Stitna zlezda

Pozdrav svima.

Juče sam saznao da trenutno vlada nestašica Euthyrox-a, i da u apotekama ne može da se pronađe, a ja u subotu ostajem bez leka.

Pijem dozu od 75 mikrograma svakog dana, a u apoteci mi kažu da se zamena pravi u dozama od po 50, 100 i 150 mikrograma.

Da li je uopšte moguće podeliti tabletu od 150 mikrograma na dva dela, imajući u vidu da je to tako sićušna čestica? Rekoše mi da tableta zamene od 150 mikrograma nema crtu na sredini.

Pošto mi je kontrola tek u avgustu, u slučaju da budem morao da se opredelim za 50 ili 100 mikrograma, da li je, kao nužno zlo, bolje piti manju dozu (50) ili veću dozu (100) u odnosu na propisanu (75)?
 
Pozz svima
Ovako u poslednjih 2 meseca sam pod konstantno velikim stresom da je to pocelo da utice na mene,prvo imam osecaj kao da me neko drzi za grlo i da mi ne da da disem,fizicki se dobro osecam ali sve je to dzabe kad me psiha ubija...od skoro mi se javilo i kao neko golicanje u grlu ne smeta mi ni kada jedem ni kada pijem,da li neko sa iskustvom moze da mi kaze da li je to od stitne zlezde?hvala puno unapred
 
jeste ima zamena - Letrox, pravi se u dozama koje ste naveli, a najbolje je da se drzite vase doze od 75 tako sto cete kombinovati - kupite po 1 kutiju Letroxa od 50 i od 100 pa pijte svako jutro 1 tbl od 50 i pola od 100 - to je opet doza od 75 ug.
Tek po odlasku na kontrolu u avgustu nadlezni lekar moze resiti da li cete dozu menjati.
 
jeste ima zamena - Letrox, pravi se u dozama koje ste naveli, a najbolje je da se drzite vase doze od 75 tako sto cete kombinovati - kupite po 1 kutiju Letroxa od 50 i od 100 pa pijte svako jutro 1 tbl od 50 i pola od 100 - to je opet doza od 75 ug.
Tek po odlasku na kontrolu u avgustu nadlezni lekar moze resiti da li cete dozu menjati.

50 + 50 = 75 ???
 
Shvatio sam odgovor, ali ono što je mene zanimalo je da li je uopšte moguće u kućnim uslovima podeliti 50 mikrograma na 2 dela?

Mikrogram je minijaturni delić grama. Manji je i od miligrama. Da li je tih 50 mikrograma na sredini tablete, pa ću nožem bas da pogodim na pravo mesto? :cool: Te tablete se piju na prazan stomak valjda upravo zato da bi se sadržaj apsorbovao bez mešanja sa hranom, jer i hrana može uticati da tih 50 mikrograma ne završe tamo gde treba.

To bi najbolje mogao da nam pojasni neki farmaceut - da li je sadržaj tih 50 mikrograma natrijum-levotiroksina srazmerno podeljen na celu tabletu (u kom slučaju bi se mogla deliti), ili je samo nasumično negde kapnut / utisnut u tabletu, u kom slučaju bi se pri deljenju moglo desiti da jedan deo sadrži svih 50 mikrograma, a drugi deo 0 mikrograma.
 
Poslednja izmena:
...ne treba ti noz, tableta ima liniju po sredini....imas da kupis i tablete od 75 ne moras nista ni da delis ni da lomis...i nista nije strasno ako se i polomi malo
nezgodnije....nego ja sam htela da kazem nesto drugo...meni je u startu prepisan Letrox, njega lekari prepisuju jer ide na recept, a Eutirox ne, i kad je nestalo
Letroxa u prodaji, ja sam presla na Eutirox i tek kad sam njega pocela da pijem osetila sam poboljsanje i napredak u lecenju...lekari tvrde da je to isti lek,ili
zamena, kako god...i dan danas mislim da sam ostala na Letroxu ne bih se nikad izlecila...a moja dr po posednjim nalazima rece da ako i sledeci budu kao
ovi zadnji da se mogu smatrati zdravom osobom....
 
...ne treba ti noz, tableta ima liniju po sredini....imas da kupis i tablete od 75 ne moras nista ni da delis ni da lomis...

Na žalost, Letrox se ne prodaje u pakovanjima od 75 mikrograma, samo 50, 100 i 150. :roll:

Moja doktorka je rekla da radije prepisuje Euthyrox upravo zbog toga što se proizvodi od 25, 50, 75, 100 i 150 mikrograma, što olakšava prilagođavanje pacijentu. I Euthyrox i Letrox koštaju oko 160 dinara, nisu skupi, oba su nemački proizvodi, stvarno mi nije jasno što odjednom Euthyroxa nema...

Od hipotireoze se nije moguće izlečiti. Koliko sam ja shvatio, terapija je supstituciona, što znači da samo nadoknađujemo ono što naš organizam ne proizvodi. Štitna žlezda će trajno ostati sa smanjenom funkcijom, i tu nije moguće ništa učiniti.
 
Na žalost, Letrox se ne prodaje u pakovanjima od 75 mikrograma, samo 50, 100 i 150. :roll:

Moja doktorka je rekla da radije prepisuje Euthyrox upravo zbog toga što se proizvodi od 25, 50, 75, 100 i 150 mikrograma, što olakšava prilagođavanje pacijentu. I Euthyrox i Letrox koštaju oko 160 dinara, nisu skupi, oba su nemački proizvodi, stvarno mi nije jasno što odjednom Euthyroxa nema...

Od hipotireoze se nije moguće izlečiti. Koliko sam ja shvatio, terapija je supstituciona, što znači da samo nadoknađujemo ono što naš organizam ne proizvodi. Štitna žlezda će trajno ostati sa smanjenom funkcijom, i tu nije moguće ništa učiniti.

Tacno. Ne znam na sta je njena doktorka mislila kad je tako rekla.

...posto su mi svi nalazi u granici normale, rekla je da ne zna od cega bolujem i da samo vidi nalaz mislila bi da je to od neke zdrave osobe...znaci da sam uspela terapijom da je
dovedem u normalnu funciju, sto i jeste cilj, verovatno cu piti lek dok sam ziva, i ne pada mi to ni malo tesko, cak naprotiv, probudim se progutam i nastavim da spavam...
..veoma je vazno da se lek pije uvek u isto vreme i sa sto manje tecnosti, cak ko moze trebao bi da proguta na suvo..ja ne mogu, tako ali sa gutljajem vode mogu...
...bar je to moje iskustvo koje je dalo dobre rezultate....
 
Pozdrav svima.

Juče sam saznao da trenutno vlada nestašica Euthyrox-a, i da u apotekama ne može da se pronađe, a ja u subotu ostajem bez leka.

Pijem dozu od 75 mikrograma svakog dana, a u apoteci mi kažu da se zamena pravi u dozama od po 50, 100 i 150 mikrograma.

Da li je uopšte moguće podeliti tabletu od 150 mikrograma na dva dela, imajući u vidu da je to tako sićušna čestica? Rekoše mi da tableta zamene od 150 mikrograma nema crtu na sredini.

Pošto mi je kontrola tek u avgustu, u slučaju da budem morao da se opredelim za 50 ili 100 mikrograma, da li je, kao nužno zlo, bolje piti manju dozu (50) ili veću dozu (100) u odnosu na propisanu (75)?

Ja pijem Eutirox 1dan ujutru celu 50 mikrograma a drugi dan 1 ujutru pola uvece,i mogu vam reci da je predobar!Meni slicno deluje kao sedativ sto deluje na mozak bas je extra i pomaze i sve lepo da ga ne ureknem. :D
 
Ja Euthyrox pijem od marta prošle godine, i ne osećam nikave promene kada ga popijem. Isto tako navijem sat ranije, popijem ga, i nastavim da spavam.

Što se tiče Affro*, moguće je da ne boluješ od hipotireoze, već od nekog drugog oboljenja koje se takođe leči ovim lekom. Hipotireoza nastaje tako što antitela razaraju štitnu žlezdu, koja trajno ostaje sa smanjenom funkcijom. Ona se ne može regenerisati, a antitela po pravilu ostaju visoka čitavog života. Sve terapije koje su pokušavale da smanje ili suzbiju antitela pokazale su se kao neuspešne, jer su proizvodile više štete nego koristi, prema tome - ne preostaje ništa drugo nego redovno uzimati terapiju i kontrolisati TSH i FT4 (meni doktorka više i ne traži analize na antitela!), povremeno ići na ultrazvuk, i truditi se da se živi što normalnije i sa što manje stresa. Hipotireoza dovodi do usporavanja metabolizma, pa se može desiti da porastu trigliceridi i holesterol, te nije zgoreg povremeno i njih proveravati.
 
Daaaaaa moguce je da joj je nesto drugo.....Mene je jedan "pametni" doktor zavlacio tako 2 godine sa "depresijom" a ispade pre da je ovo u pitanju.Ne zelim niko to da dozivi sto sam ja,jedno ponizenje i vrhunac neprofesionalnosti.
 
Ja Euthyrox pijem od marta prošle godine, i ne osećam nikave promene kada ga popijem. Isto tako navijem sat ranije, popijem ga, i nastavim da spavam.

Što se tiče Affro*, moguće je da ne boluješ od hipotireoze, već od nekog drugog oboljenja koje se takođe leči ovim lekom. Hipotireoza nastaje tako što antitela razaraju štitnu žlezdu, koja trajno ostaje sa smanjenom funkcijom. Ona se ne može regenerisati, a antitela po pravilu ostaju visoka čitavog života. Sve terapije koje su pokušavale da smanje ili suzbiju antitela pokazale su se kao neuspešne, jer su proizvodile više štete nego koristi, prema tome - ne preostaje ništa drugo nego redovno uzimati terapiju i kontrolisati TSH i FT4 (meni doktorka više i ne traži analize na antitela!), povremeno ići na ultrazvuk, i truditi se da se živi što normalnije i sa što manje stresa. Hipotireoza dovodi do usporavanja metabolizma, pa se može desiti da porastu trigliceridi i holesterol, te nije zgoreg povremeno i njih proveravati.

...moja dijagnoza je hipotireoza (hasimoto)...antitela nekad kontrolisem nekad ne, nikad nisu bila bas, bas visoka...ostali nalazi su ok, imala sam dva cvorica na stitnoj sa obe strane,
koji su poceli da se smanjuju, sad u septembru idem ponovo na uz pa cu videti kako je sada stanje....meni je sasvim ok..a mislim i da ne treba da osecas nista kad popijes lek, on
radi svoje sto treba...i to je dovoljno....ja znam da se dobro osecam da su nalazi dobro i meni je to dovoljno, a kao sto rekoh ako je potrebno da pijem lek celog zivota picu ga, sta
tu ima tesko....kad znam da mi je od toga dobro....
 
Da javim samo sta sam cula,ako neko naleti na Eutirox neka ga gomila bas bas opet neka nestasica.
Znam da je to vec neko napisao ali evo bas se vratih iz grada i receno mi je 3 puta da nalazim gde znam to,ako me razumete....
 
Poslednja izmena:
zdravo svima..htela bih da vas pitam ako nesto znate da mi kazete...pre nedelju dana sam operisala stitnu zlezdu,desni rezanj imala sam strumu,sada je sve dobro.treba da se javim na kontrolu 2 avgusta,nemam konce normalno se osecam,samo nekad umorno.sada bih volela da zna sta ja sve ne smem da radim?mislim sto se tice sunca i setnji napolju,Da li i dalje treba da mirujem ili mogu normalno da nastavim kao i pre operacije da se ponasam..hvala unapred:)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima:-)!
Imam 28 godina i majka sam jednog djeteta. Nedavno sam imala spontani, pa mi je moja doktorica preporucila da izvadim homone stitne zlijezde i antitjela. Najvise ovdje pisem jer imam jedan problem, a ne znam koliko je ozbiljan. Nalazi stitne zlijezde imaju slijedece vrijednosti: TSH 0.922 ( 0, 47- 4, 68)
FT3 6, 51 ( 4,26-8,10)
FT4 15,4 ( 10,0 - 28,2)
Anti TPO 0,3 ( do 5, 61)
Anti TG 31,8 ( do 4,11).
Molim vas mozete li mi odgovoriti sta znaci kad je ovaj Anti TG ovoliko povisen? Moja doktorica je trenutno na godisnjem, a ja sam toliko nestrpljiva i nasikirana zbog ovih vrijednosti Anti TG-a...
Inace se osjecam konstatno iscrpljeno, bezvoljno, imam ceso lupanje srca, malaksalo, strasno sam nerovozna i imam velike oscilacije u raspolozenju. Radila sam ekg, holter srca sve je savrseno uredno.
Unaprijed vam hvala na odgovoru.
Lijepš pozdrav!
 

Back
Top