Stitna zlezda

Meni se pojavio novi problem, posle mesec dana terapije Tiastatom 2x20mg na dan TSH mi se drastično povecao sa 0.005 na 49 (0.4-4.0), FT3 je pao sa 25.68 na 2.46 (2.3-6.3), FT4 je takođe pao sa 72.99 na 6.01 (10.3-24.5) a Anti TPO mi je >1000.0 (do 35). Da li su ovi rezultati zabrinjavajući, u utorak imam zakazano kod endokrinologa , a do tada bih volela da mi neko samo rastumači rezultate. Uzgred doktorka mi je rekla da do utorka prekinem sa terapijom. Hvala.
 
Samo ispratite savet Vaseg lekara.
A sve ostale odgovore cete dobiti na pregledu, u krajnjoj liniji on je jedini pozvan da Vam daje takve odgovore jer je jedini upoznat sa celokupnom Vasom istorijom bolesti.
Mi ovde, vidimo samo brojke a samo na osnovu njih se nikada ne daju tumacenja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam vec ranije pisala...imam 29 god.,u aprilu sam operisala papilarni karcinom stitne zlezde,da bih vec poslije 1,5mjesec ostala trudna.Nema gdje nisam isla i kakve nalaze nisam radila(jer sam 10 dana pre začeća pila radioaktivni jod)i s obzirom da je sve u redu odlučila sam da rodim.Medjutim,s obzirom da sam poslije operacije imala obostranu parezu nukleusa i da jos uvijek teze pricam i disem,doktori nikako da se sloze oko porodjaja.Ginekolog kaze prirodno,ORL kaze na carski sa epidulanom,jer nema prostora za tubus i tako mnogo se brinem , a vec sam 8 mjesec.Da li ima neko ko bi znao sta je najbolje resenje za mene i bebicu???
 
Tu odluku ipak mora ginekolog da donese, ne moze je nikako donositi otorinolaringolog. Ginekolog mora d abude upoznat sa celokupnim zdravstvenim stanjem i istorijom porodilje, i na osnovu toga ce doneti odluku. mOzete ga jedino pitati da li je moguce da se porodite sa epiduralom, pa ako je moguce odaberite tu vrstu porodjaja. Ako ginekolog misli da je to za VAs nebezbedno, naravno da ce doneti odluku o porodjaju koja je najbezbednija i za VAs i za bebu. POzdrav
 
Naravno da zna, ali kada se Vi budete potrudili na procitate lepljivu temu na koju Vas vise puta vracam, i u skladu sa njom napisete svoj post onda cu se i ja potruditi da Vam odgovorim.
 
Vec pola godine sam na terapiji -Levothyrohine 0.100 MG.
Nalazim se u Americi-moja porodicna doktorica kaze da mi moze propisati prirodne hormone umjesto tih sintetickih-ukoliko zelim..moze li mi neko bolje objasniti sta je bolje ima li uopste razlike u reakciji i nuspojavama..Napominjem da sam pocela uzimati lijek zbog povisene razine ths hormona-i da mi se stanje stabilizovalo-na svakom kontrolnom pregledu razina tog hormona je bila u granicama normale..pa doktorica nije nasla shodno da me uputi kod endokrinologa tvrdeci da mi ni on ne bi tu mogao nista vise pomoci..jer je ocito da mi doza lijeka odgovara...
Molim strucno misljenje forumskog Dr ili savjet nekog ko je imao slicne probleme..
 
Poslednja izmena:
dr:
Bojim se da mi je promakla ta novina u farmaceutskoj industriji.
Nisam upoznata da postoje prirodni hormoni.

u Americi rijetko moze da se dobije na recept-jer je upotreba Natural thyroid hormones TC and TD- poznat kao animal hormon-nacesce -kao pig hormon-Armour Thyroid-zanemarena posto se smatralo da iako su prirodnog porijekla-zivotinjskog-nisu istovjetni ljudskom hormonu i preslo se odavno na sinteticke preparate..koji su, navodno, bolji..

misllila sam da je slicno i kod nas..i da mi neko ko je uzimao te prirodne ranije, moze reci nesto iz licnog iskustva.
Hvala na odgovoru..
 
u Americi rijetko moze da se dobije na recept-jer je upotreba Natural thyroid hormones TC and TD- poznat kao animal hormon-nacesce -kao pig hormon-Armour Thyroid-zanemarena posto se smatralo da iako su prirodnog porijekla-zivotinjskog-nisu istovjetni ljudskom hormonu i preslo se odavno na sinteticke preparate..koji su, navodno, bolji..

misllila sam da je slicno i kod nas..i da mi neko ko je uzimao te prirodne ranije, moze reci nesto iz licnog iskustva.
Hvala na odgovoru..

Ekstrat tiroidne zlezde koji sadrzi prirodne tiroidne hormone imao je istorijski znacaj, i napusten je posle pronalaska sintetickih tiroidnih hormona. Sadasnji precisceni preparati tiroidnih hormona dobijaju se iz svinjske stitaste zlezde, slicno ranije upotrebljavanim preparatima insulina, dobijenim iz svinjskog pankreasa. I pored toga sto "prirodno" zvuci atraktivno za pacjenta, sigurno je da su ovi preparati imunogeniji od sintetskih, da se na njih lakse stvaraju antitela (sa posledicnim slabljenjem njihovog dejstva) i da se moze ocekivati ucestalija pojava alergija.

Nema prednosti nad sintetskim preparatima. Uz to, upotreba govedjeg i svinjskog insulina je napustena pre oko 2 decenije iz slicnih razloga.

Pitam se da li je vasa doktorka doktor medicine, ili doktor alternativne medicine? Sve mi ovo lici na manipulaciju u smislu preporucivanja toboze nove i kvalitetnije terapije u situaciji kada ne postoji nikakvo bolje terapijsko resenje od onog koje trenutno koristite.
 
Moji rezultati su sledeci: FT3 3.05 (4-8.3), FT4 3.99 (9-20), TSH 54.07 (0.25-5.00), Anti TPO At >1000.0(do35.0), koliko su oni zabrinjavajući s obzirom na toliko povišena antitela i visok TSH. Doktor mi je prepisao Eutiroks 75mg jednom dnevno. Volela bih da ostanem u drugom stanju pa me zanima kako će terapija i moje stanje uticati na eventualnu trudnoću.Pozdrav svima z:poz:
 
Prvo treba da regulises stanje svoje zlezde, a za to treba vremena.
O trudnoci dok se stanje ne stabilizuje nemoj razmisljati, tek kada hormoni dodju u normalu uz dogovor sa ginekologom i nedokrinologom treba planirati trudnocu.
 
Imam 38 godina. Pre 6 meseci su mi pronasli cvorice na stitnoj zlezdi. Tada nisam dobila nikakvu terapiju jer su T3, T4 i TSH bili u granicama normale. Jedino mi je receno da dodjem posle 15.01. sa ponovljenim rezultatima plus TPO At. E sada, T3,T4 i TSH su i dalje u granicama normale, ali je TPO At 463 (ref.vrednost je do 34). Molim Vas da mi objasnite sta ovi moji rezultati znace i da li je i koliko ozbiljno.
 
ali je TPO At 463 (ref.vrednost je do 34). Molim Vas da mi objasnite sta ovi moji rezultati znace i da li je i koliko ozbiljno.

Imate hronicno zapaljenje stitaste zlezde poznato kao Hashimoto tiroiditis. Ono dovodi do stvaranja cvorica u zlezdi, njenog porasta i postepenog smanjenja njenog funkcionisanja. Verujem da cete na ovom forumu, ukoliko pogledate ranije poruke pacjenata i moderatora, naci detalje o svom oboljenju (koje nije posebno opasno i uspesno se leci).
 
Pozdrav svima, ranije sam vam se vec javljala.
Dijagnostifikovan mi je hashimoto hipotieroditis pre 5-6 meseci. Pijem Euthyrox od 100mg i jos uvek sam u fazi "trazenja adekvatne doze". Juce sam dobila nove nalaze krvi, TSH je sada 24.83 eclia (ref. vred. 0.27-4.64). Pre mesec dana je bio skoro u granicama normale (5.3) i do tada sam pila 75mg.
Da li je moguce da toliko poraste vrednost TSH zbog neodgovarajuce doze? I zar ne bi bilo logicno da TSH pada sa povecavanjem doze? Izvinjavam se ako ovo sto pitam nema bas mnogo smisla, nisam lekar, postavljam laicka pitanja.
Druga stvar koja me interesuje, u poslednjih nedelju dana me sve nesto trese, imam osecaj kao da mi svi misici podrhtavaju, ne znam kako bih to objasnila (ne tresu mi se ruke, sto doktori obicno proveravaju), kao da sva "treperim", nekad jace, nekad slabije, i to mi prilicno smeta. Da li je to mozda reakcija s obzirom da mi je TSH toliko porastao? Ili mozda nizak secer? (na poslednjoj proveri je bio jako blizu donje granice, 4 a donja granica je 3.9).
Hvala unapred na odgovoru.
 
Mozemo, ali necemo.
Majo, treperenje nema veze sa tvojom stitastom zlezdom, i Hashimotoom.
Moze biti u vezi sa secerom, sto ne mozemo da znamo jer moras da uradis ispitivanje te tvoje granicne glikemije, moze biti u vezi sa stresom, sa promenom vremena, sa 300 jos cuda...suma sumarum mozemo samo da nagadjamo zasto treperis.
 

Back
Top