Lektira u gimnaziji

Rakic901

Početnik
Poruka
6
Ovako, s obzirom da sam zavrsio sve sto se tice fakulteta za ovu godinu, hteo bih da se posvetim citanju lektire koju sam propustio u gimnaziji. :)

Mogu da se pohvalim da sam propustio bas puno, procitao sam nekih 10% od ukupnog broja knjiga. Zamolio bih one koji su voljni da mi daju neki redosled, kao i odakle bih mogao da pocnem, ali da obuhvate samo ona najkorisnija i najzanimlivija dela.
 
Ovako, s obzirom da sam zavrsio sve sto se tice fakulteta za ovu godinu, hteo bih da se posvetim citanju lektire koju sam propustio u gimnaziji. :)

Mogu da se pohvalim da sam propustio bas puno, procitao sam nekih 10% od ukupnog broja knjiga. Zamolio bih one koji su voljni da mi daju neki redosled, kao i odakle bih mogao da pocnem, ali da obuhvate samo ona najkorisnija i najzanimlivija dela.


Nemoj počinjati rečenicu rečju: "Ovako".
 
Zaista nisam dosao ovde da se nekome dokazujem... :)

Da li bi neko bio ljubazan da mi na brzinu napise spisak vaznijih lektira, po redu naravno..? Nije da ja nisam citao bas nista, ali tesko da cu se setiti sada tacno sta jesam citao, a sta ne.
 
Покушаћу да ти напишем нешто што је мени остало у сећању као вредно, наравно, можда нешто и изоставим:
У првом разреду и нема нешто пуно књига:
Ромео и Јулија - Шекспир
Рани јади - Киш (:worth: ово обавезно :))

Други:
Чича Горио - Балзак
Ревизор - Гогољ (ово није дугачко, а занимљиво је :))
Ана Карењина - Толстој
Народни посланик - Нушић

Трећи:
На Дрини ћуприја - Андрић
Нечиста крв - Станковић
Злочин и казна - Достојевски
Сеобе - Црњански
Процес - Кафка

Четврти:
Проклета авлија - Андрић
Хамлет - Шекспир
Фауст - Гете
Чекајући Годоа - Бекет
Корени - Ћосић
Странац - Ками

Дервиш и смрт - Селимовић :worth:
Енциклопедија мртвих - Киш :worth:

Упс, ово је скоро сва лектира :rumenko: :lol:
 
Hvala puno, ovakav sam odgovor cekao! :)

A sta je sa Tihim Donom, Procesom, Paklom, Hazarskim recnikom, Ilijadom i Odisejom? Rat i Mir? To da preskacem ili je greskom izostavljeno?

On je naveo lektire koje su se njemu posebno svidele, a ne jedine koje vrede.
Dodajem: "Majstor i Margarita" Bulgakov, "Večiti mladoženja" Ignjatović, "Dekameron" Bokačo.

I tako svako po malo dok konačno ne kompletiramo spisak. :)
 
Ep o Gilgamesu
Antigona - Sofokle
Ilijada - Homer
Kanconijer - Grancesko Petrarka
Bozanstvena komedija - Dante Aligijeri
Don Kihot - Migel de Servantes
Romeo i Julija - Vilijem Sekspir
Tvrdica - Molijer

Ovo su jos neke od lektira iz prve godine, nek me neko ispravi ako gresim.

Tvrdica - Jovan Sterija Popovic
Hadziluk Cajlda Harolda - Dzordz Gordon Bajron
Evgenije Onjegin/Cigani - Aleksandar Sergejevic Puskin
Gorski vijenac - Petar Petrovic Njegos
Sonetski venac - France Presern
Cica Gorio - Onore de Balzak
Dva prijatelja - Gi de Mopasan
Revizor - Nikolaj Vasiljevic Gogolj
Zona Zamfirova - Stevan Sremac
Narodni poslanik - Branislav Nusic
Ana Karenjina - Lav Nikolajevic Tolstoj

Ovo bi trebale da su lektire za drugu godinu, opet, nek me neko ispravi ako gresim.Sad, ima tu i Predgovor "Kromvelu" od Viktora Igoa, Lorelaj od Hajnriha Hajnea, Veciti mladozenja od Jakova Ignjatovica, Glava secera od Milovana Glisica, Pismo ljubeznome Haralampiju i Zivot i prikljucenija od Dositeja Obradovica, ali se ne secam da li su i ovo lektire.
 
Hvala puno, ovakav sam odgovor cekao! :)

A sta je sa Tihim Donom, Procesom, Paklom, Hazarskim recnikom, Ilijadom i Odisejom? Rat i Mir? To da preskacem ili je greskom izostavljeno?

Процес имаш споменут :) а заборавио сам још и Горски вијенац.... Остало што си споменуо су заиста одлична дела, али ја их нисам имао за лектиру :D те их нисам уврстио у списак :D
 
Izbacila bih Dostojevskog, Šolohova, izbacila bih vala i Tolstoja. Crnjanskog ne volim, ali shvatam njegovu bitnost.
Ubacila bih Mandeljštama, Kapora, a što da ne, ubacila bih Limeni doboš.

A redosled ne znam ali
Kad su cvetale tikve, Ana Karenjina, Gradinar, Majstor i Margarita, Proljeće Ivana Galeba, Hamlet, Romeo i Julija, Božanstvena komedija, Ep o Gilgamešu, Dekameron, Faust (geteov), Zločin i kazna, Stranac, Proces, Kralj betajnove, Na drini ćuprija, ex ponto, Tihi don, Gospoda Glembajevi,Seobe, Deobe, Hronika palanačkog groblja, jao de mi je druga godina, stao mi mozak:(
 
Poslednja izmena:
Zaista nisam dosao ovde da se nekome dokazujem... :)

Da li bi neko bio ljubazan da mi na brzinu napise spisak vaznijih lektira, po redu naravno..? Nije da ja nisam citao bas nista, ali tesko da cu se setiti sada tacno sta jesam citao, a sta ne.

1. Прихвати туђе критике, и немој да се љутиш кад ти неко указује на грешке... Нема тог који све зна, и сви треба да тежимо да унапређујемо своје знање...
2. То што си написао да можеш да се похвалиш да ниси прочитао много лектира у средњој школи - то уопште није за похвалу!
3. Написао си да ниси прочитао "пуно лектира". Каже се (пише се) много, а не пуно.

Пуно - празно, много - мало...;)

4. И читању лектира, а не лектире (множина је у питању у твом тексту).
 
1. Прихвати туђе критике, и немој да се љутиш кад ти неко указује на грешке... Нема тог који све зна, и сви треба да тежимо да унапређујемо своје знање...
3. Написао си да ниси прочитао "пуно лектира". Каже се (пише се) много, а не пуно.

Пуно - празно, много - мало...;)


4. И читању лектира, а не лектире (множина је у питању у твом тексту).

Пар добронамерних исправки :):
3. Може се рећи и пуно, са значењем много (акцентовање је другачије у случају пуно-празно; пуно-мало). Премда је много можда стилски боље.

4. Лектира (једнина) се користи уколико се мисли на збир свих књига одређен планом и програмом да се прочита у току школовања. Устаљено је у нашем језику да се реч лектира користи за једну књигу (Пр: Јеси ли прочитао лектиру?), е сад, колико је то правилно...
:)
 
Пар добронамерних исправки :):
3. Може се рећи и пуно, са значењем много (акцентовање је другачије у случају пуно-празно; пуно-мало). Премда је много можда стилски боље.
4. Лектира (једнина) се користи уколико се мисли на збир свих књига одређен планом и програмом да се прочита у току школовања. Устаљено је у нашем језику да се реч лектира користи за једну књигу (Пр: Јеси ли прочитао лектиру?), е сад, колико је то правилно...
:)

3. Па може се рећи и фала уместо хвала, али то није правилно...
4. Не разумем баш најбоље шта си хтела да кажеш...:rumenko:
 
Mislim da sam se ipak pravilno izrazio kada sam rekao "puno", jer nisam procitao puno bure lektire, s obzirom da je cuvam u jednom velikom buretu! :) Eto objasnjenja za one koji nemaju sta da rade...

A za ono drugo, ja mislim da je sasvim u redu da se kaze lektira za skup svih knjiga koje se citaju u toku skolovanja. Isto tako mislim da rec lektira moze da se koristi i za pojedinacnu knjigu iz tog skupa.

P.S. Ne cuvam lektiru u buretu, naravno! :)
 
Meni su bile zanimljive Bakonja fra-Brne od Matavulja, (+i Dundo Maroje-Drzic, od koga sam razumela samo polovinu, ali je bila interesantna) je Seobe 2 od Crnjanskog, Budenbrokovi od Tomasa Mana, Vreme cuda od Pekica, Svetlost u avgustu-Fokner, pored vec gorepomenutih. Naravno, treba prvo da krenes od klasika :)
 

Back
Top