Stitna zlezda

Pozdrav svima, imam 26.god, moja devojka 27.god. Pre par meseci, saznao sam da ima probleme sa stitnom zlezdom-odnosno da je ista uvecana.
Znam da je primenjivala jodnu terapiju-konzumirala tablete sa jodom, ali joj je stitna zlezda bila vidno uvecana.
Kada smo bili na moru, otok se smanjio, da bi zatim bilo jos gore.
Ovaj otok se naizmenicno smanjuje i povecava.
Pre nekoliko dana, saznao sam da ima dobrocudni tumor na stitnoj zlezdi i da lekari predlazu hitnu operaciju.
Trenutno smo u fazi vrsenja hormonskih testova i pripreme za operaciju.
Kod nje primecujem stalnu nervozu, agresivnost, kosa joj je suva a telesna tezina varira +2-3kg do -2-3kg.
Interesuje kom je doktoru u BG najbolje da se obratimo, na kom klinickom centru, kakva terapija se primenjuje pri lecenju ovakvih oboljenja, da li ce devojka imati problema pri porodjaju i nakon njega i kako ja mogu da joj pomognem u celom tom problemu?
Sta treba da uradim da bi njeno stanje poboljsao?
Unapred sam zahvalan za bilo kakvu pomoc! :cry:
 
Treba da joj pruzas podrsku i da se ne obazires na njenu nervozu i agresivnost, procice kad se ukloni uzrok problema.Lecenje je hirusko a u zavisnosti od velicine uklonjenog dela zlezde nakon operacije ce se ili se nece sprovoditi supstituciona hormonska terapija.Na ova pitanja odgovore ti moze dati samo njen endokrinolog.
Problema na porodjaju moze da ima nevezano za stitastu zlezdu ,kao i bilo koja druga zena ali da ce morati celu trudnocu da bude pod kontrolom lekara,to ce morati.
 
Hvala Vam puno za savet, jer sam van sebe i ne znam sta da radim. Brinem se jako za nju! Njena ravnodusnost i mirenje sa tim stanjem me ubi! Stalno se pitam zasto bas ona?Glupost je to sto pricam, ali mislim da to nicim nije zasluzila, a dao bih sve da mozemo da zamenimo mesta! Da li je ova bolest nasledna? Koliko znam u njenoj porodici, niko nije imao ovakvih problema? Da li je za devojku njenih godina ovo ``normalna`` bolest?Sta je izazvalo?Da li postoji mogucnost da ce nasa deca imati nekih problema zbog ovih hormonskih poremecaja?
I jos bih voleo da znam, koliko vremenski lecenje nakon operacije moze da traje?Kakvim ce promenama u ponasanju biti praceno? Kakvi su uslovi potrebni za brzi oporavak? Neka banja, Zlatibor, more, posebna klima? Da li ishrana moze da utice na brze ozdravljenje i koju hranu treba najvise da konzumira osoba koja ima ovakav problem?
Hvala Vam unapred! :confused:
 
Razumem tvoju zabrinutost ali nema mesta panici, veliki broj osoba, pogotovo zena ima problem sa stitastom zlezdom, i sve se to lepo sredi i bude ok i budu majke i deca im budu zdrava...
Kod nje ce mozda ici jos lakse, zavisi da li ce morati da vade celu zlezdu ili samo deo, nakon operacije oporavak kao i svaki drugi, odmor, adekvatna ishrana koja usput receno ne moze da resi njen problem pre operacije.
Polako, korak po korak, sve ce i tebi i njoj biti objasnjeno kad budu tacno znali sta je uzrok tog problema i u kom pravcu ide lecenje.Tu su naravno u prvo vreme redovne kontrole ali opet ponavljam, kada je operisu i utvrde stvarni uzrok problema nema razloga da ne zivi noprmalno kao i sve druge devojke.
 
Dobio sam rezultate ispitivanja funkcije stitne zlezde, sa klinickog centra Srbije, instituta za nuklearnu medicinu, poliklinika Beograd:

``Ukupni T3 (TT3) ................... 1,91 nmol/l
Tireotropin (TSH)................... 1,29 mJ/l
Slobodni Tiroksin (FT4)........... 17,1 pmol/l
Tg ......................................... 120,7 ng/l

Nalaz ukazuje na povecan nivo Tg

Eutyreosis - Struma nodosa - Adenoma afunctionale 1. sin

Terapija - nije potrebna

Sledeca kontrola - sa nlazima kod svog lekara spec. endokrine hirurgije. ``

Da li mozete da mi kazete sta sve ovo znaci? Sta je to Tg? Zasto je uvecan i sta znaci kada je uvecan? Sta njegovo uvecanje izaziva kod osobe?
I kog biste nam endokrinologa hirurga u BG preporucili kao najboljeg? Hvala unapred!
 
Pozdrav svima!
Pre mozda godinu dana sam se par puta onesvestila,tacnije nisam gubila svest,samo sam padala zbog gubitka snage,tj.nemogucnosti da se odrzim na nogama...svi rezultati su mi u redu...ali mi nisu radjeni hormoni stitne zlezde..U medjuvremenu sam izgubila desetak kg,jedem normalno..desava se i da me u toku dana uhvati nekakva drhtavica,bez nekog posebnog razloga...Da li poremecaj stitne zlezde moze da bude nasledan,s obzirom na to da oba roditelja imaju poremecaj,tata je cak operisan a zatim je i popio radioaktivni jod?...i gde bi mogla da odem da proverim te rezultate a da mi ne treba uput,kako neko ne bi shvatio da se mesam u njegov posao,jer to zaista i ne zelim...
 
Pre 10 meseci ustanovljena mi je hipertiroidea.Onda sam pila tiamazol pa sam "dobila" hipotiroideu.Doktor mi je izbacio sve lekove pa su nalazi posle toga bili sledeci:T4 220; TSH ispod 0,15.Onda sam pila PTU i nalaz mi je ovakav:T3 3,6;T4 117; Tsh 0,17.Doktor kaze da je to dobro i da dalje jos mesec dana pijem PTU,a meni ovi nalazi izgledaju isti kao i prosli put.Malo sam nepoverljiva prema lekarima jer su mi na pocetku dali udarnu dozu tiamazola.Ima li neko da mi malo rastumaci ovo moje stanje?
 
laurabalaura:
Pozdrav svima!
Pre mozda godinu dana sam se par puta onesvestila,tacnije nisam gubila svest,samo sam padala zbog gubitka snage,tj.nemogucnosti da se odrzim na nogama...svi rezultati su mi u redu...ali mi nisu radjeni hormoni stitne zlezde..U medjuvremenu sam izgubila desetak kg,jedem normalno..desava se i da me u toku dana uhvati nekakva drhtavica,bez nekog posebnog razloga...Da li poremecaj stitne zlezde moze da bude nasledan,s obzirom na to da oba roditelja imaju poremecaj,tata je cak operisan a zatim je i popio radioaktivni jod?...i gde bi mogla da odem da proverim te rezultate a da mi ne treba uput,kako neko ne bi shvatio da se mesam u njegov posao,jer to zaista i ne zelim...
S uputom ili bez uputa te analize se placaju, u svakoj privatnoj laboratoriji mozes uraditi analize.Nasledni faktor ima svoj znacaj ali nije presudan.
 
aldi:
Pre 10 meseci ustanovljena mi je hipertiroidea.Onda sam pila tiamazol pa sam "dobila" hipotiroideu.Doktor mi je izbacio sve lekove pa su nalazi posle toga bili sledeci:T4 220; TSH ispod 0,15.Onda sam pila PTU i nalaz mi je ovakav:T3 3,6;T4 117; Tsh 0,17.Doktor kaze da je to dobro i da dalje jos mesec dana pijem PTU,a meni ovi nalazi izgledaju isti kao i prosli put.Malo sam nepoverljiva prema lekarima jer su mi na pocetku dali udarnu dozu tiamazola.Ima li neko da mi malo rastumaci ovo moje stanje?
Kada se radi o hipertireozi onda se u startu cesto ide sa udarnom dozom leka jer se organizam nalazi u stanju uzasno brzog metabolizma sto moze biti opasno.Nazalost desi se da pacijent udje i hipotireozu ali i to se da sanirati.Kada se T4 spusti za polovinu to je znacajno poboljsanje.
 
e ovako ..poshto sam ja jako mlada (imam samo 15 god) bila sam kod doktora .. zbog toga shto imam gushenje , srce mi jako brzo kuca i osecam bolove u nekom delu vrata..shto mi stvara veliku nervozu....rekli su mi da sumnjaju na stitnu zlezdu .. jutors sam ishla da vadim krv , pa tek cekam razultate .. za koi dan stizu ..htela sam samo da pitam .. sta je uopshte stitna zlezda .. i sta se desava kada ona nije u redu, shta mozhe da mi bude .. ili sta vetj ..posto sam totoalno neupucena .. :?
 
Pozdrav,

Imam 31 godinu i radila sam analize hormona stitaste zlezde cisto radi kontrole (ne po savetu lekara) i rezultati su sledeci: T3 1,55 T4 71,4 TSH 5,03 (po referentnim vrednostima TSH je povecan).

ATG-At-Roche je 394,3 (referentna vrednost je 0-1:100 titar). Ja zapravo ni ne znam na sta se odnosi to ATG.
Krvna slika mi je u principu ok samo sto je povecana vrednost MCH 33,9 (referentne su 27-31).

Da li mozete da mi kazete da li je neophodno da idem kod endokrinologa zbog povecanog TSH ili nema razloga za brigu.
Mozda da napomenem da sam krv vadila dan pre nego sto cu da dobijem, mada nisam sigurna koliko to moze da utice.
Unapred hvala
 
Nisam bas navikla na to da neko radi hormone stitaste zlezde tek tako, kontrole radi...no dobro,antitireoglobulinska antitela(ATG-AT) mogu da ukazuju na neku vrstu tireoiditisa pa u vezi s tim mozda ne bi bilo lose konsultovati endokrinologa.
 
Imam jedno pitanje u vezi stitne zlijezde,koja mi se ,,probudila,, nakon poroda...(4 mj.od poroda).Simptomi su nervoza ,drhtanje,tlak blago povisen.....Dali je neko imao isti slucaj i koliko je tralalo jer tretman sa lijekovima nisam dobila ,doktor smatra da ce se samo stabilizirati....Kontrolisem krv i hormone ,TSH su poviseni trenutno dok su prije mjesec dana T4 bili poviseni. a TSH snizeni...Rezultati nisu mi poznati jer ovdje u Kanadi pacijentu nije dostupno kao kod nas da dobijem i vidim nalaz naravno ako se razumijes ...(doktor pregleda i kaze svoje misljenje).
Ja licno neznam puno jer se nikada nisam osjecala ovako.....Hvala puno
 
Mojoj prijateljici je dijagnostikovana cista na stitnoj zlezdi. Jedino sto su joj rekli je da se ne nervira. Ok, vazi(??!!). Kakve probleme moze to da uzrokuje, kako se tretira, da li moze da se iskomplikuje... Gde mogu da nadjem vise informacija o tome?
 
Zavisi, kako je cista oktrivena ,slucajno ili ispitivanjem uzroka nekih drugih tegoba, gde se nalazi,kakvi su rezultati hormonskih analiza...sta je radjeno od dijagnostike...
Ako su joj rekli da se ne nervira ,verovatno su tome i pridodali da dodje na kontrolu za 6 meseci onda znaci da nema razlga za nerviranje niti paniku.
 

Back
Top