Stitna zlezda

Postovanje
Citajuci na forum o stitnoj zlezdi naisao sam na vas slucaj pa da vam odgovrim.
Trenutno sam u Nemackoj radim u jednoj klinici kao Hirurg i da se nadovezem na vase pitanje u vezi vaseg krvarenja.
Nemojte shvatiti ovo pogresno ali vam mogu reci da je vas problem vema komplikovani da postoji mogucnost sve ucestalijeg pojavljivanja gusenja i problema rada srca ako su simptomi koje ste naveli takvi.a posto ste van zemlje to vam daje prednost za izvrsenje operacije i da vam jos skrenem paznju da s tim siptomima dovodite u pitanje trudnocu ako planirate potostvo jer vecina zena sa bolestima stitnjace su rizicne trudnice dolazi do spontanih pobacaja i do nesrecnih zavrsetaka iznosenja trudnoce.Ako se nalazite u Nemackoj mozemo ostati ukontaktu i da vam preporucim svoju suprugu koja je na odeljenju za stitnjace i trentno radi tezu po tom pitanju
i izvinite na mom pisanju ako nije kako treba jer sam iz Bulgaria pa slabo psiem srpski jezik
mi imamo dostapovezanih strucnjake u inostranstvo supruga saradjuje sa dve lekar iz usa i francuska i svajcarska pa ako ste u neka od tih zemlja moze ti damo kontakt
srecno
Kristijan
 
Imam već nekoliko godina cvor na stitnoj zlijezdi(9mm) koji je bezopasan.Prije godinu dana sam dobila terapiju-jednom dnevno 50µ/150µ
hormon jod (u Njemackoj se lijek zove eferox).Primijetila sam da sam nakon nekog vremena dobila probleme sa kozom i depresije.Pocetkom oktobra,dakle nakon cirka 10 mjeseci, sam terapiju prekinula i osjecala sam se bolje,a i problemi sa kozom su prestali.
Juče sam bila ponovo na ultrazvuku radi mjerenja cvora(svakih 6 mjeseci),gdje je ustanovljeno da se cvor smanjio za 1 mm ili je čak i ostao isti.Na osnovu nalaza krvi je utvrdjeno da su se vrijednosti stitne zlijezde pogorsale( nisu mi recene vrijednosti,šta i kako),te ako ne budem uzimala lijekove,mogu dobiti zdravstvene probleme-smanjenu funkciju stitne zlijezde.A to znaci depresije,opadanje kose,senilnost.
Znaci ako uzimam lijekove za mene je loše,a ako ih ne uzimam takođe.Ne znam sada šta da radim? Da li je neko imao slične probleme i kako ih je rijesio?
Pitam se šta bi bilo da taj cvor nije uopste otkriven,posto mi je doktor rekao da ima puno naroda koji imaju te cvorove a nisu toga svjesni?
Jer ja kako vidim ti mi lijekovi nisu pomogli bog-zna-kako.
Hvala za svaki odgovor i sugestiju.
 
cevapsalukom koliko mogu da vidim iz tvog posta imas hipotireozu sto znaci da ti stitna zlezda radi "sporije" i zbog toga imas manjak hormona koji su odgovorni za rad metabolizma. lekovi koje ti je doktor prepisao su hormoni koji ti nadoknadjuju ovaj nedostatak i pomazu organizmu da pravilno funkcionise. buduci da stitna zlezda kad jednom prestane da radi punom snagom vise ne moze da se vrati u normalu, ove lekove bi trebala da pijes stalno. probleme koje navodis su normalni da se javljaju dok se ne uspostavi prava doza lekova koji su ti potrebni. nemoj na svoju ruku prestajati da pijes lekove, slusaj svog doktora, ovo moze biti vrlo opasno ako se ne tretira. cvoric koji spominjes nema veze sa terapijom koju pijes, lekovi su da nadoknadis manjak hormona. i najbitnija stvar kod problema sa stitnom zlezdom je smanjiti stres, ostaviti *******.
pozdrav
 
Hvala puno Pimbli! Da li ovi problemi imaju veze sa pusenjem,posto sam dugogodisnji pusac? Namjeravam da prekinem,ali je tesko ostaviti *******.Da li bi za moje probleme bilo dobro da unosim vise selena u obliku tableta,ili riblje ulje?Ili mozda yoga? Moj ljekar mi nije rekao sta bi dodatno mogla za sebe da uradim.Da li da pocnem da trcim,da li ce to sta pomoci das se metabolizam ubrza.Moj pritisak je jako nizak: 100/70 i to godinama.Hvala za odgovor!
 
tek sam sada nasla ovaj forum na koji se javljaju ljudi sa problemima sa stitnom zljezdom. Ja imam hiper aktivnost stitne zljezde vec 5 godina, od svoje 26 godine. uglavnom je lekovima pod kontrolom. Nekad se desi u zavisnosti od nacina zivota, stresova u tom periodu da se malo otrgne kontroli, ali sta je tu je. inace jedini period kada se zljezda dobro ponasala je bila trudnoca. i mogu preneti iskustvo da je bez ikakve terapije sve bilo u normali. sada imam zdravu devojcicu od 10 meseci, al mi je stanje stitne zljezde ponovo lose....
 
jelenche07 idi obavezno ako mozes na Zlatibor bar nedelju dana, mene je to spasilo. Kako sam otisla tamo i hormoni su mi se normalizovali, ja vise ne pijem nikakve lekove i osecam se odlicno.

cevapsalukom pusenje nije dobro samo po sebi ali cigarete nisu uzrok stitne, i ne pusaci obolevaju od istog, ja sam isto pusac i znam kako ti je, ali ako ikako mozes trebala bi da ih ostavis ili bar smanjis na minimum, osecaces se mnogo bolje. Ja sam u vreme dok su mi divljali hormoni prestala sa pusenjem i mnogo mi je pomoglo. Tebi je najbitnije da pijes lekove koje ti je prepisao dr. oni ce ti vratiti hormone u normalu a samim tim ces se osecati odlicno i mocices da zivis kao pre. za fizicke aktivnosti se posavetuj sa dr. sta bi ti bilo najbolje ali mislim da je super i yoga i trcanje. i tebi bi bilo dobro da odes na zlatibor ako si u mogucnosti.
 
Da li mozete da mi kazete sta znaci kada je povisen ATG-At. Normalno je od 0,0 do 25,3 IU/ml a meni je 149,8. Inace radila sam i T3, T4, TSH i AMC-At (TPO) i sve je normalno. A inace kontrolisem to svake godine jer mi svi sa mamine strane imaju problema sa stitnom zlezdom. Ovo je prvi put da sam radila AMT-At (TPO) i ATG-At, po preporuci doktorke.
 
povisena su ti antitela, ali to ne predstavlja problem sve dok su ti hromoni TSH, FT3 i FT4 u granicama normale. Ne postoji lek za smanjenje antitela, treba samo redovno da kontrolises hormone.
 
dr:
Stitnjaca ili stitasta zlezda je zlezda koja se nalazi na vratu, ima brojne funkcije u organizmu ali sad da ne bih duzila o tome jer postoji vise istih tema samo cu vam odgovoriti na konkretno pitanje.
Ne znam ko je taj " znalac" ali gubitak glasa nema nikakve veze sa stitastom zlezdom, nema bar direktne veze sa promukloscu uzrokovanom virusnim infekcijama, bakterijskim infekcijama, polipima na glasnim zicama.
Dakle vama je potrebna pregled kod otorinolaringologa.

E sad, sto se tice same stitaste zlezde, vas govor ali ne samo govor i glas nego i funkcija disanja,gutanja...moze biti poremecena ukoliko imate strumu,to je uvecanje stitaste zlezde koja se javlja kod povecane funkcije iste a vidi se uvecanjem prednjeg dela vrata, praceno brojnim fizickim simptomima, tako da vas problem sa glasom moze biti povezan sa stitastom zlezdom samo u ovom slucaju i nijednom drugom.
Ukoliko imate smanjenu funkciju stitaste zlezde mozete se zaliti na hrapav glas.
Dakle da rezimiram, tek sa simptomima poremecene funkcije stitaste zlezde ,laboratorijskim pokazateljima potemecene funkcije zlezde mozete govoriti o problemima sa stitastom zlezdom, ako toga nema onda vam je potrebna intervencija kod otorinolaringologa, sa pregledom laringsa i sticanja uvida u stanje vasih glasnih zica.
Žao mi je i ja imam problem sa promuklošču od štitne žlezde. Vec 6 godina se lečim od hipertireoze i uvek kada su hormoni u porastu ja imam problem sa promuklošću. Pozdrav
 
e pa evo i mene. dakle, posto mi je majka naredila da konacno proverim stitnu zlezdu od koje i ona ima problema vec 30 godina konacno sam se resila. kad ono eto iznenadjenja:eek:. ultrazvuk pokazao je malo uvecanje od poslednje kontrole kada sam samo radila uz bez analiza krvi. Hormoni su ok ali su antitela TGAT uvecana dva i po puta. Posto sam se pozalila dr i na pojavu cisti na jajniku uradila sam i hormone FSH, LH i prolaktin. i gle cuda prolaktin povecan dva i po puta. a one ciste su ustvari bili nepuknuti folikuli verovatno zbog tog prolaktina. I skroz nenadano uplovih u te lekarso pacijentske vode. Dr mi je kazala da merim temperaturu u 18h. i gle cuda ponovo zaista imam 37,1 ili 37. dr mi je rekla za mesec dana na kontrolu. za prolaktin mi nije rekla nista , a ja prepadnuta zbog svega toga nisma nista ni pitala.znam otprilika da je prolaktin kao i svi hormoni zeznuta stvar, pa ti stvara problem oko ovulacije ,a i zovu ga hormon stresa. ah taj stres:). inace po prirodi sam nervozna, bar sam mislila da je to priroda, ili mozda hormoni...:confused:sad ne znam ni sama. sta je tu uzrok a sta posledica? ko sta stvara, slezda nervozu ili nervoza antitela i prolaktin? uh al sam opsirna;) Dakle, odakle antitela i sta dalje sa njima? Mogu li se ona vratiti na normalu? Da li je jedini lek gledati u zeleno? Pa Zlatibor, sume , seoski turizam...?:confused::lol: Koliko sam se informisala , posle antitela obicno se sve zavrsava hipotireozom ali proces moze biti jako dugacak? o opet sam opsirna:lol: pozdravcic
 
Zbog simptoma prekomernog znojenja, umora, nesanice, valunga (nemam ciklus od oktobra, jos malo pa cu 48 godina), na svoju ruku uradilasam T3, T4 i TSH. T3: 1,68 (1,3-3,1), T4: 67,1 (58-161) i TSH 14,9 (0,400-4,000) otisla sam kod endokrinologa.

Doktorkina dijagnoza je: Hypothyreosis compensata prim. Dobila sam da pijem Euthyrox 100 mg svakog jutra na prazan želudac i Selen 100 mg svakog dana.

Danas sam bila na ultrazvuku štitne žlezde: Štitna žlezda je nešto manja, snižene ehogenosti, lako nehomogene strukture, bez izdvajanja fokalnih promena. Color signal u zlezdi nije pojačan. Nema znakova reg. adenopatije. Ne razumem ništa od svega, sem da je zlezda manja. Od silne gužve nisu mi ništa rekli. Moja doktorka je zahtevala da uradim pored ultrazvuka i Osteodenziometriju, tako da sam danas i to zavrsila. Kicma je ok, ali se na snimku kuka vidi pocetak osteoporoze, ali nista zabrinjavajuce, verovatno cu doiti da pijem kalcijum, treba samo redovno da idem na kontrolu.

Kontrolni pregled stitne zlezde imam za dva meseca, kada ce doktorka odluciti na osnovu rezultata da li mi treba manja ili veca doza leka koji sada pijem. Moram da uradim pred odlazak ponovo TSH, kao i anti TPO antitela i anti Tg antitela.

To bi bilo to. Ako bi neko mogao da mi malo pojasni sve ovo, bila bih zahvalna. A, da, receno mi je da sam pocela da se gojim zbog smanjene funkcije, da ce lek donekle sve to srediti, ali da i ja moram da se pridrzavam pravilne ishrane. A moj apetit je jaci nego ikada, non stop bih nesto jela (i jedem) i ne znam kako da stanem na put svemu ovome.

Pozdrav svima,
 
Samo pratite savete lekara i nista vise.
Informacije koje ste dobili su sasvim dovoljne ,nema potrebe za tumacenjem nalaza koji se ionako ne pisu da bi ih pacijent shvatio vec da bi Vasa doktorka znala kako dalje da vas leci.
Sto se tice apetita, polako sredice se i to.Svakom leku treba vremena da ispolji svoje puno dejstvo.
 
Ja imam pitanje vezano za radioaktivni jod.

Moja majka je danas bila na terapiji, tj. popila je jod. Da li su potrebne neke mere opreza sto se tice njenog kontakta sa drugim ljudima i kako to da se organizuje? Da ne bude zabune, pitala je, ali je odgovor bio "samo nemojte da grlite malu decu i trudnice".

Da li je to zaista tako, ili bi trebalo povesti racuna o jos nekim stvarima? Sta je sa koriscenjem pribora za jelo i toaletom? Koliko dugo treba biti oprezan? Hvala.
 
Bila je u Klinickom centru BG i odmah su je pustili kuci. Ona zivi sama, ali ja joj sutra idem u posetu, da joj pomognem oko spremanja kuce i hrane, pa sam htela da se raspitam oko predostroznosti sto se tice koriscenja pribora za jelo, toaleta i sl.
 
?:
pa nije..to je avljda osip ...zezam se sa UN dijetom..sve je ishlo ok...mozda sam preterala sa secerom poshto je to povezano? mozda su emocije citala sam da to ima veze...izvinite sto se pravim pametnija od doktora.
ozbiljno izgleda mi vrat veci je l to to
ili su tu limfni chvorovi
ma stitnjaca je.....gotova sam!
:I
ne spavam nekoliko dana nesto ali ne zato sto ne mogu nego se zablejim uz komp kad legnem ok je sve.

UN djeta je sranje.....tako su govorili na tv-u....treba se pripaziti losa je po zdravlje...
 
Hej cao sada sam nasla ovaj sajt i htela bih da vas pitam pre nego odem kod lekara,koji mi je zakazao pregled tek za nedelju dana.....Imam osecaj da me steze u predelu vrata recimo kao nevidljiva ruka koja pritiska...ako tako mogu da se izrazim,inace sam uzasno nervozna sto nisam inace po prirodi i to mi uzasno smeta pojacan apetit uzasno sam se ugojila tj,za mene je uzasno jel sam uvek bila mrsavica a sada dodala jedno 8kg znojenje koje nikad ranije nisam primecivala.....pa se pitam da li su to simptomi s.zlezde inace mi je 26 god i zovem se Vanja VELIKI POZDRAV ZA SVE CLANOVE!! I hvala vam unapred na odgovoru......;)
 
Ne, to nisu obavezni simptomi stitne zlezde. Mogu ali i ne moraju biti, i pre ce biti da se radi o psiholoskom problemu. Stitna zlezda ne steze i ne gusi oko vrata, ali neuroticno gusenje i stiskanje vrata je veoma karakteristicno, uz to povisena nervoza te dobijanje na tezini - moze biti tiroidea, ali dajem tome manje sanse u odnosu na neku stresogenu reakciju. POzdrav
 
Pokušaću i ovde da potražim odgovor i pomoć,naime pitanje i problem štitne žlezde je kod deteta koji pije Tivoral od rođenja.U pitanju je smanjen rad žlezde,dete se dobro oseća i normalno razvija,sa dogovorom i na moju inicijativu kao roditelja prekinuta je terapija na kraće vreme sa redovnim kontrolama ks.Sledeći rezultat posle ukidanja leka je pokazao normalne parametre tj.kao i sa lekom.
Kontrole će biti češća u vidu praćenja ,moje pitanje je sledeće.Dali postoji drugi način,dali prirodnim putem ili već koji način da bi se razbudila žlezda i izbegli terapiju lekovima.Ulta zvuk je pokazao da ona postoji doduše desno nešto manja ali na svom mestu.Sa doktorom koji leči dete imam korektan odnos samo želim da čijem još neko mišljenje i nešto novo naučim u cilju da pomognem detetu.VELIKI POZDAV
 
Tesko da cete na forumu dobiti odgovor, samo se mozete zbuniti. Pedijatrija je posebna oblast, deciji organizam i njegovi parametri ne odgovaraju odraslom, i jedini ispravni odgovor mozete dobiti od lekara koji dete leci. I naravno potraziti drugo (trece, peto) medicinsko misljenje ali u real life-u kod nekog ko ce dete pregledati i imati sve relevantne podatke o detetu i njegovoj istoriji bolesti, dijagnostici i tretmanu)
 

Back
Top