Stitna zlezda

Moze li neko da mi na pp hitno odgovori gde i na kojoj privatnoj klinici mogu da dodjem do hirurga Aleksandra Diklica. Moram na operaciju stitne zlezde. Papilarni tumor. Molim vas.
То ћете најлакше сазнати тако што ћете њега лично питати.
A zasto ne odete regulanim putem kod dr.Diklica na II hirursku kliniku on ce sam proceniti koliko je operacija hitna i samim tim odrediti prioritet zahvata.

Вероватно је пребукиран, знаш оно ''дођите за три недеље, месеца...''. :)
 
А што сетиче папиларног карцинома штитне, нема потребе за паником. Најчешће се среће, самим тим медицина најбоље с њим ''рукује''. Ретко даје метастазе и проценат излечења је огроман, изнад 95%.
 
Zdravo svima! Imam problema sa uvecanom stitnom zlezdom vec nekih 4 meseca. Prvi nalazi su mi bili ( TSH - 0,015, opseg od 0,350 - 5.500 i FT4 - 40, opseg 11.50 - 22.70. dok su se na prvoj kontroli, vrednosti FT4 smanjili na 30, a TSH je ostao isti - 0.015. Nakon mesec dana, na ponovnoj kontroli, vrednost TSH je, takodje, ostao nepromenjen - 0.015, dok se FT4 drasticno smanjio i sada je na donjoj granici 12.86, opseg 11.50 - 22.70. E, sad, mene zanima kako to da se vrednost FT4 hormona smanjila, a TSH je ostao isti, poshto sam chula da je pravilo kada je FT4 normalizovan, onda propratno sa njim ide i normalizacija TSH. Kod mene to nije sluchaj, pa me zanima shta moze biti uzrok, a takodje, zanima me da li bi trebalo da se doza terapije smanji zbog FT4 hormona, koji je sad stabilizovan? :///
 
Zdravo svima! Imam problema sa uvecanom stitnom zlezdom vec nekih 4 meseca. Prvi nalazi su mi bili ( TSH - 0,015, opseg od 0,350 - 5.500 i FT4 - 40, opseg 11.50 - 22.70. dok su se na prvoj kontroli, vrednosti FT4 smanjili na 30, a TSH je ostao isti - 0.015. Nakon mesec dana, na ponovnoj kontroli, vrednost TSH je, takodje, ostao nepromenjen - 0.015, dok se FT4 drasticno smanjio i sada je na donjoj granici 12.86, opseg 11.50 - 22.70. E, sad, mene zanima kako to da se vrednost FT4 hormona smanjila, a TSH je ostao isti, poshto sam chula da je pravilo kada je FT4 normalizovan, onda propratno sa njim ide i normalizacija TSH. Kod mene to nije sluchaj, pa me zanima shta moze biti uzrok, a takodje, zanima me da li bi trebalo da se doza terapije smanji zbog FT4 hormona, koji je sad stabilizovan? :///

Разлика је у томе што TSH лучи хипофиза, а Т4 настаје у штитној жлезди. Лек који пијеш вероватно делује селективно само на штитну жлезду.
Логично би било смањење јер тироидна жлезда и хипофиза раде по принципу негативне повратне спреге, али ето доказа да наш организам није машина и да не можемо о њему говорити као о математичкој једначини.
Што се дозе лека тиче, то мораш видети са ендокринологом. Претпостављам да ће се ићи ка смањењу дозе. ;)
 
moja majka je isla na ultrazvuk krvnih sudova vrata koji je bio uredan i nadjen je slučajno nodus na desnom reznju stitne zlezde velicine 22milimetra, Jako smo se uplasili, i čitala sam na netu da je opasan jedan nodus na zlezdi, jer to može biti simptom raka kao i da je taj rak u porastu u Srbiji,,,,da li je neko imao ovakva iskustva.? Pozdrav
 
Nodus ne mora znaciti da je maligno, treba uraditi biopsiju, mada je moje iskustvo drugacije- ja sam operisala stitnu zlezdu pre sest meseci, kod mene je nodus bio 21mm i nisu mi radili biopsiju, i moram ti reci da se nisam pokajala;imam 53 god.i sada sam sasvim druga zena tako da ti savetujem da se ne plasis za mamu jer je ipak i pored svih terapija operacija neizbezna....i bilo je benigno....pozdrav
 
Pre sest meseci mi je odstranjena stitna zlezda / nodus 21 mm /;danasnji nalaz tsh je 0.056, znatno ispod refer.vrednosti.S obzirom da koristim Letrox od 100 mg pretpostavljam da ce mi lekar korigovati terapiju ali je trenutno na god.odmoru,i koliko sam mogla procitati na Forumu kod mene je u pitanju hipertireoza i smanjenje doze leka.Da li sam u pravu?
 
Пијеш летрокс, а он је лек избора за хипотиреозу- смањено лучење хормона од стране жлезде.
Дакле, лек који узимаш има задатак да ти надомести недостатак хормона тироидне жлезде јер ти је жлезда извађена.
Ниво TSH указује индиректно на ново Т3 и Т4 и рад саме жлезде.
Важно је да напишеш који је ниво Т3 и Т4. Јер ако су они повишени то би значило да ће лекар ићи у смеру смањења дозе летрокса. ;) Али ако нису, тај ново TSH који је снижен, не представља никакв проблем. Задатак TSH је да стимулише жлезу на лучење Т3 и Т4, а коју жлезду да стимулише кад је жлезда извађена? Конташ? ;)
 
Poslednja izmena:
Majka je uradila sve analize iz krvi i sve su bile u granicama normale sem nekog hormona pth, koji je povišen ( normalno do 85 a kod nje je 120) , Radila je scientografiju gde je vidjen taj cvor i uopste nije vezao neki radioaktivni elemnt ( nisam upucena u nazive elementa pa godovrim otprilike)...negde smo procitali da to znaci da je to neki hladan cvor i da to može biti opasno,,,,Za koji dan ide na ultrazvuk zlezde i tu ce joj reci sta da radi. Inace dr koji je radio scientografiju je rekla da ce morati na operaciju,,,,svasta citam na netu, svasta smo culi na onkoloskom i jako se plasimo,,,,
 
da zaboravila sam da napisem da ima jako neprijata zadah iz usta- na neku trulez, Bla je kod zubara, ocstio je kamenac,,,,ali taj zadah je ostao,,,,inace nema tegobe sem sto ima povecan secer oko 8 jedina ujutru a pije lekove za dijabetes.
 
Задах је углавном последица бактерија у желуцу.
Имаш ли још неке тегобе везане за желудац, типа подригивање, надимање, горушица, мучнина на одређену храну....?
 
..Sofija, imam pitanje za tebe kao strucno lice..
..ja sam prosle godine radila sintigrafiju stitne, po nalogu lekara sa onkologije, a opet po pregledu UZ nalaza gde su konstovani cvorici..pisala sam negde vec o
tome i njihove velicne sad tacno ne znam...uglavnom, kada je pogledao snimak i uradio i pregled pipanjem....konsatovao je upalu stitne zlezde ili tih cvorica...
...e, sad, na kontroli kod moje doktorke endokrinologa na KC, pokazem te nalaze i snimke...ona je bila ljuta sto su me slali na to snimanje, cak je izjavila da
ako dobijem kancer stitne mogu da ode mi zahvalim se tom lekaru sa onkoloskog...
..pila sam Letrox...kako ga nije bilo u apotekama jedno vreme, dobila sam zamenu Eutirox koji se placa (al to nema veze sada), i primetila sam da se bolje
osecam od kad pijem ovaj drugi lek...zasto ako je zamenski?...i kako je moguce da se pacijentkinje salju na sintigrafiju, ako je do te mere opasna???
..uskoro bih trebala da uradim kontrolni UZ stitne bas zbog pracenja rasta tih cvorica...i kontrole kod endokrinologa koja je u novembru...

...molim te za komentar...hvala:D
 
Неко преписује Летрокс, неко Еутирокс...а пацијенти реагују различито због дозе. Уствари, морају да ти препишу лек који покрива здравствено осигурање, ако си осигурана- а летрокс покрива здравствено.
Све су то исти лекови ,идентичног састава само се разликује произвођач.
Дакле и летрокс и еутирокс су по хемијском саставу левотироксин натријум. ;)
Летрокс производи Berlin - Chemie, а еутирокс производи Merck.
Не знам коју су ти дозу преписали, али имају различите дозе. Еутирокс има и дозе од 25 и 75 микрограма (и 125), док летрокс има само 50, 100 и 150 микрограма...дакле, можда ти је ''убодена'' боља доза еутироксом. ;) Доза која теби више прија.

А што се реакције твоје др тиче на сцинтиграфију, чиста сујета је у питању- ''ко се дрзнуо да ради нешто што она као твој др није тражила''.
Ја не чух да је неко развио карцином од сцинтиграфије.
 
Неко преписује Летрокс, неко Еутирокс...а пацијенти реагују различито због дозе. Уствари, морају да ти препишу лек који покрива здравствено осигурање, ако си осигурана- а летрокс покрива здравствено.
Све су то исти лекови ,идентичног састава само се разликује произвођач.
Дакле и летрокс и еутирокс су по хемијском саставу левотироксин натријум. ;)
Летрокс производи Berlin - Chemie, а еутирокс производи Merck.
Не знам коју су ти дозу преписали, али имају различите дозе. Еутирокс има и дозе од 25 и 75 микрограма (и 125), док летрокс има само 50, 100 и 150 микрограма...дакле, можда ти је ''убодена'' боља доза еутироксом. ;) Доза која теби више прија.

А што се реакције твоје др тиче на сцинтиграфију, чиста сујета је у питању- ''ко се дрзнуо да ради нешто што она као твој др није тражила''.
Ја не чух да је неко развио карцином од сцинтиграфије.

...hvala puno, sad mi je mnogo, mnogo lakse:D
 
Moze li mi neko reci nesto o mom problemu,ja naime imam problem sa stitnom evo vec nekoliko meseci,juce sam vadila ponovo krv i hormone,povisena antitela Anti TPO 270.6 a Anti Tg 24.7 ,,TSH 4.595 ,,to je sad kao smanjen nesto a bio je 6.960 pre 3 meseca.Inace se jako lose osecam,umorna sam stalno i pored toga sto mi je lekar dao da pijem etutirox od 50mg.Hvala puno unapred na odgovoru:D
 
Majka mi je uradila uz i tamo su napisali da ima nekoliko nodusa, nema uvecanja limfnih cvorova, na scientografiji je nadjen jedan cvor oko 4 cm i uopste nije vezao radioaktivni element, Sve analize krvi su ok, sem povecanog PTH ,,,,dr koja je radila scientografiju je predlozila operaciju,,,eto da javim,,majka nemaq nikakvih tegoba, sem secera od 8 iako pije lekove za secer.
 

Back
Top