Stitna zlezda

...koliko ja znam, najbolji nacin je da uradis analizu krvi, mada ne mora to nista da znaci, malo vise stresa zna da izazove takvo stanje bar kod mene je tako bilo..nekada,
sad kad se iznerviram, uglavnom imam osecaj da me neko davi samo nije dovoljno jako stisnuo da to uradi do kraja..grozan osecaj....

.

Aha baš to, srce da iskoči. Jesam pod stresom sam, fizički sam loše, hormoni pali, svašta nešto. Hoću uradiću samo da nije nešto najgore.
 
Pokušavam, jedan ide dva dana ne ide, i u krug ...

...sve te razumem, ja uvek kazem ne znam kako sam normalna, ako jesam:lol:..ali moramo sami da se izborimo sa tim..a da probas malo da uzmes kapi valerijane
pa da pokusas one znaju da opuste bas lepo....evo da te nasmejem malo...imam ja prijateja koji je u problemima i dugovima do grla...neko bi se ubio da je toliko duzan,
a on svaki dan sav sretan nasmejan...meni vec pocelo da ide na zivce:lol: sta je coveku smesno kad je u problemu, i pitam na cemu si ti zivota ti...kaze na valerijani, i
od tad savetujem valerijanu sve one koji ne mogu sami da se izzbore sa sobom i nedacama...:lol:
 
...sve te razumem, ja uvek kazem ne znam kako sam normalna, ako jesam:lol:..ali moramo sami da se izborimo sa tim..a da probas malo da uzmes kapi valerijane
pa da pokusas one znaju da opuste bas lepo....evo da te nasmejem malo...imam ja prijateja koji je u problemima i dugovima do grla...neko bi se ubio da je toliko duzan,
a on svaki dan sav sretan nasmejan...meni vec pocelo da ide na zivce:lol: sta je coveku smesno kad je u problemu, i pitam na cemu si ti zivota ti...kaze na valerijani, i
od tad savetujem valerijanu sve one koji ne mogu sami da se izzbore sa sobom i nedacama...:lol:

Imam neke biljne kapi, videću da li je valerijana...Ova godina mi je užasna...Kud i dođe...
 
Imam neke biljne kapi, videću da li je valerijana...Ova godina mi je užasna...Kud i dođe...

...ona jeste u kapima....ako nemas, ima ih u svim apotekama, nisu nesto skupe....a pomazu....

..proci ce to, svaka muka prodje kad tad, samo sto mi na to ne gledamo teko kad nas stisne, da sam ja tako to gledala, kao sto sad
tebi govorim, ne bih sada imala probleme sa stitnomm nego bi bila zdrava zena...ali eto ako tebi taj savet bude koristio, ipak neka korist
od svega toga.....
 
Da li neko pije lek L-Thyroxin Henning , moja drugarica ga pije jer je na ostale lekove lose reagovala, ali ima problem jer kod nas ne moze nigde da ga nabavi pa joj prijatelji kupuju u Nemackoj.
Da li neko mozda zna moze li se ovaj lek nabaviti negde u Srbiji jer ranijih godina to nije bilo moguce?
Unapred hvala!
 
Postovani,
tek sam se registrovala zbog nalaza koje sam dobila danas, pa se izvinjavam ukoliko ne postavljam temu na pravo mesto i sl.
Moj problem je vezan za stitastu zlezdu, koja je vidno uvecana, i na uz je pokazano da je desna strana difuzno uvecana, 25mm, a na levoj postoji mala nodozna struma od 8mm. Nije bolna. Nalaz krvi kaze sledece: ft4 38.4 (referentna vrednost 9.1 - 19.1) , ft3 14.0 (rv 2.6 - 5.7) , tsh <0.01 (rv 0.35 - 4.94) , anti - tpo 935.3 (rv <5.6) .
Molim vas za misljenje, nisam u panici ali imam zakazano kod endokrinologa tek 21. i posto je danas 15. to mi je mnogo da cekam sa ovim papirom u rukama. Inace, imam 24 godine, i nalazim se u prici o napadima panike, emocionalnoj rastrojenosti, anksioznosti, ali takodje i depresijama itd. i godinama mi nista nije jasno jer sam mislila da sam po prirodi mirna osoba.. a sad..
Hvala unapred!
 
Жлезда ти под дејством анти-тела појачано лучи.
Не знам како ће те лечити твој ендокринолог, али опције су : лековима и оперативно.
За почетак, вероватно, лековима.

Питање: да ли ти је урађена сцинтиграфија жлезде?
 
Pozdrav svima,
Sasvim slucajno mi je utvrdjeno da imam Hashimotovu bolest, ATP 750, doktor mi je rekao da je pitanje vremena kada ce mi proraditi stitna.Takodje mi je preporucio da pijem selen i nisam dobila nikakve druge medikamente.Da li znate nesto vise o ovoj bolesti,kako se moze spustiti ATP i da li postoji neki nacin ishrane,tacnije prirodnim putem to da se regulise?
Hvala
 
Zdravo svima...
na ovu temu me dovodi aritmija koju sam imao skoro mesec dana. Kako nisu bile prijatne otisao sam kod lekara tamo su mi konstatovali ekstar sistole, ili tako nesto, i dali mi da odradim buljuk analiza. Pre par dana dosli su mi rezultati, i ono sto je za ovu temu je to sto su mi vrednosti t3 i t4 hormana blago snizene dok je tsh u referentnim vrednostima. Nakon svih pregleda kod kardiologa niko mi nije dao nikakvo objasnjenje kao ni dalja uputstva sta da preduzimam s tim. Pa vas molim da ako neko ima neki pametan savet ovde to i napise.

Hvaaaaala!
 
Pozdrav svima,
Sasvim slucajno mi je utvrdjeno da imam Hashimotovu bolest, ATP 750, doktor mi je rekao da je pitanje vremena kada ce mi proraditi stitna.Takodje mi je preporucio da pijem selen i nisam dobila nikakve druge medikamente.Da li znate nesto vise o ovoj bolesti,kako se moze spustiti ATP i da li postoji neki nacin ishrane,tacnije prirodnim putem to da se regulise?
Hvala

;)

Hronični tireoiditis - Hašimoto tireoiditis PDF Ispis E-mail
Bolesti
Ponedeljak, 30 Mart 2009 00:00



Hronični tireoiditis je bolest sa mnogo imena. Poznat je kao Hašimoto bolest (Hashimoto), hronični limfocitni tireoiditis, hronični autoimuni tireoiditis, struma limfomatoza. To je hronični autoimuni zapaljenski proces sa nagomolavanjem limfocita u štitnoj žlezdi i njenim povećanjem. Bolest je hroničnog i sporog toka, nekada na početku sa tireotoksičnom fazom. Hronični tireoiditis je glavni uzrok hipoterioze odraslih i najčešći uzrok strume (uvećanje štitne žlezde) kod dece.





Uzrok



Bolest se javlja kod osoba sa naslednom predispozicijom, češće u pojedinim porodicama kod kojih se javljaju HLA antigeni. Često se Hašimotova bolest javlja udruženo sa drugim autoimunim bolestima kao što su Adisonova bolest, diabetes tip I, sistemski eritemski lupus, perniciozna anemija, Sjegrenov sindrom, vitiligo i hronični aktivni hepatitis. Kod svih ovih bolesti su aktivni T helper limfociti, a postoji deficit njihove supresije.



Limfociti se nagomilavaju u štitnoj žlezdi i uništavaju njene ćelije. Zatim nastaju i antitela (antitireoglobulinskih i antimikrosomskih autoantitela) usmerena protiv tkiva žlezde. To vremenom može dovesti do smanjenja štitne žlezde, sniženja nivoa njenih hormona i pojave hipotireoze.



Tegobe



Bolest ima spor tok i dugo je bez tegoba. Bolesnici se javljaju lekaru kada primete da im je štitna žlezda uvećana. U to vreme obično nemaju druge simptome. Štitna žlezda je simetrično uvećana, retko asimetrično, tvrda je i elastična, jasno ograničena od okoline pokretna i bezbolna. Drugi simptomi se javljaju tek kad se razvije hipotiroza (nepodnošenje hladnoće, suva i perutava koža, promukao glas, trnjenje i bolni grčevi u mišićima, povećanje telesne težine, zatvor, smanjeno znojenje, usporeni pokreti, otoci, usporen rad srca).



Dijagnoza



Pri pregledu ultrazvukom vidi se da je štitna žlezda uvećana, homogena i hipoehogena. Prisutna su anti TPO i antitireoglobulinska antitela. Može biti prisutna lako ubrzana sedimentacija i blaga anemija. Najčešće je dugo nivo hormona normalan ili postoji prolazno povišenje T4 (prolazna hipertireoza). U prvim nedeljama bolesti moze biti snižen TSH. Kasnije može da usledi faza hipotireoze, takođe prolazna, sa porastom TSH i padom T4 i T3.



Lečenje



Bolest sporo napreduje i lečenje obično nije potrebno. Većina endokrinologa smatra da je korisna supresivna terapija tiroksinom koja smanjuje TSH i usporava rast štitne žlezde. Kada dođe do sniženja hormona štitne žlezde nastala hipoteroza se leči doživotno hormonima štitne žlezde.
 
Zdravo svima...
na ovu temu me dovodi aritmija koju sam imao skoro mesec dana. Kako nisu bile prijatne otisao sam kod lekara tamo su mi konstatovali ekstar sistole, ili tako nesto, i dali mi da odradim buljuk analiza. Pre par dana dosli su mi rezultati, i ono sto je za ovu temu je to sto su mi vrednosti t3 i t4 hormana blago snizene dok je tsh u referentnim vrednostima. Nakon svih pregleda kod kardiologa niko mi nije dao nikakvo objasnjenje kao ni dalja uputstva sta da preduzimam s tim. Pa vas molim da ako neko ima neki pametan savet ovde to i napise.

Hvaaaaala!
Недовољно података. ;) Пре свега, које су вредности т3 и т4?
Даље, екстрасистоле, ако их има до 6 у току дана, није страшно. Дакле, колико екстрасистола имаш у току дана, јеси носио холтер?
 
U poslednje vreme osecam neki blagi bol i pomalo zatezanje u gornjem delu vrata odmah do grkljana. Da li bi neko mogao da mi kaze sta bi to moglo da bude? Inace imam neke od simptoma koji se vezuju za bolest stitne zlezde (umor, povecanje telesne tezine (mali), opadanje kose, krte nokte, preterano znojenje) ali nisam sigurna da li to ima veze. Inace, mama mi boluje od stitne zlezde (ali nisam sigurna da li je hipotireoza ili hipertireoza). Unapred hvala
 
Dobila sam terapiju: Thyrozol 20 mg, 2x1 i Proptanolol 40 mg 2x1/ 2. Kontrolu mi je zakazala za 6 nedelja sa nalazima tsh, ft4, ft3, tsh (nesto pored pise sto ne mogu da rastumacim) , hepatogram, kks, ekg. kontrola kc jednom nedeljno pa u slucaju pada vrednosti ispod 3000 ili pojave alergije, osipa, koprivnjace itd. da se odmah javim. Posto sam ispitivala pola sata o tome sta mogu i sta ne mogu sa obzirom na dijagnozu i terapiju, spomenula mi je da izbegavam dugo suncanje kao i intezivne fizicke aktivnosti. O kontracepciji koju pijem zbog bolnih menstruacija i problematicne koze, a u kombinaciji sa lekovima, dr nista nije rekla, a spomenula sam. Hirurgiju nije spominjala, samo je rekla da cemo na kontroli videti sve dalje. Verujem da ce me lekovi smiriti, da ce ta treperavost i treskavice fizicke i psihicke da se ublaze. Sta mislite o svemu? Hvala (:
 
Недовољно података. ;) Пре свега, које су вредности т3 и т4?
Даље, екстрасистоле, ако их има до 6 у току дана, није страшно. Дакле, колико екстрасистола имаш у току дана, јеси носио холтер?

Ovako
T3-1,18
T4-61,4
TSH - 2,92

EHO- Zakljucak -Desc th ao-2,2, luk ao-2,7, abd ao 1,8, u toku pregleda prisutna tahikardija. Ehokardiografski nalaz u granicama normale.

HOLTER - radjen 24h Holter EKG na kom se registruje sve vreme sinusni ritam, max HR 130, min HR 53, srednja vrednost HR 76. Ubrzanje srcanog rada registrovano u toku fiy opterecenja. Registrovane su i pojedine VES 78, koje su monoformne po tipu bloka desne grane. Pojedinacne SVES 340 . Nije bilo drugih poremecaja ritma. Nije bilo znacajnih pauza, kao ni ST denivelacija.

HVALA!
 
U poslednje vreme osecam neki blagi bol i pomalo zatezanje u gornjem delu vrata odmah do grkljana. Da li bi neko mogao da mi kaze sta bi to moglo da bude? Inace imam neke od simptoma koji se vezuju za bolest stitne zlezde (umor, povecanje telesne tezine (mali), opadanje kose, krte nokte, preterano znojenje) ali nisam sigurna da li to ima veze. Inace, mama mi boluje od stitne zlezde (ali nisam sigurna da li je hipotireoza ili hipertireoza). Unapred hvala

Мораш да одеш код ендокринолога да те прегледа.
Симптоми које си навела су мешавина хипер- и хипотиреозе, а код увећања жлезде нема бола, осим ако се не ради о упали жлезде.
 
Dobila sam terapiju: Thyrozol 20 mg, 2x1 i Proptanolol 40 mg 2x1/ 2. Kontrolu mi je zakazala za 6 nedelja sa nalazima tsh, ft4, ft3, tsh (nesto pored pise sto ne mogu da rastumacim) , hepatogram, kks, ekg. kontrola kc jednom nedeljno pa u slucaju pada vrednosti ispod 3000 ili pojave alergije, osipa, koprivnjace itd. da se odmah javim. Posto sam ispitivala pola sata o tome sta mogu i sta ne mogu sa obzirom na dijagnozu i terapiju, spomenula mi je da izbegavam dugo suncanje kao i intezivne fizicke aktivnosti. O kontracepciji koju pijem zbog bolnih menstruacija i problematicne koze, a u kombinaciji sa lekovima, dr nista nije rekla, a spomenula sam. Hirurgiju nije spominjala, samo je rekla da cemo na kontroli videti sve dalje. Verujem da ce me lekovi smiriti, da ce ta treperavost i treskavice fizicke i psihicke da se ublaze. Sta mislite o svemu? Hvala (:
Мораш да чекаш. ;) Тек након дужег времена узимања терапије ће твој др моћи да даје јасније процене и предлоге.
 
Ovako
T3-1,18
T4-61,4
TSH - 2,92

EHO- Zakljucak -Desc th ao-2,2, luk ao-2,7, abd ao 1,8, u toku pregleda prisutna tahikardija. Ehokardiografski nalaz u granicama normale.

HOLTER - radjen 24h Holter EKG na kom se registruje sve vreme sinusni ritam, max HR 130, min HR 53, srednja vrednost HR 76. Ubrzanje srcanog rada registrovano u toku fiy opterecenja. Registrovane su i pojedine VES 78, koje su monoformne po tipu bloka desne grane. Pojedinacne SVES 340 . Nije bilo drugih poremecaja ritma. Nije bilo znacajnih pauza, kao ni ST denivelacija.

HVALA!

Налаз на срцу ти је ок.
Хормони нижи, заиста.
Тражи упут за ендокринолога.
 
Pozdrav

Na redovnoj sam psihijatrijskoj terapiji, i već 2 godine+3 meseca između ostalog pijem i Litijum karbonat(lithium carbonate) 300mg x 3 na dan.
Ništa preterano bolje se ne osećam, čak sam bio i dosta pospan, umoran, usporen, s slabijom koncentracijom. Pre 3 meseca dijagnostikovan mi je sporiji rad štitne žlezde(hipotireoza) - tsh hormon je bio duplo veći, dok su ostali bili u redu(uključujući i TSH).
Onda sam ja malo lutao po netu tražio uzročnike hipotireoze, i kao jedan od njih navodi se Litjum. Posle pročitam i uputstvo leka, potvrđuje se povezanost, ali ne piše koliko je učestala.
I endokrinolog mi je potvrdio da litijum može biti krivac, ali da moram da razgovaram sa psihijatrom o ukidanju leka.
Problem je što moj doktor nastavlja sa propisivanjem terapije litijumom, iako i ON POTVRĐUJE DA JE MOGUĆA NUSPOJAVA, i kaže da je on bitan u mojoj terapiji.
Ja sam se uplašio jer sam video da se hipotireoza DOŽIVOTNO LEČI!
Međutim, propisan mi je Euthyrox od strane endokrinologa, doza 25 mikrograma, i posle dva ipo meseca, bio sam na kontroli, TSH je drastično opao, i sad je blizu donje granice, iako je to mala doza leka, lekar mi je prepolovio dozu i rekao da se konsultujem dodatno sa psihijatrom oko litijuma....
Ja sam i dalje zabrinut da ću sintetički HORMON euthyrox piti do kraja života, i da ću morati redovno da kontrolišem nivoe u krvi...

Inače, sve ovo ne mora biti da je od litijuma, ali ja sam ubeđen da jeste.

Nivo litijuma u krvi je normalan, a nigde na netu ne mogu da nađem povezanost nivoa litijuma u krvi sa hipotireozom.


Problem je u tome što mi psihijatar nije propisao vađenje hormona štitne pre početka terapije...( kao što rekoh, ima više od dve godine)!
 
..smes Tolka da jedes sve sem bas masne hrane....nema tu nikakvih zabrana, samo moras imati nekoliko obroka, i moras se kretati da bi to potrosila sto pojedes
jer se kod hipotireoze usporava metabolizam i kg samo slazu, pa ih treba spreciti u toj nameri:D
 

Back
Top