Stitna zlezda

Sofi, ja isto imam čvoriće, na štitnoj. Pisala sam već tu na temi, ali hoću reći...da se u zadnjih par meseci strašno opet gušim. Zadnjih dana, baš dosta. Nekako se bila stabilizovala, prate se čvorići na štitnoj, još nisu promera, da je endokrinolog za operaciju...ali, kada opet krene to sa gušenjem, pogotovo kada sam pod pojačanim stresom, kao pre dve godine unazad, a i sada, da li misliš, da bih možda trebala samo da izvadim sada opet Tsh, ili i T3 i T4, da bi se videlo, kako ona opet (ne) radi? Jer nekako mi brže da sve obavim u privatnoj, nego da čekam u državnoj, jer je toliko sveta, da neću ni do decembra stići samo na pregled. Jer sada već zakazuju za kraj decembra. Mogao bi to biti znak, da je štitna opet "poludela"? :(

Па...гушење не мора бити знак појачане функције. :neutral:
У принципу, не би било лоше да их урадиш али тај стрес мора на минимим минимума. Штитна жлезда реагује на њега изразито.
Кад си била на контроли чворића?
Ако ниси скоро, можда су се они увећали.
 
Lečena sam 1998. godine na Bežanijskoj kosi kod prof. dr. Grbića. Završna dijagnoza: Hiperthyreosis de novo, Struma diffusa gl. thyreoidae. Po prijemu mi je bila uvedena tireosupresivna terapija Favistanom, koji sam pila dve godine i redovno kontrolisala hormone. Tada mi je rađen i UZ štitne žlezde, koji glasi ovako:

Štitasta žlezda u celini uvećana. Desni lobus je heteroehogene građe, s dosta mrljastih, ovalnih područja,anehogenosti. Promeri desnog lobusa su ap 22.2, dl 25.6mm. Na poprečnom preseku se uočava heteroehogenije od ostalog tkiva, i hiperhegenije ovalno područje, bez jasne konstruisanosti (ipak se stiče utisak da je to nodus, promera 15.4mm i ista promena na uzdužnom preseku je promera 24.8x18mm). Istum je povećanog ap promera koji je 9.8mm, heteroehogene građe. Levi lobus je heteroehogene građe sa dosta mrljastih,tačkastih, ovalnih anehogenih područja. Nema cista, nema nodusa. Promeri ap 17.0 UZ slika je karakteristična za hipertireozu u aktivnoj, akutnoj fazi.

Posle 5 - 6 godina redovnih kontrola, dr mi je rekao da nema više potrebe za kontrolama, tako da sam ja u međuvremenu samo jednom uradila hormone na svoju ruku, i kako je nalaz bio uredan, nisam to ni nosila kod endokrinologa.

Ovih dana me moj ginekolog poslala na UZ štitne žlezde, jer je ona meni posle lečenja ostala uvećana, tj. nikada se nije smanjila. Uradila sam hormone, i rezultat je TSH# 0.164 (ref. vr. 0.27 - 4.2),T3# 1.85 (0.80 - 2.59),FT4# 20.58 (12.0 - 22.0). Ove tri analize sam uradila jer mi je tako dr rekao da radim, da FT4 u mom slučaju najbolje pokaže stanje.

UZ nalaz je sledeći:

Štitasta žlezda je u celini uvećana više u predelu istmusa. Jasnih je ivica, difuzno hyper i heteroehogne strukture. Uz medijalni i zadnji rub desnog lobusa je nodus pojačanog ehogeniteta, dok se uz desni rub istmusa i centralno u levom lobusu prikazuju hypoehogeni nodusi. Desni lobus 36.5mmx40mm Levi lobus 26.6x38mm Istmus 13mm Obostrano u sve tri jugularne regije vrata nisu viđene solitarne pate promene.

Ono što mene zanima je to da li ja ipak treba da idem kod endokrinologa? Vidim da su mi hormoni u redu, ali i da se žlezda uvećala za ovih 14 godina. Sofija, šta misliš?
 
Ово о чему пишеш треба да се прати...нико ти неће дати терапију али може да се понови хипертиреоза јер тако она код неких почиње- падом вредности ТСХ и порастом слободне Т4 фракције хормона.Ок, код тебе је Т4 у нормали али иде ка горњој граници.
Ја бих отишла само да ме ''шкицне'' и да ми да даља упутства.:)
 
Stitasta zlezdaje urednih dijametara, homogene strukture glandularnog parenhima levog lobusa i istmusa, lako uvecanog desnog lobusa na racun nodusa dijametra do 21mm interpolarno koji je heterogene strukture – predominantno koloidno degenerisan sa solidnom komponentom prema donjem polu i kalcifikacijom prema gornjem polu bez znakova patoloskog kolornog signala, uredne intratiroidne vaskularizacije parenhima.

Parastitaste zlezde ehotomografski nedetektabilne na tipicnim lokacijama.

Nisu vidjene patoloski uvecane lokoregionalne LGI vrata. obostrano duz velikih krvnih sudova pojedinacne reaktivne LGL, klinicki nesignifikantne.

nalaz odgovara solitarnom nodusu heterogene strukture u desnom lobusu stitne zlezde.

uraditi FT4, TSH, kalcitonin i a TPO. Preporucena iglena biopsija
———————————————————————————-

Evo, ovo je nalaz kompletan, i onda da nadovezem ono od ranije:

da ne opisujem sad detaljno, prilikom doplera vrata i glave (koji su ok), vidjena mi je cista na desnom reznju, 21mm. Hormoni uradjeni, svi su u redu, kalcitonin takodje, jedino mi je TPO bio 139. to je bilo 1 juna ove godine. Posle 3 i po meseca, uradim samo TPO i sad mi je 90, znaci smanjio se. Mozete li mi objasniti da li smanjenje antitela govori da se cista raspada ili da se bar smanjila?

sta da radim sa ovom cistom, moze li da se ODSTRANI ali samo ona, bez da se vadi i stitna? Koji je postupak? Da li ce se TPO smanjivati do normale i sta znaci ovo smanjenje? plivam i ronim neprestano 3 i po meseca, fizicki aktivan, dobro je za stres, ocigledno to moze da smiri simptome…
 
Anti/TPO треба да падају и то је добар знак. Уопште не морају бити у спрези са чвором у жлезди и не, не распада се чвор ако им се вредност смањује. Он се могуће смањују или је исти. ;) Нема потребе да се оперише, не постоје индикације за то. Ваша жлезда треба да се прати и то је то. :)
 
Poštovani,
zanima me stručno mišljenje za hormone štitne žlijezde
Rezultati su sledeći:

TSH (III gen.) <0.02 ref. vredn. su 0.4 - 4
T3 4.5 ref. vred. su 1.3 - 2.6
FT4 31.0 ref. vred su 10.3 - 23.1
TPO At 50.60 ref vred. 0.00 - 50.00
 
Хипертиреоза је у питању тј. појачан рад жлезде.
Мораћете да узимате терапију.
О чему се конкретно ради рећиће Вам ваш лекар.
 
...danas bila na kontrolnom UZ pregledu stitne zlezde, doktor zadovoljan ja jos zadovoljnija...
...levi lobus bio 34x21 sada je 28x18 sa nodusom vel.6x4, a bilo je 10x7mm....bio nehomogn i nepravilan i uvecan,
sada je homogen i pravilam....
...desni bio 32x19 sada 30x18 cisticno izmenjena sa nodusom 10x8 sada 8x6 pravilan i homogen...
...istimus b.o.
....stitna zlezda u granicama normale...

...preporucena konsultacija sa endokrinologom, kontrola UZ za godinu dana.....:worth::zurka:

...inace pohvalio me je sto sam smrsala, ispitivao kako sam to izvela, kako pijem lek, sto je naravno
jako vazno...a ja sam bas, bas zadovoljna...


...znaci drugari vi koji imate terapiju, pijte je tacno kako pise, ne jedite nista pola sata posle ispijanja leka,
a lek pijte sa sto je manje moguce vode....:ok:
 
Кашљаћеш све док ти се штитна жлезда од терапије не смањи толико да престане да иритира трахеју или народски речено гркљан. ;)
Па да, еутирокс је лек за твоје стање.

хтео би да наставим са овим од преходне странице....

02.08.2012 сам имао ТСХ= 13,06 ; Т4=71,8 Т3=2.07
04.09.2012 фТ4 = 15,75 Анти ТПО= 324,1
УЗ:
штитаста жлезда хетероехогене структуре, дифузно нехомгена, са неколико хипоегених зона што јој у целини даје хипоегофенији изглед, и микроцистичним променама.
Истмус промера 3,5мм нехомоген
Десни лобус лако увећан вел. 40мм Х 16,5мм Х 17мм са цистом вел. 3мм, без формираних нодуса.
Леви лобус вел. 38мм Х 13,5мм Х 16,5мм без јасно формираних нодуса.
Васкуларизација дифузно није појачана
Параштитасте жлезде не издвајам на типичним локализацијама лево.

09.10.2012 ТСХ= 6.68 Т4= 98,7 Т3= 1.94 ТПО= 773,19

Ендокринолог:
имао сам терапију Еутхирокс 50мг, сад ми је дала Еутхирокс 75мг, поставила дијагнозу "Хашимото" и да кашаљ нема везе са тиме
рекла ми је да морам доживотно да пијем Еутхирокс....ако престанем да ће ми се све функције у организму успорити , мишићи, мозак, срце... и постати као корњача
сада не осећам никакве симптоме осећам се нормално

Да ли може неко мишљење и савет, неки користан линк?
 
Да, терапију ћеш морати да пијеш или доживотно или јако дуго.

О каквом је надражају реч?
Ако не кашљеш од штитне, онда си можда на нешто алергичан.
На какав савет мислиш? :) Како да живиш с тим, како да се храниш?
 
Meni su hteli da zakažu pregled kod endokrinologa u SM za april, a pošto ja imam urađen UZ i hormone, nisam htela da čekam, pa sam zamolila moju dr da mi da uput za internistu u DZ da mi ona pogleda rezultate. Ali me je ona ipak uputila kod endokrinologa, jer mi je rekla isto što i Sofija ovde, da mi hormoni ukazuju na početak hipertireoze, ali mi je ona rekla da se po pravilu hipertireoza ne vraća više u tom obliku. Da se leči najduže 3 godine, i da ako se vrati, uglavnom se vraća kao hipotireoza, jer ako nisu u redu antiteal, ona uništavaju štitnu žlezdu i na kraju ona prestaje sa radom.

Dobila sam uput za Bežanijsku kosu, ali nisam u petak uspela da ih dobijem telefonom da se raspitam kojim danima radi endokrinološka ambulanta, pa da odem da vidim šta će mi reći endokrinolog.
 
Да, то је неки логичан след ствари.
Значи, треба да одрадиш још анти-тела, да се види тачно у ком смеру може проблем да се развија, ако се буде развијао. ;)
 
nova sam u ovoj "priči" oko štitne...tek na početku ispitivanja,a već me grize nestrpljenje do zakazanog pregleda, jer deo nalaza ne umem da protumačim..

uradila sam za sada hormone i tumor. markere i sve vrednosti su u opsegu normalnih osim A-TPO koji iznosi 42.800, dok je gornja rerferent. vrednost 34.000. pored tog boldanog dela mog nalaza, piše
indikator: H

i to je sve. dok čekam na zakazani pregled (tumačenje nalaza i verovatno sledeće faze- ultrazvuk itd.) molila bih sofiju da mi napiše da li samo ta povećana vrednost može biti indikator nekog oboljenja štitne?
simptome koje sam doktorki pre ovih ispitivanja navela dugo vremena sam povezivala sa onim standardnim "na nervnoj bazi" ne razmišljajući da oni mogu biti pokazatelj poremećaja rada štitne žlezde: naglo mršavljenje, nervoza, povremene nesanice, lupanje srca...
 
aj važi, izguglala sam, ali opet mi nije jasno:
kako hormoni mogu biti u redu, a antitela toliko povećana?
imam zakazano 6. novembra. do tada sam kao na iglama, a svi mi kažu da to nije ništa strašno.
znam da nije ali nekako mi nije ni svejedno.
yebiga.
 
Da li je imao neko slicne nalaze, ili se bar razume u tematiku...idem na preglede, ali sam nestrpljiva da znam sto pre o cemu se radi.
Ultrazvuk stitne u redu, uredne velicine, bla, bla...
Hormoni T4 i t3 su u granicama normale, ali TSH je povisen? I to prilicno. Gornja granica je 4.2, a meni je 11.47...
Izguglah da to moze biti pritajeni Hasimoto?
Rekose mi da ponovim nalaze opet, bar 3x zaredom pa poredjenje rezultata...
Posto cekam da radim kontrolne...zna li neko na sta upucuje ovaj poviseni TSH?
 
aj važi, izguglala sam, ali opet mi nije jasno:
kako hormoni mogu biti u redu, a antitela toliko povećana?
imam zakazano 6. novembra. do tada sam kao na iglama, a svi mi kažu da to nije ništa strašno.
znam da nije ali nekako mi nije ni svejedno.
yebiga.

Thyroid peroxidase (TPO), an enzyme normally found in the thyroid gland, plays an important role in the production of thyroid hormones. A TPO test detects antibodies against TPO in the blood. If you've been diagnosed with thyroid disease, your doctor may recommend a TPO antibody test — in addition to other thyroid tests — to help determine the cause.

The presence of TPO antibodies in your blood suggests that the cause of thyroid disease is an autoimmune disorder, such as Hashimoto's disease or Graves' disease. In autoimmune disorders, your immune system makes antibodies that mistakenly attack normal tissue. Antibodies that attack the thyroid gland cause inflammation and impaired function of the thyroid.

Your doctor may also order a TPO antibody test if you are pregnant and have an autoimmune disease, especially one that involves the thyroid, such as Hashimoto's disease or Graves' disease. In such cases, the TPO antibody test early in pregnancy and possibly again near the end of the pregnancy can help determine whether your baby is at risk of thyroid dysfunction.

Some people with TPO antibodies may not have thyroid disease. However, the presence of TPO antibodies may increase the risk of future thyroid disorders. If you have normal thyroid function with TPO antibodies, your doctor may recommend periodic checkups to watch for future thyroid problems.

ili
http://www.medicinenet.com/thyroid_peroxidase_test/article.htm
 

Back
Top