Stitna zlezda

"Sto se tice problema stitaste zlezde i buduce trudnoce, i zene sa ovim problemom radjaju zdrave i prave bebe samo sto njihova trudnoca mora biti pracena malo vise,cesce kontrole kod ginekologa koji vode rizicne trudnoce, ne da je to nesto strasno nego cisto jer sama trudnica ima problema, pa da bi se rodila zdrava beba treba takvu trudnicu drzati pod kontrolom"-neko to gore napisa...

uf,sada me zabrinuse...ovo ne rece meni moja doktorica endokrinolog..izem ti iskrenost pacijen i lekar...:mrgreen:
 
Dragi svi... citam vec dugo razne forume i prepiske i konacno sam odlucila da se negde pridruzim i obrazlozim svoj "slucaj" :)))) Naime, pre 18 meseci sam prvi put "otkrila" da imam u stvari problematicnu stitnu zlezdu ??? Da ne duzim sve simptome sam imala kao po knjigama... debljina, depresija, gojenje, zatvor, spavanje, hladno mi bilo non-stop i sl.... U tom periodu sam imala i velike stresove oko posla, bolesti u porodici, finansija i sl... tako da me to nije mnogo zacudilo iako sam zvanicno obrazlozenje od dr dobila da stres nie uzorkuje problem sa stitnom... hm?! Naravno, nakon svih analiza i 3 razlicita lekara (poucena iskustvom sa raznih foruma) dobila sam terapiju (125 mg EUTHYROX) od koje mi je bilo brzo bolje, ali kada sam nakon nedelja, kao sto mi je i receno, uradila ponovo analize, otkrila sam da mi je vrednost TsH daleko ispod dozvoljene vrednosti, te da je T4 mnogo veci od dozvoljenog... tj da sam "presla" u hiper fazu.... Doktorka ja tada pocela da smanjuje dozu leka, prvo na 100, pa nakon ponovnljenih analiza, na 50, da bi na kraju potpuno prestala da pijem lekove negde u septembru, tj 6 meseci kasnije... U medjuvermenu mi se i situacija u zivotu malo stisala, bila sam na odmoru koji je odlicno na mene uticao i hormoni su se sredili, lekove sam pobacala i tako sve do pre par meseci...u junu sam ostavila cigarete posle 20 godina strastvenog uzivanja u istima, i od tada sam pocela da primecujem simptome tipa gusenja, lupanja srca i sl... al sam sve nekako privdala time... Da, ne rekoh da sam 3 - 4 puta u medjuvremenu radila hormone i da su svaki put bili OK.... No, na zalost pre dva meseca sam se neprijatno iznenadila cinjenicom da napominjem bez ikakvih lekova, sada imama vrednosti hromona TsH 0, 002, a FT4 i FT3 uvecani.... ne znam tacno vrednosti ali su preko granicnih u svakom slucaju.... nalaze sam ponovila pre par dana i TSH je jos nizi a ostala dva hormona i dalje preko granica.... Sada cekam ultra zvuk i pregled kod endokrinologa... Ono sto je interesantno, a to nigde nisam uspela da pronadjem po internetu niti na forumima, a to je granicni slucaj tj ono sto su meni rekli da ja imam u stvari "setajuci" oblik autoimunog oboljenja stitne... E, da to sam zaboravila da kazem... znaci naravno antitela su sve vreme povecana... Doktorka mi je (pre godinu dana ) cak i u poslednjem izvestaju napisala hashimoto/graves....Eto, citala sam dosta forume razne i vidim da ima svakakvog iskustva i doktora, pa vas molim ako neko zna nesto o ovakvom cudnom slucaju ili ako ste culi za nesto da podelite sa mnom... Taman sam se ponadala i sve je bilo OK, ali ovo sad ponovno vracanje bolesti i to u sad potpuno drugom obliku mi je bas porazvajuce.... Hvala beskrajno svima unapred...
 
najlepse vas molim za odgovor.imam vec 22 godine hipotireozu i na kontrolama mi je stalno TSH povisen.uvek je preko 5,a T3 i T4 su u granicama normale.danas su mi T3 i T4 isto ok,ali je za tri meseca TSH sa 5,28 spalo na 0,043.na sta to ukazuje?hvala vam unapred
 
najlepse vas molim za odgovor.imam vec 22 godine hipotireozu i na kontrolama mi je stalno TSH povisen.uvek je preko 5,a T3 i T4 su u granicama normale.danas su mi T3 i T4 isto ok,ali je za tri meseca TSH sa 5,28 spalo na 0,043.na sta to ukazuje?hvala vam unapred

:D:D:D danas sam otisla u laboratoriju i ponovo vadila krv,bila je njihova greska,rezultat mi je SUPER
 
da podelim i ja moje iskustvo pa da vidim ima li neko neki savet...
Imam 26 godina, pre 4 godine je poceo problem sa stitnom, pojacano lucenje je bilo u pitanju, tj. hipertireoza. Problem resen lekovima, oko godinu dana mirovala bez terapije pa opet pocela jace da luci. Opet sredjeno lekovima (ovaj put me lekarka mnogo duze drzala pod terapijom, skoro godinu i po dana na jako malim dozama) i evo nakon 11 meseci mirovanja opet pocela da "ludi". Od lekova sam pila favistan iliti tiastat (ista stvar, drugi proizvodjac) i propranolol. Uvek kada se javljao problem TSH je bio jako nizak a FT3 i FT4 iznad normale. Sada mi je TSH opet uzasno nizak (0.01, a normalno od 0.3-6.2) ali su FT3 i FT4 savrseni, tacno na sredini. Lekarka me opet stavila pod terapiju, ovoga puta samo tiastat, mala doza, ali kaze da cemo morati na neko radikalnije resenje, i tu predlaze 2 solucije - ili radioaktivni jod (sto bas i nije najpreporucljivije jer sam mlada i jos uvek me ceka radjanje) ili operacija (vadjenje cele zlezde, sto mi se opet ne svidja jer je zlezda sasvim normalne velicine i izgleda i nemam apsolutno nikakvih cvorova). I sta sad raditi?! Sad jos od analiza treba da uradim TSH receptorska antitela, to nikada nisam proveravala i iskreno ni ne znam sta to tacno odredjuje. Da li je neko imao slicna iskustva (da se problem vise puta vraca...kod mene je to sad 3 puta u 4 godine), i koliko bi npr. Cigota i Zlatibor pomogli u citavoj ovoj prici? Na Zlatibor nikada nisam isla, ali mi to svi sad naprasno preporucuju (pritom doktorka kaze da to nista bitnije ne moze da utice, da je samo psiho-fizicki odmor u pitanju i da sam Zlatibor konkretno nema nekog prevelikog uticaja na zlezdu).
Hvala!!
 
Ako si na proseku ili iznad proseka potrošnje soli u ishrani, veoma je moguče, da je uzrok tvojih problema jod.
U 5g jestive soli nalazi se po promeni pravilnika o jodiranju soli pre nekoliko godina, joda za ceo dan, a 5g soli nalazi se več u malo večem parčetu hleba.
Pre uništenja štitne žlezde sa radioaktivnim jodom pametno je otkriti uzrok problema, jer posle više povratka nema i moračeš ceo život uzimati lekove.
Ne mora, da je uzrok kod tebe u soli, ali moguče je.
 
Ćao svima...
Potreban mi je savet?
Primetila sam promene na vratu (štitna žlezda), otišla kod doktora i dala krv da bi mi uradili par analiza. Ispostavilo se da mi je sve u granicama normale sem TG (tireoglobulin)-a, normalno je između 0.83 - 68.00, a ja imam 233.0
Kod doktora idem u ponedeljak, a ne mogu da izdržim i sačekam, pa Vas pitam da li neko zna šta to znači i koliko je opasno.
Hvala Vam
 
da podelim i ja moje iskustvo pa da vidim ima li neko neki savet...
Imam 26 godina, pre 4 godine je poceo problem sa stitnom, pojacano lucenje je bilo u pitanju, tj. hipertireoza. Problem resen lekovima, oko godinu dana mirovala bez terapije pa opet pocela jace da luci. Opet sredjeno lekovima (ovaj put me lekarka mnogo duze drzala pod terapijom, skoro godinu i po dana na jako malim dozama) i evo nakon 11 meseci mirovanja opet pocela da "ludi". Od lekova sam pila favistan iliti tiastat (ista stvar, drugi proizvodjac) i propranolol. Uvek kada se javljao problem TSH je bio jako nizak a FT3 i FT4 iznad normale. Sada mi je TSH opet uzasno nizak (0.01, a normalno od 0.3-6.2) ali su FT3 i FT4 savrseni, tacno na sredini. Lekarka me opet stavila pod terapiju, ovoga puta samo tiastat, mala doza, ali kaze da cemo morati na neko radikalnije resenje, i tu predlaze 2 solucije - ili radioaktivni jod (sto bas i nije najpreporucljivije jer sam mlada i jos uvek me ceka radjanje) ili operacija (vadjenje cele zlezde, sto mi se opet ne svidja jer je zlezda sasvim normalne velicine i izgleda i nemam apsolutno nikakvih cvorova). I sta sad raditi?! Sad jos od analiza treba da uradim TSH receptorska antitela, to nikada nisam proveravala i iskreno ni ne znam sta to tacno odredjuje. Da li je neko imao slicna iskustva (da se problem vise puta vraca...kod mene je to sad 3 puta u 4 godine), i koliko bi npr. Cigota i Zlatibor pomogli u citavoj ovoj prici? Na Zlatibor nikada nisam isla, ali mi to svi sad naprasno preporucuju (pritom doktorka kaze da to nista bitnije ne moze da utice, da je samo psiho-fizicki odmor u pitanju i da sam Zlatibor konkretno nema nekog prevelikog uticaja na zlezdu).
Hvala!!


Evo i ja da se prijavim sa pojačanim lučenjem štitne žlezde. Već sam negde u avgustu ovde i pisala i iznela moje rezultate, gde se vidi da mi je količina hormona T3 i T4 3x veća nego maksimalno dozvoljene. TSH je bio drastično smanjen. Moj problem je bio i u tome što mi je dugo trebalo da shvatim da je u pitanju žlezda, stalno sam mislila da je nešto sa srcem, nervoza... Čak sam prvo išla kod kardiologa, koji mi je samo uzgred spomenu žlezdu i prepisao mi propranolol. Taj lek je u početku pomaga, ali ubrzo je lupanje srca, trešenje ruku, preznojavanje, bilo sve nepodnošljivije i napokon odem da prekontrlolišem hormone.
Kao što sam već rekla, rezultati katastrofalni i endokrinolog mi prepiše lek PTU (ili propylthiouradil) u dozi od 3x100mg. Rekla mi je da mogu i da nastavim sa terapijom propranolola, ali pošto je meni od ovog PTU odmah bilo dobro, propranolol sam sa zadovoljstvom IZBACILA iz upotrebe. Što manje hemije, to bolje. Pošto sam živac po prirodi, ponekad uzmem persen, čisto da popustim napetost, ali to samo kada mi dođe neki teži period.
To je znači bilo u avgustu. Sve do pre nekoliko dana uzimala sam prepisanu terapiju, kada sam otišla na kontrolu sa novom analizom krvi, koja je ovog puta, što se tiče hormona bila idealna. Naravno, uz to sam se trudila da se maksimalno smirim, da izbegavam sve napetosti i da "kuliram" na sve stresne situacije. I ako su mi rezultati dobri, doktorka je rekla da još nisam izlečena i smanjila mi je dnevnu dozu PTU leka na 3x50mg.
Sada i sa tom terapijom nemam nikakvih problema, mada mi se još vidi oteklina na vratu. Zainteresovala me je tvoja priča, jer se tiče i mene i nameću mi se neka pitanja. Zašto bi posle samo dve ture uzimanja lekova morala da razmišljaš o operaciji? Zašto ne bi nastavila sa terapijom, ako ti već pomaže? Da li ima neki ograničeni period na koliko se terapija uzima? Zašto bi prelazila na neke "radikalnije" mere, kao taj jod ili operaciju?
Mogu da potpišem da je najčešći uzrok povećanog lučenja T3 i T4, sem u slučaju ako nije u pitanju neki tumor ili čvorić stres. Kada budeš uspela malo bolje da kontrolišeš svoje nerve i osećanja biće ti bolje. U takvim si godinama, kada je teško pronaći "svoj unutršnji" mir, ali moraš naći načina i nučiti kako se to postiže. Evo ja imam 40 godina i tek sada se učim da "malo prikočim" i da ništa ne mora sada i odmah.

Pozdrav
 
Molim Vas da mi pomognete i da mi odgovorite na neka pitanja, posto doktor kod kojeg se lecim nije mnogo recit. Naime, u februaru ove godine su pronasli promene na stitnoj zlezdi. Uradjene je biopsija i rekli su da je to sve ok, a dg. je bila : Struma polynodosa E04.2. Tada su mi vrednosti hormona bile TSH 3.90, FT4 13.5, anti Tg 16.28, anti TPO 829.95. posle 4 meseca, u junu, vrednosti su bile TSH 2.6051, FT4 12.4, anti TPO 964. Danas, vrednosti su T4 124.9, TSH 3.4, FT4 13.4, anti TPO 4575. Nikakvu terapiju ne pijem i imam kontrolu za 4 meseca. Receno mi je samo da ovo moze preci u hipotireozu. Imam 39 godina i gojazna sam. Jos jednom Vas molim da mi malo pojasnite ovu situaciju ( uzrok, posledice i sta raditi). Izvinjavam se na opsirnosti.
 
Molim Vas da mi pomognete i da mi odgovorite na neka pitanja, posto doktor kod kojeg se lecim nije mnogo recit. Naime, u februaru ove godine su pronasli promene na stitnoj zlezdi. Uradjene je biopsija i rekli su da je to sve ok, a dg. je bila : Struma polynodosa E04.2. Tada su mi vrednosti hormona bile TSH 3.90, FT4 13.5, anti Tg 16.28, anti TPO 829.95. posle 4 meseca, u junu, vrednosti su bile TSH 2.6051, FT4 12.4, anti TPO 964. Danas, vrednosti su T4 124.9, TSH 3.4, FT4 13.4, anti TPO 4575. Nikakvu terapiju ne pijem i imam kontrolu za 4 meseca. Receno mi je samo da ovo moze preci u hipotireozu. Imam 39 godina i gojazna sam. Jos jednom Vas molim da mi malo pojasnite ovu situaciju ( uzrok, posledice i sta raditi). Izvinjavam se na opsirnosti.
Cao Gago,
ono sto treba da radis jeste da NE panicis.
Cak i ako ovo stanje preti da predje u hipotireozu,to nije bog-zna-kakav problem zato sto postoji terapija kojom ce ti se nedostatak hormona nadoknadjivati i ti ces funkcionisati najnormalnije,kao ti stitasta zlezda radi.Hormoni ce biti u granicama normale i ti ces se osecati kao da nikakav problem u tvom telu ne postoji.
O bolesti HIPOTIREOZA mozes na netu zaista dosta saznati pa ti ja ovde necu o tome pisati.
Sto se tice nalaza hormona,lekari koji nisu endokrinolozi i koji tim brojkama ne barataju svakodnevno prosto ne znaju normalne vrednosti,tako da ako imas referentne vrednosti mozes da ih napises ovde,mozes i sama da vidis koliko tvoje vrednosti odstupaju od normalnih a mozes i potpuno da verujes lekarima koji su te pregledali,sto ja toplo savetujem.
Vremesnki period od 4 meseca je recen zato sto se ne ocekuje bilo kakva promena u kracem periodu.A za to vreme nista se znacajno nece promeniti sa tobom.
 
Zainteresovala me je tvoja priča, jer se tiče i mene i nameću mi se neka pitanja. Zašto bi posle samo dve ture uzimanja lekova morala da razmišljaš o operaciji? Zašto ne bi nastavila sa terapijom, ako ti već pomaže? Da li ima neki ograničeni period na koliko se terapija uzima? Zašto bi prelazila na neke "radikalnije" mere, kao taj jod ili operaciju?
Mogu da potpišem da je najčešći uzrok povećanog lučenja T3 i T4, sem u slučaju ako nije u pitanju neki tumor ili čvorić stres. Kada budeš uspela malo bolje da kontrolišeš svoje nerve i osećanja biće ti bolje. U takvim si godinama, kada je teško pronaći "svoj unutršnji" mir, ali moraš naći načina i nučiti kako se to postiže. Evo ja imam 40 godina i tek sada se učim da "malo prikočim" i da ništa ne mora sada i odmah.

Pozdrav

Svesna sam svega toga, ali takva sam da ne umem da se kontrolisem. Kad me uhvati dan da sam nervozna, svaka sitnica me izbaci iz takta...i ja tu nista ne mogu, i nista mi ne vredi sto sebi govorim da to nije bitno...ja svejedno odreagujem...:(
Nakon onih analiza sto sam prosli put pisala i saveta lekarke da idem na operaciju, otisla sam u Cigotu na pregled da cujem jos jedno misljenje. I tamo mi ispricali sasvim suprotnu pricu - onaj lekar ne samo da me ne bi slao na operaciju nego bi me skinuo sa terapije i rekao mi za 2-3 meseca da ponovo prekontrolisem sve. Inace, antitela koja sam naknadno uradila su dobra. Nakon toga opet odem kod moje lekarke i onda kad je videla da su antitela dobra odustala i ona od operacije (mozda se i konsultovala sa nekim u medjuvremenu) i sad sam na minimalnoj dozi leka do sredine novembra kada opet moram da ponovim analize. Nikakvih tegoba nemam i zaista mi nema logike da prelazim na radikalno lecenje i ne planiram da pristanem ni na operaciju ni na jod. E sad, pitanje je koliko takva nestabilna zlezda koja se nakon kratkog perioda mirovanja opet "uzburka" mozda negativno utice na ostale organe u organizmu?!
Inace, sto se joda tice, neko je gore pomenuo da mozda imam visak joda u organizmu, svaka cast! to mi je nagovestio i lekar u Cigoti...sad sam izbacila upotrebu namirnica sa visokim sadrzajem joda, smanjila potrosnju soli i povecala upotrebu onih namirnica koje ometaju apsorpciju joda u organizmu pa cemo videti hoce li dati rezultata...
 
Zanima me vase misljenje o operaciji stitne zlezde:
Dijagnoza:Struma diffusa atoxica per magna.Hyperthyreosis primaria in Th
Terapija: PTU-3x1 od 100 i propranolol 3x1/2
ako neko moze da mi objasni sta znaci moja dijagnoza....bilo ko a najbolje bi bilo da to bude neki doktor
 
Poslednja izmena:
Zdravo,
Imam pitanje.
Moja mama treba da operise stitnu zlezdu. Ona ima hipotireozu, valjda se to zove hasimoto.... Uglavnom, godinama pije odredjenu terapiju, ali nalazi hormona i antitela su uvek losi. Stitna zlezda ne raste, ali se cvorici unutar nje povecavaju. Na snimanju su rekli da nije nista maligno, ali joj je predlozena operacija. Da li neko moze da mi odgovori da li je operacija dobra i da li je opasna, s obzirom da je 2005. imala infarkt. a posle toga su joj ugradjena tri stenta, na mestima gde je bilo zacepljenje....Neka mi neko kaze svoja iskustva, a bilo bi dobro i da dr odgovori...
 
Od danas sam i ja vaš član jer sam maločas preuzela laborator. analize štitaste žljezde, koji kažu da su mi hormoni Ok , ali zato antitela preko 1000, zapravo njihov aparat ne registruje preko ove vrednosti.
Internista mi je rekao da uveden zdravu i redovnu ishranu , pijem oligoovit sa selenom i obavezna fizička aktivnost svakodnevna ali po čistom vazduhu. Objasnila mi je da moj organizam sam proizvodi anti tela koja napadaju štitastu i da to može biti vrlo ozbiljno ako ne učinim kako mi je savetovala !? Nije mi jasno jer ne znam medicinu, ali ću je poslušati i po vikendu posetiti endokrinologa.
Pa cu vam se javiti !
ZDRAVE i ŽIVE bile !
 
Cao svima! Imam 35 godina i sad sam radila prvi put analize hormona stitne zlezde jer vise ne mogu da se izborim sa kilazom koja je vec pocela da mi i smeta. Rezultati analiza su sledeci:
T3-1.35
T4-42.52
TSH-33.957
Molim da mi neko objasni koliko su mi rezultati losi i koje posledice mogu biti?
Kod nas se kod endokrinologa ceka i po 2 meseca a ja nemam strpljenja toliko. Unapred hvala!!!!!!!:(
 
Cao svima! Imam 35 godina i sad sam radila prvi put analize hormona stitne zlezde jer vise ne mogu da se izborim sa kilazom koja je vec pocela da mi i smeta. Rezultati analiza su sledeci:
T3-1.35
T4-42.52
TSH-33.957
Molim da mi neko objasni koliko su mi rezultati losi i koje posledice mogu biti?
Kod nas se kod endokrinologa ceka i po 2 meseca a ja nemam strpljenja toliko. Unapred hvala!!!!!!!:(

Pretpostavljam da na nalazu imate referentne vrednosti pa i sami mozete videti da vam je TSH prilicno visok, sto znaci da je vas problem hipotireoza, tj. smanjen rad stitne zlezde (sto za posledicu upravo ima dobijanje na kilazi). Sve se to regulise lekom, tj. verovatno cete dobiti neki od lekova kojima se nadomescuje hormon koji zlezda slabo luci. Ali naravno obavezno uradite i ultrazvuk zlezde. O hipotireozi mozete naci dosta tekstova na internetu pa mozete i videti u koliko se simptoma prepoznajete.
Nadam se da sam bila od neke pomoci :)
Pozdrav!
 
Cao svima! Imam 35 godina i sad sam radila prvi put analize hormona stitne zlezde jer vise ne mogu da se izborim sa kilazom koja je vec pocela da mi i smeta. Rezultati analiza su sledeci:
T3-1.35
T4-42.52
TSH-33.957
Molim da mi neko objasni koliko su mi rezultati losi i koje posledice mogu biti?
Kod nas se kod endokrinologa ceka i po 2 meseca a ja nemam strpljenja toliko. Unapred hvala!!!!!!!:(

obavezno uradi ultrazvuk...jer moze doci i do strume(gusvosti)....nista opasno...:);)
 

Back
Top