretera sa kvadraturom kolektora a energija se ne koristi pocinju da greju sami sebe. Je li to moguce? Na kraju se izgleda moram opredeliti za sta ce se koristiti paneli. Ma mnogo zbrke oko ovoga.

Zaslužan član medved_bg (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    185

Te kutije su odlicna stvar i ima bas lepih primera na netu. Ma kakvi da su ne postoje lepi radijatori. Hvala na preporuci Cicak, nismo bas blizu ali i poznajem odlicnog stolara, njega bih mogla da preporucim svima, nije jeftin ali virtuoz je, kvalitetno radi i tacan je sa rokovima, kada je zakazano stvori se u minut, prosto mi je bilo neverovatno morala sam da se naviknem.

PS. Sad' ce Tore da zna gde zivis!
    Kutije za radijatore jesu lepe, ali koliko time smanjuješ toplotu u sobi?
    Radijatore ne valja ni nameštajem zagraditi, pa pretpostavljam da ni pakovanje u kutije nije baš dobro...

Sećam se da sam čitala da zid iza radijatora upije 30% toplote koju on emituje. Postoje ploče (nisam upamtila od čega) koje se postavljaju na zid iza radijatora da bi reflektovale tu toplotu ka sobi. Navodno to pomaže, bolje se iskorišćuje emitovana toplota, pa eto, raspitaj se ako misliš da to može da ti koristi.

Domaćin vd (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano 4

1. naravno da je bolje staviti 15 nego 10 cm. izolacija je bolja za 50% a trošak nije toliko veći jer je cena rada i završnog sloja ista u oba slučaja.
    2. solarne kolektore zaboravi kao varijantu za grejanje kuće. njihova namena je grejanje vode za kupatilo i kuhinju a može i bazen . i kolektori imaju termostatske ventile tako da ne postoji opasnost pregrejavanja vode mada mislim da ti je za potrošnu toplu vodu dovoljno 4...5 m2 i imaćeš "besplatno" ugrejanu vodu 8 do 10 meseci godišnje.
    3. za zvučnu izolaciju u međuspratnoj konstrukciji se koristi tzv plivajući pod
    4. toplotna izolacija nije potrebna između grejanih spratova nego iznad najvišeg sprata

Slične teme

1. Grejanje na gas
    Autor Microwave u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 26.03.2012., 21:27
  2. Grejanje
    Autor gigule u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 10.01.2010., 22:08
  3. GREJANJE ...
    Autor U prolazu ... u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 22