Folije za automobile

Uradio bi folijom samo je problem što treba ofarbati prvo kvalitetno, kao što Ultra Zvuk napisa da mora biti dobra podloga da bi se na nju ljepila folija. To mi je veći trošak farbanje + folija, tako da ću samo farbanje najvjerovatnije.
Da nema korozije nigdje odlučio bih odmah za foliju.

Jedino da li bi bilo od koristi uzeti prozirnu i obložiti prednji dio. Sad je na jednom mjestu na haubi počela korozija da se širi jer je nekad udario kamen i oštetio farbu. Da li bi se vidjela granica folije sa onim djelom što nije pokriven?
 
Koliko sam ja upoznat sa folijama ne treba tebi auto da bude ofarban i da ima lak,vec da ta povrsina bude ravna kao strela!!!Znaci odradis sve kao sto bi za farbanje uradio i umesto farbanja stavis foliju...Drugar je imao neku malu nezgodu sa krovom,imao malo udubljenje,otisao kod limara ovaj mu isptavio to odradio u git napravio glatkim kao staklo i umesto da farba krov on nalepio foliju.

p.s.Kucni prijatelj mi drzi radnju za zatamljivanje stakala i lepljenje tih folija tako da znam(necu sadda reklamiram radnju ali jedna je od jacih u BG) samo cu reci da je pre neki dan u njihovoj radnji bio crni audi R8 koji je isao u belu foliju,toliko od mene...
 
Ljudi, ne zamajavajte se time, folija sluzi za dekoraciju i ispisivanje reklama po kolima, a ne da zameni farbanje, lepo vam covek kaze koji se bavi time.

Ako imate limariju za krpljenje i farbanje, to i uradite, a onda lepo ispolirate auto u nekom servisu za 50 eura, ili odvojite dan i uradite to sami i bicete zadovoljni postignutim.
 
Ortak radi vectru B restajling i ceo auto ce da izadje oko 500e...Taj R8 je sigurno skuplje izasao,ali opet i farbanje tog auta bi izaslo papreno...A to da su ostali boranije nemoj da si tako siguran,nije lepo da pricas kad ne mozes bukvalno sve servise u bg-u da obidjes i da znas kako ko radi.U ovom slucaju si me primorao da imenujem servis,to je DarkGlas na bulevaru,uglavnom rade sve sa folijama i za kola i za stakla i daju garanciju 5godina...Ne znam ko bi dao garanciju 5godina ako je boranija?!?!?!?!
 
Vidi, ne želim a ulazim u polemiku sa tobom. Nisam želeo da spominjem imena ni u pozitivnom ni u negativnom smislu. Posmatram grafiku na malo drugačiji način od tebe i svašta sam za sve ove godine video i ta garancija nije zapravo potpuni pokazatelj kvaliteta. Zašto? Pa zato što ima ljudi (da budem jasan, ne upirem u pomenute prstom, čak ni ne poznajem momke) koji koriste monomerne folije i svesno idu na rizik odlepljivanja. Kod 30-40% vozila se folija podigne ili ispuca i oni je u duhu garancije zamene (kod onih koji se požale) i teraj dalje dok ide. Monomerne folije koštaju 5x manje od livenih i eto računice.
Za moje shvatanje, ako se daje 5 godina garancije, u tom periodu ne bi trebalo da bude NIKAKVOG zahvata, a folija bi trebalo da doživi još bar 2 godine posle. Ali ne delimo svi isto mišljenje i naravno da svako ima pravo na svoj stav.

E sad, na konto prethodne priče - 500eur za Vectru B je veći pokazatelj da momci rade onako kako treba, jer za manje para teško da možeš postaviti kvalitetnu foliju.
Izvini ako sam nekoga uvredio, ali dozvolio sam sebi da generalizujem što nije dobro. Mislim da si shvatio suštinu. Pozdrav!
 
Lepo receno nema sta.Postujem tvoje misljenje i ako je razlicito od mog.Mislim da treba voditi zdravu "raspravu" da tome forumi i sluze,a ne da se kao klinci svadjamo.
Ne smem garantovati da ce ta folija izdrzati 5god jer ja licno nisam video nekog ko ima toliko staru foliju na kolima,ali znamda ovi extra rade...Mada uvek je bilo,koliko para toliko muzike.


pozzz ;)
 
evo ja da se javim sa svojim iskustvom:

auto foliju za prijateljev auto smo dobili iz nemachke, pa NE ZNAM koja joj je cena, na brzinu sam se informisao da ima dobre folije da se kupe za 5 evra kvadratnog metra. e sad - ova sto smo mi dobili je sa nekom oznakom 3M - i zaista se ne razumem, to je valjda folija sa velikom mogucnoscu razvlachenja pri lepljenju, koliko ja znam nemachki :)

za lepljenje povrsine auta smo iskoristili 17 metara folije, gde je namotaj shirine metar, pa smo na krovu imali problema sa spajanjem. nazalost tako je ispalo, ali je foliju prijatelj doneo za dzabe iz nemachke, te je vise nego dobro, sobzirom da smo lepili preko golfa 2jke.

auto smo prvo oprali, i improvizovali komoru u garazi, da ne ostane prasine.
pranje je obavljeno sa shmrkom na struju, plus nanosenje blagog rastvora deterdzenta pre pranja.
e sad - posto auto pranje ne moze da se izvede ek tako, uzeli smo magicnu, i neko sredstvo za odmascivanje. Avery cleaner ja mislim. jako lepo uklanja ono shto shmrk ne moze.
vosak i ostale zajebancije sa auto perionica NIKAKO ne stavljati, posto sam na netu video degenerike koji operu kola u auto perionici pre lepljenja, sa sve voskom.

e sad, jako bitno je da auto nema ogrebotine. mi smo ih pre pranja auta popunili body git-om i ishmirglali lepo, jer je golf bio u rasulo stanju.
folije smo lepili po sledecem principu - kada se skine sa zashtitnog papira, ja i drugar je rastegnemo, tako da se otprilike na centralnom delu koji se prelepljuje, zalepi folija i izbaci vazduh.
za to lepljenje smo koristili neku dzidzabidzu koja je stigla uz foliju, i izgleda kao strugach snega, slicno, samo sto ima nekakvu vrstu omekshanja na dodirnoj povrshini

svakog trenutka kada se prilepi folija, treba uzeti fen, i zagrejati. neka moja slobodna procena je da smo pre svakog pritiska podigli temperaturu povrshine na 50ak stepeni, fenom.
i tako dok je drzimo razapnutu, ja je prilepljujem sa spravicom, izvlachim vazduh i zagrevam.

e onda, kada predje preko cele povrshine, primer - karoserijski deo vrata, onda na svim prevojima treba pritisnuti lepo, da se sa spoljne strane vidi gde je prevoj, koji cete odvojiti skalperom.
za vrata je preporucljivo da skinete plasticne delove i kvaku, mada moze i bez toga, al ne verujem da ce da ispadne lepo.

kada se zavrshi izbacivanje vaduha sa zagrevanjem i rastezanjem, onda uklonite vishak folije, ali tako da ostavite pola centima za prevoj, da se ne vidi spolja.
zapravo najkomplikovaniji deo je izbacivanje vazduha iz kanala, i prevoja. tu mora bash da se pazi, i ako prvi put radite, trebace vam vrashki puno vremena.

to mu zapravo otprilike dodje to. ja zaista ne verujem da neko pravi toliku frku oko i farbanja, i lepljenja folije, kad "uradi sam" recept zaista moze da prodje bez preterivanja 15x jeftinije, nego kod "struchnjaka", ko ovaj sto reklamira 500 evra lepljenje folije ... care, moj drugar je u borchi 2004te zalepio foliju kod nekih momaka, tada za 150 evra, preko E46tice, i dan danas stoji kao nova, kao da je auto ofarban za ultra lude pare u poluretanski metalik.

e, sobzirom da sam ja nashao kvadratni metar folije, u jednoj domacoj firmi, za 300 dinara po metru kvadratnom, gde oni daju garanciju od 5 godina kada oni lepe, zista ne vidim o kakvim stotinama evra se ovde prica .. ?

evo, javno objavljujem da cim prodje sneg, lepim svoj Stilo u kombinaciju crna mat, crna reflektujuca, karbon folija, i stavljam sliku. a je*o me otac ako dam vishe od 100 evra.
 
ja oću foliju da lepim na neke elemente u enterijeru, koje bih prethodno povadio naravno.
znači ona je samolepljiva i još se zagreva fenom u procesu lepljenja?
di u NS ima prodavnica toga da odem da vidim kakve sve postoje?
 
NS Grafoprom 021-450-072 ili 021-6742-141
Postoje 3D folija koja u 3M kosta oko 8000 din a ova koja sasvim zadovoljava nase potrebe je Oracal i kosta nesto sitno ispod 5000 din.
Ta je cena ako pricamo o carbon foliji a ako je obicna crna mat termo folija ona kosta 1300 din.
 
A da ja jos sviram sad bi Korg M1 zalegao u carbon!
Inace izbunario sam foliju za dosta manje para ali cekam da mi se lik javi i potvrdi da je to Oracal 975 folija.Ako jeste uzimam odmah 2X1,52 m jer rolna je siroka 1,52m a onda covek sece duzinu.
 

Back
Top