Fudbalske zanimljivosti

Ovo se zove fer-plej

Retko viđen primer fer-pleja nam stiže sa terena engleskih nižih liga.
Fudbaleri Boram Vuda, kluba iz šeste engleske konferencije (divizija Jug), dozvolili su namerno protivniku da postigne devet minuta pre kraja pobednički gol, pošto su prethodno slučajno zatresli mrežu. Šta se, zapravo, dogodilo?

Vudov igrač Mario Noto primio je loptu iz auta, koju su prethodno fudbaleri Havant end Voterluvila izbacili u aut, kako bi se ukazala pomoć jednom domaćem igraču. Ali, pojavio se problem: Noto je tako dobro šutnuo loptu ka golu Havanta sa pola terena, da golman jednostavno nije mogao da je uhvati i ona je odsela u mreži.

Menadžer Vuda Jan Alinson, bivši igrač Arsenala, odličio je da pravda mora biti zadovoljena, pa je naredio svojim pulenima da puste protivnika da krene sa centra i postigne gol. Tako je i bilo. Inače, ovim gestom Arsenal postaje nadaleko čuven po fer pleju, pošto je, podsetimo, pre desetak godina, sličan gest učinio menadžer Arsen Venger, pošto je zatražio da se ponovo odigra meč sa Šefild Junajtedom, jer je Nvankvo Kanu postigao gol dok je protivnik ležao na zemlji.

(Video premotajte na 4:45)


Da sve bude još zanimljivije, ove dve ekipe se bore za opstanak i ovom pobedom Havant je pobegao na šest bodova od Borama...
 
Harnikov promašaj za "desetku"

Novim porazom od Frajburga od 1:0, Štutgart se dobro približio selidbi u niži rang, a tragičar kod poslednjeg posrtanja bio je Martin Harnik.

Austrijski napadač u nedeljnom meču mogao je u 89. minutu da donese "švabama" bod zlata vredan, međutim on je uspeo da promaši prazan gol sa nekoliko metara.


Posle ovoga sve je bilo gotovo, Štutgart je doživeo 12. poraz u Bundesligi i ostao zakovan za pretposlednju poziciju. Da zlo po ekipu našeg Zdravka Kuzmanovića bude veća, poslednjeplasirana Borusija iz Mehengladbaha se pobedom nad Ajntrahtom izjednačila po broju bodova sa njegovim timom.
 
Dinamo Zagreb gostuje 19. februara u Pristini!?

U sklopu obelezavanja "trece godisnjice nezavisnosti Kosova" zagrebacki Dinamo ce gostovati u Pristini 19. februara, pise "Vecernji list".

Planirano je da se 19. februara na Gradskom stadionu u Pristini odigra utakmica selekcije kosovske lige i Dinama, a gostima iz Hrvatske placeni su let i smestaj.

Gostovanje Dinama planirano je i pre okruglo dve godine ali je tada hrvatska Vlada sugerisala da se put otkaze.

"Odusevljeni smo sto se Dinamo odlucio na taj potez. Poznato je da Dinamo na Kosovu ima veliki broj navijaca i ne sumnjam da ce stadion biti pun", rekao je za "Vecernji list" generalni sekretar FSK Erol Salihu.

Zagrebacki klub je potvrdio da ce se utakmica igrati.

"Igraci sa Kosova su u poslednjih 30 godina obelezili neke nase titule i igrali vazne uloge u Dinamovim raznim narastajima, od Salje, preko Koznikua, do Ademija i Beciraja", rekao je Dinamov direktor za odnose s javnoscu Tomislav Marcinko.
 
Transfer propao zbog pokvarenog faksa!

Razni su uzroci neuspelih transfera, ali ovako banalan ne pamti se u istoriji modernog fudbala. Posebno kada je reč o nemačkoj Bundesligi.
Naime, centarfor Hamburga Erik Maksim Čupo-Moting imao je sve potrebne papire za prelazak u Keln, ali je njegov transfer sprečila pokvarena faks mašina!

Reprezentativac Kameruna parafirao je ugovor, kao i njegov menadžer i otac, ali su onda nastali problemi...

Dokument su poslali u kancelariju Bundeslige u 17:46. Nažalost, faks je primio njihov ugovor tek u 18:03, da bi zvaničnici lige došli do njega u 18:14.

Kada su videli kada je faks stigao, odbili su da verifikuju transfer uz obrazloženje da je poslat posle 18 časova, odnosno da ne važi!

- Sudbina nas je ostavila u HSV-u. U Kelnu su šokirani celom situacijim, ali mislim da od žalbe nema ništa - rekao je otac Čupo-Motinga, prenosi Blic.
 
Dinamo Zagreb gostuje 19. februara u Pristini!?

U sklopu obelezavanja "trece godisnjice nezavisnosti Kosova" zagrebacki Dinamo ce gostovati u Pristini 19. februara, pise "Vecernji list".

Planirano je da se 19. februara na Gradskom stadionu u Pristini odigra utakmica selekcije kosovske lige i Dinama, a gostima iz Hrvatske placeni su let i smestaj.

Gostovanje Dinama planirano je i pre okruglo dve godine ali je tada hrvatska Vlada sugerisala da se put otkaze.

"Odusevljeni smo sto se Dinamo odlucio na taj potez. Poznato je da Dinamo na Kosovu ima veliki broj navijaca i ne sumnjam da ce stadion biti pun", rekao je za "Vecernji list" generalni sekretar FSK Erol Salihu.

Zagrebacki klub je potvrdio da ce se utakmica igrati.

"Igraci sa Kosova su u poslednjih 30 godina obelezili neke nase titule i igrali vazne uloge u Dinamovim raznim narastajima, od Salje, preko Koznikua, do Ademija i Beciraja", rekao je Dinamov direktor za odnose s javnoscu Tomislav Marcinko.

Загребачки Динамо неће играти против селекције косовске лиге, јер приштински стадион мне задовољава техничке услове. Приштина предложила да се меч одигра у Косовској Митровици, Динамо одбацио ту могућност.

http://www.rts.rs/page/sport/ci/story/31/Фудбал/837156/Динамо+одустао+од+Приштине,+опет.html
 
watch
 
Duh sporta: Pustili dečaka sa Daunovim sindromom da im da gol

Ako se izuzmu nameštene utakmice, u fudbalu ne postoji ekipa koja će namerno pustiti rivala da postigne još neki gol. Ili, ipak, postoji. Dodate u tu priču i momka koji boluje od Daunovog sindroma, ubacite malo čarolije plej-ofa i dobijete idealan recept za dokazivanje teorije da istinski duh sporta i dalje postoji.

Mesto događanja: američki grad Lafajet od 120.000 stanovnika u Lujzijani. Utakmica prvog kola doigravanja za titulu između srednjoškolskih ekipa Lafajeta i Pinevila. Gosti ubedljivo vode, a onda 15 minuta pre kraj meča u igru uvode Rosa Barona.

Ros nije običan igrač. Niti običan mladić. Međutim, Daunov sindrom nije ga sprečio da se bavi onim što najviše voli. Fudbalom. Kada je trener Lafajeta Džeremi Kart primetio da je šansu da zaigra u taboru rivala dobio upravo Ros Baron, otišao je na drugu stranu terena i svom kolegi Grentu Eloiu predložio: “Neka momak postigne gol, moji igrači se neće protiviti iako već uveliko gube”.

“Kada mi je Džeremi prišao i rekao da bi voleo da Ros postigne gol, počeo sam da plačem. Istog trenutka”, rekao je trener pobedničke ekipe.

I, Ros je dobio priliku. Prvu, pa drugu, a onda je treću iskoristio. Na opšte oduševljenje, kako svojih saigrača, tako i protivnika koji su na kraju poraženi sa 8:1.

“Videti kako jedan 18-godišnjak može da učini toliko ljudi srećnim, da ih sve ispuni onim ljudskim, pravim emocijama... Ma, to je neverovatno iskustvo”, dodao je Baronov trener Džeremi Kart.

Kada se utakmica završila, Ros Baron je seo pokraj aut-linije, i dalje u neverici da je postigao gol. I to na utakmici koja vodi do titule. Sedeo i plakao, a igrači rivala su redom, jedan po jedan, dolazili i čestitali mu. Ne “reda radi”, već pokazujući i njemu i svetu da duh sporta i dalje živi. Možda malo povučeno, ali ipak - živi.
 
  • Podržavam
Reactions: gol
Hteo u Premijer ligu sa iskustvom iz video igrice

Različiti ljudi na različite načine pokušavaju da dođu do posla. Ono što je pokušao Džon Boilo prevazilazi sve druge pokušaje u svetu fudbala: poslao je ponudu da postane trener engleskog Premijerligaša, a kao svoj najveći adut naveo je briljantne sposobnosti koje je pokazao u igrici "Fudbal menadžer".

119369_menadzer2005_ff.jpg


Sada već davne 2006. godine Midlsbro je ostao bez svog menadžera, Stiva Meklarena koji je napustio to radno mesto kako bi preuzeo funkciju selektora engleske reprezentcije. Nije prošlo dugo, a na adresu predsednika Midlsbroa stiglo je Džonovo pismo sjajne sadržine. Evo najzanimljivijih detalja:


"Gospodinu Stivu Gibsonu,
predsedniku FK Midlsbro

Prijava za mesto menadžera u fudbalskom klubu Midlzbro

Dragi gospodine Gibson,
pišem vam u vezi sa otvorenim radnim mestom za menadžera u vašem klubu. Bio bih veoma zahvalan ako biste razmislili o mojoj biografiji tokom vaše potrage za novim menadžerom. Zaista osećam da je ovo idealan posao za mene, imajući u vidu moj entuzijazam i moje iskustvo.

Imam oba, tehnička i praktična iskustva vođenja fudbalske ekipe. Taktička strana fudbala mi je oduvek bila veoma važna, što sam pokazao uspesima u igrici "Fudbal menadžer 2005". Vodio sam ekipe Nuniton Borou, Kijevo Verona, Kalmar, Donkaester, čak i Čelsi. Dobro, moje iskustvo u Kijevu nije bilo baš naročito dobro, jer je dovelo do otkaza (što ste, siguran sam, videli u sredstvima javnog informisanja).

Posebni menadžerski uspesi
Dovođenje Tjerija Anrija, Raula i Fernanda Toresa za napadački trio Donkastera
Dovođenje Zidana i Ronaldinja u Rašden end Dajmonds
Plasman u finale Lige šampiona sa tim timom
Nesrećni poraz u borbi za trofej - od Ajaksa, u produžecima
Verujem da sam drugim klubovima, ipak, doneo uspeh (uključujući to da sam za osam sezona Nuniton Borou doveo iz Severne Konferencije u Čempionšio, a da sam sa Kalmarom postao prvak Švedske).

Moje iskustvo iz "Fudbal menadžera 2005" uključuje rad u ligaškom, kup i međunarodnom okruženju, što je od mene napravilo stručnjaka za radne dozvole, skauting, taktiku i rad sa igračima.

Pored "Fudbal menadžera 2005" imao sam i iskustva na pravom terenu, jer sam ekipu 11-godišnjaka iz Nunitona predvodio kao strateg do pobede na "Nuniton letnjem kupu", u konkurenciji još 15 ekipa. U finalu smo pobedili sa 5:4 na penale, i to domaćina takmičenja. Siguran sam da ste videli ovu utakmicu, "Skaj" je više puta puštao snimak.

Uveren sam da vam ni moja plata ne bi bila problem. Naprotiv. Spreman sam da radim za 80.000 funti godišnje što je, priznaćete, prilično isplativ izdatak imajući u vidanju kretnje u modernom fudbalu.

Slobodan sam za intervju kada god vama to odgovara i čekam vaš odgovor.
iskreno,

Džon Boilo"

119370_boilo1_f.jpg


Tri nedelje kasnije stigao mu je odgovor iz Midlsbroa. Od predsednika kluba, lično.

"Dragi Džone,

mnogo vam hvala za vašu nedavnu prijavu za menadžersku poziciju u fudbalskom klubu Midlsbro.

Vi ste, bez ikakve sumnje, sjajan kandidat ali smo posle pažljivog razmatranja odlučili da vam ipak ne ponudimo to radno mesto. Iskreno govoreći, mišljenja smo da bi se naša saradnja sa vama bila zapravo kratkotrajna, jer bi vaš nesumnjivi talenat doveo do toga da vas veliki evropski klubovi odmah požele u svojim redovima.

To što ste nam se uopšte javili shvatili smo kao znak da se, kao klub, krećemo u pravom smeru.

Iskreno,

Stiv Gibson,
predsednik FK Midlsbro"

119371_boilo2_f.jpg

:hahaha: :rotf: :klap: koji tatko :klap:
 
Blater zabranio trake za kosu!

Predsednik Svetske fudbalske federacije (FIFA) Sep Blater izjavio je da ce od 1. jula igracima biti zabranjeno da nose trake za kosu.

Blater je objasnio da su trake za kosu koje se nose oko vrata veoma opasne, jer bi igraci mogli da se obese.

Trake su postale popularne u Premijer ligi ove sezone, a Karlos Tevez iz Mancester sitija i Samir Nasri iz Arsenala, samo su neki od igraca koji ih nose. Jos od ranije trake za kosu nosi i reprezentativac Srbije Marko Pantelic.

Blater je dodao da diskusije o tome nece biti, jer trake za kosu nisu deo opreme.
 
Blater zabranio trake za kosu!

Predsednik Svetske fudbalske federacije (FIFA) Sep Blater izjavio je da ce od 1. jula igracima biti zabranjeno da nose trake za kosu.

Blater je objasnio da su trake za kosu koje se nose oko vrata veoma opasne, jer bi igraci mogli da se obese.

Trake su postale popularne u Premijer ligi ove sezone, a Karlos Tevez iz Mancester sitija i Samir Nasri iz Arsenala, samo su neki od igraca koji ih nose. Jos od ranije trake za kosu nosi i reprezentativac Srbije Marko Pantelic.

Blater je dodao da diskusije o tome nece biti, jer trake za kosu nisu deo opreme.

ja sam cuo da ce zabrane i grejac za gusu...oko vrata sto se nosi...kaze neko ce se udavi prilikom duela u zaru borbe....
 
Milovan Rajevac, od pre nekoliko dana selektor nacionalnog tima Katra, bio je zakljucan vise od 13 sati u prostorijama saudijskog kluba Al Ahli , gde je radio kao trener, nakon sto su vlasnici kluba saznali da je tajno pregovarao sa katarskim nacionalnim timom. Pri tome su mu konfiskovali pasos, a stvar se sredila tek kada su katarcani uplatili 520.000 eura na racun kluba, Inace ovo nije Rajevcu prvi put da na ovakav nacin napusta klubove sa kojima je imao precizno definisane ugovore. To mu se dogodilo i sa Ganom, pa ga zbog toga tuzi " Virtus International" koji je posredovao u Rajevcevom odlasku u Ganu.

Katarske novine Peninsula pisu o tome:

Belgrade: Leading Saudi football club Al Ahli is suing Qatar coach Milovan Rajevac (pictured) for $2m claiming that he deceptively quit his coaching position in Saudi Arabia while negotiating with the Qatar Football Association (QFA) to land the national coach’s job in Doha, the Serbian media reported. The new coach who replaced Frenchman Bruno Metsu will reportedly be richer by more than $6m per year.

According to reports in the Serbian media, QFA had directly contacted Al Ahli for hiring the Serb, which was turned down.

“We are disappointed with his behaviour and will seek $1.2m in damages. In addition we are looking for another $800,000 which we gave Rajevac, when he signed the contract. He did not complete the agreed deal,” Saudi owner of the club, Prince Fahd bin Khalid was quoted as saying by Serbian media.

Rajevac gets a bigger amount than his predecessor who was sacked after Qatar could not live up to expectations in the Asian Cup. Rajevac does not hide the satisfaction he got by signing for Qatar. He says the team has good potential and he will give his best to help them qualify for the Brazil World Cup in 2014.

Prince Khalid said that Rajevac apparently wanted to leave the club due to family problems in Serbia. “We advised him to go on leave and sort out the problems, but he didn’t agree. When we found out that he was appointed as Qatar coach, we were shocked.”

Rajevac remained at the head of Al Ahli for only six months, as against the contract period of three years.

Rajevac told Serbian journalists that all his “papers are clean, and have been issued according the Saudi’s regulations”.

Unnamed sources close to Rajevac told Serbian newspapers that leaders of Al Ahli forced the Serb to sign on his resignation letter after locking him in a club room for over 13 hours while his passport was confiscated. He was released after QFA allegedly paid ¤532,000 to Al Ahli.

Rajevac denies intimidation, but admits that Al Ahli owners were appalled by his decision to leave. “Until the last moment, I had so much: A car, house, and everything of a very high quality,” he said.

Rajevac is also facing legal action brought by “Virtus International,” a Serbian football management agency which represented his interests while he was the coach of the national team of Ghana. The agency sued him for what it calls the unprofessional way in which he left Ghana.

“After everything this country has done for him, he betrayed the people of Ghana and went back on his word,” said Goran Hadzi Milovanovic, his former manager, adding that he is not surprised by Al Ahli’s lawsuit. FIFA has been informed of both charges.

The Peninsula
 
Hteo seljak da kupi Mesija i bi suspendovan

Sedrik Anžolra je na čelu Borna, kluba iz sela sa 400 stanovnika, a prošlog vikenda pokušao je da svoju ekipu pojača najboljim igračem sveta u 2010. godini, Argentincem Lionelom Mesijem.

Njegova šala, međutim, nije naišla na razumevanje u FFF. Barselona tako nije ni dobila priliku da pročita ponudu koju bi izvsno odbila.

"Takvo ponašanje je neprihvatljivo. Možda je u pitanju šala, ali mi smo tu da sudimo na osnovu činjenica", rekao je predsednik komisije za registraciju igrača u FFF Iv Begon.

Anžolra je rekao da mu je namera bila samo da zabavi drugare.

"Suspendovan sam na šest meseci, ali je kazna umanjena na tri. Provešću to vreme u nekom baru", rekao je Sedrik Anžolra.
 
Balak kao vođa navijača Leverkuzena vređao Keln!

Dugogodišnja netrepeljivost navijača Bajera iz Leverkuzena i Kelna svakako će biti podignuta na još veči nivo posle ponašanja iskusnog fudbalera Mihaela Balaka.

Pobeda nad Šalkeom u poslednjem kolu Bundeslige toliko je prijala Balaku da se na kraju utakmice popeo na tribine gde su najvatreniji navijači Leverkuzena i uzeo megafon.

Nije ga interesovalo da skandira pogrdno Šalkeu, a ni gradu Gelzenkirhenu već se obrušio na navijače Kelna nazivajući ih "sv...ma".

"Rajnski derbi" svakako je u krvi i Balaku, mada ima dosta onih koji tvrde da je njegova netrepeljivost prema Kelnu zapravo uperena ka Lukasu Podolskom, kapitenu "jarčeva" koji nije želeo da u reprezentaciji igrač Leverkuzena bude ubuduće kapiten.

 

Back
Top