Pokvarena fiskalna kasa

Milojko Vasic

Ističe se
Poruka
2.527
Dal' zbog tople jeseni, izbora u Americi, ili zato što me Jelena više ne voli, tek, u našoj Srbiji nastao je pravi pomor fiskalnih kasa ! 99 od 100 kasa ne radi, a jedva da je prošlo mesec dana od početka upotrebe. I to bez obzira na marku, model, tip. Neće pa neće ! Radila jedno 5 - 6 dana, i od tada je stalno na popravci. A lopovima baš žao em krivo. Sve suza suzu stiže !

Kad god ja zatražim račun, (pošto lopovi najčešće nemaju nameru da ga sami daju) onda bude:

- Jao komšija, izvinite, ali kasa nam se pokvarila ! Evo upravo sad, pre sat - dva. Izvinjavamo se, mnogo se izvinjavamo ! Ali ako je vama baš potreban račun, mogu ja da vam izdam drugi, ali ne ovaj fiskalni. A gazda nije tu, a bez njega ne smem da pipam kasu. Ili dođite sutra, daćemo vam račun kad poprave kasu.

A pazili su kasu, zaista. Nisu je vodom zalivali, samo koka-kolom. Da joj slađe bude. Umesto rolne ubacivali toalet papir. Da joj mekše bude. Isprobavali da umanje poresku obavezu proverenom metodom - ubacivanjem u zamrzivač.

I tako ... Moram priznati, mene u početku bio blam da tražim račun. Da ne bude, kao, Milojko stipsa i štekara. A onda, kažem sam sebi, ma što bi mene bio blam kad je on lopov i baraba. I sad ovako: mrtav ladan, bezizražajnog lica samo poluglasno kažem: "Račun." Dakle, ne celu rečenicu "molim vas dajte mi ..." ili nedajbože "izvinite, ali niste mi ... ". Jok. Samo jedna tiha reč: "Račun." Ali, što je tiše izgovorim to se lopovi više uplaše ! Jer pojma nemaju jesam li ili nisam inspekcija, (a čuli su da su kazne do jaja) ili možda imam nameru da ih prijavim. Tako sam saznao da nije Yugo 45 najnekvalitetniji tehnički proizvod u Srbiji. Jok. Bilo nekad. Sada su to fiskalne kase. Krš živi. Sve se pokvariše !

A u vašem komšiluku ?
 
Milojko Vasic:
- Jao komšija, izvinite, ali kasa nam se pokvarila ! Evo upravo sad, pre sat - dva. Izvinjavamo se, mnogo se izvinjavamo ! Ali ako je vama baš potreban račun, mogu ja da vam izdam drugi, ali ne ovaj fiskalni. A gazda nije tu, a bez njega ne smem da pipam kasu. Ili dođite sutra, daćemo vam račun kad poprave kasu.

Po danashnjem vazecem i od strane finansijske vrlo jasno shvacenom zakonu, Kad se pokvari fiskalna kasa , pravno lice ima dve mogucnosti:

-Da pishe fiskalni racun, na crvenim posebnim racunima,
-Ili da zatvori radnju....dok ne popravi fiskalnu kasu....

Zato telefon u ruke i finansijska ce vrlo rado doci za naplatu 100.000 dinara (neznam dali je svuda ista tarifa, ali bez 20.000 nece proci ) tako da COMTRADE i GALEB ili ce da gase posao ili ce da obezbedjuju fiskalne rezervne kase dok njihove gutaju vazduh umesto love....
 
Kod mene sve kase perfektno rade! Imam čak i jednu mnogo simpatičnu prodavačicu u komšiluku, koja mi čuva sve račune od kupaca koji ih ne uzmu. Kaže, kad dobijem stan (u šta smo obe ubeđene), njen je jedan kvadrat!
Samo sa ukućanima vodim bitku-kako ko ode u radnju, ja na vrata, sa činijicom u ruci u kojoj se skupljaju računi. A, oni prođu pored mene, BEZ RAČUNA! Kažu-daj, nećemo se valjda blamirati s tim traženjem računa.
Neka, neka, ja ću svoj stan deliti samo sa prodavačicom!
 
Koliko vidim, uredno daju racune samo ovi po centru i oni sto misle da su "na udaru" inspekcije. Inace, malo izvan centra, ima ih da im ne pada na pamet da ti daju racun. A ima i tih sa "pokvarenim kasama".

Inace ne uzimam racune, ali me nervira kad se prave ludi i cekaju da trazis racun.
 
Pre neki dan pazarila u mesari za citavu iducu nedelju....znaci bio poveci racun. Svi ljubazni, skoro otvorena mesara u komsiluku.....i konacno dodjoh na kasu. Kasirka vrlo ljubazna sa sve osmehom na licu me gleda i uzima pored uredno ispravne fiskalne kase, digitron u ruke....kuc kuc, i sa osmehom mi rece cenu. Ja uredno platim, ona ljubazno popakuje sve i taman da me isprati.....ja najlubaznije i sa najvecim osmehom zatrazim racun. Njoj se zgrci onaj osmeh na licu, vec vidno besna poce da vadi stvari iz kese....kao sad moram to ponovo kucati.....ja samo stojim i trepcem....kad je zavrsila, uzmem racun, zahvalim i izadjem.
Naravno da ga uzimam, njihova je zakonska obaveza da nam ga daju, inace varaju i drzavu i nas.
 
[Da li je moguce da ti je toliko stalo do toga da dobijes, racun?Koliko sqam ja mogao da primetim jedino su se penzioneri imala deca primili na reklamu tipa "uzmi racun,uzmi racun..." Ne znam zasto ,ali ja kad mi i uvale taj racun ima osecaj kao da drzim ono obavestenje da je stetno da se prati pomracenje sunca,a za to vreme cela Evropa lezi po parkovima i gleda fenomen sqa obicnim naocarima za varenje! Ko razume shvatice .
 
Ne trazim da mi daju fiskalne racune jer mi je glupo. Ne zbog toga sto smatram da su trgovci nevinasca vec zato sto drzava treba prvo nama da prestane da krade zdravstveno osiguranje pa onda mozemo da pricamo o ostalom.

Fiskalni racuni nemaju veze sa civilizacijom.Izdavanje takvih racuna za novine je posebna vrsta retardiranosti.
 
Bad_Wolf:
Meni je najveca svinjarija sto neko moze da "izabere" da NE placa porez, a mi jadnici u drzavnoj sluzbi - niko nas ne pita, vec je odmah uzet. I jos takvi likovi kukaju...

Svaki nenaštampani fiskalni račun -> iznos poreza u lopovski džep. ( i novi BMW za godinu - dve )

Svaki naštampani fiskalni račun -> plaćen porez.

Plaćen porez = asfaltirana ulica, popravljen krov bolnice, popravljena fiskulturna sala u školi ...
 
Ulica se asfaltira i da ne platis nikakav porez.Punjenje i trosenje budzeta su dve razlicite stvari.

A sem toga od tog poreza koji se ovde spominje se ne asfaltiraju ulice.Ulice se asfaltiraju iz gradskog budzeta.

Kazem, ako prvo srede zdravstveno osiguranje i napune penzijski fond pa ce tek onda imati pravo pljuju po trgovcima
 
kami83:
Ulica se asfaltira i da ne platis nikakav porez.
Sama od sebe ? Za dž ?

kami83:
Punjenje i trosenje budzeta su dve razlicite stvari.
Jel ?

kami83:
A sem toga od tog poreza koji se ovde spominje se ne asfaltiraju ulice.Ulice se asfaltiraju iz gradskog budzeta.
A pare u gradski budžet padaju sa neba ?

Poenta je da porez mora da se plati. Naravno, ako hoćemo normalnu državu. Ne vidim nijedan razlog zašto bih iznos obračunatog poreza, koji se već sadrži u ceni proizvoda, poklonio lokalnom trgovcu. Znaš li ti neki razlog ? Prosvetli me.
 
Ne mora da ide trgovcima.Nije to taj porez,kao i sto fiskalni racuni imaju mnogo manje veze sa porezom,a vise sa ukupnim bilansom...Davanje racuna na buvljacima i na trafikama na kojim se prodaju novine je glupost i gusi slobodnu delatnost.

Opet ja kazem da nije sve crno-belo.
 
kami83:
Ne mora da ide trgovcima.Nije to taj porez,kao i sto fiskalni racuni imaju mnogo manje veze sa porezom,a vise sa ukupnim bilansom...

Fiskalni računi imaju veze isključivo sa porezom i na sa čim drugo ! Nikakav bilans nema veze sa fiskalnom kasom.

U fiskalnu kasu se beleži obaveza za porez onog momenta kad se naštampa račun. Trgovac sa posebnim delom iz fiskalne kase ide u poresku upravu, tamo se očitavaju memorisani podaci, tj. ukupno zaduženje i on to plaća. Dakle, ako naštampa (i preda kupcima) polovinu ukupnih računa, platiće državi polovinu ukupnog poreza, ostalo - njemu u džep.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mislim da ti je sada jasnije zašto su se toliko borili protiv ovih kasa, i zašto izmišljaju 300 kerefeka ne bi li ih izbegli. (Nije zbog bilansa, veruj mi). I zašto izbegavaju da štampaju račune, i zašto su kazne za izvrdavanje ovih obaveza velike.
 
Tacno,ja radim u kaficu i imamo nalog od gazde da kucamo svaki deseti racun,ne verujem da je gazdi stalo do bilansa nego do poreza.U Crnoj Gori sam radio pre neku sezonu,ali tamo je gost imao pravo da ode i ne plati ako mu ne doneses racun tako da smo kucali svaki racun.
Od januara treba da startuje ovaj porez na dodatnu vrednost tako da ce svi morati da kucaju sve racune radi povracaja dela poreza,ali do januara ce se nastaviti ovako.Ja treba da strepim da li medju gostyima sedi neki iz poreskog,ali sta ces?
 
Pricamo o razlicitim stvarima.Naravno da kod vecine gazda glavni motiv neizdavanja racuna taj da daju sto manje para drzavi.

Ali mislim da ne vidite poentu...Fiskalni racuni mogu da guse slobodnu i humanu delatnost.

A i dalje stojim pri onome da drzava prvo pocne da kontrolise zdravstveno osiguranje.A ne prvo da se hvata za neplaceni porez
 
kami83:
Pricamo o razlicitim stvarima.
Mi ovde pričamo o fiskalnim kasama i fiskalnim računima. A ti ?

kami83:
Naravno da kod vecine gazda glavni motiv neizdavanja racuna taj da daju sto manje para drzavi.
A kod manjine, za razliku od većine, motiv je da daju što menje para državi.

kami83:
Ali mislim da ne vidite poentu...Fiskalni racuni mogu da guse slobodnu i humanu delatnost.
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 
Nas narod je stvarno naopak.Stalno misli da drzava kuva zavere protiv naroda,da samo hoce da mu uzme para,a ne shvata da je on drzava.Ako svi rade preko racuna,vise para od poreza,vise para od poreza vuku vece plate budzetskim korisnicima koji ce,ako imaju vecu platu vise da trose u prodavnicama i kaficima tih istih ljudi koji su protiv fiskalizacije.To je taj krug iz kojeg neki hoce da se malo iskradu,a da na kraju pokupe kajmak.
Kod nas je zadnjih godina pojam uspesnog privrednika ili menagera vezivan iskljucivo za njegovu sposobnost izbegavanja poerza,sposobnosti korumpiranja drzavnih sluzbenika,i tako to...Ocekivao sam da na mom fakultetu jednog semestra pocnemo slusati predavanje na temu kako uspesno izbeci porez,a ostati cist.
 

Back
Top