adenokarcinom pluca

snezanasta

Početnik
Poruka
33
Moj bivsi muz iznenada se razboleo i dobio dijagnozu adenokarcinom pluca, C34,T2N2M0, prepisali su mu dve hemo terapije, pa da posle vide sta ce jer je on zeleo odmah da se operise.
Molim sve koji nesto znaju o vrsti ove bolesti, i imaju iskustva sa hemoterapijama da mi se jave, jer mi je jako stalo da mu pomognem.Mi smo inace ostali u odlicnim odnosima i ja bih zelela da mu pomognem, za pocetak da saznam nesto vise o bolesti, on kaze da mu lekari nisu nista objasnjavali, samo da bude strpljiv i ide na hemo terapije.
 
Moj bivsi muz iznenada se razboleo i dobio dijagnozu adenokarcinom pluca, C34,T2N2M0, prepisali su mu dve hemo terapije, pa da posle vide sta ce jer je on zeleo odmah da se operise.
Molim sve koji nesto znaju o vrsti ove bolesti, i imaju iskustva sa hemoterapijama da mi se jave, jer mi je jako stalo da mu pomognem.Mi smo inace ostali u odlicnim odnosima i ja bih zelela da mu pomognem, za pocetak da saznam nesto vise o bolesti, on kaze da mu lekari nisu nista objasnjavali, samo da bude strpljiv i ide na hemo terapije.
Ono što sam našao na internetu je sledeće:T2-karcinom veći od 3 cm, okružen tumorskim tkivom, bez zahvaćanja zida prsnog koša,N2-N2 - prisutnost karcinomskih stanica u medijastinalnim limfnim čvorovima na strani karcinoma,Mo - nema dokaza za širenje karcinoma u druge organe(što je najvažnije).Nadam se da će sve biti u redu.Važno je da usresrediter svu snagu na borbu sa ovom opakom bolešću.Sve najbolje.
 
...T2N2M0-klinički stadijum IIIb.Neoperabilan (ne operiše se jer je zahvatio susedne organe/tkiva, u ovom slučaju limfne noduse u medijastinumu.). Daje se hemioterapija- kod nas je standard Gemcitabin/Cisplatin, dva ciklusa , pa se radi procena odgovora na terapiju. Ukoliko ima redukcije tumora, daju se još dva. I tu se obično stane.Nakon toga , dolazi u nekim slučajevima u obzir i radioterapija...Prognoza loša.....
 
Hvala na odgovoru,nadam se da niste imali slicna iskustva, ne znam kako cemo se izboriti sa ovom bolescu, treba imati i vere i nade, a lose vesti mi samo stizu, posle prve hemo terapije koje je primio ima bolove u stomaku i temperaturu, svi smo u soku i nezno kako da pomognemo, radi se o coveku koji nikada do sada nije bio bolestan i onda grom iz vedra neba.
Naravno da smatram da mu ne treba reci istinu, nisu to uradili ni lekari, mislim da ima vece sanse da sve podnese ako misli da ce brzo ozdraviti.
 
Molim Vas Marina da mi objasnite sta znaci kada se pojavi temperatura posle hemo, primljena jedna pre dve nedelje koja je trajala 3 dana , neznamo koja kombinacija, mucnine nije bilo, ili malo, ali malaksalost i jaka bol sa desne strane stomaka, uz temperaturu, zatim sve prestalo dan dva, sada opet temperatura.
Culi smo se telefonom sa doktorom, a on rekao da nema potrebe da dolazimo zbog ovoga,ja ipak brinem,inace radi se o mom muzu koji ima adenokarcinom pluca C34, T2NMO, sledecu hemo treba da primi pocetkom oktobra a nikako da bu bude bolje od ove prve, dalil se druga tura lakse podnosi. Isto molim odgovor u vezi hrane, apetit je toliko slab da bih mu ja licno dala da jede stagod hoce, samo da bi jeo, ali svi pricaju nemoj, meso, masno, nemoj secer, dosta i citam o svemu ali cini mi se sve sam ludja sto vise citam, u Vas imam poverenja jer vidim da se od srca trudite da pomognete, svaka Vam cast.
 
...temperatura nakon hemioterapije zahteva proveru krvne slike, kako bi se otklonila sumnja na febrilnu neutropeniju(pad belih krvnih zrnaca praćen temperaturom), što se smatra hematološkim toksičnim efektom terapije i zahteva hospitalizaciju pacijenta i uključivanje antibiotika uz odlaganje narednog ciklusa hemioterapije. Naravno, ukoliko se u krvnoj slici ne registruje neutropenija, onda se traže drugi uzroci temperature- onkologe najviše brine ovo prvo...
Što se ishrane tiče- može sve da jede, važe principi zdrave ishrane , nema posebnih ograničenja...sve što narod priča je budalaština...
Postoji i preparat Megestrol acetat u vidu sirupa i tableta, tražite da vam ga propiše onkolog, i on ide na recept.Odličan je za popravljanje apetita i gubitka na telesnoj masi kod karcinomskih bolesnika...Pozdrav


P.S. verovali ili ne , ovo odgovaram iz hotelske sobe u Barseloni...Kad bi kolege znale čime se bavim...
 
Bili smo kod onkologa u vezi temperature i ostalih simptoma, gledao nas je ko smrdljiv sir, stojali smo na vratima da bi on rekao da temperatura verovatno nema veze sa hemo a kada sam trazila lek Magestrol ac. rekao je da se on daje jako teskim slucajevima, da je skup i da treba neka komisija da odobri da se da recept.I sta sada, od prvog bi trebala da pocne druga hemo, a moj muz je sve vreme pod temperatuom 37-38, sam pio ciprocinal, brufene,ali ona malo spadne pa se vrati, oslabio, izgubio svu snagu, boga pitaj kakvi ce biti rezultati krvi,neznam dali ce mu uopste dati hemo ako ima temperaturu ili ce dati jer kako vidim po njima ionako nema veze,Nedaj boze nikom.Pozdrav Snezana
 
moraju prvo da vide zbog cega je temperatura povisena...
ako mu je krvna slika losa verovatno ce ga primiti u bolnicu da bi mu popravili stanje pa kad krv bude bolja nastavice sa terapijom...e sad temperatura moze da bude iz mnogo razloga
 
Hvala ti na odgovoru, ali mi smo u malom gradu, sve se radi bezveze, mislim da dr doktori iglavnom cude kada trazis nesto, samo sto ne kazu, pa imas rak, naravno da ti je lose, ja bih volela da ga ostave u bolnici, mozda mu tada posvete vise paznje.
 
Bili smo kod onkologa u vezi temperature i ostalih simptoma, gledao nas je ko smrdljiv sir, stojali smo na vratima da bi on rekao da temperatura verovatno nema veze sa hemo a kada sam trazila lek Magestrol ac. rekao je da se on daje jako teskim slucajevima, da je skup i da treba neka komisija da odobri da se da recept.I sta sada, od prvog bi trebala da pocne druga hemo, a moj muz je sve vreme pod temperatuom 37-38, sam pio ciprocinal, brufene,ali ona malo spadne pa se vrati, oslabio, izgubio svu snagu, boga pitaj kakvi ce biti rezultati krvi,neznam dali ce mu uopste dati hemo ako ima temperaturu ili ce dati jer kako vidim po njima ionako nema veze,Nedaj boze nikom.Pozdrav Snezana


...naravno da je skup- oko 9000 dinara je jedna bočica za mesec dana...ALI- ide na recept samo treba da ga ta stoka od onkologa ( Bože, oprosti mi što pljujem struku!) preporuči na izveštaju.Lekar opšte prakse će ga prepisati automatski...
 
Neznam sta da kazem sve mi se smucilo, za ova dva meseca ,bezdusnost, nebriga, administracija, svaka cast pojedincima, ziva nisam do petka, sve zavisi kakvi su mu rezultati krvi al bice tesko da su dobri, lose je jeo, povracao, stalno temperatura,nesmem ni da mislim...
 
moraju prvo da vide zbog cega je temperatura povisena...
ako mu je krvna slika losa verovatno ce ga primiti u bolnicu da bi mu popravili stanje pa kad krv bude bolja nastavice sa terapijom...e sad temperatura moze da bude iz mnogo razloga

Ostavili su ga u bolnici, ima zapalenje pluca, el to opasno u njegovom stanju, sutra ce mu raditi sve analize,drugu hemo ce mu dati tek kada se oporavi, kazu najranije za deset dana, videcemo jos krv sutra.

kao sto sam i pretpostavila,covek je ostao u bolnici kao i sto je trebalo bez obzira na zapalenje pluca morao je biti hospitalizovan...verovatno ce primiti terapiju da bi mu poboljsali stanje pa onda opet na hemo,a zapalenje pluca se cesto desava u ovakvim situacijama..nije pozeljno,naravno,ali ce se sanirati
 
A koji su simptomi raka pluća? Pre 2 nedelje jednoj mojoj poznanici je dijagnostikovan bronhitis. Dati su antibiotici,pošto je alergična na penicilin, međutim na ponovnom snimku, nakon 2 nedelje pijenja antibiotika (jake doze) snimak je ostao isti, bronhitis se nije povukao. Doktorka je rekla da joj se to ne sviđa i poslata je na skener. Još uvek ne zna rezultate..Da li je moguće da ima rak pluća?
 
...može biti ali ne mora da znači jer ...skener pluća će "senku" malo bolje opisati u smislu njene lokalizacije, gustine sastava tog dela pluća(mekotkivna senka, gust sadržaj, tečnost...) ali definitivnu dijagnozu će dati bronhoskopija i a zatim patohistološki pregled biopsata uzetog sa tipičnog mesta...

P.S.A simptomi su uglavnom opšti, lokalni i ne moraju uopšre da pobude sumnju na rak pluća u prvi mah...
 
...može biti ali ne mora da znači jer ...skener pluća će "senku" malo bolje opisati u smislu njene lokalizacije, gustine sastava tog dela pluća(mekotkivna senka, gust sadržaj, tečnost...) ali definitivnu dijagnozu će dati bronhoskopija i a zatim patohistološki pregled biopsata uzetog sa tipičnog mesta...

P.S.A simptomi su uglavnom opšti, lokalni i ne moraju uopšre da pobude sumnju na rak pluća u prvi mah...

Problem je što smo svi bili bolesni, gripozni, i njoj je rečeno da ima tešku upalu, jer se kasno javila...Sad su joj ipak dali injekcije, pa ćemo videti.A iskreno se nadam da nije najgore...Ja sam sama bila mesec dana "mrtva bolesna" jer nisam pila ništa sem sirupa za iskašljavanje a kašalj se samo noću pojavljivao. Onda sam uzela, na nagovor dr, antibiotik i sve se rešilo.
 
...ajde, ne brini unapred...upale pluća idu u većini slučajeva sa usporenijom radiološkom regresijom, što znači-simptomi se povuku, pacijent se klinički oseća dobro a senka još nije u potpunosti regredirala..E, onda lekari opšte prakse dignu frku i uplaše pacijenta...
 

Back
Top