Stitna zlezda

Sve zavisi!Ima mnogo patologije ali da podelim na 2 osnovna.Snamnjena i povecana funkcija,a pored toga imas i zapaljenja,ne daj boze rak...Najbolje reci koji su ti simptomi pa cu ti reci o cemu se radi jer kad bih pocela da pricam o svemu tome to bi bilo jaaaaaako opsirno.
 
elem pre par godina slucajno je otkriveno da imam izrastaj velicine 2mm na jednom lobusu...i to je praceno, na sledecoj kontroli je bio 6mm i lobus nesto uvecan...bez terapije...hormoni u gr normale....
pre par nedelja dva smrtna slucaja i osecaj bola u prpedelu stitne zlezde...
otisla sam u banju, i tamo su mi ustanovili poviseni krvni pritisak i ubrzan rad srca..
kad sam se vratila kuci pritisak je cak bio i nizak..
 
Prije 20 dana sam vadila polne hormone na inicijativu mog ginekologa.Nalaze sam vadila u bolnici.Vrijednosti su bile snizene za progesteron i TSH (bio mi je <0,20 a refer.vrijed. su od 0.3-4,0)Danas sam ponovila nalaz za progesteron i bice gotov za 15 dana.Takodje sam ponovila i nalaz TSH u privatnoj ordinaciji i TSH mi je 0,375 Medjutim kod njih su vrijednosti pomjerene i krecu se od 0,4-4,0 (rekli su mi da oni imaju bolju i precizniju opremu nego u boln.pa su zbog toga i vrijed. pomjerene).Savjetovali su mi da uradim ultrazvuk stit.zlij.jer smatraju da ima smanjenu funkciju.Kod nas se na pregled kod endokrinologa ceka 3 mjeseca a mene hvata panika od svega i ne mogu toliko da cekam.Inace sa lijeve str. vrata osjetim malu napregnutost.Mozete li mi reci nesto vise o smanjenoj funkc.stitne zlijezde?Sta mi savjetujete?Imam 30 god.i jos nemam djece a jako ih zelim.Da li i to pravi neke smetnje i postoji li i neki prirodan metod da se sve dovede u red?
UNAPRIJED ZAHVALNA!
 
Smanjenje vrednosti tsh pre ukazuje na vecu funkciju stitaste zlezde nego na smanjenu.
Da vas ne zbunim kada ima viska hormona stitaste zlezde to signalizira hipofizi da smanji produkciju tsh kako bi se smanjila proizvodnja hormona...no, da ne davim.
Osnovni simptomi povecane funkcije stitaste zlezde su ubrzan metabolizam, povecan apetit a gubljenje na telesnoj tezini,drhtanje ruku,lupanje srca,prolivi,nervoza,uznemirenost,znojenje, nesanica, slabost tela...
simptomi smanjenje funkcije stitaste zlezde su pospanost,dobijanje na telesnoj tezini,usporen rad srca,zatvori,promene na noktima,uvecanje velicine stitaste zlezde(pojava strume)...
U svakom slucaju, svaka laboratorija ima svoje referentne vrednosti i dobijeni rezultati se tumace u okviru tih vrednosti.Otok ili napetost,sta ste vec spomenuli moze ukazivati na zapaljenje zlezde...moze biti sad 300 stvari.
Potrebno je uraditi pregled kod endokrinologa, ultrazvuk stitaste zlezde i tsh,t3 i t4 hormone.Pa tek onda se moze doneti zaljucak o tome sta se desava sa zlezdom.
Sto se tice problema stitaste zlezde i buduce trudnoce, i zene sa ovim problemom radjaju zdrave i prave bebe samo sto njihova trudnoca mora biti pracena malo vise,cesce kontrole kod ginekologa koji vode rizicne trudnoce, ne da je to nesto strasno nego cisto jer sama trudnica ima problema, pa da bi se rodila zdrava beba treba takvu trudnicu drzati pod kontrolom.
 
Od simtoma koje ste nabrojali ja imam povecan apet i dobila sam par kg,nervozna sam,ponekad ne mogu duze da zaspim a i srce mi nekad zalupa pa kao da mi se dah prekine.Inace T3 mi je 1,6 (ref.vrij.su od 1,3-2,5) a T4 mi je 105,0 (69-145).
HVALA!
 
promukao sam zimus i ponekad gubim glas rekli su mi da moram uraditi analize stitnjace,jedan "znalac" mi je rekao da mogu skroz izgubiti glas pa cu morati pricati sa onim aparatom.Recite mi sta predstavlja stitnjaca i da li je moja situacija opasna?
 
Stitnjaca ili stitasta zlezda je zlezda koja se nalazi na vratu, ima brojne funkcije u organizmu ali sad da ne bih duzila o tome jer postoji vise istih tema samo cu vam odgovoriti na konkretno pitanje.
Ne znam ko je taj " znalac" ali gubitak glasa nema nikakve veze sa stitastom zlezdom, nema bar direktne veze sa promukloscu uzrokovanom virusnim infekcijama, bakterijskim infekcijama, polipima na glasnim zicama.
Dakle vama je potrebna pregled kod otorinolaringologa.

E sad, sto se tice same stitaste zlezde, vas govor ali ne samo govor i glas nego i funkcija disanja,gutanja...moze biti poremecena ukoliko imate strumu,to je uvecanje stitaste zlezde koja se javlja kod povecane funkcije iste a vidi se uvecanjem prednjeg dela vrata, praceno brojnim fizickim simptomima, tako da vas problem sa glasom moze biti povezan sa stitastom zlezdom samo u ovom slucaju i nijednom drugom.
Ukoliko imate smanjenu funkciju stitaste zlezde mozete se zaliti na hrapav glas.
Dakle da rezimiram, tek sa simptomima poremecene funkcije stitaste zlezde ,laboratorijskim pokazateljima potemecene funkcije zlezde mozete govoriti o problemima sa stitastom zlezdom, ako toga nema onda vam je potrebna intervencija kod otorinolaringologa, sa pregledom laringsa i sticanja uvida u stanje vasih glasnih zica.
 
pa nije..to je avljda osip ...zezam se sa UN dijetom..sve je ishlo ok...mozda sam preterala sa secerom poshto je to povezano? mozda su emocije citala sam da to ima veze...izvinite sto se pravim pametnija od doktora.
ozbiljno izgleda mi vrat veci je l to to
ili su tu limfni chvorovi
ma stitnjaca je.....gotova sam!
:I
ne spavam nekoliko dana nesto ali ne zato sto ne mogu nego se zablejim uz komp kad legnem ok je sve.
 
Ja imam Hashimoto oboljenje stitne zlezde.Pre trudnoce su svi hormoni uglavnom bili dobri i nisam imala terapiju. Tokom trudnoce je doslo do promena i pila sam Tivoral. Sada, 3 meseca posle porodjaja endokrinolog kaze da i dalje pijem Tivoral, FT4 je u granicama, a TSH je manji od vrednosti koju mogu da odrede u laboratoriji, sto bi rekli- prakticno ga i nema. Na kontroli su rezultati bili isti, znaci nema greske. Endokrinolog kaze da je sve OK dok god se ja osecam dobro.
Da li ste culi za jos neki ovakav slucaj i mozete li makar malo da mi objasnite o cemu se ovde radi? Da li je doslo do poremecaja u radu hipofize ili nesto slicno?
 
Uzimate lek koji je sintetska zamena prirodnog hormona stitaste zlezde.Znaci Vasa zlezda ne funkcionise kako treba i zato pijete lekove.
E sad u cemu je caka, kada unosite ovaj lek, nivo hormona se odrzava u granici normale, medjutim to je signal TSH u hipofizi da smanji svoje lucenje(on je stimulus, glasnik koji salje poruku iz hipofize stitastoj zlezdi da proizvodi hormone), vi hormone uzimate u obliku leka, znaci kad nema dovoljno hormona stitaste zlezde to je signal hipofizi da poveca lucenje TSH koji ce stimulisati stitastu zlezdu da proizvodi hormone.
ne znam koliko Vam je bas jasno.
U svakom slucaju, redovno uzimajte terapiju, nemate razloga za zabrinutost.
 
girly:
Molim vas da li mi mozete reci da su ove vrednosti u redu:
s-TSH 1.27 mU/L
s-T3 0.6 nmol/L
s-T4 96.6 nmol/L
?

U poslednje vreme
dobijanje na tezini
umor
suva koza
nervoza
suva kosa.

Vrednosti hormona su u redu, mozda je T3 malcice nizi ( norm. vrednosti su od 0,7 do 2,15 , barem prema podacima koje ja imam.)
 
Ja imam referentne vrednosti za T3 1,21-2,29 nmol/L, sto bi u tom slucaju znacilo da je T3 bas snizen.Ostalo je ok.
Naravno endokrinolog mora pogledati te rezultate.
 
Pijem dva meseca Euthyrox od 25mq TSH bio 6.83,sad 5.07 i terapija mi je produzena i povecana na 50 mq...zasto se nije smanjio TSH nakon uzimanja terapije ako su T3 i T4 u normali?
 
Zato sto kada hormona stitaste zlezde nema dovoljno, to je signal za TSH(hipofiza) da se luci u vecoj kolicini kako bi stimulisao stitastu zlezdu da luci hormone.
Medjutim, kako u hipotireozi nema dovoljno hormona uvek je tsh povisen.
Kada terapijom se dovedu hormoni stitaste zlezde u normalu potrebno je odredjeno vreme da stitasta zlezda javi hipofizi da joj ne treba povecana stimulacija, signal u vidu tsh, da luci hormone.

Imam utisak da necu biti najasnija.
Ukratko sve dok se tsh ne spusti na normalnu vrednost to je znak da problem postoiji, znaci lecenje je potrebno.
 

Back
Top