Stitna zlezda

sinu od 12 godina je na osnovu pretraga :TSH:2,14(o,4-4,0),T4:107,0(58,0-161,0),FT4:19,1(1O,3-24,5),Anti TgAb 84,9(do 40,0)i Anti TPO Ab 116,0 (do 35,oo) postavljena DgThyreoditis chr.iuvenilis .Ultrazvucni pregled je pokazao uredan nalaz(st.zlezda normalne velicine,pravilnih kontura i ehostrukture),ocni pregled fundusa i egzoftalmometrije po Hertelu uredan.Molim vas da mi pojasnite Dg i posavetujete sta da radim u buduce ,sta me moze ocekivati i kakav stav da zauzmem po pitanju sporta,moze li se baviti vaterpolom ?
 
Molim vas da li moze neko da mi objasni sta znaci povecana vrednost tsh od 4.39 ako je referentna od 0.27 do 4.2. U kojoj meri ova vrednost moze da utice na vrednost holesterola i triglicerida koji su mi takodje uvecani ( holesterol 6.3 a trigliceridi 3.2)
 
U julu mjesecu sam provjeravala hormone stitne zlijezde, i t3 i t4 su bili u granici normale ali mi je tsh bio 0,20. Nalaz mi je dala mlada doktorica koja mi nista detaljnije nije objasnila sta to znaci, vec mi je samo rekla da to nije nista strasno i da dodjem za tri mjeseca i uradim ponovo nalaz zato sto im je puno pacijenata imalo snizen tsh pa je mozda bilo do greske u lab.
Medjutim, ja nisam ponovo uradila taj nalaz.. sad sam u 8.mjesecu trudnoce i interesuje me da li to moze nesto da mi skodi..kad sam oitala svog doktora(novog,jer sam se preselina iz bih u bec)da provjerim hormone, on je rekao da nema potr4ebe sada da to radim, jer su hormoni u trundnoci skroz drugaciji.
Inace, provjeravala sam stitnu zlijezdu jer sam cesto imala preskakanje srca a ultrazvuk srca je ok.
Po prirodi sam inace malo brizljiva, a poslijednjih godina sam imala malo vise problema pa ne znam..
puno hvala.
 
Pre godinu i po doktor mi je nasao da u desnom delu stitne zlezde imam nodus velicine 8 mm.Prethodni put kad sam bio na pregledu bilo je u avgustu prosle godine i doktor je rekao da je nodus velicine 8.3 mm i da je sve u redu i da se javim na ponovni pregled tek za godinu dana.Inace ranije mi je zakazivao na 3 i 6 meseci, mada sam ja gotovo uvek isao ranije.Inace, cim sam saznao da imam ovaj cvor uradio sam i scintigrafiju i doktor je ustanovio da cvor postoji i da je kako on kaze ,,topao" sto znaci da su sanse male da postane potencijalno opasan.Sada imam povremena ziganja u predelu cvora kao i konstantan slabi , ne bol, mozad bolje reci pritisak u predelu cvora.Uradio sam ponovo hormone i bili su sva tri potpuno u redu.Inace, zvanicna dijagnoza mi je Euthireosys.Hormone koliko god puta da sam davao bili su u redu osim jednom pre dve godine kada su bili enormno niski, mada je i tada TSH bio u redu i kada mi je dr Micic i postavio ovu dijagnozu. Sta mi preporucujete, da li da odem na raniji ultrazvucni pregled ili da cekam redovni u avgustu?Inace, ja nemam bas neke karakteristicne simptome, mozda neki put eventualno navala vrucine u licu i nista drugo.Hvala.
 
Imam 48 godina, bez ciklusa od oktobra 2007., dobijam na tezini, bolovi u kicmi, misicima... Rezultati: T3: 1,68 (ref.vred. 1,3-3,1), T4: 67,1 (ref. vred. 58-161) i TSH: 14,9 (ref.vred. 0,400-4,000).

Posle posete endokrinolgu (sredina februara) dijagnoza je: Hypothyreosis compensata prim. Pijem Euthyrox 100 mg i Selen 100 mg svakog dana.

Po nalogu endokrinolga, u medjuvremenu, uradila sam:

UZ stitne zlezde: Stitna zlezda je nesto manja, snizene ehogenosti, lako nehomogene strukture, bez izdvajanja fokalnih promena. Color signal u zlezdi nije pojacan. Nema znakova reg. adenopatije.

Osteodenziometrija:kicma ok, na kukovima, kako oni kazu, osteopatija.

ATG-AT: 84,59 (ref. vred. 0,0-25,3 IU/ml)
AMC-AT (TPO): 174,9 (ref. vred. 0,0,-10,0 IU/ml)

Molim i preklinjem za objasnjene ovih rezultata, kontola tek sredinom aprila kada cu saznati o cemu se radi (koliko sam citala u pitanju je Hasimoto).

Unapred zahvalna na brzom odgovoru :cry:
 
Promene na kostima su rekla bih u vezi sa godinama.
Sto se tice nalaza stitasta zlezde, polako.
Uzimajte redovno terapiju, rezultati antitela jesu poviseni no nije kraj sveta, Vas endokrinolog ce proceniti da li treba da se uvodi dodatna terapija, ipak on najbolje Vas poznaje kao pacijenta i zna sve relevantne podatke o Vama.
 
Pozdrav svima , javljala sam se vise puta u vezi ove teme,koristim terapiju svako jutro pre jela ,za dva dana trebam ici na kontrolu odnosno vaditi krv da se proveri da li se tsh snizio odnosno normalizovao, pa vas pitam da li smijem ujutro pre nego sto odem vaditi krv popiti redovnu terapiju ili ne , jer obicno kada idem u laboratoriju da kontrolisem krv nista ne jedem tako da neznam sta da radim vezano za terapiju , ako mozete da mi odgovorite

Unapred zahvaljujem

Pozdrav svima
 
Pozdrav svima , javljala sam se vise puta u vezi ove teme,koristim terapiju svako jutro pre jela ,za dva dana trebam ici na kontrolu odnosno vaditi krv da se proveri da li se tsh snizio odnosno normalizovao, pa vas pitam da li smijem ujutro pre nego sto odem vaditi krv popiti redovnu terapiju ili ne , jer obicno kada idem u laboratoriju da kontrolisem krv nista ne jedem tako da neznam sta da radim vezano za terapiju , ako mozete da mi odgovorite

Unapred zahvaljujem

Pozdrav svima

Naravno treba popiti terapiju, to nije kontrola secera.
 
Neso, obavezno popij terapiju! Nemoj jesti, naravno, ali terapija je obavezna. Rezultati TSH nece biti realni, ako ne popijes. Bar je meni endokrinolog rekao da popijem eutirox i onda vadim krv, mada tim hormonima treba 4-6 nedelja da dostignu optimalni nivo u telu, jer ja kada regulisem terapiju, barem 3 nedelje pijem odredjenu dozu, pa proveravam nivo TSH. Ja samo to i proveravam, jer nemam stitinu, uopste.
 
Puno vam hvala, ja sam prosli put kada sam proveravala tsh nisam popila terapiju tek nakon sto sam izvadila krv,i nije bilo uredu jos vise se povecao bio 8 kasnije 40 i onda mi je povecana doza leka.

Agnes, i ja samo proveravam TSH, al mi kaze da je usporen rad stitne zlezde, pa sta znaci to da ti nemas stitnu a proveravas tsh, dali to isto kao i kod menejer nista drugo i neproveravam sve je ostalo u redu samo tsh uvecan.

Jos jednom hvala puno

Pozdrav
 
Neso,proveravas tsh jer dok god nemas dovoljno tiroidnih hormona u krvi organizam salje signal hipofizi da proizvodi vise tsh kako bi stimulisala zlezdu da pravi hormone t3 i t4.
Kad nivo hormona t3 i t4 bude ok, smanjice se i tsh.
 
Da, Neso, ja proveravam samo TSH zato sto sam operisala stitnu, nemam ni s od stitne, pa onda nema potrebe ni za T3 ni T-4, ti si druga prica, kao sto dr rece, kada se regulisu hormoni bice sve ok. Mada, stvarno, ne treba da se toliko brines... bice to super, samo treba vremena, hormoni su CUDO! Ja sam pre 15 meseci operisana i jos uvek lutam sa dozom hormona, cas sam ubrzana, a kada smanjim, tada mi TSH skoci na 7. Cak sam pravila neke ludacke kombinacije, npr, 125 mg eutiroxa mi je mnogo, a 100 malo, pa kombinujem od 100 i 25 prepolovim na pola, pa se maltretiram....
 
Zaista veliko vam hvala, ja sam se bas u poslednje vreme jako opteretila tom zlezdom, mada se neosecam lose, al stvarno sam sebe uhvatila da stalno o tome mislim i stalno citam po netu o tome,zaista sama sebi kazem sta ti je vise nije to strasno sta drugi svet boluje pa sta ce, nesmije se klonuti duhom nego hrabro napred.
Jako je lepo kada se moze i podeliti iskustva i saznati nesto novo

Puno hvala i sve vas redom pozdravljam
 
standardi za tsh su se promijenili od 2003. godine, postovao sam link americkog udruzenja endokrinologa prije neki dan ali je obrisan, vjerovatno zato sto je zabranjeno postovati linkove...

zvanicno max. vrijednost za tsh je >3.0 , dok mnogi endokrinolozi stavljaju maksimum na >2.5 , a neki cak i >2.0 (sto ce vjerovatno biti uvedeno uskoro kao zvanicni maksimum)

FT4 je prihvatljiv ali bez FT3 se ne moze puno reci , s obzirom da je T3 mnogo uticajniji hormon od T4.

pozdrav :)
 
zato sto je u drzavi sve zaostalo, kao i samo zdravstvo.
ovo podrucje medicine konstantno napreduje dr, ja se tvojom neiformisanosti ne bih pretjerano hvalio pogotovo ako si endokrinolog, a ne bih ni rekao da zbunjujem ljude jer je ovaj standard vec u upotrebi u vecini civilizovanog svijeta.
takodje hipotireoza moze biti subklinicka, gdje je tsh povisen (preko 2.5 ili 3.0) dok ft3 i ft4 jos uvjek u granicama normale. ali sve zavisi od simptoma , tako da brojeve ne treba uzimati kao jedini pokazatelj..
 

Back
Top