Stitna zlezda

Nisam jeo uz jelo ni u salati,čisto onako kad mi šune,u bilo koje doba dana uzmem komadić i grickam...
Mada najvažnije je ne nervirati se,pogotovo ne dozvoliti sebi yebene osjećaje bijesa i emocije te vrste....istina je to što kažu za stres i štitnu,vidim sad i iz iskustva...

Djumbir je ukusan, mozes da ga jedes s cim i kako zelis.
Recimo kao i malu ljutu papricicu. Mozes u svako jelo.
Nastruzu ljudi djumbir i u vocni sok, limunadu i slicno.
 
Djumbir je ukusan, mozes da ga jedes s cim i kako zelis.
Recimo kao i malu ljutu papricicu. Mozes u svako jelo.
Nastruzu ljudi djumbir i u vocni sok, limunadu i slicno.

Daleko je meni sirovi đumbir od ukusnog,iako obožavam ljuto da jedem,sirove ljute papričice pojedem više od 10 bez ikakvih problema..ne one blage iz teglice već one sirove ljuće...ali đumbir mi ima neki šmek što mi ne odgovara...
 
Daleko je meni sirovi đumbir od ukusnog,iako obožavam ljuto da jedem,sirove ljute papričice pojedem više od 10 bez ikakvih problema..ne one blage iz teglice već one sirove ljuće...ali đumbir mi ima neki šmek što mi ne odgovara...

Nisi navikao, zato ti ne odgovara. Probaj da ga stavljas u kuvana jela ( moze i corba), vremenom ce ti se dopadati.
Kad stavis uz djumbir i pola kilo belog luka, djumbir vise i ne osecas:zcepanje:
 
...moguce da svako od nas ima po neku nus pojavu, ali mislim da je tako kod svih lekova...jedno lece drugo "kvare"...
..sad nesto razmisljam kad procitam ovaj tekst, da sam zbog eutiroxa dobila tu vensku trombozu, a mozda i nisam,
da zbog njega ima nesanice, a mozda i nema veze sa njim...i tako svasta nesto..mada kad sam rekla mojoj dr ona
me upucivala na psihijatra, nije mi palo na pamet da idem jer ja znam uzroke svojih nesanica bolje od ikog...
 
UNAPRED ZAHVALNA,ZNAM DA SMARAM:):



imam 25 leta:)i ne jedem meso(sto sam spominjala svim lekarim i svi mi rekose da nema to veze,al cisto ajd da spomenem)(al jedem jaja i sir).
ja sam zbog povremenog punog nosa:)(al nikad se nisam ni lecila kako treba popijem caj tu i tamo.+ali nikad nisam stvarno bila bolesna,i ne pamtim kad sam temperaturu imala u zivotu)
i crvenog grla,i nizih leukocita itd (sve u poslednjih godinu 2)...otisla kod opstog,i on mi je dao uput za hematologa,koji me je poslao kod endokrinologa,i kod imunologa(gde je sve bilo ok na testovima)..a testovi kod endokrinologa su zborili sledece:):

dijagnoza:thyroiditis autimmunis - E06.3

stitasta zlezda je normalne velicine i polozaja,nehomogene gradje,pretezno hipoehogena,bez nodalnih promena,normalne CD signalizacije
LGL vrata b.o

TSH:5.98 (referentne vrednost od 0.3-5.5)
ponovljen tsh:4 (u razmaku od nedelju dana cini mi se)
FT4:11.7
TGAB:118,8 (ref vrednosti<70)
TPOAB: 3837 (ref.vrednosti <130)

e sad ovako meni je doktorka rekla sledece:
-da mi je to verovatno nasledno..
-da treba da uzimam taj lek,zbog slucajne trudnoce..i nije navodila dr razloge.
-da ne moram da ga uzimam al zbog vec recenog da bi trebalo...
na sta sam ja rekla da sam po tom pitanju odgovorna,i u slucaju da mi se ipak desi da bi isla na abortus,a ona nikad ne znas sta ces misliti tad...
-i isto tako da ako budem htela da imam dete da se javim 3 meseca ranije(sto ne sporim)

dr doktor je rekao slicno:
-da ne moram da uzimam dok ne budem htela dete,ali da treba jednom godisnje da kontrolisem nivo onog gore u krvi..
-da nivo moze ostati isti do kraja zivota,ili se povecati se(ne znam dal moze prirodno malo da se smanji,nisam sigurna da je to rekao)al u sv slucaju zato su kontrole tu..
-i rekao je da onaj lek nema negativnih posledica..(pretpostavljam da je mislio 99% slucajeva)
+da se manje stresiram:) buahahhahhahhahaaaa:zcepanje:jest da:roll::D

e sad moj problem je sto:
1.ja generalno ne volim da uzimam lekove i slicno i volim prirodnije varijante.
1.)i nekako se vidim kao rob da do kraja zivota ustajem ujutru da bi pila lekove...
2.)na gore navedenom linku pise da moze da ima neke nuspojave,i to me donekle brine zato se i raspitujem za vasa iskustva..
2.rekli su da ne moram da ih uzimam i ako ih ne budem uzimala stanje ce biti nepromenjeno(u sv slucaju tu su kontrole)
evo recimo sad nemam nekih problema sa kijavicom,tjupopste ihnemam,al mi je i dalje malo(al to je sve malo)crveno glro..
sad kontam da bi uzimenja ovog leka i to neutralisalo,al jedino zasta mi ga i preporucuju je nezeljena trudnoca...
a ja i da nemam ovaj problem bi u svakom slucaju abortirala da mi se tako nesto desi..

e sad ja ovde vagam pozitivne i negativne posledice uzimanja tog leka..
+:moze da mi neutralisie ovaj mini,povremeni problem sa grlom,i spreci probleme tokom slucajne trudnoce,al to sam vec rekla sta bi uradila i da mi nije ovakva dijagnoza...
-:moze da ima nuspojave po ovome
http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-09-02-212.pdf
sto me najvise i brine i zato i ponavljam pitanje KOJA SU VASA ISKUSTVA?
i trebala bi ceo zivot da ga pijem(mislim mogla bi da prestanem kad osh ali onda se vracana staro,ne pogorsava se)

tako da se jos razmisljam sta da radim,i zahvalna sam na svakom savetu;)

*inace jedan komentar vise ne verujem bas ovim privatnim klinikama,jer su rezultati kod njih i u kbcu bas drugaciji,ko da se ovi prvi malo stekaju na sredsvima:)
+mozda dodam jos neke info sutra za sada :lakunoc: i hvala:)
 
Dve stvari,prva mislim da preterujes jer sebe zamisljas kao roba koji pije lekove,mnogi to rade ceo zivot i to nije nista sramota,pa i ja to radim.Treba da prihvatis stanje i redovno se lecis i mir.Druga stvar je oko nezeljene trudnoce sta su rekli?Da sprecava zacece ili?Tako sam nesto ukapirala.Sta vise ja sam cula da je ok da ga piju i trudnice,a ja nemam poverenja u lekara inace a ovo nekako verujem.Imam debelo iskustvo sa njima sto zbog epilepsije parcijalne sto sad zbog stitne,tako da cuti i plivaj.Mislim sta moze da ti se desi ako se kontrolises i sve?Sta si umislila konkretno?Inace kontrole umeju biti zabavne,tj cekanje po cekaonicama,uvek se nadje neko pa se sali i to,meni to prija dosta puta i ja pokrenem pricu pa i saznam nesto.Opusteno samo.
 
Dve stvari,prva mislim da preterujes jer sebe zamisljas kao roba koji pije lekove,mnogi to rade ceo zivot i to nije nista sramota,pa i ja to radim.Treba da prihvatis stanje i redovno se lecis i mir.Druga stvar je oko nezeljene trudnoce sta su rekli?Da sprecava zacece ili?Tako sam nesto ukapirala.Sta vise ja sam cula da je ok da ga piju i trudnice,a ja nemam poverenja u lekara inace a ovo nekako verujem.Imam debelo iskustvo sa njima sto zbog epilepsije parcijalne sto sad zbog stitne,tako da cuti i plivaj.Mislim sta moze da ti se desi ako se kontrolises i sve?Sta si umislila konkretno?Inace kontrole umeju biti zabavne,tj cekanje po cekaonicama,uvek se nadje neko pa se sali i to,meni to prija dosta puta i ja pokrenem pricu pa i saznam nesto.Opusteno samo.
si se uhvatila za najmanje bitno:)
meni je najbitnija stvar da li i koliko su jake nuspojave,tj da li ste vi iskusili neke probleme prilikom uzimanja leka...
to mene zanima najvise..

a inace ovo za trudince mora da se pije taj lek pre trudnoce jer dete moze da ti se rodi sa greskom zbog loseg rada sitaste zlezde.ode se bar 3 meseca pre nego sto planiras trudnocu da ti se regulse nivo onog gore u krvi(i mislim da se pije i tokom trudnoce),i posle toga ti je sve ok za bebu,i nema problema...:)
 
Dve stvari,prva mislim da preterujes jer sebe zamisljas kao roba koji pije lekove,mnogi to rade ceo zivot i to nije nista sramota,pa i ja to radim.Treba da prihvatis stanje i redovno se lecis i mir.Druga stvar je oko nezeljene trudnoce sta su rekli?Da sprecava zacece ili?Tako sam nesto ukapirala.Sta vise ja sam cula da je ok da ga piju i trudnice,a ja nemam poverenja u lekara inace a ovo nekako verujem.Imam debelo iskustvo sa njima sto zbog epilepsije parcijalne sto sad zbog stitne,tako da cuti i plivaj.Mislim sta moze da ti se desi ako se kontrolises i sve?Sta si umislila konkretno?Inace kontrole umeju biti zabavne,tj cekanje po cekaonicama,uvek se nadje neko pa se sali i to,meni to prija dosta puta i ja pokrenem pricu pa i saznam nesto.Opusteno samo.

a inace kontrole mi ne ginu(ono jednom godisnje),to ne sporim..na njih cu ici uzimala ja lek ili ne...
 
si se uhvatila za najmanje bitno:)
meni je najbitnija stvar da li i koliko su jake nuspojave,tj da li ste vi iskusili neke probleme prilikom uzimanja leka...
to mene zanima najvise..

a inace ovo za trudince mora da se pije taj lek pre trudnoce jer dete moze da ti se rodi sa greskom zbog loseg rada sitaste zlezde.ode se bar 3 meseca pre nego sto planiras trudnocu da ti se regulse nivo onog gore u krvi(i mislim da se pije i tokom trudnoce),i posle toga ti je sve ok za bebu,i nema problema...:)
A tooooo....sad razumem to oko dece.Iskusila sam ja debeo poremecaj menstruacije zbog eutiroxa al fala bogu imam pametnog ginekologa pa resio problem covek odmah.Islo mi je na 35-36 dan nesnosni bolovi i ceo mesec nesto kao nadivana,a meni ide skolski na 28 dana,i ovo mi je toliko upropastilo da sam htela da vristim.E da i visok puls sam imala.I jos savet ponovicu slusaj na kontroli pacijente "sa stazom" vise ce ti reci od doktora.
 
A tooooo....sad razumem to oko dece.Iskusila sam ja debeo poremecaj menstruacije zbog eutiroxa al fala bogu imam pametnog ginekologa pa resio problem covek odmah.Islo mi je na 35-36 dan nesnosni bolovi i ceo mesec nesto kao nadivana,a meni ide skolski na 28 dana,i ovo mi je toliko upropastilo da sam htela da vristim.E da i visok puls sam imala.I jos savet ponovicu slusaj na kontroli pacijente "sa stazom" vise ce ti reci od doktora.

meni menstruacja nikad nije ni bila tacno u danXDne znam koliko bi mogao da mi poremeti viseXDa inace jel si imala bolovoe pre nego sto si pocela sa lekom posto je to nekim zenama normalno?
 
Nisam imala bolove,samo me je malo žigao vrat na tom mestu gde je uvecana ali to je bilo i pre leka.Malo nista posebno.Ne brini neces umreti i nece se nista desiti strasno samo prelomi da moras da pijes lek i to je tako.
 
Nisam imala bolove,samo me je malo žigao vrat na tom mestu gde je uvecana ali to je bilo i pre leka.Malo nista posebno.Ne brini neces umreti i nece se nista desiti strasno samo prelomi da moras da pijes lek i to je tako.

ma mislila sam na mecu:)a inace hvala na odgovorima...i mozda te budem smarala sa nekim propratnim pitanjima na pp...ovde vidim samo ti i afro ste aktivne:)
 
Po prvi put sam se u zivotu nedavno srela s potencijalnim problemom vezano za stitnu zlezdu, pa molim one koji nesto znaju ili su stekli iskustvo na tu temu da mi pokusaju pomoci da shvatim do koje mjere sam u opasnoj situaciji...
Naime, na redovnom sistematskom mi je doktorica pri ultrazvuku stitne uocila cvorice i preporucila da odem specijalisti nuklearne medicine. Tako sam i ucinila, a onda mi je on takodje potvrdio da cvorici postoje, da treba svakako da uradim nalaze iz krvi i nakon toga da bi on radio punktiranje radi patoloskog nalaza. Na nalazu uzv je naveo 2-3 nodusa, od kojih je najveci pregledajuci mi vrat i napipao, i rekao mi da je bolje sto je cvor meksi, sta god to znacilo. Ono sto je mene narocito prepalo je sto kad sam ga na kraju pregleda pitala moze li to biti opasno - rekao je da moze...
Pretpostavljam da ne trebam opisivati strah i muku cekanja nalaza, narocito zato jer sam otisla u privatnu laboratoriju gdje kazu da ih rade maximalno brzo, ali u stvari su mi za sada poslali tri prva nalaza, a kalcitonin i tireoglobulin cekam vec 10tak dana...
FT4 mi je 17,87 a TSH 0.543, dok su auto anitela prema tireoglobulinu povisena i iznose 57.52, prema referentnim vrijednostima na nalazu duplo su veca od gornje granice...
Najveci cvor je na nalazu uzv opisan kao nehomogeni nodus blago hipoehogene ehostrukture, pojacano interno i eksterno vaskularizovan, 23x12 mm, pa jos jedan nehomogeni blago hipoehogeni nodus diskretno pojacano vaskularizovan, 10x5 mm. Preostala dva su opisani kao nodusi anehogene ehostrukture, oni su oba manji od navedenih. Pise i da je ostalo tkivo oba reznja pretezno izoehogene ehostrukture...
Ako neko zna izvuci ikakav zakljucak molim da to napise...
Unaprijed hvala!
 
Po prvi put sam se u zivotu nedavno srela s potencijalnim problemom vezano za stitnu zlezdu, pa molim one koji nesto znaju ili su stekli iskustvo na tu temu da mi pokusaju pomoci da shvatim do koje mjere sam u opasnoj situaciji...
Naime, na redovnom sistematskom mi je doktorica pri ultrazvuku stitne uocila cvorice i preporucila da odem specijalisti nuklearne medicine. Tako sam i ucinila, a onda mi je on takodje potvrdio da cvorici postoje, da treba svakako da uradim nalaze iz krvi i nakon toga da bi on radio punktiranje radi patoloskog nalaza. Na nalazu uzv je naveo 2-3 nodusa, od kojih je najveci pregledajuci mi vrat i napipao, i rekao mi da je bolje sto je cvor meksi, sta god to znacilo. Ono sto je mene narocito prepalo je sto kad sam ga na kraju pregleda pitala moze li to biti opasno - rekao je da moze...
Pretpostavljam da ne trebam opisivati strah i muku cekanja nalaza, narocito zato jer sam otisla u privatnu laboratoriju gdje kazu da ih rade maximalno brzo, ali u stvari su mi za sada poslali tri prva nalaza, a kalcitonin i tireoglobulin cekam vec 10tak dana...
FT4 mi je 17,87 a TSH 0.543, dok su auto anitela prema tireoglobulinu povisena i iznose 57.52, prema referentnim vrijednostima na nalazu duplo su veca od gornje granice...
Najveci cvor je na nalazu uzv opisan kao nehomogeni nodus blago hipoehogene ehostrukture, pojacano interno i eksterno vaskularizovan, 23x12 mm, pa jos jedan nehomogeni blago hipoehogeni nodus diskretno pojacano vaskularizovan, 10x5 mm. Preostala dva su opisani kao nodusi anehogene ehostrukture, oni su oba manji od navedenih. Pise i da je ostalo tkivo oba reznja pretezno izoehogene ehostrukture...
Ako neko zna izvuci ikakav zakljucak molim da to napise...
Unaprijed hvala!

Postovana, znam kroz sta prolazite jer je upravo moja supruga prosla kroz sve to.
Kao prvo treba da se smirite i da odmah znate da to nije nista strasno. Prva stvar koju ces cuti i bice ti neverovatno strasno, to je da su ti cvorici tumori. No tumorom se zove svaki otok ili naraslina na ili u organizmu, sama rec tumor je latinskog porekla i znaci otok. Dakle tumor je otok, ne mora da znaci da je nesto toliko lose. U velikoj vecini slucajeva tumor je benigni a umanjem broju slucajeva maligni e onda u tom slucaju je kancer ili ti rak, nadam se da to nije slucaj kod tebe. No i da je u krajnjem slucaju kancer on je u stitastoj zlezdi izleciv u skoro 100% slucajeva.

Prema tvojim rezultatima krvi vidim da su hormoni ok, tireoglobulin je protein i on indukuje da se nesto desava u zlezdi. Al tvoja vrednost je samo malo preko dozvoljene, jer ima ljudi kod kojih ode i do nekoliko hiljada i opet na kraju imaju beningni tumor koji se jednostavno odstrani i to je to.
No da se vratim na srz. Nodusi ili noduli se dele u grupe, meki tvrdi pa onda topli hladni pa zatim po dimenzijama npr koji rastu u sirinu a manje u debljinu i obratno..Iz tih nekih opstih stvari koje doktor oseti pod rukom on vidi sta je od ovih stvari u pitanju. Po statistici noduli koji su hladni i tvrdi i cija dimnzija debljine je veca od sirine ti su uglavnom malignog karaktera. No ni to nije skroz merodavno, naredni korak koji se radi je pukcija ili biopsija tkiva nodula. Al i u tom slucaju moze da dodje do pogreske jer se npr ne uzorkuje pravi deo tkiva i rezultat nije bas najtacniji. I onda su oni poceli da resavaju stvar ovako, svi oni koji su dimenzije do 1 cm trebalo bi da se redovno prate i u slucaju daljeg rasta da se odstrane. Oni koji prelaze tu dimenziju treba odmah odstraniti.

Dakle sledi operacija. Ukoliko su nodusi u jednom reznju stitaste zlezde, onda se odstranjuje taj rozanj ili deo zlezde i ostatak zlezde nastavlja normalno da funkcionise i da stvara dovoljnu kolicinu hormona. Naravno provere se hormoni posle operacije i tacno se vidi kakva je situacija, pa ukoliko nedostaje nekog hormona pije se veoma malo leka.
Na samoj operaciji odstranjeni nodus se mikroskopsi pregleda i utvrdjuje beningnost/malignost. Ukoliko je maligni onda se mora odstraniti cela zlezda, ukoliko je beningni onda samo taj rozanj i to je to.
Dakle ukoliko se ispostavi malignost onda se odstranjuje cela zlezda. Prati se stanje i potrebno je biti u stalnom kontaktu sa doktorom. No kako je maligni tumor ili ti kancer stitaste zlezde skoro 100% izleciv nema bojazni da se moze preneti na neke druge delove tela. Al zbog gubitka jedne bitne zlezde organizmu su potrebni hormoni koji se do kraja zivota unose lekovima. Zivot tece dalje potpuno normalno, ostaje se u drugom stanju, moze da se bavi profesionalno sportom itd..
E sad da se vratim na pocetak price o samoj operaciji dakle ukoliko se na operaciji vidi da je benigno samo tkivo se salje na dodatnu analizu tj na histopatologiju i rezultat bude gotov za par nedelja. Taj nalaz sluzi samo za potvrdu i dobija se na prvoj kontroli posle operacije.

Dakle Alexa, bez preterane nervoze, straha i stresa. Nemoj bezpotrebno trositi pare na neka suvisna ispitivanja ili nesto drugo, i vise od trosenja para bezpotrebno izlagati se stresu. Nego u dom zdravlja po uput i negde na kliniku gde bi to operisala, moja preporuka je Insitut za onkologiju i radiologiju Srbije http://www.ncrc.ac.rs/ jedan od najboljih timova strucnjaka u ovom delu Evrope. Kod bilo kog doktora da upadnes svejedno je jer oni to rade sistemski i timski i primenjuju najsavremenije tehnike trenutno poznate u svetu. Tu je jedan od najcenjenijih u toj oblasti u Evropi i svetu Prof Dr Radan Dzodic. Malo se raspitajte po netu, imate i par videa na youtube.

Ponovicu nista nije strasno, glavu gore. Bezveze je sto je ta boljka sad poprilicno aktuelna kod zenskog sveta, a u zadnje vreme kod mladog zenskog sveta pogotovo, al sta da se radi. Kad budes dosla do klinike videces koliko je tu mladih devojaka i zena, svi su u istoj situaciju al posle svega izlaze iz bolnice mnogo boljeg raspolozenja.

Zelim ti sve najbolje i sa srecom!
 

Back
Top