UPOMOC

aco_ble

Početnik
Poruka
2
Potreban mi je neko ko bi mi mogao odgovorit na sledeća pitanja:

1.Koje su standardne dimenzije banera u pikselima, odnosno velicine banera u kB?
2.) Koji format vrsi vecu kompresiju slike: .gif ili .jpg (obrazloziti odgovor)?
3.Ukratko opisite sta sadrze fajlovi sa ekstenzijom .fla.
4.Sta je to favicon.ico?

Znate kolko bi st mi pomogli ako budete znali odgovore
 
Hackers:
1.Koje su standardne dimenzije banera u pikselima, odnosno velicine banera u kB? 468x60, 120x60, 88x31..
2.Koji format vrsi vecu kompresiju slike: .gif ili .jpg (obrazloziti odgovor)? Gif<<<<<<<<<<<<<<< Reko je OBRAZLOZITI ODGOVOR
3.Ukratko opisite sta sadrze fajlovi sa ekstenzijom .fla. Fla. su ti flash fajlovi za obradu.
4.Sta je to favicon.ico? A za ovo procitaj sledeci text http://www.thesitewizard.com/archive/favicon.shtml
 
Znas pa nemam ja bas toliko vremena da sad ispisujem citav referat oko gif-a i jpg-a.

Uzmi sliku u bitmapu velicine 500x500 pa je otvori u photoshopu i zapamti kao gif pa onda kao jpg, videces da je u gif-u veca kompresija.
 
Hackers:
Znas pa nemam ja bas toliko vremena da sad ispisujem citav referat oko gif-a i jpg-a.

Uzmi sliku u bitmapu velicine 500x500 pa je otvori u photoshopu i zapamti kao gif pa onda kao jpg, videces da je u gif-u veca kompresija.
S tim sto je GIF slabijeg "kvaliteta", ogranicena na 256 boja ali zato ima mogucnost da bude deo slike transparentan, sto kod JPG ne moze
Dakle poredjivanje kompresije ova dva tima nema bas mnogo smisla, jer se radi o tome da JPG "cuva" mnogo vise boja dok GIF moze da ih ima mnogo manje. Osim toga, i JPG ima stepene kompresije.
Takodje postoje alati koji "optimizuju" slike za internet upotrebu, pa se time JPG dodatno moze smanjiti u velicini
Itd...
 
aham... da, GIF ima bolju kompresiju od JPEG-a, kad bi se zezali... GIF je lossless format, tako da mala velicina fajla dolazi iz njegovih limita (255 boja pre svega) i LZH kompresije... JPEG je daleko sofisticiraniji fajl format iza koga stoje godine i godine istrazivanja fenomena svetlosti i daleko je najbolji kompresovani format koji postoji (kad se radi o low-loss formatima)...

Poredjenje ta dva je smesno... Svaki od njih ima svoju primenu, s' tim sto je smesno koristiti GIF pored PNG-a koji ima mogucnosti JPEG-a (samo sto je u pitanju lossless format) sa velicinom pribliznom GIF-u (citati na: http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=56998 )

You can't mix grandmothers and frogs! ;)
 
Cujes sve sam ja to svatio nego me muci malo ovaj favicon.ico, onamo si mi dao da procitam tekst, a on je na engleskom pa nijesam sve svatio, nesto mi je to kroz maglu
 
smatrajuci da znas sta je favicon, necu oduzimati vreme sa tim.
da bi je "instalirao" na svoju stranicu potrebno je da napravis slicicu vel. 16x16 pixela i samo je stavis u svoj root direktorijum kada uploadujes sajt.
naravno taj fajl mora da se zove favicon, a takodje potrebno ga je i konvertovati u "ispravan" icon format .ico, sto se moze uraditi pomocu bilo kog icon software-a(googluj, nacices nesto sigurno).
ako to nije dovoljno dodaj ovo u head stranice.

<link rel="shortcut icon" href="/lokacija tvog favicon.ico-a" type="image/x-icon" />

komplikacije nastaju kada hoces da svaka(ili neke) stranice tvog sajta imaju drugacije favicon-e, ali to ne bi trebalo da te zamara, jer tesko da neko ima opravdanu potrebu za tako necim.

to je to, nadam se da sam pomogao(i nadam se da sam sve tacno napisao O_o) :-)
 

Back
Top