Stitna zlezda

Не треба да бринеш, ово је минорно повишена вредност анти-тела.
То ћеш пратити лабораторијски, а ако се буде повећавало, а хормони остајали у нормали, онда ће твој ендокринолог видети јеси ли индикација за операцију или ниси.
 
Hvala na brzom odgovoru. Šta biste mi Vi preporučili kao preventivu? Šta da promenim? Napomena: ne pušim, ne pijem kafu, vrlo retko pijem alkohol, treniram dnevno pola sata, ne hranim se baš super zdravo, ali izbegavam masnu hranu i imam višak kilograma (smor :zroll: ).
 
Posle malo duzeg iscitavanja foruma, resila sam da sa vama podelim svoje iskustvo i da postavim par pitanja. Pre 2 meseca osetila sam ubrzan rad srca i vrtoglavicu i kada sam se obratila lekaru uputila me na Zlatibor u Specijalnu bolnicu za bolesti stitaste zlezde na analizu hormonai ultrazvucni pregled. Rezultati su bili sledeci FT4:17,4, TSH:7,03 i anti TPO-Ab:763, a sto se ultrazvuka tice stitasta zlezda je u celini uvecana, hipoehogenog parahenima, nehomogene gradje, bez jasno vidljivih cisti i nodusa i onda mi je receno da imam Hasimoto, ali da jos uvek nije za lecenje jer TSH nije dostigao vrednost 10, ali mi je ipak prepisana terapija Eutiroksom od 1/2 25mcg i ponovna kontrola za 6 nedelja. Kada sam uradila rezultate posle tih 6 nedelja oni su bili jos losiji FT4:18,2, TSH:10,9 i anti TPO-Ab:1000 pa mi je endokrinolog povecao dozu na 50mcg i rekao da cu lekove piti dok sam ziva uz povremeno povecanje doze. Ja sada imam par pitanja koja nisam stigla njega da pitam, a to je zasto su rezultati jos losiji iako sam pila terapiju, takodje sta je TRAB jer mi je i to radjeno, ali ce rezultati biti gotovi tek za dve nedelje?
 
Резултати су ти се погоршали јер ниси пила довољну дозу хормона, требала ти је већа. ТРАБ су врста анти-тела која се испитују код сумње на болести штитне жлезде. ;)
 
Sestra mi je imala problem sa štitnom žlezdom kao devojka.
rešenje je ZLATIBOR. Najbolje u rano proleće.
Samo neka ustaje vrlo rano, da je zora zatekne na planini,
Neka dugo šeta i diše. Hotelski smeštaj je tamo skuplji
ali ima i seoskog turizma, što je možda o bolje rešenje.

Mada Nedica kaže da joj nije pomoglo.
Mojoj sestri jeste.
 
Ако будеш узимала редовно терапију и потрудила се да сазнаш што више о болести коју имаш , жлезда ће ти остати непромењена. ;)
 
Pozdrav svima na forumu......Ja imam jedan problem ... Inam dva cvora od 9 mm na stitnoj zlezdi ,analiza krvi je pokazala pozitivne rezultate pa samim tim nisam dobila nikakvu terapiju lekovima..ALI.. u poslednje vreme mi je veoma lose imam ucestale vrtoglavice, pocela sam naglo da se gojim, gusi me ,zaboravljam i osecam da mi je vrat natecen i zategnut........I za kraj jako sam nervozna i raspolozenje mi se brzo menja......Molim za savet.......
 
Pozdrav svima na forumu......Ja imam jedan problem ... Inam dva cvora od 9 mm na stitnoj zlezdi ,analiza krvi je pokazala pozitivne rezultate pa samim tim nisam dobila nikakvu terapiju lekovima..ALI.. u poslednje vreme mi je veoma lose imam ucestale vrtoglavice, pocela sam naglo da se gojim, gusi me ,zaboravljam i osecam da mi je vrat natecen i zategnut........I za kraj jako sam nervozna i raspolozenje mi se brzo menja......Molim za savet.......

Све што си описала су клинички знаци хипотиреозе.
Вероватно ти треба терапија. Јави се ендокринологу. ;)
 
Pre nekih mesec dana sam pisala na ovoj temi da bih pitala da li terapija Euthyroxom posle nekog vremena moze da se obustavi, i evo sada se konacno javljam da bih malo detaljnije objasnila situaciju, koja je po meni specificna i pomalo konfuzna.

TSH mi je od samog pocetka ili na gornjoj granici ili blago povisen dok su slobodni hormoni u donjoj normali, FT4 s vremena na vreme cak bude snizen, rezultati su i pre pocetka i tokom terapije manje-vise slicni.

Prvi put kada sam posumnjala da nesto nije u redu proverila sam TSH cija je vrednost bila 3.15 i FT4 koji je isto bio normalan ali blizu donje granice 11.3 (10.3-24.4). U isto vreme je radjen ultrazvuk koji nije pokazao nikakve abnormalnosti, a i TPO i TG antitela su negativna. Receno mi je da ponovim analize za tri meseca, FT4 je 12.7, a TSH 5, visi nego prosli put. Mesec dana kasnije TSH je bio jos visi 6.7, FT4 14.89 (12-22), prvi put radim FT3 4.06 (3.10-6.8) (ovo su mi inace najbolje vrednosti slobodnih hormona do sada, kasnije su bile nize i sa i bez terapije). Dva meseca kasnije: TSH 8.5, FT4 prvi put ispod normale 11.05. S ovim tada najsvezijim rezultatima odlazim na Klinicki centar gde je doktorka vec videla prethodne rezultate i zakazala kontrolu za tri meseca, u medjuvremenu sam i tamo vadila krv, FT4 je po njihovim merenjima bio na samoj donjoj granici 7.2 (7-18), a TSH opet blago povisen 5.6, ali odluceno je da se uvede terapija jer je doktorka smatrala da je tiroksin dosta nizak i da bi ga trebalo korigovati da se situacija ne bi jos vise pogorsala. Resila sam da za svaki slucaj jos malo sacekam i analize ponovo uradila privatno, TSH se na moje iznenadjenje vratio u normalu, ako se dobro secam, pao je na 2.90, a FT4 je, naravno, opet bio na samoj donjoj granici normale. Za dve-tri nedelje sam opet ponovila analize, ali ovaj put je TSH skocio na 6.12, a FT4 opet otisao malo ispod 11.42, FT3 u normali, ali opet donjoj 3.41 (3.10-6.8). U septembru sam ipak resila da pocnem da pijem lek, rezultati posle tri meseca su sledeci TSH 2.72, FT4 13.5 (12-22), na osnovu cega mi je receno da nastavim sa istom dozom (25mcg) i ponovo uradim analize za 6 meseci; rezultati su bili skoro identicni, ali doktorka mi je povecala dozu na 50mcg. To je bilo u maju prosle godine, u avgustu na svoju ruku ponavljam TSH, iznenadila sam se kada sam videla da je pao na 0.2 bez obzira na dozu koja je relativno niska, a FT4 i dalje ostao na skoro samom dnu. Ipak sam nastavila sa istom dozom jer mi je kontrola tek bila zakazana za kraj septembra, kada sam opet ponovila analize. TSH je malo skocio, na 0.5, ali FT4 je bio snizen 11.9 (12-22). S ovim rezultatima odlazim na kontrolu i doktorka mi bez obzira na nizak tiroksin kaze da sve ukazuje na to da idem ka hipertireozi, smanjuje dozu na 37.5mcg i zakazuje za sest meseci.
Krajem januara sam opet na svoju ruku proverila hormone i dobila konfuzne rezultate, TSH u savrsenoj normali 1.7, ali FT4 dosta nizak 10.5 (donja granica 12), ovo je do sada najniza vrednost koju sam dobila, pre terapije je dva puta bio ispod normale, ali nikad ispod 11; isto vazi i za FT3 koji je 3.18, a sama donja granica je 3.10.

Mene celokupna situacija od samog pocetka dosta zbunjuje najvise zbog toga sto mi TSH nikada nije bio znacajno povisen, a kada su slobodni hormoni u donjoj normali ili malo ispod, po pravilu bi trebalo da bude mnogo visi. Pored toga, u onom periodu kada sam redovno pratila situaciju (pre nego sto je zapoceta bilo kakva terapija) bila sam pod ogromnim stresom, ne znam da li je moguce da je stres uticao na to da svaki put dobijem visu vrednost TSH. U celoj ovoj prici postoji jos jedna bitna stvar, a to je da sam u poslednje tri godine stalno bila na nekim dijetama, nisam unosila dovoljnu kolicinu kalorija, tako da se pitam da li bi nacin ishrane mogao da bude odgovoran za pad hormona? Po onome sto sam procitala postoji velika mogucnost da je to u pitanju, ali u tim slucajevima se ne uvodi terapija jer to nije prava hipotireoza nego stanje koje se zove netireoidna bolest. Pitam se da li je pre uvodjenja leka trebalo proveriti i ostale hormone da bi se utvrdio uzrok, mozda je od samog pocetka u pitanju nesto drugo a ne smanjena funkcija stitne zlezde.

Pored toga, kao sto se vidi, lek koji pijem je samo snizio TSH, a tiroksin je bez obzira na dozu i dalje ili u donjoj normali ili malo ispod, s tim sto po najnovijim analizama nikada nije bio nizi; nije mi jasno zbog cega se to desava i o cemu bi moglo da se radi. :confused:
Sada se opet vracam na prvo pitanje koje sam postavila. Pod pretpostavkom da se ovde ne radi o pravoj hipotireozi, da li terapija moze da se obustavi tj. da li bi rezultati bili isti kao pre pocetka terapije ili gori? Da li se stitna zlezda ako joj je funkcija (koliko-toliko) normalna posle dvogodisnje terapije navikne na vestacki hormon i u potpunosti prestane da proizvodi svoj ili ipak moze da preuzme funkciju?


Izvinjavam se na ovako dugoj poruci i unapred zahvaljujem na odgovoru. :)
 
Poslednja izmena:
С обзиром да из месеца у месец добијаш контраверзне резултате у анализама хормона, мислим да би требала да се јавиш неком умешнијем ендокринологу нпр. Божи Трбојевићу. Изгуглај како да дођеш до њега. Тај човек је заиста стручан и баш се бави штитном жлездом.
Наравно да је стрес могао да утиче на конфузне резултате. А то што ти је та др преписивала лек говори о њеној сумњи на субклиничку форму хипотиреозе. Међутим, верујем да јеси кандидат за темељније испитивање.
 
Imam jedno pitanje a posto nigde ne mogu da nadjem odgovor na njega, nadam se da mi neko od vas moze pomoci. U poslednja dva meseca imam problem sa stitnom zlezdom. Sve je krenulo od upale izazvane virusom do lagane hipertireoze za koju sam dobila suvise jaku terapiju pa sam sada upala u hipotireozu. Naime, TSH mi je sa 0 u roku od tri nedelje narastao na 16, dok mi je T4 malo ispod granice. U medjuvremenu dok sa doktorkom pokusavam da pronadjem pravu dozu, trebalo bi da idem na laparoskopsku operaciju pod totalnom anestezijom. Radi se o dijagnostickoj laparoskopiji jajnika i jajovoda. Da li problemi sa stitnom zlezdom mogu biti kontraindikacija za totalnu anesteziju? Operaciju sam zakazala pre nekoliko meseci dok jos nisam imala probleme sa stitnom zlezdom. Imam 35 godina i svi nalazi vezani za krv i srce koji se traze za operaciju su mi u redu.
Pa ako je neko imao slicno iskustvo, znacio bi mi odgovor!
 
А шта мислиш, како оперишу штитну жлезду женама које имају озбиљне проблеме с њом? ;)
Није контраиндикација за општу анестезију. :)
 
molim vas da mi neko pojasni... da li treba da imam terapiju posto bolujem od hashimoto sindroma, antitela su mi povecana, hormoni uredni i imam tri dobrocudna cvorica u desnom reznju?
 
Poslednja izmena:
Osećam nekih 10 dana s vremena na vreme uzbuđenost bez razloga (nije seksualna, već onako kao kad vas neko prepadne, pa vam srce lupa).Može li to biti razlog da sumnjam da mi je proradila štitna žlezda? z:(
 
...koliko ja znam, najbolji nacin je da uradis analizu krvi, mada ne mora to nista da znaci, malo vise stresa zna da izazove takvo stanje bar kod mene je tako bilo..nekada,
sad kad se iznerviram, uglavnom imam osecaj da me neko davi samo nije dovoljno jako stisnuo da to uradi do kraja..grozan osecaj....

..inace nigde nismo ovde pisali o pijenju leka za lecenje stitne zlezde...ustvari o vremenu kad se pije....ja sam ga pila uglavnom ujutro kao sto je receno i kao sto svi
znamo da treba naste sto bi se reklo....e onda sam nedavno sela i detaljno procitala uputstvo o leku i nacin upotrebe, pise piti sa sto manje vode, cak bi bilo dobro ko
moze da proguta bez vode..ja ne mogu, ali popijem sa jednim gutljajem....

..e, sad, od kad sam to procitala, ne samo sto pijem tako, a ne kao ranije sa punom casom vode...vec sam pocela da navijam sat, uvek u isto vreme, da me probudi
da popije, jer pise izmedju ostalog i to da posle leka ne treba nista jesti ni piti minimum pola sata...od kad sve tako radim, bolje se osecam, organizam vise ne veze
vodu kao ranije, metabolizam se vraca u normalu...

..pa eto koga zanima i ko zeli neka proba, da pije tako.....pa ce videti i sam mozda neke promene...
 

Back
Top