Stitna zlezda

dr:
Da li su tebi pre 14 godina radjena antitela?
Nijedna bolest nije stalno u ravnoj liniji, postoje periodi pogorsanja i poboljsanja.
Zao mi je sto nemam neki drugaciji odgovor, potkrepljen naucnim informacijama ali tako je.
Niko ti ne moze reci ...da, od sada pa nadalje ce ti biti samo dobro.
Probaj da se ne opterecujes toliko, time sigurno sebi ne pomazes.
Verovatno jesu radjena nesecam se vise samo znam da nikad za ovoliko godina nisam imala te probleme meni je bolje 95 % ali i dalje imam ruzan osecaj kad udjem u trgovinu gde je puno ljudi i buka to mi napravi zbrku u glavi oni kazu da upravo zbog tih antitela se tako osecam trenutno ali eto sutra idem specijalisti narucio je jos neke testove pa cemo da vidimo sta ce biti samnom....Nije da se opterecujem zelim samo da se osecam kao nekad bolje ja znam sa stitnom ide gore dole ali da me bar vrate u ono stanje u kojem sa bila da nemam vise ovo ovako cudno pred ocima i rekli su mi da mi je glukoza niska sad ima li to uticaja nemam pojma nije strasno niska .....
 
Iwantmylifeback!:
Verovatno jesu radjena nesecam se vise samo znam da nikad za ovoliko godina nisam imala te probleme meni je bolje 95 % ali i dalje imam ruzan osecaj kad udjem u trgovinu gde je puno ljudi i buka to mi napravi zbrku u glavi oni kazu da upravo zbog tih antitela se tako osecam trenutno ali eto sutra idem specijalisti narucio je jos neke testove pa cemo da vidimo sta ce biti samnom....Nije da se opterecujem zelim samo da se osecam kao nekad bolje ja znam sa stitnom ide gore dole ali da me bar vrate u ono stanje u kojem sa bila da nemam vise ovo ovako cudno pred ocima i rekli su mi da mi je glukoza niska sad ima li to uticaja nemam pojma nije strasno niska .....
Ovo nema veze sa antitelima, moze biti da se malo previse opterecujes svojih stanjem.
Za pocetak probaj da se ne fokusiras toliko na zlezdu, uzimas lekove, ok...hronicna terapija...to nije razlog da se tako osecas.
 
dr:
Ovo nema veze sa antitelima, moze biti da se malo previse opterecujes svojih stanjem.
Za pocetak probaj da se ne fokusiras toliko na zlezdu, uzimas lekove, ok...hronicna terapija...to nije razlog da se tako osecas.
Upravo sam danas bila kod doktora rekao je da cemo za 6 sedmica da vidimo sve hormone i antitela ponovo da je valjda od upale stitnjace doslo do svega ovoga i da ce se sve vratiti u normalu mislim ono bit cu na toj dozi koja ce me valjda drzati u normalnom nivou hormona...u pravu si ja se jako opterecujem jer sam sva vise isprepadana kroz sta sam prosla i nije ni cudo....I on(specijalista )kaze da je sve ovo nepaznja doktora i on kaze necemo dozvoliti da se ikad ponovi pratiti sve na vreme i tako da mi je to malo olaksalo....iako sam mislila da ce da mi da jos neke extra lekove za ta antitela medjutim on kaze da cemo pratiti i videti opadaju li ta ant.tela koja su sad puno povisena...i mnogo ti hvala na savetima to mi puno znaci....hvala....
 
Moji nalazi hormona stitaste zlijezde su:
TSH 1.5
T3 2.3
T4 188

Molim vas da mi to protumacite i sta treba da radim dalje. Da li je moja stitna oboljela ili kako da to nazove jer stvarno o tome nemam pojma.
Hvala vam unaprijed!!!!!!!!!!!!!
 
Referentne vrednosti laboratorije u kojoj je radjena analiza?
Drugo,ko Vas je uputio na pretrage, zasto, koje simptome imate...?
Lepljiva tema , kako postaviti pitanje!!!!
 
Nalazi su radjeni u KBC-u
TSH 1.5 referentne vrijednosti 0.3-4.00
T3 2.3 1.3-2.50
T4 188 69-155

Doktor opste prakse mi je dao uput jer sam se za 2 god ugojila 14kg i mnogo sam nervozna.Nakon toga sam na dijeti preporucenoj od strane nutricioniste. Naze sam tek dobila prije par dana i tek me sad uhvatila panika.
Molim vas za savjet.
Hvala unaprijed
 
danny2007:
Nalazi su radjeni u KBC-u
TSH 1.5 referentne vrijednosti 0.3-4.00
T3 2.3 1.3-2.50
T4 188 69-155

Doktor opste prakse mi je dao uput jer sam se za 2 god ugojila 14kg i mnogo sam nervozna.Nakon toga sam na dijeti preporucenoj od strane nutricioniste. Naze sam tek dobila prije par dana i tek me sad uhvatila panika.
Molim vas za savjet.
Hvala unaprijed
Povisenje nivoa T4 u krvi je po pravilu povezano sa gubitkom telesne tezine.
Medjutim,pitanje je od kada je vama T4 povisen.Mozda nije odavno,a i ako unosite mnogo vise energije od vasih dnevnih potreba,moze se nadvladati taj gubitak tezine koji prati povisen T4.
I da,nema razloga za neku veliku paniku,ali endokrinologa obavezno posetite.
 
danny2007:
Koji moze biti uzrok povisenog T4 i da li se to moze dovesti u normalu?

Hvala puno na odgovoru. Kod endokrinologa idem za par dana.
Pozdrav svima!
Povisen nivo hormona stitaste zlezde(T3 i T4) je posledica pojacanog lucenja cele zlezde ili nekog njenog dela.Malo je komplikovano da se prica uopsteno,a o vasem slucaju je najbolje da se izjasni endokrinolog i da vam on objasni.
Naravno da se moze sve dovesti u normalu.
Postoje vrlo efikasno lekovi,a duzina lecenja je individualna.
 
Dali seikad nekom od vas desavalo da vam je stomak nadut jako iako pazite na ishranu radila sam gastroskopiju i imam blagi gastritis tako da neznam moze li stitna da radi ovo
Dali se ikad nekom desilo da mu kafa nasmeta recimo da se treses od nje i stvara nervozu???Ja Ne pusim alkohol nepijem ali kafu pijem jednu solju dnevno i to nesskafu
nekad mi zna nasmetati i bude mi lose od nje stitna mi odmah reaguje i poludi ,pa ja onda moram da povracam i pijem caj da bi sebi dosla ali to nije cesto vec ponekad....
I desava li se ikome da na momenat osjecas kao da ces da se srusis al to je secunda a mene to uplasi dva puta mi se to vec desilo strah me je toga...Nalaze ponovo moram raditi krajem Augusta za sad su hormoni u normali ali antitela su povisena poprilicno i da....stalno sam gladno da to nije normalno dali je i to posledica stitnjace i spustanja hormona u normalu????
 
imam povećana anti tela 800 hormoni su ok žlezda je uvećana i i mam hišimotov sindrom
dobijam napade srca trnu mi ruke panika pritisak ode na 200 sa 120 i puls mi je ubrzan
kada upadnem u to stanje to je katastrofa i traje oko 4 sata
da li mi se može objasniti štaje to hošimotov sindrom i kakvi su izgledi za budućnost
da napomenem kda to sve prođe posle dan dva ja igram fudbal i sasvim normalno živim
do jednog trenutka kog neznam kada će doći u vidu napada i to bez najave
kao infrakt imam i bol u grudima a srce mi je ok

hvala
 
jedan je zivot:
imam povećana anti tela 800 hormoni su ok žlezda je uvećana i i mam hišimotov sindrom
dobijam napade srca trnu mi ruke panika pritisak ode na 200 sa 120 i puls mi je ubrzan
kada upadnem u to stanje to je katastrofa i traje oko 4 sata
da li mi se može objasniti štaje to hošimotov sindrom i kakvi su izgledi za budućnost
da napomenem kda to sve prođe posle dan dva ja igram fudbal i sasvim normalno živim
do jednog trenutka kog neznam kada će doći u vidu napada i to bez najave
kao infrakt imam i bol u grudima a srce mi je ok

hvala
Uzimas li kakvu terapiju ,mozda je dobro popit nesto za smirenje u tom momentu bar ja mislim...Uzimas li uopste terapiju za stitnjacu i meni su antitela povisena a hormoni normalni i imam problema ja opet mislim da su problem ta antitela
 
Radi se o lenjosti, od pocetka teme 2 puta sam pisala o Hashimotou, koliko jos puta treba isto ponoviti , na svakoj strani da kopiram po jedan post zato sto vas mrzi da citate ono sto je napisano.
A ni google nije neka mudrost za koriscenje da ne mozete dobiti x sajtova na kojim se pise o Hashimotou...
 
:twisted:
dr:
Radi se o lenjosti, od pocetka teme 2 puta sam pisala o Hashimotou, koliko jos puta treba isto ponoviti , na svakoj strani da kopiram po jedan post zato sto vas mrzi da citate ono sto je napisano.
A ni google nije neka mudrost za koriscenje da ne mozete dobiti x sajtova na kojim se pise o Hashimotou...
Pa slatka moja vidis da svi imamo razlicite probleme i ne dozivljava Hasimoto svako isto ,ja sam mislila da se mozemo barem ovde posavetovati ako neko recimo ima slicne probleme pa da covek ne gubi nadu da se ima cemu nadati kad cuje od drugih sta su radili da pobede sve ovo....zar ne??? Be nice ,please!? I na kraju krajeva cemu ovaj forum ako se nemogu postavljati pitanja i ljudi pomagati jedni drugima...whatever!
 
Slatka moja!
Savetujte se koliko god hocete,niko vam ne brani ali ako nesto vec pise budite toliko zainteresovani da se za osnovne informacije informisete,da nesto procitate.
 
Hola
a010.gif


Elem, imam i ja frku sa ovim sto stoji u naslovu
d025.gif
i to ko zna od kad. Secam se, jos u osnovnoj skoli sam imala vrlo problematican puls (u smislu da je komotno prebacivao stotku kad god bi mi ga moja keva izmerila ujutro dok spavam), ali me nekako niko od doktora nije dozivljavao bas ozbiljno. Jedna matora gospoja pedijatar mi je izbrojala solidnih 70 i niposto nije dala da se neko napravi pametan i udari na njenu lekarsku sujetu
d015.gif
I tako sam ja prestala da razmisljam o ovoj temi, racunajuci da mi ne vredi da se borim protiv vetrenjaca... "Nista ti ne fali" i to je to
a070.gif


Par godina kasnije, kad sam pocela vise da se zanimam oko medicine nego oko onoga sto je trebalo da ucim, saberem dva i dva i skontam da bih mogla da prekontrolisem hormone stitne zlezde... Odem jednog dana kod doktora (iako znam da ce mi pola zivota proci dok ne stignem na red, zato i idem tamo samo kad mi je neophodan neki uput, lekarsko uverenje i tome slicno
d010.gif
) i kazem gospojici doktorki da b' ja da mi malo izvade krv i provere hormone... razgovor je izgledao otprilike ovako:

Dr: A zasto biste Vi da proverite hormone?
Ja: Zato sto se lako zamaram, zato sto mi je puls abnormalan, zato sto se mnogo znojim, jedem kao ala a ne mogu da se ugojim...
Dr: Pa, to ne mora da bude zbog stitne zlezde.
Ja: (u pocetnoj fazi nervoze, jer sam vec oguglala na ovakva i slicna odje**vanja) Pa, ne mora, ali hajde da eliminisemo tu opciju.
Dr: (opipavajuci moju zlezdu tako sto je ispruzila ruke prema mom vratu, iako cak i ja koja sam laik znam da se ona opipava, da 'prostite, s ledja) Pa, palpatorno je sve u redu...
Ja: (nakon sto mi je sinulo da cu analizu hormona svakako da platim cak i ako dobijem uput, jer se to kod nas u laboratoriji ne radi, vec se salje za NS) Hvala lepo, otici cu u privatnu laboratoriju...

I onda mi, onako preko one stvari, ispisa uput za laboratoriju...
Kad ja tamo - a ono medjutim! TSH: vise od 100! Jaaaooo, kako me je zblanuto gledala, pa sve komentarise kako je "jako cudno sto ja imam hipotireozu, a nisam se ugojila"... Ma, u redu je, seko, samo mi daj taj uput pa da se razilazimo.

Nakon dva dana ultrazvuk koji je pokazao da mi je zlezda pod upalom, i setih se gospojice lekar-opste-prakse kada mi je doktorka u Sremskoj Kamenici rekla da se iz aviona vidi ispupcenje na vratu.

Dakle, Hashimoto... tri godine uzimala terapiju za to, sve bilo u redu cim sam pocela sa terapijom i pre jedno godinu i po dana odem na svoju redovnu godisnju kontrolu, kad ono opet malo unosenja zivosti u moj ionako dosadan zivot
d015.gif
Sad smo malo otisli u hiper... cisto promene radi. E, i tako... od tad se vidjam sa doktorkom otprilike cesce nego s momkom, al' bice valjda kako treba jednog dana
d055.gif


Sto se tice antitela, ako je za utehu onima koji su se ovde uplasili za svoje rezultate: kod mene su u jednom trenutku iznosili 1: 13000 ('spram normalnog stanja od 1:100), tako da...
a040.gif
To je vrlo promenljiva stavka, danas ih moze biti toliko, sutra vise ili manje, tako da se oko toga ne treba opterecivati. Dakle, prisustvo antitela ukazuje na to da vas organizam odbacuje stitnu zlezdu, da je fakticki posmatra kao strano telo. Na njih se ne moze uticati... mislim, moooze kortikosteroidima, ali od njih vise stete nego koristi.

I jos jedan savet onima koji imaju problema sa stitnjacom: redovne kontrole kod ocnog lekara i interniste, posebno oni sa autoimunim tipovima bolesti.

A sta mozete sami da ucinite da pomognete sebi: budite u drustvu sa onim ljudima koji su pozitivni, veseli i nasmejani i ne dozivljavajte svoju bolest kao smak sveta. Autosugestija je cudo
a090.gif



Sorry sto sam smorila
 
Zdravo svima!
Javljala sam se i prije jer imam povecan T4 188 (ref.v.69-155)
Uradila sam snima stitne zlijezde i uredan je. Nakon toga sam bila kod edokrinologa koji mi je rekao da uradim anti tijela: Anti TPO 3.8 (ref.vr.0-12)
F T4 16.12 pmol/l (ref.vrijed.9.10-23.80)
Prepisana mi je terapija : tablete GLUFORMINE 500mg
Kontrola za 3 mjeseca.

E sad mi nista nije jasno. Da li je moja stitna ok ili nije?
 
Pa posto lekove retko daju ako je nesto nekome OK, mora biti da nesto NIJE ok, zar ne? Ne razumem se podrobno u stitnu zlezdu i lekove za istu, ali ako su ti dali lekove, nesto ti NIJE ok, da prosto razresimo i ovu cudnu dilemu. A sta.....
 
P.s. Usput, umesto svega sto si napisala, a sto su prilicno beskorisni podatci, napisi koja ti dijagnoza stoji na nalazu pa cu nesto vise moci i d ati kazem o tome sta nije u redu sa tvojom tiroideom. (A procitati lepljivu "Obavezno procitati pre postavljanja pitanja" svima je tesko ko da ce grom da ih udari ako je otvore?)
 
Sta je Myasthenia gravis?I da li i pojacana funkcija stitne zlezde uvek znaci i Bazovljevu bolest?I sta je u stvari Bazovljeva bolest, da li se javlja kod svakoga ko ima pojacanu funkciju?
 

Back
Top