PRIVATIZACIJA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Djesi Djenis I:
Budi malo konkretniji...
Generalno, to je neophodno.A ima ih koje su uradjene dobro i koje su uradjene lose
Pa da li si ti video onu ruinu od staklare u Pancevu?
Ko ce to da kupi leba ti...takve fabrike se prodaju za 2dinara...samo da se ponovo osposobe.
Znas kakva je to fabrika?Ko kad gledas one idustrijske zone u Engeskoj opcetkom 19 veka...jezivo majke mi...
 
privatizacija je neophodna da bi za nekoliko godina drzava (generalno gledano) funkcionisala bolje (efikasnije). da je ovaj "komunjarski" sistem bio dobar, i nije (svako je potkradao svoju firmu, itd.). dakle, privatizacija je jedini put da se nesto uradi po tom pitanju.
sa druge strane, ma koliko da je ona neophodna, nasa zemlja ocigledno jos uvek NIJE spremna za tako krupan korak. mi za to jos nemamo pogodnu 'klimu' (nemamo mnoge zakone koji bi stitili male akcionare, socijalni programi se kasnije ne ispostuju od strane kupca iako to pise u ugovoru, otpustanje radnika,...). bitno je pre svega napomenuti da nasa zemlja nije stabilna i u politickom smislu a ne samo ekonomskom (pola drzave je podeljeno na radikale i na nazovimo to "demokratski" deo). ovo takodje mnogo utice na nasu ekonomiju i samim tim na tzv. proces tranzicije. pogledajte samo sta se u skupstini radi, ono za sta glasaju radikali, demokrate ne glasaju i obrnuto (u vecini slucajeva), i to svakako nije dobro, da ne pricam o tome kada napustaju sednicu u znak protesta ili sta vec! da ne spominjem slucaj kada se bave nekim glupostima kao npr. da sami sebi zele da povecaju platu... bave se svim pitanjima samo ne onim sustinskim za drzavu i narod.
svakako da ima izuzetaka dobro obavljene privatizacije (slucaj Apatinske Pivare, Becejske Pivare) ali ima daleko mnogo onih koji su izvukli deblji kraj.

Pozd
 
Pa u tome i jeste stvar...
Imam prijatelja kaze:"J* ti ovo,pre je bilo bolje...sednes igras karte popijes po rakijicu"
nema vise batooo...ima da se radi pa da trazis jos...ili ti otkaz ne gine...
 
Ima gomila fabrika koje treba skuputi na gomilu i prodati u onim radnjama "sve za dolar".A one bajke kako te neke fabrike vrede ne znam koliko para su cista nebuloza.U celoj bivsoj SFRJ (izuzev par fabrika u Sloveniji) nikad nisu bile profitabilne i uvek je "uletala" kinta cim nesto zaskripi odmah se uzmaju krediti i kao najveci idiotizam dele se plate od kredita.
 
PLESsitnihDEMONA:
Ima gomila fabrika koje treba skuputi na gomilu i prodati u onim radnjama "sve za dolar".A one bajke kako te neke fabrike vrede ne znam koliko para su cista nebuloza.U celoj bivsoj SFRJ (izuzev par fabrika u Sloveniji) nikad nisu bile profitabilne i uvek je "uletala" kinta cim nesto zaskripi odmah se uzmaju krediti i kao najveci idiotizam dele se plate od kredita.
....nisi u pravu.....ocigledno pises napamet,i ni jedan dan nisi radio u takvoj fabrici....
....Ja sam radio....i na primer 80%dohotka firme islo je za razvoj kosova....a onih 20% ...plate ,razvoj,osiguranje.....i sve ostalo.....i to tako GODINAMA...i onda da se pitamo sto nam je propala privreda....
...razmislite sami zasto....
 
Probali sma sa zajedničkom svojinom, nije išlo pa nam preostaje staro dobro privatno vlasništvo. Samo da imamo bolju zaštitu zaposlenih, da se ljudi ne bude ujutro uvek sa istim: Hoću li danas postati tehnološki višak????????????????

Ali, to je tranzicija, a na žalost mi smo u najviše neugodnoj fazi, al* doće i njemu kraj nekad.
 
tranzicija je neophodna... da ne kazem NEMINOVNA!
problem je u tome sto veliki deo stanovnistva oseca to direktno na svojim ledjima pa je normalno da se javljaju nezadovoljstva (a kako i nece kad ljudi jedva sastavljaju kraj sa krajem). onda je tim ljudima tesko, veoma tesko objasniti da se tako nesto mora uraditi.
sto se tice mnogih propalih fabrika, mnogi ljudi koji su radili u istima ne mogu da prihvate surovu istinu, da je njihova fabrika u kojima su godinama radili propala. ti ljudi osecaju da su ostavili deo sebe u svakom delicu te fabrike. stvar je u tome da neko treba da im objasni kako je doslo da stecaja i kako je njihova fabrika daleko od one tehnologije koja se danas primenjuje u svetu u cilju poboljsanja kvaliteta proizvoda i efikasnosti proizvodnje. drugim recima, treba im reci da njihova fabrika ne vredi skoro nista... i da vecina stranih ulagaca nije luda da kupi tako nesto. njima bi se vise isplatilo da sruse celu fabriku a na tom mestu izgrade novu...
poenta je sledeca: tranzicija je postala trn u oku velikog dela stanovnista srbije jer jako tesko podnose posledice, a samim tim ni ne mogu realno da sagledaju i shvate da je to jedini put da se neke stvari promene u drzavi. ima tu jos i drugih problema, o njima sam pisala gore...
mi nikad necemo moci uci u kostac sa stranim fabrikama i njihovim proizvodima ako neko ne kupi drzavne firme i ne ulozi gomilu para u njih. drugim recima, mi cemo i dalje biti ti koji ce uvoziti sve i svasta a proizvodnja ce biti na nuli... sto je jako lose.
neko je spomenuo u jednom forumu nemce i kako su ipak uspeli posle 2. svetskog rata da stvore sve to sto imaju danas i da uspostave stabilnu ekonomiju. stvar je kod njih sto su oni disciplinovan narod i rade ko crnci ceo dan, imaju svoj sistem. sve dok se mi medjusobno koljemo i prozivamo jedni druge, nema nista od bolje buducnosti. manje price vise rada!

pozd
 
Oni koji mogu -NEĆE
oni koji ne mogu -ŽELE
oni koji znaju -ĆUTE
oni koji ne znaju -MNOGO PRIČAJU

O čemu je reč?

-O seksu
--O političarima i obnavljanju ove zemlje
---O sudijama i dokazima
----O Srbiji
 
begunac:
PLESsitnihDEMONA:
Ima gomila fabrika koje treba skuputi na gomilu i prodati u onim radnjama "sve za dolar".A one bajke kako te neke fabrike vrede ne znam koliko para su cista nebuloza.U celoj bivsoj SFRJ (izuzev par fabrika u Sloveniji) nikad nisu bile profitabilne i uvek je "uletala" kinta cim nesto zaskripi odmah se uzmaju krediti i kao najveci idiotizam dele se plate od kredita.
....nisi u pravu.....ocigledno pises napamet,i ni jedan dan nisi radio u takvoj fabrici....
....Ja sam radio....i na primer 80%dohotka firme islo je za razvoj kosova....a onih 20% ...plate ,razvoj,osiguranje.....i sve ostalo.....i to tako GODINAMA...i onda da se pitamo sto nam je propala privreda....
...razmislite sami zasto....
Nije shija nego vrat.Uz to ja ti ricam da ni jedna firma,fabrika nazovi kako hoces nije imala profit .Sve te fabrike su godinama izdrzavane iz budzeta a posebno "nasi veliki giaganti" gomila obicnih konzervi.A ovo za Kosovo se slazem.Niko nam nije kriv.
 
U jednom se svi slažu: društvena imovina je Alajbegova slama. Treba je ukinuti, tj. privatizovati. Možemo to nazvati kako god hoćemo, ali osnovno je da se zna šta je čije. Tako smo došli do termina koji je kod nas odomaćen kao "privatizacija".

To je jedan dug, mučan, težak i zamoran proces, gde se jedna nepravda "ispravlja" drugom nepravdom. Ni u jednoj zemlji nije prošla glatko i čisto. Ali, one zemlje koje su taj proces privele kraju, mogu da odahnu.

Naravno, vlast je tu da spovodi privatizaciju, tj. da čini nepravde, a opozicija je uvek tu da taj proces oteža frazama kako se:

- budzašto rasprodaje državna imovina
- rasprodaje cela zemlja za šaku dolara
- u bescenje daje ono što su generacije radnika stvarale

Kad se vlast promeni, onda nova vlast privatizuje, a stara vlast preuzima dobro znane fraze o rasprodaju države. A, hvala Bogu na vlasti su se okrenule sve velike partije. Još je ostalo da vidimo Jogi Letače i njihovu viziju privatizacije.

Mada, svima je jasno da su 95 % društvenih firmi zapravo ruine, ako ne po objektima koje firma poseduje, onda po primenjenim tehnologijama proizvodnje. A po pitanju znanja, stručnjaka, razvoja ne ruine već rupe ! Uz to u dugovima do guše.

I naravno opozicija tvrdi da za rupu može da se dobije mnogo miliona/milijardi dolara, sve dok ne dođe na vlast. Onda se uhvati za glavu proda po realnoj ceni - a realna cena je onoliko koliko je neko voljan da plati u tom momentu.
 
Rusi kazu za svoj kapitalizam da je lopovski.No kasno je za takve ocene bilo gde.Moramo napred bez obzira na to sta radi Zapad.Operacija traje vec 2o godina.
Radnici koji veruju u svoje preduzece neka ga kupe kada po zakonu nisu hteli da ga ranije uzmu badava.Drzava je debelo prezaduzena pa od nje ne treba da traze plate.
 
Opet se dižu stare teme...:think:Mišljenje nužna i neizbežna,čak i totalitarizmu.Mada kod nas se ''privatnici'' nep onašaju mnogo drugačije od države,pa kad se nešto ''javno'' privatiuje ne menja se odnos prema građanima...Ostaje efikasna naplata i isključenje usluga u slučaju kašnjenja,ali ostalo je na istom nivou.
 
Rusi kazu za svoj kapitalizam da je lopovski.No kasno je za takve ocene bilo gde.Moramo napred bez obzira na to sta radi Zapad.Operacija traje vec 2o godina.
Radnici koji veruju u svoje preduzece neka ga kupe kada po zakonu nisu hteli da ga ranije uzmu badava.Drzava je debelo prezaduzena pa od nje ne treba da traze plate.

:dash::think:...mislite DRUSHTVENIZACIJA,
kako je privatizacija gotovo propala.
A shta nije ?
U shta ode zaduzhenost ?
:hahaha:,pa najbolje da se pravimo
blesavi .:dash:
Pitam se kako "ovi" misle izaci na kraj sa nezaposlenoshcu,
koja se josh povecava.:dontunderstand:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top