Stitna zlezda

Cao, zovem se janko i imam 28god... Prije godinu ipo dana sam poceo sa lijecenjem stitne tj. hyperthyreosis struma diffusa 0/1, terapija ptu, u pocetku sam pio 2x2, kasnije smanjivana doza i do pola tablete, sad vraceno na 1 tabletu dnevno. tadasnji nalazi su sledeci tsh=0,02 , ft4=30.4, ft3=19,7, antitsh=4,38, ultrazvuk= stitasta zlezda u cjelini uvecana,lako hipoehogenog parenhima i nehomogene gradje sa brojnim policiklicnim konturama snizenog inteziteta, nema jasno definisanih fokalnih promena, nodusa ili cisti... posle godinu ipo, najnoviji rezultati su sledeci ft4=17, tsh=0,37,antitsh=6,28 normalno do 1,75.
doktor koji me je vodio (inace specijalista nuklearne medicine) predlaze zlatibor i radikalno lecenje, jodom th dozom I-131 jer antitsh ne reaguje nego je cak i gori nego prije pocetka terapije. kaze da bi se jodom sve to rijesilo... medjutim, ja sam otisao i kod spec endokrinologa koji je pogledao nalaze i on ne predlaze jod,vec nastavak terapije ptu, oligogal i sirup ferrogreen i dao mi je jos dosta nekih nalaza da uradim, cak i polne formone... cak bi posle kontrole zamijenio ptu favistanom... e sad ja sam tek u nedoumici sta da radim i koga da poslusam, pa zelim i ovdje da se raspitam i da mi vi pomognete i date neke predloge... napominjem da nisam zenjen, i zelim takodje da znam koliko sve ovo moze da utice na polne zlezde i sjutra moje potomke? hvala unapred!
 
Ја бих послушала ендокринолога. Никакве радикалне терапије не долазе у обзир над штитном жлездом све док иста може да се држи под контролом терапијом. Штитна жлезда је важна за целокупан метаболизам организма. И сасвим је логично што те је ендокринолог упутио и да урадиш полне хормоне. Није то урадио јер сумња да нешто није у реду већ да би се уверио да ти метаболизам продукције полних хормона који је везан с радом штитне жлезде није, такође, нарушен. :)
 
Moj ultrazvuk je pokazo vodene ciste a tek scintigrafijom je utovrdjeno da mi nije nista..

Tacnije, desni rezanj stitne zlezde blago uvecan, a u levom lobusu se nalaze homogene prefuzije...
 
Псеудонодозно измењен паренхим = жлезда изгледа као да имаш чвориће у том делу али их немаш, смо је гушће ткиво жлезде у том делу
септе= везивно ткиво које раздваја ткиво жлезде, код тебе је неколико њих јаче наглашено, ништа чудно
vidljiva jedna reaktivna zlezda u KJ lancu velicine 8mm= једна жлезда у пределу врата ти је увећана, опет ништа специфично

Професор је само јако темељан. :) Зато и волим људе да упутим на њега.

Draga Sofija,

dobila sam najzad (nakon mesec dana) rezultat TSH receptorskih antitela i iznosi 2.6. Na nalazu nigde nema referentnih vrednosti, od sestara sam dobila drcan odgovor da je normalna vrednost do 1.5. Nije mi bilo tesko, pa sam analizu obavila i u privatnoj laboratoriji, normalna vrednost je do 2 a meni je 2.23. Moguce je da se i u roku od ovih mesec dana dok sam cekala rezultat sa Klinickog vrednost antitela smanjila s obzirom da sam stalno pod terapijom. Uglavnom, prof. Paunovica sam uspela da "uhvatim" na hodniku i on kaze da jesam slucaj za operaciju ali da nije nista hitno, nego da se javim negde na prolece a do tada sama da pratim na svaka 2 meseca. Trenutno je stanje hormona u granicama normalnih vrednosti (pod terapijom PTU sam poslednjih 6 meseci).
Moje pitanje: da li je po tebi ova vrednost antitela toliko drasticna da je neophodno vadjenje zlezde, posebno ako se uzme u obzir da se ocigledno pod terapijom smanjuju sto znaci da lek deluje na njih?
Hvala!
 
Рекао ти је професор- прати. ;)
До пролећа ћеш видети шта ће се дешавати. Ако се анти-тела нормализују, нема говора о операцији. Није професор од оних који шаљу под нож да би се хирурзи вежбали. :)
 
Ти имаш Хашимото, зато су ти анти-тела висока. :) А Хашимото је хронична ауто-имунска упала жлезде.
Кад су у питању само повишена анти-тела, може се десити да та анти-тела поред жлезде нападну још нешто нпр. нерве лица или ноге...и зато се саветује операција.
Код тебе је јасно зашто су повишена. А код Стеле још увек није. Та анти-тела продукује жлезда, зато се саветује вађење жлезде...да појасним. :)
 
Ти имаш Хашимото, зато су ти анти-тела висока. :) А Хашимото је хронична ауто-имунска упала жлезде.
Кад су у питању само повишена анти-тела, може се десити да та анти-тела поред жлезде нападну још нешто нпр. нерве лица или ноге...и зато се саветује операција.
Код тебе је јасно зашто су повишена. А код Стеле још увек није. Та анти-тела продукује жлезда, зато се саветује вађење жлезде...да појасним. :)

...kako se izrazava ili kako se primeti da antitela napadnu recimo noge???
...meni se cesto desava da kad se umirim ili pred sto ce me san "uhvatiti", da mi se noge trzaju same, grozan je osecaj, a cak se desi da se nekada cimnem po sredini,
ako me razumes, tacno negde u predelu krsta iznad zadnjeg dela ledja, strasno je ruzan osecaj...ne desava mi se to cesto, primetila sam to skoro uvek kad se nesto
bas iznerviram....??
...jel to ima veze sa tim, ili je ovo nesto sasvim drugo???
 
pisala sam na forumu pre nekoliko meseci tj, letos kada je mojoj mami od 62god utvrdjen nodus na zlezdi, Analize svih hormona vezanih za nju su bili odlicni sem pth koji je bio 130, snizenog vitamina D, Radjena joj je scientografija gde je bio hladan cvor, Uradjena joj je operacija, izvadjena cela stitna i jedna parastitna,,,operacija i postoperativni tok je bio odlican, Pustena je kuci i prepisane su joj sumece tablete kalcijuma od 500. Drugog dana po dolasku kuci, rano ujutru, ona oseca da joj trne lice i ruke, Popila je jednu tabletu kalcijuma, ali je pocela da joj trne celo telo, sva se ukocila, Odvedena je u hitnu gde du joj dali , posle analize krvi infuzija sa kalcijumom i kalijumom, Ostala je u bolnici na daljem ispitivanju, Da li je neko od vas imao ovakve simptome, jer je ona kada je bila ukocena mislila da umire, Steglo joj se oko grudi, glava, uzas na sta je licila,,,,,sta dalje,,,,

evo da vam javim da mi je mama sada ok, Prepisan joj je kalcijum karbonat i zamena za hormone stitne zlezde, Dobro podnosi lek neki na t , i sada je sve ok, Hvala Bogu,,,,
 
...kako se izrazava ili kako se primeti da antitela napadnu recimo noge???
...meni se cesto desava da kad se umirim ili pred sto ce me san "uhvatiti", da mi se noge trzaju same, grozan je osecaj, a cak se desi da se nekada cimnem po sredini,
ako me razumes, tacno negde u predelu krsta iznad zadnjeg dela ledja, strasno je ruzan osecaj...ne desava mi se to cesto, primetila sam to skoro uvek kad se nesto
bas iznerviram....??
...jel to ima veze sa tim, ili je ovo nesto sasvim drugo???
Испољава се кроз слабости мишића, најчешће. Може и као трњење, мравињање, боцкање, јача осетљивост коже на бол...може да нападне и било који орган.
Али код тебе није то то. ;)

evo da vam javim da mi je mama sada ok, Prepisan joj je kalcijum karbonat i zamena za hormone stitne zlezde, Dobro podnosi lek neki na t , i sada je sve ok, Hvala Bogu,,,,
:ok: Драго ми је. ;)
 
Zdravo.U ranijim postovima sam navodila svoja iskustva sa bolesti stitnjace.Imala sam papilarni karcinom i sad je sve u redu.Moj sin od 12 godina ima visak kilograma.Podrucje vrata je uvecano.Subjektivno se dobro osjeca.U protekloj godini mu nalaz pokazuje TSH uvijek povisen.FT4,Tg-At i TPO su u redu.Doktorica je navela dijagnozu Euthyreosis suspecta.Nije mu dala terapiju mada je spomenula i tu mogucnost.Zanima me vase misljenje.Zbog cega TSH raste,da li to znaci da je u hipotireozi?Na ulasku je u pubertet koliko je sigurno djeci u tom dobu davati hormone?Pomalo sam sve ovo zbrkano napisala izvinjavam se.Hvala unaprijed.
 
TSH расте код хипотиреозе међутим да би нешто било названо ''хипотиреозом'' морају и хормони бити снижени. Код Вашег сина се се ради субклиничкој хипотиреози (вредности Т3 и Т4 нормалне, а ТСХ повишен). Лечењу се приступа индивидуално. Код Вашег сина није преписана терапија јер су му сви остали налази у реду. :)
 
Pre svega pozdrav svima, posebno Vama Sofija...

Citao sam dosadasnje postove, pa sam i sam resio da Vam se obratim...

Naime, sredinom decembra sam primetio prve tegobe sa stomakom, ubrzanim pulsom i otezanim disanjem, da bi se stvari pogorsale nekoliko dana kasnije...
Isao sam kod kardiologa gde je konstatovana tahikardija (puls isao do 160), sa jos nekim ostencenjima zalizaka, ali mi je receno da ovo poslednje ne moze uticati na prve tegobe...
Zatim sam radio osnovne nalaze za stitnu zlezdu i dobio sledece rezultate: TSH 1.46 (0.35 do 4.94), T4 75 (60 do 160), T3 1.5 (1.0 do 2.7), Anti TPO 305,4 (do 5,6), potom sam otisao kod neuropsihijatra jer mi je jos kardiolog savetovao istog, te mi je data dijagnoza mesoviti anksiocno depresivni poremecaj, sa tabletama zoloft i rivotril... nisam krenuo da pijem ove tablete, jer se, iskreno, ne osecam kao neko ko ima ovakav poremecaj, te sam resio da idem dalje sa pretragama... Medjutim problem su duga cekanaja na odredjene endokrinologe (tek krajem februara mi je zakazan pregled), pa bih stoga voleo da mi kazete

koje sledece pretrage da uradim u vezi sa stitnom zlezdom, tj. da kazem svom lekaru da mi ih prepise?
sta Vi mislite da li ovo moze da utice na tegobe koje sam naveo?
koje mere da preduzmem pre nego docekam sve nalaze i pretrage? (kljucno pitanje s obzirom da udare srca sve teze podnosim)

Veliko Hvala!

P.S. poprilicno sam malaksao, bled, hrana mi je neukusna, imam jake udare srca i to izuzetno neprijatne iako sam od kardiologa dobio beta blokator da pijem, veliki utisak da cu se onesvestiti, fizikci se jako lako umaram, kao i psihicki...
 
u zadnje vreme cesto ostajem bez glasa (promuknem),uglavnom mi se to desava pre prehlade,ali ne uvek ...bila sam kod opsteg lekara ali on ne zna sta je i dao mi je uput kod orl,medjutim posto se zakazuje a termin dobijes posle 3-4 meseca,nisam otisla jer mi se do tad glas vrati u normalu...i naravno sad nemam glasa vec 4 dana,grlo me ne boli niti imam bilo kakav otok ili slicno ..ne znam sta da radim pa bi mi puno znacilo kad bi mi dali neki savet i objasnjenje u vezi ovog ...hvala u napred! :)
 
Pre svega pozdrav svima, posebno Vama Sofija...

Citao sam dosadasnje postove, pa sam i sam resio da Vam se obratim...

Naime, sredinom decembra sam primetio prve tegobe sa stomakom, ubrzanim pulsom i otezanim disanjem, da bi se stvari pogorsale nekoliko dana kasnije...
Isao sam kod kardiologa gde je konstatovana tahikardija (puls isao do 160), sa jos nekim ostencenjima zalizaka, ali mi je receno da ovo poslednje ne moze uticati na prve tegobe...
Zatim sam radio osnovne nalaze za stitnu zlezdu i dobio sledece rezultate: TSH 1.46 (0.35 do 4.94), T4 75 (60 do 160), T3 1.5 (1.0 do 2.7), Anti TPO 305,4 (do 5,6), potom sam otisao kod neuropsihijatra jer mi je jos kardiolog savetovao istog, te mi je data dijagnoza mesoviti anksiocno depresivni poremecaj, sa tabletama zoloft i rivotril... nisam krenuo da pijem ove tablete, jer se, iskreno, ne osecam kao neko ko ima ovakav poremecaj, te sam resio da idem dalje sa pretragama... Medjutim problem su duga cekanaja na odredjene endokrinologe (tek krajem februara mi je zakazan pregled), pa bih stoga voleo da mi kazete

koje sledece pretrage da uradim u vezi sa stitnom zlezdom, tj. da kazem svom lekaru da mi ih prepise?
sta Vi mislite da li ovo moze da utice na tegobe koje sam naveo?
koje mere da preduzmem pre nego docekam sve nalaze i pretrage? (kljucno pitanje s obzirom da udare srca sve teze podnosim)

Veliko Hvala!

P.S. poprilicno sam malaksao, bled, hrana mi je neukusna, imam jake udare srca i to izuzetno neprijatne iako sam od kardiologa dobio beta blokator da pijem, veliki utisak da cu se onesvestiti, fizikci se jako lako umaram, kao i psihicki...

Ништа за сад, мораш да сачекаш термин код ендокринолога. То што су ти анти-ТПО повишена не мора , за сад, ништа да значи. Мора да се прати. Често се саветује операција, ако вредност анти-тела остане повишена без манифестације на самој жлезди.
Бета-блокатор узимај, срце не ваља да ради тако брзо, исцрпљује се. А након ендокринолога донеси одлуку да ли ћеш узимати и преписани золофт и ривотрил. Не познајем те али знам да су ти лекови прилично ''јаки''. ;)
 
u zadnje vreme cesto ostajem bez glasa (promuknem),uglavnom mi se to desava pre prehlade,ali ne uvek ...bila sam kod opsteg lekara ali on ne zna sta je i dao mi je uput kod orl,medjutim posto se zakazuje a termin dobijes posle 3-4 meseca,nisam otisla jer mi se do tad glas vrati u normalu...i naravno sad nemam glasa vec 4 dana,grlo me ne boli niti imam bilo kakav otok ili slicno ..ne znam sta da radim pa bi mi puno znacilo kad bi mi dali neki savet i objasnjenje u vezi ovog ...hvala u napred! :)

Иди код оториноларинголога, ипак. Полипи на гласницама умеју тако да мало дају, па да мало не дају промуклост. ;)
Промуклост, осим као последица прехладе, може бити и на нервној бази.
 
...Sofija imam pitanje za tebe...

....od skora mi se pojavila oteklina na delu izmedju vrata i ramena....ima tome jedno dva meseca, nisam nesto obracala paznju na to...a onda je pocelo da mi
smeta, kad spavam, kao da me pritiska..ponekad cak i bolucka....danas napipam da toj strani vrata blize delu gde se nalaze krajnici...oteknuce koje nije veliko,
ali ga ima....:(

..s' obzirom da imam Hasimoto...moze li on da uzrokuje ovakve pojave????

..u septembru sam radila nalaze i pisala sam ih ovde...bili su svi ok, sem antitela koji su bas visoki...lek pijem uredno 50 mikrograma Eutiroxa...
 
...Sofija imam pitanje za tebe...

....od skora mi se pojavila oteklina na delu izmedju vrata i ramena....ima tome jedno dva meseca, nisam nesto obracala paznju na to...a onda je pocelo da mi
smeta, kad spavam, kao da me pritiska..ponekad cak i bolucka....danas napipam da toj strani vrata blize delu gde se nalaze krajnici...oteknuce koje nije veliko,
ali ga ima....:(

..s' obzirom da imam Hasimoto...moze li on da uzrokuje ovakve pojave????

..u septembru sam radila nalaze i pisala sam ih ovde...bili su svi ok, sem antitela koji su bas visoki...lek pijem uredno 50 mikrograma Eutiroxa...
Не личи на жлезду. Шта је конкретно, може да се види помоћу ултра-звука. ;)
Описано ми највише личи на неко запаљење нерва и мишића.
 
Не личи на жлезду. Шта је конкретно, може да се види помоћу ултра-звука. ;)
Описано ми највише личи на неко запаљење нерва и мишића.

...provericu nadam se uskoro...inace kad sam radila sintigrafiju, bilo je to prosle godine receno mi je da imam hronicnu upalu stitne zlezde jer me na dodir malo jaci bas
boli....
....hvala:)
 
Skoro sam primetila promene u svom telu što se tiče hormona (pojačan PMS, razni bolovi u grudima), otišla sam na pregled kod endokrinologa i evo kako je prošao ultrazvuk štitne žlezde:

" Ehotomografski, štitasta žlezda je normalne veličine, diskretno nehomogene strukture parenhima, lako naglašenog CD signala.
Nodoznih promena nema.

Slika bi mogla odgovarati autoimunoj bolesti štitaste žlezde.

Potrebno je da odredi: FT-4, TSH, TPO-At."

A onda rezultati iz laboratorije:

TSH (ultrasenzitivni) 2,39 mlU/mL ref: 0,30 - 3,60
FT4 (slobodni tiroksin) 10,82 pmol/L ref: 10,29 - 21,88
Antikrozomalna (anti-TPO) antitela 25,1 IU/mL ref: <16

Molim Vas da mi protumačite rezultat laboratorije i da mi kažete da li je takav rezultat nešto zbog čega treba da brinem.

Hvala

Tanja
 

Back
Top