Stitna zlezda

molila bih za pomoc elem jutros sam bila kod dr-a gde mi je konstatovano da imam uvecane krajnike,limfne zlezde i stitnu zlezdu.dat mi je antibiotik(ospamox od 1000mg)i da nakon 7 dana odradim uz vrata.posto sam vec dovoljno izbezubljena i pomisljam na ono najnajgore da li moze neko da mi kaze koji su parametri za stitnu zlezdu da uradim u medjuvremenu jer cu izludeti u narednih 7 dana.barem okvirno da znam o cemu se radi i ukolikoj meri je sve to uvecano.

hvala i pozdrav
 
Немој уопште да паничиш. Описано највише личи на упалу.
Кад се антибиотиком буде санирала упала крајника, тад ће се јасно видети да ли је и жлезда била упаљена или се ради само о њеном увећању.
Нема чак ни сврхе да одмах радиш ултра звук јер је шанса велика да налаз неће бити тачан.
Стрпи се тих седам дана и веруј да није ништа страшно. :)
 
steta sto nema onih smajlica inace bi ste dobili jedan cvetic,za brz odgovor:))mislim da ipak nesto nije u redu jer to otezano*gutanje* traje vec neko vreme(2-3meseca ali sam sve prepisivala raznoraznim virusima donesenim iz vrtica i skole)i menstruacija je pocela da mi kasni po7-8 dana a to je opet na neki nacin povezano,pretpostavljam i pocela sam da mrsavim....zbog nekih drasticnih promena u mom zdravstvenom stanju u prethodnih par godina....pomislim na najgori moguci rezultat.ne preostaje nista drugo nego 7 dana pozitiva pa sta bude bice i sta god da je izboricemo se tj izboricu se.!!!

pozdrav
 
Сад кад си дала још те податке:
1. отежано гутање
2. кашњење менструације
3. мршављење
Могу са сигурношћу да тврдим да је реч о повећаној продукцији хормона штитне жлезде. Само отежано гутање указује на то да је она, највероватније, дифузно (целокупна) увећана, а то се не дешава код оног најгорег. ;)
Друга опција је да се у самој жлезди налази неки чворић који је активнији , али у том случају не би отежано гутање било пропратни ефекат који наводиш као први тј. доминантан.
Значи, попиј те антибиотике, а након тога уз и верујем да ће ти ендокринолог тражити да урадиш хормоне: TSH, T3, fT3, T4 , fT4 :)
Јави резултат. :)
 
e sad jos samo mala,majesna pomoc posto ja nisam isla kod endokrinologa nego orl misleci da je grlo u pitanju..da li da cekam da popijem antibiotike pa da odradim UZ ili da vec sutra odem kod endokrinologa
***Само отежано гутање указује на то да је она, највероватније, дифузно (целокупна) увећана, а то се не дешава код оног најгорег. ****HVALA za ovu informaciju jer kad mi je rekla uvecana stitna,uvecane limfne,uvecani krajnici nista drugo pametno mi nije palo na pamet sem...onog najgoreg.hvala jos jednom na odgovorima i pozdrav
 
e sad jos samo mala,majesna pomoc posto ja nisam isla kod endokrinologa nego orl misleci da je grlo u pitanju..da li da cekam da popijem antibiotike pa da odradim UZ ili da vec sutra odem kod endokrinologa
***Само отежано гутање указује на то да је она, највероватније, дифузно (целокупна) увећана, а то се не дешава код оног најгорег. ****HVALA za ovu informaciju jer kad mi je rekla uvecana stitna,uvecane limfne,uvecani krajnici nista drugo pametno mi nije palo na pamet sem...onog najgoreg.hvala jos jednom na odgovorima i pozdrav
Попиј антибиотике, па кад санираш проблем с грлом иди код ендокринолога да ти прегледа жлезду и да се уради тај ултра звук (уз). Са симптомима које си навела добар си конкурент за хипертиреозу (појачан рад жлезде). ;)
 
Stigli su mi i rezultati hormona :-(
TSH 35,88
FT3 4,6
FT4 6,7
TPO 7607

Koliko li je ovo dugo vec trajalo .... kako nisam imalaa neke *jake * simptome koji bi me naterali ranije lekaru :-(

Време често не игра никакву улогу. Не може се прецизирати од кад проблем постоји.
Важно је да је сад дефинисан и да се може кренути у санирање.
Мислим да ћете водити под дијагнозом Хашимото тиреоидитиса.
Углавном симптоми дуго изостају.
 
Molim vas ako mozete da mi pomognete u tumacenju rezultata..veoma sam zabrituta jer simptome imam vec duzi period, znam,znam trebala sam ranije na ispitivanja...imam 24god...eh kad sam se psihicki osnazila od stresova odlucih se napokon i...


evo rez
T3 1,8 (1.2-3)
T4 96 (55-160)
fT4 13,5 (10-25)
TSH 4,4 (do 4,0)
Anti-tg-ab <20 (do 40)
Anti-tpo-ab 31 (<35)
PTO 49,3 (10-69)

TSH je povecan,sto je hipotireoza? sledece bi trebala ultrazvuk?
brinem jer eto nisam to na vreme odradila...

Не, TSH је хормон који стимулише штитну жлезду на рад. Њега лучи хипофиза. ;)
Повишена му је вредност у разним стањима, а ово твоје личи на увећање штитне жлезде. Нису ти још увек хормони штитњаче ни снижени ни повишени да бисмо могли да тврдимо да је хипер- или хипотиреоза, а нису ни анти-тела повишена па да тврдимо да је у питању ауто-имунитет.
Наравно, ултра звук је више него добро дошао. ;)


Pa rezultati detaljnog UZ, nema uvecanja,normalno, 3 cvorica za koja su mi rekli da nije nista strasno, da svremena na vreme proveravam... i sad sam skroz confused.
 
Какве симптоме имаш? ;)
Опиши их.
С обзиром да ти је повишен само TSH веома је важно какав је клиничка слика.

pa 'gusenja' ili ja to tako zovem...u stresnim situacijama... par meseci letos nije bilo a sad me gusenje ne pusta ni da zaspim
a od drugih simptoma, ne znam da li ima veze opadanje kose koje je malo vise nego ranije...
 
Битно је и опадање косе и гушење које наводиш. Да ли је гушење праћено лупањем срца или просто имаш утисак да ти фали ваздуха?
И зашто још увек ниси отишла код ендокринолога у амбуланту? ;)
 
Ova 3,4 meseca osećam kao da mi šečer opada i to ako slabo jedem, primiče se sledeći obrok i kada nešto fizički radim.
Rezultati za njega su mi bili: 4,5 ; 5,0 ; 4,9.
Znam za test sa šećernom vodicom, ali on se radi za hire-glikemiju.
Da li je potrebno da preko krvi ispitujem jetru i bubrege?
Na UZ su normalnog izgled, bez promena.
Molim za neki savet.
 
Вредности су ти уредне.
Не видим да ту постоји неки проблем.
Ако ће ти значити, ураде те анализе. Мада, мислим да нема потребе.
 
Битно је и опадање косе и гушење које наводиш. Да ли је гушење праћено лупањем срца или просто имаш утисак да ти фали ваздуха?
И зашто још увек ниси отишла код ендокринолога у амбуланту? ;)




nije praceno lupanjem srca, mozda u nekom momentu nervoze da, ali potom nema lupanja samo nedostatak vazduha...satima...
totalno sam zabrinuta sad :(

ici cu...imam ispit da dam uslov u nedelju, ubi me :S pa cu odmah posle otici...
 
Више то личи на хипотиреозу тј. смањен рад жлезде. ;)
Наравно, мораш да одеш уживо код ендокринолога да би ти одрадили ултра звук.
 
Је л' те докторка послала да снимиш главу, конкретно хипофизу?
Ако јој већ није личило на хипо-, зашто не отклони све опције :confused:
 
JAVLJAM SE PRVI PUT, I MOLIM VAS DA MI DATE SAVET.
2 GODINE UNAZAD IMAM POVREMENE TAHIKARDIJE. PULS JE OKO 110-120 KADA MI SE DOGADJA DA GA NAZOVEM NAPAD LAPANAJA SRCA.
NARAVNO GA SE TO CESCE DOGADJA KAD SAM POD STRESOM. ZBOG TOGA POVREMENO PIJEM PROPRANOLOL (1/4 TABLETE) JEDNOM DNEVNO.
ZBOG TOGA SAM RADILA I EHO SRCA. NALAZ JE UREDAN. DO SADA SAM URADILA 3 KONTROLE HORMONA.
PRVA KONTROLA 16.07.2010:
T3-1.3, T4-77.5 TSH-1.6 I FT4-11.9 , TG- 3, KALCITONIN 5.5
TG ANTITELA 289.8, ANTI TPO 384.3.

DRUGA KONTROLA 15.10.2010:
T3-1.5, T4-82.3, TSH-2.2 FT4-11.9
KALCITONIN-5.0 TPO 509.4

TRECA KONTROLA 3.10.2011
TSH-3.60, FT4 11.70, TG-.5.0, TPO-797.2

EHO TIROIDEE JE RADJEN DVA PUTA
BLAGO UVECANOG DESNOG REZNJA(L-L 22mm) U CELOSTI GRUBLJE GRADJE HIPOHETEROEHOGENOG ASPEKTA, BEZ DIFERENCIRIRANIH NODALNIH PROMENA (PSEUDONODALISATIO).

OSTALE ANALIZE KAO STO SU FIBRINOGEN, CK, KREATININ, ALK. FOSFATAZA, ASTO, WAALER-ROSSE, LATEX-CRP, LATEX RF SU U REDU. LIPIDNI STATUS( HOLESTEROL 4.7 HDL 1.6, LDL 2.6 TRIGLICERIDI 1).

OD OSTALIH TEGOBA JEDINO JE TO STO MI SMETA VESTACKO SVETLO, SUZE MI OCI, I CESTO MI JE VEOMA HLADNO, TAKODJE IMAM I NEKU VRSTU EKCEMA, KONTAKTI DERMATITIS, KOJI TAKODJE OBJASNJAVAJU KROZ POREMECAJ IMUNI SISTEM. NISAM MRSAVA, ALI SAM NA NEKOJ DONJOJ GRANICI. IMAM 29 GODINA, IMAM JEDAN PORODJAJ.
DALI MISLITE DA SAM ZA TERAPIJU, ILI I DALJE DA CEKAM? :confused:
DAJTE MI NEKI SAVET.
HVALA UNAPRED
 
@adrijana panajotovic,

Кандидат си за ендокринолога. Веома висока анти-тела уз снижену вредност слободног тироксина указује на снижен рад жлезде.
Верујем да ће Вам увести терапију.

И само једна молба, не пишите великим словима. То на форумима није дозвољено. :)
 
Imam 28 godina, dijagnoza hipertireoza od pre 6 godina. U poslednjih 6 godina lecena je u 4 navrata, dakle nakon oko godinu dana terapije izdrzim oko 6 meseci bez i opet se problem vrati. Uvek je TSH uzasno nizak (jednom prilikom 0.007), a FT3 i FT4 po pravilu povecani.
Na ultrazvuku sve cisto, prilicno je mala i nema nikakvih promena na njoj. Dakle, "samo" je funkcija zlezde poremecena.
Medjutim, moja doktorka savetuje vadjenje jer kako kaze ne vredi je leciti citavog zivota jer je ocigledno jogunasta i ne da se izleciti. Pogotovo zbog cinjenice da jos nisam radjala, a kako kaze, lek koji trenutno pijem tokom eventualne trudnoce ne bih smela da pijem. Do skoro sam pila Tiastat, sada pijem PTU.
Da li je poslusati?

Ja bih sada vec trebalo da zakazujem operaciju, ako neko ima savet kojem hirurgu da se obratim neka pise. I svakako bih volela da cujem misljenje jos jednog lekara pre nego sto se odlucim za radikalne metode, pa je i u vezi imena lekara svaki savet dobrodosao!
 
За штитну жлезду, мој ти је савет да дођеш до професора Пауновића на Интерној Б (бе) клиници. Он је сјајан човек и бави се највише штитном жлездом. Ја бих њега послушала.
Жлезду не треба вадити док може да се држи под контролом лековима, ни случајно. ;)
 
da li neko moze da mi pomogne ,moja mama je radila hormone zbog stitne zlezde TSH,FT3,FT4 su dobri ali TGAT je 1;3500 ,a TPO je 8640 da li neko moze da mi objasni sta to znaci i sta su ovi povecani hormoni
 

Back
Top