Stitna zlezda

Je l moze prvo da se progugla pre postavljanja pitanja? Cisto da ne moram to uvek ja da radim....Dr je na odmoru pa bi se tako stedelo dragoceno vreme.

"Myasthenija (myasthenia gravis) je hronično mišićno oboljenje koje se ispoljava kroz slabost i zamor skeletne muskulature. Većinom se snaga mišića vraća kratkim odmorom.

Slabost mišića uzrokuju smetnje prenosa nervnih impulsa na mišićne ćelije.

U današnje vreme, ako se pravovremeno počne sa lečenjem, ne ostaju nikakvi značajni simptomi.

Preduslov za ovo je da se rano dijagnosticira i leči optimalnom kombinacijom svih dostupnih terapija" itd (izvor: Google, kljucne reci: miastenia gravis)


Dalje, nije Bazovljeva vec Bazedovljeva bolest, takodje i tireotoksikoza, takodje sve o tome na Google-u:


"Bazedovljeva bolest -tireotoksikoza


Pojačano i ubrzano lučenje hormona štitnjače izaziva poremećaje u organizmu poznate pod imeno Bazedovljeva bolest ili tireotoksikoza. Bolest se javlja češće kod žena nego kod muškaraca. U jasno izraženom obliku znaci bolesti su sledeći: primetna ali ne uvek velika guša, ispupčene i izbuljene oči, ubrzan puls, primetno podrhtavanje tela, naročito prstiju šake i glave, mršavljenje, uznemirenost, lako uzbuđivanje itd. U slabije izraženim slučajevima guša može da bude jedva primetna ili da je uopšte nema, očne jabučice su jedva malo istaknutije nego obično, srčana radnja je nešto ubrzanija, podrhtavanje se javlja povremeno ili je neprimetno, bolesnik se lako uzbuđuje i nervira itd. U još slabije izraženim slučajevima tipičnih znakova bolesti nema ili se ne javljaju svi, i čestu sasvim blagog oblika.

Bazedovljeva bolest je, obično, vrlo teška. Uzročnik povećanog lučenja hormona je nepoznat. Uzročno lečenje,prema tome ne postoji. Asimptomatsko je prilično teško, pogotovu ako je bolest zapuštena. Lekaru se treba javiti svaki put kada se kod bolesnika primeti neobjašnjivo slabljenje, podrhtavanje, pojačana nervoza i guša ili jače istaknute oči. Treba se javiti na vreme, jer će lečenje biti uspešnije ako pre započne."
 
Proguglovala sam ali mi je sve izslo na engleskom pa nisam bas sve razumela.Hvala na informacijama, ali sam u medjuvremenu nasla odgovore jer mi je trebalo za drugaricu koja je u bolnici i koju ce da operisu zbog toga.Hvala!
 
cao.....7-godisna devojcica moje sestre..... jos kad je imala 3-god. nasli su i hipotiroidizam nedostatkom joda i neki cvoric na ehotomografiji stitnjace.....pa terpija sa jodid pilule koji je uzimala skoro jednje god. pa opet na kontroli i sve je bilo o.k.pa i cvoric se izgubio .....doktori su rekli da prekine sa terapijom samo da uzima vise hrana koja sadrzi jod:morska hrana i.t.d.......ali pre 4-5 mjeseca moja sestra primetila da joj kosa puno opada i sad i se skroz proretcila,isto tako ima i pojacano znojenje,puls 90-100,nervoza,suvu kozu.....molim vas recite mi dali je moguce da opet nesto nije u redu sa hormonima stitnjace
 
Pa nista, onda moras da trpis jos deset dana da budes zabrinuta. Ili da se opsustis i da shvatis da se hipotireoza leci i da cak i da je dete ima - nije to nista zbog cega treba da provodis besane noci. Kako god, svakako moras cekati da se uradi dijagnostika i da lekari daju svoj sud - niko nema rentgenski pogled pa da moze d aje pogled ai zna; mora se sacekati kompletna dijagnostika endokrinologa.
 
ne znam da li ovo ima veze direktno sa stitnom zlezdom,ali dosta sam nalaza uradila,ali sam isla kod nekog "znalca" :-),pa sam lecenje zapostavila..........
imala sam ovako jedan kako bih rekla pa psihicki sok,neki nemili dogadjaj u porodici i od tada je sve krenulo.par dana pre toga sam imala menstruaciju,a kada se sok desio znaci posle prestanka normalnog ciklusa opet sam pocela da krvarim....posle nekog vremena sam se ugojila tacnije za mesec dana sam dobila 10 kg (ako mi verujete) i iz dojki mi je islo mleko.
razne analize sam radila i rekli su mi da imam hormonski poremecaj,a zatim i da pijem diane 35 (pilule za kontracepciju)
od tih tableta mi nije bilo dobro-bila sam kao biljka,te sam posle samo 7 dana prestala da ih pijem,menstruavciju sam dobila tek mesec dana posle.
i sada je proslo godinu dana,zdravlje mi se ne popravlja,imam bolove u grudima (vodene ciste),haos mi je u glavi,ugojila sam se jos 10 kg....ne znam sta cu od sebe.
imam 20 godina i u braku sam vec 2 god.
 
Ja ne razumem zasto se nije javila svom lekaru :roll:

Evidentno je da imas problema sa zenskim polnim hormonima (mozda ne i samo sa tim, s obzirom na stres koji si dozivela, vrlo je lako moguce da se to odrazilo i na stitnjacu) i nemoj da dozvolis sebi da sa 20 godina to tek tako zapustis i neozbiljno tretiras. Nisi napisala da li imas dece, ali ako ih planiras, to je jos jedan razlog vise da se pozabavis ovom problematikom!
 
Postovani, supruga mi ima hipertirozu i preporucena je operacija. lecena je 2 god sa favistanom i posle tog ciklusa je konstatovano izlecenje.Posle 3 meseca opet je doslo do poremecaja u radu i nastavka lecenja sa favistanom.Rezultati su bili TSH 0,001 i
T4 - 100. Sadasnji rezultati posle 6 nedelja favistana 1x dnevno + 1,5 propanola su TSH 0.037 i T4 - 20.Doktor je preporucio operaciju pa me zanima koliki trebaju da budu rezultati da bi se izvrsila operacija
 
Safran-

U FEBRUARU 2007. GODINE KONSTATOVANO JE DA BOLUJEM OD HIPERTIREOZE. NALAZI HORMONA OD SAMOG POCETKA LECENJA BILI SU SLEDECI>
I nalaz
hTSH 0,004 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 17,4 r ef. vred.(2,3-6,3)
Free T4 59,9 ref.vred.(10,3-24,5)
Anti TPO Ab 84,5 ref.vred. (do 35,0)
II nalaz
hTSH 0,006 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 6,3 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 12,6 ref.vred.(10,3-24,5)
Auto At na TSH receptore 22,4
ref.vred. (do 2,0)

III nalaz
hTSH 20,7 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 3,98 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 3,86 ref.vred.(10,3-24,5)
Auto At na TSH receptore 14,0
ref.vred. (do 2,0)

IV nalaz
hTSH 0,048 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 21,8 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 61,0 ref.vred.(10,3-24,5)

V nalaz
hTSH 0,022 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 6,36 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 16,8 ref.vred.(10,3-24,5)

VI nalaz
hTSH 0,032 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 4,38 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 12,8 ref.vred.(10,3-24,5)

VII nalaz
hTSH 3,18 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 4,17 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 11,2 ref.vred.(10,3-24,5)

VIII nalaz
hTSH 0,039 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 7,0 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 23,0 ref.vred.(10,3-24,5)
Auto At na TSH receptore 5,7
ref.vred. (do 2,0)

I POSLEDNJI NALAZ IZGLEDA OVAKO I SVE JE U GRANICAMA NORMALE:
hTSH 0,62 ref.vred.(0,4-4,0)
Free T3 4,98 ref.vred.(2,3-6,3)
Free T4 22,00
ref.vred.(10,3-24,5)


ALI I PORED TRENUTNO DOBRIH NALAZA MENI SU ZAKAZALI OPERACIJU KRAJEM SEPTEMBRA. MOLIM SVE KOJI IMAJU SLICNO STANJE KAO MOJE ILI SU VEC IMALI OPERACIJU DA MI POMOGNU. ZAPARAVO JA NISAM SIGURNA DA JE TO JEDINI NACIN MOG IZLECENJA. ENDOKRINOLOZI KAZU DA ZBOG TIH ANTI TELA NA TSH RECEPTORE NE POSTOJI DRUGI NACIN IZLECENJA. ALI MENI SU NALAZI SADA BOLJI I TA GLUPA ANTI TELA SU SE SMANJILA I PIJEM TEK 8 MESECI LEKOVE...DA LI SE IKO IKADA POTPUNO IZLECIO OD HIPERTIREOZE?
 
Prvo, spusti slova, velika slova upotrebljena na ovaj nacin smatraju se vikanjem. Drugo, na ovom forumu imamo praksu da ne navodimo lekove i doze lekova kojima se neko leci: nisu svi lekovi i sve doze isti za sve ljude koji boluju od neke bolesti, i nema potrebe za javnim iznosenjem terapije. I najzad, nema zaista potrebe da izlistavas sve svoje analize hormona od pocetka svog lecenja
Naravno da se 'iko ikada izlecio potpuino od hipertireoze', to nije nikakva smrtonosna bolest koja je nezileciva; ako se stanje i ne da izleciti, odredjenim terapijskim metodama moze se drzati u fizioloskim granicama kao i svaka druga hronicna bolest.
NE znam koje je tacno tvoje ocekivanje od ovog foruma u smilsu tvog trazenja pomoci odavde, pored zivih lekara koji te poznaju, znaju tvoju istoriju boilesti i vode tvoju terapiju i dijagnostiku: verovatnije ce neko u virtuelnom prostoru znati nesto pametnije da ti kaze od onih koji su ti vec rekli sta ti je i sta je najbolje procedura za trajnu sanaciju tvog stanja?!
Ponekad se stvarno iskreno zacudim ovakvim pitanjima...
 
Zanima me da li moguce videti stitnu zlezdu pogledom na vrat? Znam da su za to potrebne mnoge analize, ali krajem letnjeg raspusta sam bila kod drugarice i njena mama me ja zamolila da zabacim glavu unazad i nakon sto sam to uradila rekla mi je da bi trebalo da proverim stitnu zlezdu! Inace, ona nije lekar, vec je samouka-drugarica ima problema sa zlezdom, pa je o tome citala... Od tada se bas brinem i strah me je...
 
U okviru svakog fizikalnog pregleda pacijenta pipa se izmedju ostalog i stitasta zlezda na vratu.
Ali ja bih zaista to ostavila lekarima, da se medicina zavrsava citanjem novina fakultet nam ne bi trebao.
Ako imas bilo kakvu sumnju da nesto nije kako treba, da se lose osecas, da imas tegobe obrati se svom lekaru.Drugaricina mama nije lekar.
 
Htela bih pre svega da pohvalim forum i sve ucesnike i da dodam da mi je iscitan topic bio od velike pomoci, pre svega u otklanjanju neznanja a time i straha od ovakvog oboljenja...

U maju ove godine lekar opste prakse (zbog simptoma koji su ukazivali na hipertireozu) me je poslao na proveru stitne zlezde, tada su nalazi bili :

Slobodni tiroksin (FIA) - 12.1 (8.5-16 pmol/L)
TSH - 0.2 (0.4-0.45 MicroU/ml)
Ultrazvuk je pokazao normalnu velicinu izoehogena

i doktorka me je poslala kuci rekavsi da nema potrebe za terapijom, ali naravno da dodjem opet na kontrolu.

U medjuvremnu sam ostala trudna i sada vec ulazim u 5. mesec trudnoce, ovih dana sam otisla da proverim hormone u privatnu laboratoriju, (razlog su nesnosne guzve u klinickom centru (radi se o Skoplju) i zakazivanja koja se vrse po nekoliko meseci u napred, a u ovom stanju stvarno nisam mogla da prozivljavam sve to)..

danas sam dobila rezultate i oni glase:
TSH - 0.132 (0.27-4.2 mU/L)
FT4 - 11.99 (12-22 pmol/L)

Eto, ispostavilo se da su referentne vrednosti, pa i nazivi drugaciji, pa bih molila nekog strucnog da mi ih pojasni. Ja cu narvno otici opet na ultrazvuk, ali ce se to desiti verovatno tek za tri meseca, pa ako bi mi neko malo pomogao barem oko tumacenja testova iz laboratorije i da mi ukaze na razliku.
Takodje u topicu viidm da se navode nalazi F3, F4, anti tela...da li ima potrebe da radim i takve analize?

I jos jedno pitanje, ginekolog mi je rekao da je rad tiroide u trudnoci inace pojacan, pa povodom toga zna li se koliko bi to dozvoljeno smeo da bude pojacan?

Unapred, hvala
 
Ovako prvo se izvinjavam ako postavim neko pitanje koje je vec pitano na temi , ali nisam imala vremena citati jer sam previse uplasena i treba mi vase misljenje.Imam 22 godine i danas sam radila nalaze hormona i komplenu krvnu sliku.
Sto se tice hormona, TSH mi je 4,45 (0,270-4,20) , a FT4 mi je 18.61 (12,00-22,00) , inace pronadjena mi je i masnoca u krvi i nepravilan rad srca.Tek sam u subotu zakazana za ultra zvuk stitnjace, ali sam u panici.
vec nekoliko se mjeseci osjecam lose, preznojavanje, problemi sa menstruacijom, ucestala stolica, lupanje srca, stezanje u grlu, cas visok - cas nizak pritisak , nagli gubljenje i dobijanje na tezini.Inace majka mi je operisala stitnu zljezdu, imala je 4 cvora.Operacija je bila prije 10 godina a sada su se cvorovi vratili.Inace stitna joj je obolila sa 19 godina.Strah me tog snimanja u subotu, stalno razmisljam o tome, po vasem misljenju imam li pravih razloga za prigu, s obzirom da nalazi nisu sjajni a i tu je i genetska predispozicija za oboljenje, ako se mogu tako izraziti.
 
Ja bih zaista molila ucesnike foruma da procitaju lepljivu temu kako se postavljaju pitanja.
Zaista razumem i strah i paniku ali vi ste ljudi a ne laboratorijski nalazi i referentne vrednosti, pa valjda ste zbog nekakvih tegoba upuceni na te pretrage.
Diganoze se ni u ordinaciji ne postavljaju gledanjem laboratorijskih nalaza a ne na forumu.
Molim Vas.
Stvarno cemo ignorisati takve postove.
 
dr:
Ja bih zaista molila ucesnike foruma da procitaju lepljivu temu kako se postavljaju pitanja.
Zaista razumem i strah i paniku ali vi ste ljudi a ne laboratorijski nalazi i referentne vrednosti, pa valjda ste zbog nekakvih tegoba upuceni na te pretrage.
Diganoze se ni u ordinaciji ne postavljaju gledanjem laboratorijskih nalaza a ne na forumu.
Molim Vas.
Stvarno cemo ignorisati takve postove.
evo napisala sam simptome, slucajno sam poslala nedovrsen post.
 
Ovako prvo se izvinjavam ako postavim neko pitanje koje je vec pitano na temi , ali nisam imala vremena citati jer sam previse uplasena i treba mi vase misljenje.Imam 22 godine i danas sam radila nalaze hormona i komplenu krvnu sliku.
Sto se tice hormona, TSH mi je 4,45 (0,270-4,20) , a FT4 mi je 18.61 (12,00-22,00) , inace pronadjena mi je i masnoca u krvi i nepravilan rad srca.Tek sam u subotu zakazana za ultra zvuk stitnjace, ali sam u panici.
vec nekoliko se mjeseci osjecam lose, preznojavanje, problemi sa menstruacijom, ucestala stolica, lupanje srca, stezanje u grlu, cas visok - cas nizak pritisak , nagli gubljenje i dobijanje na tezini.Inace majka mi je operisala stitnu zljezdu, imala je 4 cvora.Operacija je bila prije 10 godina a sada su se cvorovi vratili.Inace stitna joj je obolila sa 19 godina.Strah me tog snimanja u subotu, stalno razmisljam o tome, po vasem misljenju imam li pravih razloga za prigu, s obzirom da nalazi nisu sjajni a i tu je i genetska predispozicija za oboljenje, ako se mogu tako izraziti.
 
Vrednosti nisu toliko van okvira referentnih vrednosti da bi trebala da budes u panici..
Mislim da bi za pocetak bilo dobro da probas da se opustis, da se ne opterecujes unapred ni pregledom a ni time od cega boluje tvoja mama.
 
Sumnja?E vidis , dug je put od sumnje do postavljanja dijagnoze, a psiha pacijenta je cudo.
Hocu reci, spusti loptu na zemlju,nemoj biti opterecena porodicnom anamnezom toliko.
Sacekaj pregled.
 
Postovani,

Imam 28 godina, a pre 10 sam operisala stitnu zlezdu, savetovali su vadjenje cele jer sam mlada, a i kao mala sam imala hockin. Hvala Bogu do sada je na kontrolama uvek sve bilo ok. U poslednje vreme, nakon jednog nemilog dogadjaja, pocela sam danima negativno o svemu da razmisljam, pa samim tim i da osluskujem svoje telo. Onda sam ne znam ni sama zasto pipala vrat, pa sam se uplasila da nisam nesto "poremetila" pa sam pocela da osecam knedlu u grlu ili osecaj omce oko vrata. vise nisam znala da li je to psihickog ili organskog karaktera, jer u trnutcima kada sam okupirana nekim drugim stvarima, nisam osecala nikakve knedle niti slicne simptome, ali cim bi pocela da razmisljam o tome, vracao bi se taj osecaj. Onda sam pomislila na naj gore, pa bi se jos vise uplasila, a kontrolu imam zakazanu tek za mesec dana u KC, pa bih vas molila za bar neki savet do tada, odnosno vase misljenje. Inace, nemam nikakve smetnje pri gutanju ili disanju, ali ponekad imam osecaj nekog sadrzaja u zdrelu kao da mi se nesto sliva, uili osecaj vreline, ne da me pece nego osetim vrelinu, skoro kao posle zestokog ****, ali to samo ponekad.
Jos jednom vas molim za neki savet.
Pozdrav.
 
Postovani,

Imam 28 godina, a pre 10 sam operisala stitnu zlezdu, savetovali su vadjenje cele jer sam mlada, a i kao mala sam imala hockin. Hvala Bogu do sada je na kontrolama uvek sve bilo ok. U poslednje vreme, nakon jednog nemilog dogadjaja, pocela sam danima negativno o svemu da razmisljam, pa samim tim i da osluskujem svoje telo. Onda sam ne znam ni sama zasto pipala vrat, pa sam se uplasila da nisam nesto "poremetila" pa sam pocela da osecam knedlu u grlu ili osecaj omce oko vrata. vise nisam znala da li je to psihickog ili organskog karaktera, jer u trnutcima kada sam okupirana nekim drugim stvarima, nisam osecala nikakve knedle niti slicne simptome, ali cim bi pocela da razmisljam o tome, vracao bi se taj osecaj. Onda sam pomislila na naj gore, pa bi se jos vise uplasila, a kontrolu imam zakazanu tek za mesec dana u KC, pa bih vas molila za bar neki savet do tada, odnosno vase misljenje. Inace, nemam nikakve smetnje pri gutanju ili disanju, ali ponekad imam osecaj nekog sadrzaja u zdrelu kao da mi se nesto sliva, uili osecaj vreline, ne da me pece nego osetim vrelinu, skoro kao posle zestokog ****, ali to samo ponekad.
Jos jednom vas molim za neki savet.
Pozdrav.

Mislim da crveni deo citata govori dovoljno tj.da mozes mirno sacekati redovnu kontrolu,ali verovatno ces dobiti i kompetentniji savet uskoro,pa da sacekamo.
 

Back
Top