Pismeni zadaci i sastavi

Sta mislite o sastavima iz srpskog?

  • Muka mi je kad mi daju da pisem sastav.

  • Mrzim da pisem sastave.

  • Ne pada mi toliko tesko da ih pisem.

  • Rado pisem sastave za domaci.

  • Obozavam da pisem sastave.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
ja koja gotovo uvek imam inspiraciju sam trenutno ekstremno neinspirisana na demu 'primecujem sve vise stranaca u svojoj okolini'....dajte neke predloge...

Ako je tema opštija onda se može govoriti o stranicima kao ljudima uopšte koji sve više postaju otuđeni, i sve manje bliski sa drugim ljudima. Priča o iskvarenosti pojedinaca, posrtanju vrednosti, iskrivljenom tumačenju morala, ljubavi, znanja; besmislenosti čestih ideala i retkosti uzvišenih ciljeva, dobrote, ljudskosti, prijateljstva... O tome kako ni ljubav ni prijateljstvo više ne postoje bez oslanjanja na interes i korist...

Ili ako kao ja nisi ljubitelj tako mračnih i pesimističkih tema, onda je tu i filozofski pristup o tome da što bolje upoznajemo ljude to manje o njima znamo. Da bez obzira na zajedničke trenutke koje provodimo sa njima uvek delom ostaju stranci i to će biti sve više i više što dublje budemo zalazili u njihov život i njihovu ličnost, jer ćemo tako više naslućivati o njima, znati još manje, a pitati se više.

Ili još jedan kocept koji je onako blaži je kako se ljudi oko nas često smenjuju, kako vreme teče i nestaje dok se pored nas sve menja, prima drugačiji ton i dobija nova obeležja. Pri tom se većina ljudi u okruženju smenjuju, drugari iz osnovne, srednje, fakulteta, sve su to novi ljudi koji nadolaze jedni za drugim kao novi stranci u naš život i odlaze čim prestanu da to budu. Što si starija tih ljudi je više, ali ih poznaješ jednako slabo koliko i pređašnje strance.

Ako je tema u vezi sa Kamijevim "Strancem", onda bi koncept priče mogao da bude takav da traži upravo takve "strance" u okolnom svetu. Dakle ljude koji su specifični, drugačiji i koji odudaraju od prosečnih shvatanja i vrednosti, neuklopljeni u svet i prinuđeni da u njemu imaju ulogu paćenika postavljenih da se prilagode drugima i pomire sa sobom. Odbojnost na monotoniju života, šablon i statičnost, želja za individalnošću i težnja originalnosti prepleteni u jednom čoveku, a utisnuti u skoro svakog... Ona priča da je svako od nas na neki način kao Kamijev "stranac" smeštena u perspektivu jednog takvog koji se suočava sa činjenicom da su i drugi stranci kao i on, puni nepoznanica i unutrašnjih nesuglasica, patnji, razočaranja, stremljenja i sa tračkom nade.

Ako ništa od ovog nije značilo, preporučujem ti da pročitaš ovaj roman. Ionako je u sklopu lektrire, a i prilično je kratak. Nakon njegovog čitanja mislim da ćeš imati dovoljno inspiracije:).
 
Poslednja izmena:
Vecinu pesama o oslobodjenju Srbije ispevao je Filip Visnjic.Jedna od nbjih je i Boj na Misaru, kojom je opevana jedna od prvih pobeda ustanikaa u Prvom srpskom ustanku.Pesma pocinje vescu sa Misara, koja dolazi do dvora predvodnika Turske vojske Kulin-kapetana, do Kade-kulinove.
Vest donose ptice zloslutnice-dva vrana gavrana.Samim njihovim hiperbolisanim izgledom, Visnjic je vec najavio zestinu sukoba, a uneo i nespokojstvo kod kade kulinove, koja se s nestrpljenjem obraca gavranima, zapitavsi ih o svom gospodaru. Dalje je sve u znaku dijaloga koji zapocinje i vodi kada Kulinova. Iz odgovora dveju ptica saznajemo prvo silnuradoznalost, uznemirenost i zabrinutost za gospodara i drugo nameru i cilj pohoda na Srbiju (da se u krvi ugusi pobuna i oslibodilacki pokret, da se pogube vodje i svi vidjeniji ljudi ...).Iz ovih nabrajanja jasno se vidi na sta su turske kade naviknute i kakva je, pri ovakvim pohodima, kazna cekala sirotinju raju. Po brojnoj turskoj sili ocekavali bismo lak posao za turskog vojskovodju. Nije tako bilo. Istina je da je borba bila dramaticna, ali se dokazalo "da boj ne bije svijetlo oruzje/vec boj bije srce u junaku". Iako se samo 15 hiljada ustanika suprodstavilo turskoj sili od 100 hiljada, rezultat borbe je porazavajuci za Turke. Kad je Kulinova kada cula za tragican ishod-da su izginuli odabrani i najbolji ona jadikuje. U njenom glasu mesaju se tuzbalice za onima kojuh vise nema i klevete upucene srpskim osvetnicima. Iz kletvi upravo vidimo da su ratnicke pohode na Srbiju predvodili najhrabriji, najsposobniji i najumniji, sto je i pohvala srpskom kolektivnom junastvu. prva teska i nepovoljna vest za kadu je i tragicna. A ona je trebala da se pita kako je tek bilo srpskim zenama i majkama pod petovekovnim turskim zulumima i stradanjima. Pesma Boj na Misaru je ispevana u formi slovenske antiteze: Kulinova kada pita, gavrani odgovorina ponistavaju ono sto se zeli i ocekuje, govoreci istinu. U pesmi je niz retorskih pitanja: u pocetku redja i duza, a kasnije sve kraca i ucestalija-sto upucuje na sve vecu kadinu uznemirenost.
Napisao sam sastav da nzm za koju je ocenu?? :think:
 
Ja bih dao tri minus. Očigledno znaš o čemu se u pesmi radi, ali u tekstu imaš pomešane razne stilove rečenica i onda se kod svake sledeće rečenice štrecnem kao da moram nešto da resetujem u glavi. Tekst treba prirodno da teče, a ovde to nije slučaj. Imaš štamparskih grešaka, to obavezno popravi. Na jednom mestu piše klevete umesto kletve - to su dva različita pojma. Ovi delovi me recimo zbunjuju dok čitam "Iz ovih nabrajanja jasno se vidi na sta su turske kade naviknute" i "prva teska i nepovoljna vest za kadu je i tragicna" i to me ometa da obratim pažnju na sadržinu teksta.
 
e lljudi jel moze neko da mi da teme u vezi ranih jada, gilgamesa i banovic strahinje. jel znate otprilike sta bi profesor mogao da da,koje teme i ako neko moze da mi napise sastav pls., hitno mi je, imam prekosutra pismeni.


jel znate neke sajtove gde imaju napisani sastavi?
 
Ljudi, imam pismenii iz srpskog sutra... :( Molim vas, pomozite mi... Teme su
1. Lik Antigone
2. Prijateljstvo izmedju Gilgamesa i Enkidua
3. Ilijada (bice nesto o Ahilu - odabrao je kraci, ali slavan zivot, ceni ljubav i prijateljstvo)

Molim vas, nikad mi nisu isle ove teme iz gradiva... Ali ako nekome treba neka slobodna tema, tu sam da pomognem!!!

Hvala unapred!!!! :bye:
 
Treba mi pomoc :). Uopste ne znam da pisem sastave a u sredu ,to jest prekosutra, imam pismeni i ako ne dobijem 5 imacu zakljuceno 4 :/ (a vukovac sam :P ) , tako da bih vas molio da mi pomognete... Teme su: 1.nesto u vezi lektire starac i more
2. odnos dece i odraslih :P ( ili odnos dece i roditelja :P )
Unapred HVALA :)))
 

Back
Top