Stitna zlezda

Na TV-u su govorili da je u porastu broj oboljenja štitne žlezde,i da je to velikim delom posledica bombardovanja i bačenog osiromašenog uranijuma.Lično mislim, da je stres bitniji faktor,jer izuzetno slabi imuni sistem,a samim tim organizam biva osetljiviji na zračenje.
 
moja majka je u poslednjem izvestaju lekara specijaliste dobila sledece: UZ s.z. levi r. 17x12x44mm, sa kalcifikovanim heteroehogenim nodusom 8x9mm istmus 2mm, desni r.21,5x14x42mm, sa heteroehogenim cisticno degenerisanim nodusom tackasto kalcifikovanim 13x12mm belezi se porast opisanog nodusa pa je potrebno da se uputi na KC Srbije Nuklearne medicine radi sintigrafij... ali ako to ide kod nas zakazali su nam tek za dva meseca pa me zanim vase misljenje inace krvna slika je uradjena i sve je u najboljem radu
 
slicnu dijagnoyu sam i ja ilama i operisala sam stitastu zl. oktobra prosle god. sintigrafiju sam odradila privatno kod dr sc.med Boskan dr Brabislav kostala me 3000 din ili 30 evra. tako da ynas koliko je to otprilike poz i puno srece :D
 
Na TV-u su govorili da je u porastu broj oboljenja štitne žlezde,i da je to velikim delom posledica bombardovanja i bačenog osiromašenog uranijuma.Lično mislim, da je stres bitniji faktor,jer izuzetno slabi imuni sistem,a samim tim organizam biva osetljiviji na zračenje.

Da, ali nije od bombardovanja uranijumom, več jodom sa jodnom profilaksom, što slabi imunski sistem uopče, a na štitnu žlezdu deluje direktno.
Zato nije u porastu samo obolenje štitne žlezde, u porastu su sve bolesti.
 
Da, ali nije od bombardovanja uranijumom, več jodom sa jodnom profilaksom, što slabi imunski sistem uopče, a na štitnu žlezdu deluje direktno.
Zato nije u porastu samo obolenje štitne žlezde, u porastu su sve bolesti.


I u Francuskoj, oboljenje stitne zlezde raste nevidjeno a nije bilo bombardovanja. Ovde oboleli optuzuju vladu u to vreme Zaka Siraka, koja je zavarala narod tvrdeci da se oblak posle eksplozije u Cernobilju, zaustavijo na Nemackoj granici. Tako su skoro mesec dana zavaravali narod a da pri tome nisu preduzeli nikakve preventivne mere. Dece koja se radjaju bez stitne zlezde je u porastu.
 
Poslednja izmena:
I u Francuskoj, oboljenje stitne zlezde raste nevidjeno a nije bilo bombardovanja. Ovde oboleli optuzuju vladu u to vreme Zaka Siraka, koja je zavarala narod tvrdeci da se oblak posle eksplozije zaustavijo na Nemackoj granici. Tako su skoro mesec dana zavaravali narod a da pri tome nisu preduzeli nikakve preventivne mere. Dece koja se radjaju bez stitne zlezde je u porastu.

Bolesti su u porastu po čitavoj zemaljski kugli zbog enormnog dodavanja joda stočnoj hrani i jestivoj soli i to stvarno čine vlade sa propisima a ne bombe.
Jasno da je prva na udaru štitna žlezda, to če ti potvrditi svi tirolozi.
 
Bolesti su u porastu po čitavoj zemaljski kugli zbog enormnog dodavanja joda stočnoj hrani i jestivoj soli i to stvarno čine vlade sa propisima a ne bombe.
Jasno da je prva na udaru štitna žlezda, to če ti potvrditi svi tirolozi.[/QUOTE

treba mi odgovor na pitanje ,da li smem da idem na more i izlazem se suncu posto sam u oktobru operisala st.zlezdu (papilarni nodusi) a u decembru lezala u terapijskom bloku u kg i primila doyu radioaktivnog joda. niko mi nije rekao da ne smem i sada kada sam u pripremam za odmor postavili su mi to pitanje,pa smes li ti da ides ma more i da se izlazes suncu, i stop ja sad nemam pojma sta cu. pozz
 
treba mi odgovor na pitanje ,da li smem da idem na more i izlazem se suncu posto sam u oktobru operisala st.zlezdu (papilarni nodusi) a u decembru lezala u terapijskom bloku u kg i primila doyu radioaktivnog joda. niko mi nije rekao da ne smem i sada kada sam u pripremam za odmor postavili su mi to pitanje,pa smes li ti da ides ma more i da se izlazes suncu, i stop ja sad nemam pojma sta cu. pozz

A šta ti misliš, da obmorsko stanovništvo nema istih problema ko ti.
Jasno da idi na more, puno plivaj i popij koji gutljal morske vode svakog dana.
Sve ovo ti ne može biti na štetu, a na sunce se privikavaj polako.
Ali pre svega, izbegavaj hranu u kojoj je mnogo joda, od mleka do hleba i mesa iz farmske produkcije.
 
Na dijagnostiku u Bg sam otisla sa dve dijagnoze-MIJASTENIJA GRAVIS I HASIMOTO TIROIDA.Prva dijagnoza je otpala,sto mi je drago ali sa dijagnozom Hasimoto se jos borim,dobila sam tivoral i flumisan,mada ja nisam depresivna,dosta sam usporena jer me misici ne slusaju,brzo se zamaram i kazu da je hronican zamor misica.Sta mogu ocekivati od ove bolesti mada znam da se ona nemoze skroz izleciti.Brine me zamor misica i da li mi moze neko reci koliko to moze da potraje jer sam vec 5 meseci na bolovanju.
 
Na dijagnostiku u Bg sam otisla sa dve dijagnoze-MIJASTENIJA GRAVIS I HASIMOTO TIROIDA.Prva dijagnoza je otpala,sto mi je drago ali sa dijagnozom Hasimoto se jos borim,dobila sam tivoral i flumisan,mada ja nisam depresivna,dosta sam usporena jer me misici ne slusaju,brzo se zamaram i kazu da je hronican zamor misica.Sta mogu ocekivati od ove bolesti mada znam da se ona nemoze skroz izleciti.Brine me zamor misica i da li mi moze neko reci koliko to moze da potraje jer sam vec 5 meseci na bolovanju.

...Ceco, mislim da nije loše za početak da probaš da izguglaš sve što se može
i iščitaš, biće ti od koristi, znaćeš sa čim se boriš i koliko možda da traje, ako se
pridržavaš uputstava lekara....

..sretrno...;)
 
Od pre dve godine me je polako uzela pod svoje anksiznost sa napadima panike. Prosle jeseni sam imala verovatno i onaj svinjski grip i od tad je pocelo povremeno jako da me boli u predelu stitne zlezde. Prvo je pocelo kao neko pucanje kad udahnem i bilo je strasno neprijatno. Cinilo se kad nesto pukne u predelu grkljana/stitne zlezde, prostruji vazduh i zavrti mi se u glavi na trenutak. To me je strasno plasilo pa kad me je anksioznost u najvece mlela, posle tog "pucanja" nocima ne bih mogla da spavam. Vremenom se pucanje pretvorilo u bol - jaku, tupu, odvratnu bol koja me prestravljuje jos vise nego ono pucanje. To traje trenutak, prati ga kratka dezorijentacija i toliko je jako i odvratno da mi treba par sati i nesto za smirenje da se vratim u normalu. Nije mi se desilo 4 meseca, a onda pre par dana ponovo, pa onda i danas. Kad me tako zaboli plasim se da disem, da pricam, ali posto znam da nema veze sa disanjem plasim se svakog sledeceg trenutka jer sta ako se ponovi. Osecaj je tako odvratan da ne mogu da opisem... Sutra idem na ultrazvuk stitne zlezde i da proverim hormone. Moguce da sam svojom napteoscu "sredila" stitnu zlezdu... videcu to vec. Uglavnom primetila sam da mi se to desava posle nekih stresnih situacija ili nakon velikog uzbudjenja. Par sati pre nego sto me je zabolelo danas, imala zestoku svadju i bila sam mnogo uzbudjena... a onda BUM. I to pre par dana kada me je zabolelo, bila sam uzbudjena i kad sam se smirila par sati kasnije... BUM. Posle toga sam strasno uplasena, osecam se nemocno, pustam svakave filmove u glavi, place mi se ali me je strah i da placem. Interesuje me samo da li je moguce da stitna zlezda tako boli?
 
Poslednja izmena:
Preporuka za "ta dosadna žlezda"

Obzirom na Vaše probleme sa TSH hormonom, savetujem Vam da ispitate hipofizu,obzirom da ona luči i odgovorna je za TSH hormon, a i utiče na tiroidno lučenje hormona T3 i T4.

Imala sam sličan problem sa štitnom žlezdom, a u međuvremenu dobila i problem sa tumorom hipofize, tako da sam dosta upoznata sa lučenjem raznoraznih hormona, što neposredno od strane hipofize, što od drugih žlezda.
Uglavnom, hipofiza je najvažnija endokrina žlezda u organizmu i ako ih sama ne luči, onda utiče na lučenje hormona ostalih endokrinih žlezda.
U svakom slučaju, nije na odmet da proverite stanje hipofize.

Pozdrav i dobro zdravlje.
 
Radila sam hormonski nalaz krvi i ustanovljeno je da mi je tsh 7,06, dok su T3 i T4 u granicama referentnih vrednosti. Da li neko moze da mi objasni sta to ustvari znaci jer sama pomisao na stitnu zlezdu me asocira na naglo dobijanje na kilazi ili obrnuto,ispadanje ociju i ostalo. Unapred hvala.
 
Radila sam hormonski nalaz krvi i ustanovljeno je da mi je tsh 7,06, dok su T3 i T4 u granicama referentnih vrednosti. Da li neko moze da mi objasni sta to ustvari znaci jer sama pomisao na stitnu zlezdu me asocira na naglo dobijanje na kilazi ili obrnuto,ispadanje ociju i ostalo. Unapred hvala.


...meni je tsh 6,63 i dijagnoza je struma difuza..hipotireoza...treba da odeš kod
endokrinologa i dobiješ odgovarajuću terapiju, ja sam dobila na kilaži već kad mi je
tsh bio 5,12..tako da je to već usporen metabolizam i normalno je da se dobija
više kilograma...

...što pre odeš kod lekara, i dobiješ adekvatnu terapiju pre će i štitna početi da
radi opet kako treba...
 
Moze li mi neko objasniti malo ovaj nalaz posto doktor nista nije rekao samo me uputio na nuklearnu medicinu,a do tad cu da poludim od straha....

TSH 0,03 ref.interval 0,4-5,1
T3 1,30 ref.interval 0,81-1,60
T4 9,1 ref.interval 5,1-12,4

Stitnjaca je urednog polozaja uvecanog volumena na racun desnog lobusa.
U lijevom lobusu jedan manji izoehogeni nodus dok je desni lobus na transverzalnom presjeku prakticno u cjelosti zauzet izoehogenim nodusom koji je na uzduznom presjeku smjesten u sredisnjem dijelu i blize donjem polupromjera 2,25x1,8cm i dobrim dijelom je cisticno degeneriran.
Traheja medioponirana.
Nalaz govori u prilog nodozne strume.

hvala unapred...
 
Moze li mi neko objasniti malo ovaj nalaz posto doktor nista nije rekao samo me uputio na nuklearnu medicinu,a do tad cu da poludim od straha....

TSH 0,03 ref.interval 0,4-5,1
T3 1,30 ref.interval 0,81-1,60
T4 9,1 ref.interval 5,1-12,4

Stitnjaca je urednog polozaja uvecanog volumena na racun desnog lobusa.
U lijevom lobusu jedan manji izoehogeni nodus dok je desni lobus na transverzalnom presjeku prakticno u cjelosti zauzet izoehogenim nodusom koji je na uzduznom presjeku smjesten u sredisnjem dijelu i blize donjem polupromjera 2,25x1,8cm i dobrim dijelom je cisticno degeneriran.
Traheja medioponirana.
Nalaz govori u prilog nodozne strume.

hvala unapred...

Radi se o supklinickom hipertireoidizmu.Inače, on se karakteriše normalanim nivoom slobodnog T4 i T3 i
niskim nivoom TSH. Klinicki simptomi i znaci su odsutni ili nespecificni. Potrebno je utvrditi tačan uzrok, odnosno uraditi još dijagnostičkih pretraga i propisati terapiju.
 
Na dijagnostiku u Bg sam otisla sa dve dijagnoze-MIJASTENIJA GRAVIS I HASIMOTO TIROIDA.Prva dijagnoza je otpala,sto mi je drago ali sa dijagnozom Hasimoto se jos borim,dobila sam tivoral i flumisan,mada ja nisam depresivna,dosta sam usporena jer me misici ne slusaju,brzo se zamaram i kazu da je hronican zamor misica.Sta mogu ocekivati od ove bolesti mada znam da se ona nemoze skroz izleciti.Brine me zamor misica i da li mi moze neko reci koliko to moze da potraje jer sam vec 5 meseci na bolovanju.

To je hronična bolest uzrokovana antitjelima koja napadaju tireoglobulin i sprečavaju sintezu i oslobađanje T3 i T4. Liječi se doživotnom supstitucijom hormona štitne žlijezde.
Cilj lijecenja je da se nivoi hormona dovedu u referentne vrijednosti, tj. postigne eumetabolicko stanje.Nadoknadom hormona treba postici da nivo TSH bude
normalan i da se pacijent dobro osjeca.Period u kome se može ocekivati stabilna koncentracija hormona nakon promjene doze je period od 2 mjeseca,tako da funcionalni test (FT4 i TSH) ne treba raditi u kracim intervalima.Dakle cilj terapije je da vrijednost TSH bude normalna i pacijent bez tegoba. Kada se to postigne, kontrole hormona i kontrole tireologa (endokrinologa ili specijaliste nuklearne medicine) treba vršiti jednom u 6 mjeseci.
Mogući uzroci su da ste u fazi uspostavljanja terapijske doze, dodatno na pojačan umor može uticati i uzimanja antidepresiva,ukoliko su druge autoimune bolesti koje se znaju javiti udruženo sa Hashimotovim tireoiditisom isključene.
 
...meni je tsh 6,63 i dijagnoza je struma difuza..hipotireoza...treba da odeš kod
endokrinologa i dobiješ odgovarajuću terapiju, ja sam dobila na kilaži već kad mi je
tsh bio 5,12..tako da je to već usporen metabolizam i normalno je da se dobija
više kilograma...

...što pre odeš kod lekara, i dobiješ adekvatnu terapiju pre će i štitna početi da
radi opet kako treba...

Koje lekove si pila i koliko dugo?
 
...nisam pila već pijem tek nekih 15 dana...letrox od 25 mikrograma, za sad
do prve kontrole, negde u novembru....[sa



Ja nisam imala nikakvih tegoba, ili nisam primetila vec sam usla u postupak VTO pa sam radila hormone i tako saznala. Neznam da li ce mi to stvarati probleme vezano za VTO posto mi je doktorica zakazala pregled tek u oktobru jer smatra da nije nista hitno da mozda prodjem i bez terapije ali svakako hoce da napravi snimak pa da vidi...
 
Ja nisam imala nikakvih tegoba, ili nisam primetila vec sam usla u postupak VTO pa sam radila hormone i tako saznala. Neznam da li ce mi to stvarati probleme vezano za VTO posto mi je doktorica zakazala pregled tek u oktobru jer smatra da nije nista hitno da mozda prodjem i bez terapije ali svakako hoce da napravi snimak pa da vidi...]
 
Imam pitanje za stručnjake, u šestom sam mesecu trudnoće, na samom početku trudnoće sam imala 4.75 štitnu pa pijem eutirox od 25 mikrograma pa se unormalila pa pre mesec ipo dana bila 3.80 i sad je 4.68.Ako nešto znači vrsta reagensa piše ROCHE...šta god to bilo.Tako da sutra idem kod dr da vidim hoćemo li podići dozu.Beba traži više od tih 25 mikrograma očigledno tako da pretpostavljam da ćemo povećati dozu.A dal mi je bila i pre trudnoće tako nem pojma, nikad nisam radila analizu za štitnu.Normalan rad štitne žl.je 0.27-4.20.Znam da je štitna žlezda važna za normalno razvijanje mozga bebe :( , što me posebno nervira... Ok, endokrinolog mi prošli put rekla da ona ima trudnice sa radom štitne od 20...čega već tako da je ovo smešno odskakanje al se ja ipak plašim.Da li ima razloga za strah zna li neko?Il da uopšte ne razmišljam više o tome možda?:think:
 
Duže vremena bolijem od Hašimoto sindroma. Poslednja dva meseca pijem letrox od 100 i Letrox od 150, naizmenično. Međutim u praksi pijem uglavnom Letrox 150. Nalaz TSH mi je i dalje uvećan. Imam napade depresije, promuklosti, otoka itd. Kakve su posledice uzimanja jače doze od propisane:
 

Back
Top