Stitna zlezda

Imam 32 godine i pre 12 godina sam operisala cvor na stitnoj zlezdi. Nije uticao na njezin rad, i doktor mi je rekao da mogu i ne moram da ga operisem, ali jako se video i izgledalo je gadno tako da sam ga ipak operisala. Od tada nisam isla na nikakve kontrole:( (znam da nije bas odgovorno, ali ja se uzano bojm bolesti pa se bojim i ici kod doktora). Sada sam otisla zato sto sam pod strasom posto uzimamo kredit za kucu i pocela sam osecati knedlu u grlu i ustanovili su da imam opet 2 cvora (odmah sam pocela piti bromezepam posto sam se uspanicila:) Doktor me je poslao i da izvadim T...i obadva su dobra prema referentnim vrednostima (tacno su negde na sredini) ali mi je ovaj hTSH nizak (0.244, a referentne vrednosti su 0.4 do 4). Molim vas da mi odgovorite sta to znaci posto je moj doktor na odmoru do posle 1. maja, a ja se po mom obicaju uspanicih:(
 
Evo i mene.Pocetkom decembra 2006. god. javila sam se lekaru zbog malaksalosti, lupanja srca, temperature 37,2 , variranja pritiska, konfuzije u glavi, retke stolice i gubitka apetita, kao i jake ukocenosti u desnoj polovini vrata. Zbog variranja pritiska uputili su me kod kardiologa, koji je konstatovao virusom izazvane promene na miokardu. Rekao je da se radi o virusu iz adeno grupe, ali ne o koksakiju. Terapija je bila propanolol 1/4 tablete ujutru i koenzim Q10. Pritisak se brzo normalizovao, ali stanje je bilo slicno. Internista je sumnjao na De Quervaina, ali je UZ stitne zlezde ukazao na homogenu zlezdu. UZ abdomena b.o. KKS b.o. , SE 18, biohemija b.o. Uradjena je analiza stitne zlezde - TSH 13 T3-1,4 T4-103 Anti TPO preko 2000 LH-4,82.
TH Andol 3* 1/2 uz Ranisan, potom Andol 1/2 jos 2 nedelje uz Ranisan, propanolol 1/4 ujutru.
DG St subferilis Sy diarrhoicum.
St post Thyreoiditidem subacuta. De Quervain.
Kontrola... 30.01.2007.
Subj. je bolje. Dominira anksioznost i rano jutarnje budjenje. Thyr - manja struma nema bolne osetljivosti. Nema palpabilnih nodusa.
SE nema palpabilnih nodusa. Dlanovi b.o. P 76/min
SE 13 LE 5,4 TSH 8,26 A TPO preko 500 FT3 5,8 FT4 1,1
Dg eadem
Th Cardiopyrin 100mg po rucku jos 2 nedelje, te obustava i Ranisan jedna tableta uvece 2 nedelje, te obustava.
Posto sam bila preplasena u medjuvremenu sam otisla kod neuropsihijatra, koji je konstatovao Dg F 40.
Th Seroxat 1 tableta ujutru 20mg i 1 tableta Bromazepama od 3 mg uvece.......................
Danas se osecam mnogo bolje, kardiolog je konst. da je sa srcem sve u redu. Od lekova pijem Seroxat 1 tabletu ujutru i Bromazepam od 1,5 mg uvece. Medjutim, poslednji rezultat za stitnu zlezdu je TSH 11,67 FT4 10,76 . SE 20 KKS je dobra.
Molim doktora za njegovo misljenje, jer od terapije za stitnu zlezdu ne pijem nista i na koji nacin ce se rezultati normalizovati.
 
De Quervainov tireoiditis – subakutno, nebakterijsko i nesuprativno zapaljenje štitaste žlezde sa
sezonskom pojavom i ucestalim javljanjem posle virusnih infekcija gornjih delova respiratornog
trakta.U najvecem broju slucajeva terapija se sastoji od uzimanja salicilata (aspirina u Vasem slucaju).
Sto se tice Vasih rezultata znacilo bi nam kad bi nam dali referentne vrednosti laboratorije u kojoj je ispitivanje radjeno.
 
pozdrav svima,nova sam na forumu i zelim da kazem par stvari, imam 36g,pre 10 g mi je poceo pakao zvani pojacana funkcija stitne zlezde,bilo je strasno, nijedan simptom me nije zaobisao:gusenje,gubitak u tezini,tahikardije,nesanice,nervoza,depresije...posle godina i godina favistana,inderala,sedativa,antidepresiva...ja vam tvrdim jedno:svako je sam sebi najbolji doktor,sve ide iz glave,dakle dragi moji one otrcane fraze tipa:pozitivan stav,vera u sebe i sl. su u mnogome tacne.osluskujte svoje telo,sami sebi cete najvise pomoci ! ja sam uspela!!!
 
Vec duze vreme osecam kao neki pritisak sa leve strane vrata,ne non stop, vec s vremena na vreme.Rezultate sam skoro vadila i nalazi su ok.Da li ima veze sa zlezdom ili ne.Neman nikakvo uvecanje,a da dogadja mi se ponekad kao da mi igra misic.
Sta znaci EHO stitne zlezde?
 
Dr, samo da dodam da ponekad osecam bol u levom krajniku.Ne znam da li to ima veze sa prethodnim pitanjem?Da li je bolje otici kod doktora na razgovor ili prvo uraditi ultrazvuk?
Moze li da se desi da u organizmu ima nekih poremecaja,iako su rezultati u redu?
 
Samo jos kad bih imala nekom normalnom i strucnom dr da se javim,bilo bi super!Ponekad pomislim da moja baba bolje zna od njih!!! U svakom slucaju hvala na odgovoru.
E da ,samo mi odgovorite da li rezultati mogu da budu OK,iako postoji neki poremecaj sa organizmom? Hvala!
 
Zbog cestih tahikardija (puls i do 130) nakon urednog kardioloskog nalaza, poslata sam kod endokrinologa i uradjene su sledece analize:

Ft3 ...6.35....2.80-7.10

Ft4...16.68...12.00-22.0

TSH...13.5 0.400-4.000 ( nakon mesec dana na ponovljenoj analizi bez terapije 4.48)


ATG-At.......317.7....0-25.27

AMC-At (TPO-At)....597.7....0-10.0


Uradjen je UZ: Stitna zlezda urednog polozaja, izgleda omanja ali je velicinom u fizioloskom granicama, lako nehomogene ehostrukture u desnom lobusu anteriorno.
Nodusne promene se ne izdvajaju.

Duz jugularnog lanca nema uvecanja lgl.

CCA morfoloski u fiz. granicama.

Kontrola na 2-3 meseca.

Dijagnoza je: latentni Hasimoto.


Nisam dobila nikakvu terapiju. Da li je to u redu??!!

Inace, tahikardije, vrtoglavice, zujanje u usima i glavi, povremenu utrnulost ruku i lica sa "gubljenjem na momente" u smislu da ne mogu na par sekundi da skapiram ni ko sam ni gde sam( sam pocela da imam nakon dozivljenog pseudo anafilaktickog shoka nakon primene penicilina (bez gusenja, ali sa sa vizuelnim i zvucnim halucinacijama, osecajem propadanja, "gubljenja", pritisak je bio 120/70 (inece mi je obicno 90/60 nekada i nizi!!).

Nakon svih analiza koj esu bile bez znakova bilo kakvih oboljenja (KKS, kardioloskih, neuroloskih pregleda, EKG-a, EEG-a, kolor doplera krvnih sudova vrata i glave, pregleda ocnog dna i sve to u vise navrata, jer tegobe imam godinama), zavrsila sam kod neuropsihijatra sa dijagnozom anksiozno depresivnog poremecaja, primenjivala terapiju Rivotrilom, Ksanaksom po preporuci lekara, razgovorima sa psiologom, tegobe su se smanjile, ali ne i totalno prestale.

Ja sam do tog dogadjaja bila sasvim "normalna" osoba, bez ikakvih strahova, ali od momenta anafilakse se strah uvukao u mene, pocevsi od obicnih stvari (otvorenih, zatvorenih prostora), pa sve do straha od smrti!! :(


Vremenom su se ove tegobe svele na minimum, ponekad dobijem "panicni napad" (ako se to tako moze nazvati, da mi iz cista mira zalupa srce sa pulsom i do 130, sto je po meni normalno da se uznemirim od tolikog lupanja, al nek bude da je u pitanju "panika"!! :roll: ), zavrti mi se u glavi, utrne mi deo tela (obicno cela desna ruka od ramena do shake), i u tim momentima dodje do smetnji u vidu (ne vidim nista sa strane, skroz mi je suzneno vidno polje) na levom oku, pregledana sam od strane neurologa u vise navrata bas u toku samog "napada" i uvek je sve ok, dobijem savet da popijem caj i bensedin i otprase me kuci.

Mene sada zanima, da li je u redu sto ne primam nikakvu terapiju za stitnu zlezdu??!!

Da li je moguce zacece sa ovakvim nalazom za At?

Da li je moguce odrzati trudnocu??

Da li je hasimoto nasledna bolest?


Izivnjavam se na opsirnosti, htela sam da napisem sto vise podataka.....


Hvala!!!!
 
cao prvi put vam pisem,htela bi da znam dali se tesko ostaje u drugom stanju ako imas hipotireozu?ja sam to otkrila pre 6 meseci imim jedno dete,sada bi htela drugo ali nikako ne uspeva?molim da mi odgovorite,veoma sam uznemirena.unapred hvala.
 
lidl:
cao prvi put vam pisem,htela bi da znam dali se tesko ostaje u drugom stanju ako imas hipotireozu?ja sam to otkrila pre 6 meseci imim jedno dete,sada bi htela drugo ali nikako ne uspeva?molim da mi odgovorite,veoma sam uznemirena.unapred hvala.
Hipotireoza malo otezava ostajanje u drugom stanju, ne znam da li uzimas neke lekove ali ako ih uzimas onda trudnoca treba da bude planirana uz konsultaciju ginekologa i endokrinologa.
 
vec 6 mjeseci,tj.od kako sam saznala da imam hipotireozu,pijem tablete L-thyrox HEXAL50.kod endokrinologa sam otisla upravo zbog nemogucnosti da ostanem u drugom stanju,uradio mi je pregled krvi i rendgen i ustanovio hipotireozu.dao mi je te tablete i od tada ih redovno pijem.moj ginekolog kaze kada se stitnjaca smiri docice trudnoca.ali koliko dugo vremena treba proci da bi uspela ostati u drugom stanju´?postoji li mogucnost poremecaja zenskih hormona,kod osoba sa hipotireozom?oprostite zbog ovolikih pitanja ali sam stvarno uplasena.
 
U proseku par meseci je potrebno da se regulise rad stitaste zlezde, a sama hipotireoza moze izazvati nepravilnosti u menstrualnom ciklusu.
Nemoj se time opterecivati, moras da mislis prvo na svoje zdravlje. Kad ti budes ok i beba ce doci.
 
copy/paste

Thyreoditis Hashimoto, limfomatozna struma i limfocitni tireoiditis su sinonimi za istu bolest štitnjače. Radi se o autoimunoj bolesti kod koje postoji imunološki poremećaj sa stvaranjem protutijela na tkivo štitnjače. Protutijela (tzv. tireoglobinska i protutijela na peroksidazu) se vežu unutar štitnjače i tijekom vremena dovode do njenog smanjenog rada - hipotireoze. U početku bolesti, a kod nekih bolesnika i veći dio života, moguće je da funkcija štitnjače ostane normalna. Tada nije potrebna nikakva terapija, već češće kontrole hormona štitnjače (T3 i T4) te hormona hipofize koji regulira rad štitnjače (TSH). Dijagnoza bolesti se vrlo jednostavno postavlja dokazivanjem protutijela u krvnom uzorku te UZV-pretragom štitnjače. Kada jednom dođe do hipotireoze obavezno se mora uzimati supstitucijska hormonska terapija (levotiroksin) u točno određenoj dozi, ovisnoj o preostaloj funkciji štitnjače. Terapija je najčešće doživotna.


Dakle dok god nema poremecaja same funkcije stitaste zlezde, nivoa hormona nema ni prepreka za trudnocu.
Ne, Hashimoto nije nasledna bolest.
 
dr:
copy/paste

Thyreoditis Hashimoto, limfomatozna struma i limfocitni tireoiditis su sinonimi za istu bolest štitnjače. Radi se o autoimunoj bolesti kod koje postoji imunološki poremećaj sa stvaranjem protutijela na tkivo štitnjače. Protutijela (tzv. tireoglobinska i protutijela na peroksidazu) se vežu unutar štitnjače i tijekom vremena dovode do njenog smanjenog rada - hipotireoze. U početku bolesti, a kod nekih bolesnika i veći dio života, moguće je da funkcija štitnjače ostane normalna. Tada nije potrebna nikakva terapija, već češće kontrole hormona štitnjače (T3 i T4) te hormona hipofize koji regulira rad štitnjače (TSH). Dijagnoza bolesti se vrlo jednostavno postavlja dokazivanjem protutijela u krvnom uzorku te UZV-pretragom štitnjače. Kada jednom dođe do hipotireoze obavezno se mora uzimati supstitucijska hormonska terapija (levotiroksin) u točno određenoj dozi, ovisnoj o preostaloj funkciji štitnjače. Terapija je najčešće doživotna.


Dakle dok god nema poremecaja same funkcije stitaste zlezde, nivoa hormona nema ni prepreka za trudnocu.
Ne, Hashimoto nije nasledna bolest.



Hvala mnogo na odgovoru!!!


A jel postoji neki nacin da se snize povisena antitela?

ATG-At.......317.7....0-25.27

AMC-At (TPO-At)....597.7....0-10.0



Kako ja mogu da uticem (i da li uopste mogu), da se ona svedu na normalu?

Hvala!!
 
Imam 25 godina,pre mesec dana zbog upale krajnika bila sam na pregledu kod ORL.Doktorka mi je preporucila da napravim eho stitne zlezde,jer joj se cini da je uvecana.Uradila sam eho i nalaz je:stitna zlezda je normalnog oblika i veličine,jasnih,pravilnih kontura,inhomogene sasvim diskretno saćaste strukture i difuzno blago smanjene ehogenosti.Po dimenzijama je bliže donjoj granici normale.Isthmus nije proširen.Desni lobus:40x12mm,levi lobus:38.3x11.8mm.Isthmus:3mm. i preporučeno mi je da uradim T3,T4,TSH i antitela.
Nalaz je: TSH 3.53 ref.vr. 0.41-5.12 mlU/l
T4 103 ref.vr. 60-170 nmol/l
T3 1.8 ref.vr. 1.4-3.2 nmol/l

Anti-TPO 564.3 ref.vr <12 IU/ml
Anti-TG 78 ref.vr <34 IU/ml

Ja nemam nikakve simptome.Molim vas da mi kažete svoje mišljenje na ove nalaze.Unapred zahvalna
 

Back
Top