Stitna zlezda

WithdrawnWater:
PItanja usko specificna za tvog endokrinologa, ukratko o ostalima: gojis se jer ti uz terapiju tiroidea pocinje da radi normalno, ne srce nemoze da se osteti od pojacanog pulsa, ******* ce ti svakidoktor reci da ostavis, i da, zivotni stil jeste vazan.

Oki, gojim se, nema veze ako je to u granicama normale, tj, ako vratim predhodnu kilazu, ali necu valjda preko toga ili nedaj boze nesto ekterno kao kod oboljenja hypo...
Znaci cigarete nisu nedaj boze stetne bas za ovu bolest, nego uopsteno stete? Hvala na odgovorima.. Pozz
 
Jedna_Devojka:
Oki, gojim se, nema veze ako je to u granicama normale, tj, ako vratim predhodnu kilazu, ali necu valjda preko toga ili nedaj boze nesto ekterno kao kod oboljenja hypo...
Znaci cigarete nisu nedaj boze stetne bas za ovu bolest, nego uopsteno stete? Hvala na odgovorima.. Pozz
Probaj da ne jedes do zadovoljenja apetita(koji ti je sad jos uvek pojacan zbog poremecaja hormona tj. metabolizma),vec onoliko koliko je to neophodno za normalan zivot.I nastoj jesti sto manje masne hrane tj. visokokaloricne(znaci i slatkisi).
Voce,povrce,dok ga ima u izobilju,laka hrana.
Ovo za cigarete nema smisla komentarisati. :evil:
 
Sta se me napali za cigarete :-( nisam ja nista odabrala, nego govorim da su generalno cigarete lose, ali da nisu vise od toga sto vec svi znaju.. za stitnu zlezdu, ako me razumete.. ali nije ni vazno,a ko ste WithdrawnWater i DB 06 , cime se bavite? koja ste struka?
Sa salatkisima se borim, a cigarete obecavam smanjujem na min!!! ;-) :shock:
 
Danas mi je dijagnosticirana uvecana stitna zlijezda kao i poremecaj u hormonima. Vrijednosti hormona su TSH 0,01(normala 0,47 - 5,0) , FT3 6,47 (normala 1,16-2,181), FT4 269,88 (normala 57-155). Ultrazvucno je dijagnosticirano oba reznja povecana, hipoehogenog i nehomogenog parenhima, obostrano se vidi po nekoliko hipoehogenijih gomolja. Za prvu terapiju sam dobila Favistan 2x2 tablete dnevno prva tri dana, potom 3x1,pa po malo smanjivati dozu. Ukoliko se pokaze neuspjesno, idemo sa terapijom jodom ili operacija.
Mene zanima, obzirom da nisam bas upucena, koliko je uvecan nivo hormona, da li ih je moguce terapijom tabletama vratiti u normalu ili ce pak morati da se odstrani ista. Moglo bi se reci da sam relativno mlada (28 godina), te me zanima daljni tok razvijanja bolesti. Hvala
 
Jedna_Devojka:
Zanima me da li cu morati puno godina da pijem terapiju, i da li to moze ikada da se zaleci, ili cu stalno da budem na oprezu i da pijem lekove, doktorka mi je rekla nesmem da pusim al nisam ostavila, da li je to nesto sto nevalja bas ili to svaki doktor kaze za bilo sta?? vodila sam neuredan zivot sto se tice spavanja, lazem kasno, a spavam dugo, bioritam moram da sredim?? Danas sam osetila nenormalan apetit, da ;li cu se ugojiti od ovih tableta?? ( inace sam smrsala 5-6 kg , mozda i 7 kg, a za kratko vreme koliko pijem terapiju ugojila sam se 2 kg ) , da li moze srce da mi oslabi zbog velikog pulsa?

HVALA UNAPRED!! :roll:

kada je meni ustanovljena hipertireoza,a imala sam tada 11 godina bila sam bas dosta smrsala i jako puno sam spavala.sto se gojenja tice,kada sam pocela da pijem favistan pocela je da mi se vraca tezina ali nisam se ugojila vise od onoga sto sam pre toga imala,tezina je ostala manje vise ista.
ja sam pila favistan nekih 5 godina,ako se sad dobro secam,s tim sto sam konstantno smanjivala doze i redovno radila analize krvi da bi sve ostalo u granicama normale.sada ne pijem nista,hormoni su mi ok od kako sam prestala da koristim lekove i proveravam krv 1-2 godisnje.
samo bih ti skrenula paznju da veoma vodis racuna da sve analize obavljas na vreme,da ne pravis vece pauze izmedju kontrola itd...to kazem jer sam jedne godine,kada su mi se hormoni znacajno popravili,a terapija ostala ista,a ja nisam mogla da idem kod doktora jer je bilo leto i nije radio,imala puno problema...nesvestice,malaksalost i slicno...a kao posledica jedne nesvestice zavrsila sam sa polomljenim kukom i dve operacije :roll:
pa ti vidi...sa poremecajem u radu tiroidne slezde se moze normalno ziveti,ali treba biti veoma pazljiv i shvatiti tu veoma bolest ozbiljno.
ovo kazem krajnje dobronamerno i kao laik za medicinu,ali kao dogogodisnji pacijent :lol: ;)
 
Maripoza:
Danas mi je dijagnosticirana uvecana stitna zlijezda kao i poremecaj u hormonima. Vrijednosti hormona su TSH 0,01(normala 0,47 - 5,0) , FT3 6,47 (normala 1,16-2,181), FT4 269,88 (normala 57-155). Ultrazvucno je dijagnosticirano oba reznja povecana, hipoehogenog i nehomogenog parenhima, obostrano se vidi po nekoliko hipoehogenijih gomolja. Za prvu terapiju sam dobila Favistan 2x2 tablete dnevno prva tri dana, potom 3x1,pa po malo smanjivati dozu. Ukoliko se pokaze neuspjesno, idemo sa terapijom jodom ili operacija.
Mene zanima, obzirom da nisam bas upucena, koliko je uvecan nivo hormona, da li ih je moguce terapijom tabletama vratiti u normalu ili ce pak morati da se odstrani ista. Moglo bi se reci da sam relativno mlada (28 godina), te me zanima daljni tok razvijanja bolesti. Hvala
Moguce je naravno, nemoj odmah da razmisljas o operaciji, hipertireoza se leci i moze se izleciti.
 
Upravo me to i uplasilo sto je doktorka skoro pa odmah spomenula operaciju. Obzirom da je moja mama operisala stitnjacu, znam kakve je postoperativne tegobe imala, tako da bih ja izbjegavala operaciju koliko god je moguce.
Najvec problem je sto mi je doktorka malo toga, skoro pa nista, objasnila, i sada kao da sam u lavirintu informacija, trazim po netu...
Obzirom da sam izgubila 6 kg, da li cu poceti naglo da se gojim kada pocnem koristiti terapiju, trebam li paziti na ishranu, jesti manje...
Dalje me zanima da li je terapija koju mi je doktorka propisala ofanzivna, jer meni se tako ucinilo, dakle Favistan 2x2 tbl 3 dana, potom 3x1 tbl 3 dana, pa 2x1 tbl 6 nedjelja i nakon toga smanjiti na jednu tabletu. Malo su me ove kolicine obeshrabrile.... :roll:
 
evo i mog doprinosa svijetu sa
tsh> 6.73 / referentna vrijednost- 0.40- 4.00/
t3> 1.7 / referentna vrijednost- 1.10- 2.80/
t4> 119 / referentna vrijednost- 58- 161/

moj dr koji je internista i gastroenterolog, prepisao mi je lijek letrox od 50 1 dnevno.
ovo je prvi put da se srecem sa bolescu- hipotireozom.
zanima me da li je neko koristio LETROX i kakva su iskustva.
Simptomi koje imam> opadanje kose, ne mogu cesto da udahnem potrebnu kolicinu kiseonika, kad nesto pojedem, popijem, narocito kad je vazduh vlazan> srce hoce da mi izadje kroz grlo, koliko brzo kuca / tahikardija/, a osjecam se kao riba na suvom..., nesanica... ultrazvucni nalaz stitne je ok. normalna je, izuzev kalcifikovanog plaka u predjelu racve.
auxxx ;]]
 
Moja mama pije Letrox vec punih 8 godina, i jako je zadovoljna njime. Ona je operisala stitnjacu, tako da joj Letrox sasvim normalno nadopunjuje potrebne hormone. Nema nikakvih nuspojava, otkad ih pije uopste i ne osjeca kao da nema stitnjacu.
 
Maripoza:
Danas mi je dijagnosticirana uvecana stitna zlijezda kao i poremecaj u hormonima. Vrijednosti hormona su TSH 0,01(normala 0,47 - 5,0) , FT3 6,47 (normala 1,16-2,181), FT4 269,88 (normala 57-155). Ultrazvucno je dijagnosticirano oba reznja povecana, hipoehogenog i nehomogenog parenhima, obostrano se vidi po nekoliko hipoehogenijih gomolja. Za prvu terapiju sam dobila Favistan 2x2 tablete dnevno prva tri dana, potom 3x1,pa po malo smanjivati dozu. Ukoliko se pokaze neuspjesno, idemo sa terapijom jodom ili operacija.
Mene zanima, obzirom da nisam bas upucena, koliko je uvecan nivo hormona, da li ih je moguce terapijom tabletama vratiti u normalu ili ce pak morati da se odstrani ista. Moglo bi se reci da sam relativno mlada (28 godina), te me zanima daljni tok razvijanja bolesti. Hvala
Operativni zahvat je metoda izbora kada u stitastoj zlezdi postoji cvoric koji pojacano luci hormone,a ostatak zlezdanog tkiva je normalan.To je ujedno i nacin potpunog izlecenja tog poremecaja u najvecem broju slucajeva.
Kada cela zlezda pojacano luci,onda se poremecaj leci lekovima.
P.S.da li su ti rekli da u slucaju pada broja leukocita ispod 3000(sto se nekad moze desiti kod primene favistana) obavezno dodjes na kontrolu?Leukocite bi trebalo kontrolisati do prve kontrole svakih 7 dana.
Nadam se d su ti tacno rekli kako ces smanjivati terapiju,jer nikako to ne bi smela na svoju ruku raditi.
 
da li je glupo da idem kod lekara ako mi se prilicno spava pre podne i ako mi ponekad pulsira stitnjaca? da li mogu sama da uradim analizu i na koje hormone
 
?:
da li je glupo da idem kod lekara ako mi se prilicno spava pre podne i ako mi ponekad pulsira stitnjaca? da li mogu sama da uradim analizu i na koje hormone
Hehe i meni se spava pre podne,narocito ako kasno legnem. :lol:
Salim se malo,ali za tu pospanost,osim fizicke iscrpljenosti(nespavanja),moze biti dosta razloga,koji nemaju veze sa stitastom zlezdom,ali moze biti u pitanju i smanjeno lucenje njenih hormona.Ako mislis da je ta pospanost bas preterana,onda se ipak obrati lekaru.
Tako ces najpre otkriti uzrok,mani se samopomoci.
 
Uopste mi niko nije spominjao leukocite. Inace, doktorka koja me zaprimila jako malo mi je uopste rekla o svemu tome, rekla je samo "ublebacu te favistanom" i kontrola za dva mjeseca, a o kontroli leukocita nije bilo rijeci.
Terpija smanjivanja ide ovako: 2x2tbl dnevno (3 dana), 3x1tbl (3 dana), 2x1tbl 6 nedjelja, potom tek 1 tbl dnevno.
Prinudjena sam vise informacija potraziti ovdje jer mi ih doktorka nije dala. Nije mi cak ni rekla koliko mi je zlijezda uvecana, da li je alarmantno ili ne?
 
Maripoza:
Uopste mi niko nije spominjao leukocite. Inace, doktorka koja me zaprimila jako malo mi je uopste rekla o svemu tome, rekla je samo "ublebacu te favistanom" i kontrola za dva mjeseca, a o kontroli leukocita nije bilo rijeci.
Terpija smanjivanja ide ovako: 2x2tbl dnevno (3 dana), 3x1tbl (3 dana), 2x1tbl 6 nedjelja, potom tek 1 tbl dnevno.
Prinudjena sam vise informacija potraziti ovdje jer mi ih doktorka nije dala. Nije mi cak ni rekla koliko mi je zlijezda uvecana, da li je alarmantno ili ne?
Leukocite treba obavezno kontrolisati u pocetku terapije favistanom,kada se i uzimaju najvece doze,jer on moze (do duse retko,ali moze) da dovede do smanjenja broja leukocita,a njihov pad ispod 3000 je momenat kada se mora prekinuti terapija i promeniti lek uz kontrolu kod endokrinologa,koji ce se opredeliti za nastavak terapije.
Ja ti svakako predlazem da za vreme tog "ublebavanja" favistanom(2x2;3x1 tbl.) odes u neku privatnu labortoriju da ti izbroje leukocite(samo njih,nista vise) i da u slucaju da njihov br. padne ispod one vrednosti ponovo se obratis endokrinologu.
Ako leukociti ne padnu previse,lepo kuliraj do kontrole,nemoj se nervirati i redovno i precizno uzimaj terapiju.
 
Maripoza & drugi dragi,
pijem cetvrti dan Letrox, i ja sam druga zena...! ;]]
mislim, ja sam ona stara! sve sa lakocom radim, kosa vidno manje opada, ne mrzi me da izadjem, da.. bilo sto uradim, a cini mi se da i spavanje dolazi na normalu. imam frustrirajuce nesanice. dzudzim godinam do petlova, pa onda 2-3 sata sna pa na posao- fOoy.
valjda ce se ovo nastaviti kako treba...
inace mi je povisena vrijednost WBC- 11.9 / a dozvoljene su od 4.3- 10.5/ i holesterola - 7.04/ rizicne vrijednosti- iznad 6.5./
morski pozdrav ;]]]
sy.
 
Svakako cu poslusati savjet, pa kontrolisati leukocite u privatnoj ustanovi.
No kao sto sam ranije rekla, ne mogu nesto vise reci o svojoj dijagnozi, jer dr je bila mogu reci drska. Sve sto mi je rekla i napisala, ja sam prepisala ovdje, dakle ni rijeci vise, a kamo li da znam da li je M.Basedowi ili Hashimoto. Znam samo da mi je zlijezda uvecana i da hormoni divljaju, nista vise.
Simptomi koje sam imala i imam jos: oticanje ociju (strahovito), svakodnevna drhtavica cijelog organizma, kosa bezivotna, pored normalne prehrane izgubila 6 kg u mjesec dana, glas mijenja boju, knedla u grlu itd.
Mene zanima, sto sam procitala negdje na netu, a dr mi nije rekla, da li se kod upotrebe Favistana treba paziti na prehranu, jer moze doci do brzog i prekomjernog gojenja.
PS - pokusala sam poslati pp, ali ne ide :(

I veliko HVALA na pomoci!
 
@maripoza:ja sam pila favistan,za vreme terapije se jesam ugojila,ali jedino u toj meri da sam se vratila na staru tezinu.normalno sam jela i normalno sam izgledala i nisam bila debela.
 
ja sam se bila ugojila nakon operacije štitne žlezde 10 kg. Operacija je bila pre godinu dana i pila sam tivoral. Nakon 8 mjeseci počela sam ponovo da mršam, nakon kontrole ustanovljeno je da sam predozirana tivoralom i profesor Micić mi promjeni terapiju pa sad pijem euthyrox. TSH mi je pao dosta ispod normale.Inače nakon operacije imam dosta problema sa glasnicama i brzim zamaranjem. Šta treba da se radi
 
peruskovic:
ja sam se bila ugojila nakon operacije štitne žlezde 10 kg. Operacija je bila pre godinu dana i pila sam tivoral. Nakon 8 mjeseci počela sam ponovo da mršam, nakon kontrole ustanovljeno je da sam predozirana tivoralom i profesor Micić mi promjeni terapiju pa sad pijem euthyrox. TSH mi je pao dosta ispod normale.Inače nakon operacije imam dosta problema sa glasnicama i brzim zamaranjem. Šta treba da se radi
Ako redovno ides na kontrole i sve to saopstavas endokrinologu,ne treba nista da radis.
Evo malog pojasnjenja:
Sto se tice glasnica(mada nisi opisala te probleme) pretpostavljam da se radi o promuklom i hrapavom glasu.Ako je to,nista strasno.Desava se kod niskih vrednosti hormona(T3 i T4).CIm se oni povecaju(povecanjm doze leka) trebalo bi da se glas oporavi.
Druga je mogucnost da ti je prilikom operacije ostecen nerv koji kontrolise glasne zice(narodski receno) i u tom slucaju bi trebalo da imas probleme sa glasom konstantno.
Nisam siguran da se tu moze puno uciniti.Mada,sumnjam da je ovo u pitanju,jer hirurzi jako paze da se to ne desi,ali nekad se ipak desi.
Zamaranje je tipican simptom visokih vrednosti T4 i T3(hipertireoza),sto u tvom slucaju nastaje predoziranjem leka.Problem se povlaci normalizacijom hormona tj. terapije.
Znaci,opet nista strasno,ako je u periodu visokih vrednosti hormona.
 
Molim ako neko moze da mi pruzi pomoc.

Prikazujem Vam rezultate ispitivanja stitaste zlijezde kod moje majke:

Slobodni tiroksin FT4 (nalaz 12,3)
Tireotropin TSH (nalaz 15,4)
Anti TPO-Ab (nalaz 215,8)

Postavljena joj je dijagnoza (HYPOTHYREOSIS PRIMARIA)

Majka je prvo koristila kao terapiju lijek Eutirox 0,5 ali je dobila i kontraefekte znojenja, meke stolice, svrab, bolovi u grudima...
Nakon savjetovanja sa specijalistom u Podgorici, receno joj je da odmah prekine sa terapijom (zbog negativnih efekata) i da pauzira mjesec dana i nakon toga dodje na kontrolu.
Medjutim, prije dva-tri dana, na Zlatiboru je radila samoinicijativno ponovo nalaze (cije sam vam rezultate prethodno naveo) i doktor na Zlatiboru joj je rekao da odmah pocne da pije neki lijek Letrox.

Ponovo joj se danas vratio bol u grudima, znojenje, i svi prethodno navedeni kontra efekti od konzumiranja terapije za stitnu zlijezdu.

Da li ima neko pojasnjenje za ovo i da li postoji adekvatna zamjena za ove lekove>? (iz privatnih izvora joj je predlozeno da proba lijek TIVORAL)

Da li neko ima neku informaciju korisnu?
 

Back
Top