HAL - veštačka inteligencija na PC-u

DabaMAN

Aktivan član
Poruka
1.963
HAL je, blago rečeno, program koji oponaša umetnu inteligenciju na računaru. Nešto što podseća na naš domaći Pecko. Znači korisnik sa njim može da komunicira preko tastature, ili ono što je daleko zanimljivije, a to je glasovnim putem, preko mikrofona. Na ekranu je prikazan 3D lik (postoji 20 rašličitih likova u punoj verziji ili se može napraviti svoj, a samo 2 u besplatnoj) koji recimo, raspolaže velikom paletom emocija (naravno govorim o ljudskim likovima) što pridonosi zanimljivosti i realnosti AI-a. Prvo dodelite ime HAL-u (HAL je naravno samo osnovno ime programa, a možete ga nazvati bilo kako), a zatim svoje (i uvekl će vas uvek zvati po imenu). HAL sve što ga pitate govori usmeno i isto ispiše na ekranu. Govor nije loš, jeste da nije savršen, ali lepo povezuje većinu rečenica i krajnje je razumljiv. Postoji 27 različitih govora (u besplatnoj verziji samo 10), kako muških tako i ženskih.
I, pitate se šta HAL radi?
Skoro sve što ga naučite. Naime, kada ga instalirate, potpuno je glup, jer u stvari nezna skoro ništa, osim nekih osnovnih naredbi. Sve što mu govorite on pamti. HAL može recimo da nauči telefonske brojeve i pritom ih poziva kada vi to tražite.
npr. ako mu kažete:
"DabaMAN phone number is 064268xxxx", on će zapamtiti broj pod nazivom DabaMAN. Posle mu kažete "call DabaMAN" on će automatski preko phone dialera da zove taj broj, što sam i lično isprobao.
Zatim, recite mu "DabaMAN e-mail is daba_lp@neobee.net" on će ga zapamtiti i preko naredbe "e-mail DabaMAN" automatski će pokrenuti defaultni e-mail klient i omogućiti slanje pošte. Podećaće vas i na obaveze koje mu kažete itd....
Ali nije on samo sekretarica, daleko je on korisniji. Naprimer može umesto vas da pretražuje help nekog programa ukoliko mu kažete šta vam treba, ili čak da traži taj pojam preko interneta.
Hal može da "uči" preko nekog tekstualnog fajla. Jednostavno izaberete neki *.txt fajl, Hal ga analizira i zapamti potrebno. Posle kada ga pitate nešto iz toga, sve vam lepo kaže....
Takođe zna vršiti i složene računske operacije, pisati tekst koji vi diktirate ili čitati napisani, pokretati programe u windowsu....

Zvuči zgodno, zar ne? E pa naravno nije sve to tako jednostavno i dobro uradito. Mnogi odgovori koje daje su glupi i nevezani za pitanje, ali ipak treba imati u vidu da je to tek program u razvoju. Možemo početi recimo sa njegovim naredbama, koje su krajnje ograničene, pa će biti potrebno zapamtiti osnovne.
Npr. ukoliko mu kažete "e-mail DabaMAN" krenuće da šalje poštu, što sam već i rekao, e sad, ukoliko kažete "sent e-mail to DabaMAN", potpuno će se pogubiti. Isto tako, i sa "učenjem" iz tekstualnih fajlova. Nauči on nešto, lično sam se uverio u to, ali recimo dosta toga nemože da analizira. Pojmovi u fajlu bi trebali biti vrlo jednostavno napisani. Evo primera, ukoliko se negde u fajlu spominje "Krstarica is the best forum in the world", Hal će to naučiti, pa ako ga pitate "what is krstarica?", odgovoriće sa "Krstarica is the best forum in the world". Znači na takav princip radi.
Priključci za program se mogu napisati u Javascriptu, VBScriptu ili AciveXu.

Inače, ako to već nisam spomenuo, program se zove Ultra Hal Assistant, a mislim da je aktuelna verzija 5.0. Može se skinuti sa http://www.zabaware.com/home.html , pa ako vam nije muka, to i uradite. Program vam može dosta pomoći u radu, a s obzirom da može mnogo toga naučiti (kao što sam rekao uči sve što mu kažete) vrlo je zanimljim, pa vam može praviti društvo, kad ste već sami sa PC-em.
Ipak, ono što programi kao što je ovaj pokazuju, jeste da ćemo možda vrlo uskoro imati pravu veštačku inteligenciju na računara., možda zaista nešto poput one iz Odiseje u svemiru 2001 (HAL). Ko zna. Ovaki projekti predstavljaju zanimljivo područje za ispitivanje, i možda budemo svedoci uskoro da će se ovako nešto i naći integrisano u budućim verzijama windowsa, kada konačno dođe vreme komandovanja glasom. Kome će onda još trebati tastatura i miš?!
 
Bez uvrede, ali nemas ti pojma sta je AI ;)

Program koji si opisao je obican analajzer koji ne donosi nikakve odluke vec samo 'cita' ono sto mu je vec napisano i kao takav se ne razlikuje nista vise od neke obicne baze podataka...

Pravi AI programi su bitno drugaciji od onoga sto si ti opisao i ne pokusavaju simulirati neko znanje. Inteligencija je sposobnost donosenja pravih odluka i logickog rasudjivanja, i to nema veze da li ce program zapamtiti tonu podataka ili ne... Po toj logici Google bi mogao biti savrsen AI program ako bi mu dodao neki 'ljudski' interfejs tek da izgleda da je pametan...

Imas takmicenje u svetu svake godine gde pokusavaju ljudi da dokazu AI i jos nikome ni priblizno nije uspelo...

I za kraj, na "sent e-mail to DabaMAN" bi se i prosecan Englez, koji ne zna da neki ljudi jednostavno ne znaju engleski, zbunio ;)
 
Incognito, pogrešno si protumačio ovaj tekst. Ja sam rekao da program oponaša (simulira) veštačku inteligenciju, a daleko od toga da je on pravi AI. Program koji svojevoljno razmišlja i donosi odluke, nećemo videti ni za dvadesetak godina pa i više.
A i samim tim što je "mozak" programa pisan u Javascriptu ili Basicu, pokazuje da je on ništa više od upravljačke konzole, koja reaguje na neke osnovne naredbe. Ali tako nešto je što ćemo viđati i u bliskoj budućnosti, samo daleko usavršenije.
Dake, kao što kažeš AI je još samo san, a ja sam samo za ovaj program govorio metaforički. Ipak, on bi mogao zaista da olakša rad na računarau, npr. ako radiš u nekom programu i zapneš (to se ne odnosi na tebe, ti naime uvek sve znaš), samo kažeš HAL-u pojam koji ti treba, i on ga nađe u help-u tog programa. Nema zamornog klikanja, pa search, i ukucavanja i sl. I tu negde staje mogućnost ovog programa, znači on je višekorisni uredski pomoćnik, nešto kao napredniji vid Clippit-a (iz MS Offic-a).

A što se tiče "sent to DabaMAN...." jel treba staviti "send" umesto "sent"?...
 
Kad smo već ko AI-a, jeste li videli kad onog malog robota što ga proizvodi Sony, a zove se Aibo. Postoji u više varijanata, kao kuče ili kao čovek. Stvarno zanimljiva stvar. Pokreće ga tkz. Mind Software (2), za koga kažu da je jedna od prvih ozbiljnijih "veštačkih inteligencija". :)
 
DabaMAN:
Ipak, ono što programi kao što je ovaj pokazuju, jeste da ćemo možda vrlo uskoro imati pravu veštačku inteligenciju na računara., možda zaista nešto poput one iz Odiseje u svemiru 2001 (HAL). Ko zna. Ovaki projekti predstavljaju zanimljivo područje za ispitivanje, i možda budemo svedoci uskoro da će se ovako nešto i naći integrisano u budućim verzijama windowsa, kada konačno dođe vreme komandovanja glasom. Kome će onda još trebati tastatura i miš?!

Uskoro- ne verujem. Potrebno je jos mnogo istrazivanja i vremena da bi se napravila vestacka inteligencija, poput Hala iz Odiseje, ili neceg slicnog. Sada smo na samom pocetku - jos uvek nismo u stanju da napravimo ni postenu kopiju bubasvabe. Roboti koji sada poseduju "vestacku inteligenciju" su u stanju da obavljaju samo nekoliko funkcija, koje se svode ili na observaciju i kopiranje odredjene radnje, ili na obavljanje radnje po principu randoom pokusaja i gresaka.
Komandovanje glasom odavno postoji. I to je vrlo jednostavno, zapravo kompjuter "pamti" odredjenu rec i vezuje je za komandu - sto znaci ako ti "naucis" svoj kompjuter svojim glasom, on nece isto reagovati na moj glas. jednostavno nece prepoznati komandu. a do trenutka kada ce kompjuter biti stvarno u stanju da razume reci, i SMISAO reci, proci ce jos dosta vremena. To je isto kao sa onim iskrivljenim slpovima, koje ti daju da prepises kada se prijavljujes na Yahoo recimo. samo je covek u stanju da ih procita, jer kompjuter ne moze da ih desifruje- a to rade da bi bili sigurni da nalog otvara covek, i da ne ide automatski.
Uostalom videcemo, kako ce se stvari razvijati... Ni nasi roditelji verovatno ne bi ni pomislili da bi kloniranje moglo biti moguce, pa eto...
A kome ce onda jos trebati tastatura i mis? Pa gluvonemima, verovatno.
 
Sanse da se napravi AI su po mom skromnom misljenju ravne nuli.Zasto?
Pa zato sto bi morao postojati program koji ce ( kako ste vec rekli) biti sposoban da donosi odluke.
Drugo mora biti u stanju da "uci" a u osnovi ove nase misli pokrece instikt.
Radoznalost,ucenje,drustvenost,glad,seksualne zelje......sve ovo pokrece-instikt za prezivljavanjem jer sve ove stvari radimo zato sto znamo da nam povecavaju sanse da lakse opstanemo kako nas tako i nasih gena.Mi u sustini smo zivotinje.Sve sto radimo; radimo zato da bismo opstali i preziveli isto kao ostale vrste na planeti.
Nego da ne filozofiram previse..........mislim da se nikada nece napraviti program,procesor ili sta vec koji ce moci da 100% oponasa mozak. A da ne govorimo o emocijama koje nas teraju da se ponasamo drugacije od bilo kakve logike.I ne bi trebalo........zamislite jednog dana kada AI nauci da su ljudi gamad koju treba istrebeiti sto i nije daleko od istine..........Eto nama Terminator-LIVE :)
 

Back
Top