Pismeni zadaci i sastavi

Sta mislite o sastavima iz srpskog?

  • Muka mi je kad mi daju da pisem sastav.

  • Mrzim da pisem sastave.

  • Ne pada mi toliko tesko da ih pisem.

  • Rado pisem sastave za domaci.

  • Obozavam da pisem sastave.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Uvek bude neka tema iz gradiva, a na pripremi za pismeni nama prof. uvek kaže iz koja dva dela će biti kao i jedna slobodna tema. Obično su likovi u pitanju, na netu nadješ, ako nemaš interpretacije! Oni koji nemaju talenta za pisanje, trebalo bi da uzmu temu iz gradiva uvek!
 
Pozdrav ljudi,

Zeleo bih da vas iskreno zamolim za pomoc, ali nista preterano. Sutra imam pismeni iz srpskog (I razred gimnazije) i neke od tema ce biti vezane za Banovic Strahinju. Ako iko moze da mi posalje ono po njemu najvaznije i sto misli da ce ta nastavnica zeleti da cuje od nas, neka salje na nikola260896@gmail.com Ne mora to da bude sastav, samo par recenica koje sadrze neku sustinu. Zahvaljujem se unapred. ;)
 
Treca godina srednje skole... i imam pismeni iz srpskog... no date su mi neki vodici...
i profesorka nam je rekla da ce jedna od teme biti nesto iz:
Pretpraznicko vece- Santic
Vece na skolju
Jablanovi- Ducic
Zalazak sunca....
no ceo dan gledam te cetiri pesme i ne mogu nista vredno da nadjem u njima.... a onda je citala neke od slobodnih tema i sve su i hmmm
recimo neke koje je procitala :
Sve mi je novo a ipak poznato
Opsti pogled na zivot
Kada sam bio mali
Pogledi o meni
Zivot obicnog coveka
Plemenitost kao staklo zivota(ili Plemenitost, staklo zivota.. tako nesto)
....I tako se zivot nastavlja....

Meni su sve te teme nekako bezveze i nemam ideju sta bih mogla pisati na njih.... a inace jedna sam od boljih u pisanju sastava ali eto nemam ideju.... :confused:
 
od knjizevnih tema najlakse ti je da *****š na šantića
ne sećam se pesma, ali znam otprilike
ono patetika, porodica, zal, otac, bas je razumljiva pesma
a ove slobodne su sve u istom *****torskom fazonu
pogotovo ova opsti pogled na zivot
kad kazes da umes da pises onda valjda mozes na naseres jednu i pos starnu vezbanke na tu temu
samo nemoj neke radikalne stavove da te ne zeza
nešto u fazonu razmozavanje, ljubav, okretanje curiculum vitae
 
Jao secam se Jablanova, mi sm to morali napamet da znamo... NEsto tipa Zasto nocas tako suste Jablanovi, Tako glasno....

U svakoj pesmi uzmi neku rec/recenicu koja mozda da bude simbol necega. Recimo jablanovi, vioski snazni, prkose vremenu... I onda razglabaj o tome...
 
Treca godina srednje skole... i imam pismeni iz srpskog... no date su mi neki vodici...
i profesorka nam je rekla da ce jedna od teme biti nesto iz:
Pretpraznicko vece- Santic
Vece na skolju
Jablanovi- Ducic
Zalazak sunca....
no ceo dan gledam te cetiri pesme i ne mogu nista vredno da nadjem u njima.... a onda je citala neke od slobodnih tema i sve su i hmmm
recimo neke koje je procitala :
Sve mi je novo a ipak poznato
Opsti pogled na zivot
Kada sam bio mali
Pogledi o meni
Zivot obicnog coveka
Plemenitost kao staklo zivota(ili Plemenitost, staklo zivota.. tako nesto)
....I tako se zivot nastavlja....

Meni su sve te teme nekako bezveze i nemam ideju sta bih mogla pisati na njih.... a inace jedna sam od boljih u pisanju sastava ali eto nemam ideju.... :confused:

Претпразничко вече... Колико тога можеш написати о томе. Не мораш се држати само композиције песме него уведеш и још мотиве, ликове, можда најбоље себе и свој живот. Некако повежеш Шантића и себе, ваше судбине и тако.
А за ове слободне теме можеш писати много тога, рецимо "Општи поглед на живот" или "Живот обичног човека", пишеш о свом животу, можеш чак и неки доживљај или тако нешто.
Ја често повежем теме из књижевности са слободним темама, рецимо "Погледи о мени" и "Претпразничко вече" можеш лако повезати.

Ја сам на тему "Кад те нико не чује, кад се сједине прошлост, сан и јава" писао како сам умро те идем на исповест Богу. Ваљда ће проћи. :mrgreen:
 
Treca godina srednje skole... i imam pismeni iz srpskog... no date su mi neki vodici...
i profesorka nam je rekla da ce jedna od teme biti nesto iz:
Pretpraznicko vece- Santic
Vece na skolju
Jablanovi- Ducic
Zalazak sunca....
no ceo dan gledam te cetiri pesme i ne mogu nista vredno da nadjem u njima.... a onda je citala neke od slobodnih tema i sve su i hmmm
recimo neke koje je procitala :
Sve mi je novo a ipak poznato
Opsti pogled na zivot
Kada sam bio mali
Pogledi o meni
Zivot obicnog coveka
Plemenitost kao staklo zivota(ili Plemenitost, staklo zivota.. tako nesto)
....I tako se zivot nastavlja....

Meni su sve te teme nekako bezveze i nemam ideju sta bih mogla pisati na njih.... a inace jedna sam od boljih u pisanju sastava ali eto nemam ideju.... :confused:

"Pretprazničko veče" recimo može da ti bude osnov za sastav o usamljenosti, nekim tamnim slikama života podređenog samoći, ali i tome kako je umetnost zapravo odlazak od nje, pesme drugovi i porodica, a stvaralaštvo način da se zasnuje jedan ispunjeni život. Ako si upućena u Šantićevu biografiju, verovatno znaš čime je pesma podstaknuta i koliko je njen sadržaj blizak sa pesnikovom sudbinom, njegovim unutrašnjim jadima i utehom i opravdanjem koje nalazi u umetničkoj delatnosti. "Veče na školju" je jako lepa pesma istog pesnika i takođe je obojena jednim tonom mraka, u smislu onog "trne zadnji rumeni zrak" i sl. Ali ako ne osećaš ono što izbija iz sve te simbolike možda je bolje izabrati drugu temu.

Dučićevi "Jablanovi" mogu da ti posluže za pisanje o odnosu čoveka i prirode, što je ujedno i suština te pesme. Sa druge strane, i njegova pesma "Zalazak Sunca" može poslužiti za jednu simboličnu sliku zalaska, za neki tvoj doživljaj istog i tumačenje pesnikovih reči.

Što se opštijih tema tiče, "Sve mi je novo, a ipak poznato" recimo može da se predstavi kroz priču o nekom putovanju, kako negde daleko, u drugoj zemlji, druge kulture, sve izgleda novo, drugačije, impozantno, a ipak se svodi na isto, poznato i proživljeno. Zgrade su možda lepše, ali su ipak zgrade, ljudi govore drugi jezik, ali iste stvari.

"Opšti pogled na život" bi mogao da se zasniva na filozofiranju o njegovom smislu, o moralnim vrednostima, o očekivanjima, o nadama, uspehu, promašajima... Svemu onom što je sadržano u reči "život" i tvom doživljaju tog termina i pojave.

"Kada sam bio mali (bila mala:))" može da se koncepira kao priča tebe kao starije osobe koja se priseća detinjstva, tadašnjih strepnji, zabluda, milsli, prohteva... Ili obratno, da se smesti u perspektivu malog deteta koje čineći prve korake u ozbiljan život suočava sa svim onim što on nosi i nagađa o svojoj budućnosti, naivno i lakomisleno, jedva nazirući šta mu ona donosi.

"Pogledi o meni", je tema koja bi mogla da se pretoči u razmišljanja o tome kakva si, a kakvom te drugi doživljavaju, ima li tu kvalitativne razlike, zbog čega, da li je čovek ono što jeste ili onakav kakvim se drugima čini, koliko drugima značiš i šta zapravo pogledi drugih o tebi govore, koliko dobro otkrivaju tvoju stvarnu prirodu i da li su je možda i bolje spoznali nego ti sama.

"Život običnog čoveka" je sastav koji može da veliča prosečnost, ili naprotiv da o njoj govori u negativnom smislu. Biti jedan od mnogih, ili prosto jedan, pripadnik mase ili individua. Da li je život običnog čoveka i život za tebe, da li su prolaznici koji izgledaju beznačajno i prosečno nekada težili da dostignu nešto više, a ipak su ostali prosek i ništa više od toga? Ili razmišljanje kako takav "običan život" sadrži sve ono što i život velikana samo u drugom obliku i ispunjen je podjednako koliko i njihovi.

Mislim da je ovo sasvim dovoljno. Naravno, teme i izlaganje treba prilagoditi tvom načinu razmišljanja, za koji ne znam kakav je. Ipak, mislim da su dovoljno kreativne i opšte da bi se u njima svako mogao pronaći.
 
Što, bre, ovi školarci nemaju bujnu maštu! Kako to nemaju ideju za pismeni?
Pa dal imaju bujnu mastu ili ne nije btno.... al od silnog ucenja teorijskih predmeta i bubacenja napamet.... verujem da slabo sta neko moze prepustiti masti :)


"Pretprazničko veče" recimo može da ti bude osnov za sastav o usamljenosti, nekim tamnim slikama života podređenog samoći, ali i tome kako je umetnost zapravo odlazak od nje, pesme drugovi i porodica, a stvaralaštvo način da se zasnuje jedan ispunjeni život. Ako si upućena u Šantićevu biografiju, verovatno znaš čime je pesma podstaknuta i koliko je njen sadržaj blizak sa pesnikovom sudbinom, njegovim unutrašnjim jadima i utehom i opravdanjem koje nalazi u umetničkoj delatnosti. "Veče na školju" je jako lepa pesma istog pesnika i takođe je obojena jednim tonom mraka, u smislu onog "trne zadnji rumeni zrak" i sl. Ali ako ne osećaš ono što izbija iz sve te simbolike možda je bolje izabrati drugu temu.

Dučićevi "Jablanovi" mogu da ti posluže za pisanje o odnosu čoveka i prirode, što je ujedno i suština te pesme. Sa druge strane, i njegova pesma "Zalazak Sunca" može poslužiti za jednu simboličnu sliku zalaska, za neki tvoj doživljaj istog i tumačenje pesnikovih reči.

Što se opštijih tema tiče, "Sve mi je novo, a ipak poznato" recimo može da se predstavi kroz priču o nekom putovanju, kako negde daleko, u drugoj zemlji, druge kulture, sve izgleda novo, drugačije, impozantno, a ipak se svodi na isto, poznato i proživljeno. Zgrade su možda lepše, ali su ipak zgrade, ljudi govore drugi jezik, ali iste stvari.

"Opšti pogled na život" bi mogao da se zasniva na filozofiranju o njegovom smislu, o moralnim vrednostima, o očekivanjima, o nadama, uspehu, promašajima... Svemu onom što je sadržano u reči "život" i tvom doživljaju tog termina i pojave.

"Kada sam bio mali (bila mala:))" može da se koncepira kao priča tebe kao starije osobe koja se priseća detinjstva, tadašnjih strepnji, zabluda, milsli, prohteva... Ili obratno, da se smesti u perspektivu malog deteta koje čineći prve korake u ozbiljan život suočava sa svim onim što on nosi i nagađa o svojoj budućnosti, naivno i lakomisleno, jedva nazirući šta mu ona donosi.

"Pogledi o meni", je tema koja bi mogla da se pretoči u razmišljanja o tome kakva si, a kakvom te drugi doživljavaju, ima li tu kvalitativne razlike, zbog čega, da li je čovek ono što jeste ili onakav kakvim se drugima čini, koliko drugima značiš i šta zapravo pogledi drugih o tebi govore, koliko dobro otkrivaju tvoju stvarnu prirodu i da li su je možda i bolje spoznali nego ti sama.

"Život običnog čoveka" je sastav koji može da veliča prosečnost, ili naprotiv da o njoj govori u negativnom smislu. Biti jedan od mnogih, ili prosto jedan, pripadnik mase ili individua. Da li je život običnog čoveka i život za tebe, da li su prolaznici koji izgledaju beznačajno i prosečno nekada težili da dostignu nešto više, a ipak su ostali prosek i ništa više od toga? Ili razmišljanje kako takav "običan život" sadrži sve ono što i život velikana samo u drugom obliku i ispunjen je podjednako koliko i njihovi.

Mislim da je ovo sasvim dovoljno. Naravno, teme i izlaganje treba prilagoditi tvom načinu razmišljanja, za koji ne znam kakav je. Ipak, mislim da su dovoljno kreativne i opšte da bi se u njima svako mogao pronaći.

E ovo je bas lepo receno :D puno hvala :D
 
Zavisi i kakva ti je profesorka, i do sada bi trebalo da znaš kako razmišlja pa filozofiraj na onaj način koji ona voli.

Jako mi je drago što mi odrasli ne moramo periodično da pišemo ovakve sastave i da pogađamo šta će nekoj profesorki da se dopadne (a pri tom ona niti je psiholog niti filozof pa da je njeno mišljenje stručno ili važno - studirala je srpski jezik kao i ja biologiju). Posle nekoliko životnih ciklusa i padanja u depresivne faze i izlaženja iz njih, reakcija na ovo "veče na školju" mi je "jednostavno život je takav, ima puno dosadnih stresnih perioda".
 
imamo temu Pre nego što pođete da tražite sreću, proverite - možda ste već srećni
, i to mi treba za sutra, do dva popodne.
ne mora ceo sastav , može i par rečenica, samo da imam neku ideju, od čega da počnem, ali bilo bi lepo da bude malo više
hvala unapred
 
imamo temu Pre nego što pođete da tražite sreću, proverite - možda ste već srećni
, i to mi treba za sutra, do dva popodne.
ne mora ceo sastav , može i par rečenica, samo da imam neku ideju, od čega da počnem, ali bilo bi lepo da bude malo više
hvala unapred
 
imamo temu Pre nego što pođete da tražite sreću, proverite - možda ste već srećni
, i to mi treba za sutra, do dva popodne.
ne mora ceo sastav , može i par rečenica, samo da imam neku ideju, od čega da počnem, ali bilo bi lepo da bude malo više
hvala unapred

Voliš okrunjeno,ha ?
Mi da ti smišljamo sastav,
a ti da bereš lovorike !?
Zagrej dupe !
 
imamo temu Pre nego što pođete da tražite sreću, proverite - možda ste već srećni
, i to mi treba za sutra, do dva popodne.
ne mora ceo sastav , može i par rečenica, samo da imam neku ideju, od čega da počnem, ali bilo bi lepo da bude malo više
hvala unapred

"Postoji legenda da se Sreca krije iza 7 gora i 7 mora, na vrhu Raspukle planine, na suvom drvetu, u pticjem gnijezdu...Za tu legendu culi su Brat i Sestra koji su zivjeli u svojoj skromnoj kolibici jedva se prehranjujuci nakon nesretne smrti njihovih roditelja. Imali su malo, ali imali su jedno drugo."...:sad2:
Onda pleti o njihovim nedacama na putu u potrazi za Srecom i kako su srecu nasli kad su se ponovo sreli. Lako ti je to! :)
 

Back
Top