Stitna zlezda

Molim vas da mi objasnite sta je to TSH i kakva je njegova uloga? Imao sam problema sa uvecanom stitnom zlezdom i sad se to svelo sve na normalu, cak je i T3 i T4 u granicama normale, ali mi je TSH nizi.. Inace se i super osecam i nemam nikakvih tegoba, ali me iritira taj tsh i sto mi je zbog njega doktor opet povecao dozu leka:sad2: Dolazim u ozbiljna iskusenja da prestanem da pijem lekove:confused:
 
Тиреостимулишући хормон- лучи га хипофиза под утицајем рилизинг фактора их хипоталамуса и задатак му је, као што и само име каже, да стимулише штитну жлезду на лучење хормона- Т3,Т4.

Кад је у мањку, то делује тако што се не ствара довољно Т3 и Т4 хормона.

Зато, не престај да пијеш лекове, ако не желиш да ти се развије симптоматологија хипотиреозе.
 
Тиреостимулишући хормон- лучи га хипофиза под утицајем рилизинг фактора их хипоталамуса и задатак му је, као што и само име каже, да стимулише штитну жлезду на лучење хормона- Т3,Т4.

Кад је у мањку, то делује тако што се не ствара довољно Т3 и Т4 хормона.

Зато, не престај да пијеш лекове, ако не желиш да ти се развије симптоматологија хипотиреозе.

Hvala na brzom odgovoru.. Ja bolujem od hipertireoze i lecim se lekovima vec 3-4 godine.. Stvarno se super osecam i nalazi su bili ok do proslog puta. Znaci zadnja 2x mi je tsh nizi a ostalo je ok. Stvarno ne razumem kako do toga dolazi i kako to treba da se osecam da bi bilo sve u redu, mislim da bolje od ovoga ne mogu da se osecam.. Prosto sam sad strasno razocaran:sad2:
 
Организам не ради по математичкој формули..:)
Тако је с хормонима...али ако ти немаш неке тегобе, ако немаш гушење, кашаљ, нервозу, лупање срца, презнојавање...онда уживај и пусти ендокринолога да ради свој посао. ;)
 
zdravo svima. MEne nesto zanima, pa eto da pitam mozda neko zna.
Ja imam 21 godinu, dijabetes tipa 1 i primetila sam da mi vrat malo naduo sa prednje strane, i da me ponekad zaboli. Takodje sam cula da to je to mozda st. zlezda? Da li je to moguce?
 
Pozdrav! Imam Bazedovljevu bolest od drugog polugodista drugog razreda srednje i od tada koristim tiastat,idem na kontrole,menjali su mi terapiju vise puta..sada pijem 1/4 na svaki dan i T3 i T4 su na gornjoj granici a TSH je nizak. Skoro sam imala kontrolu auto anititela na tsh receptore,dozvoljena vrednost je do2 a moj rezultat je 6. Dr mi je preporucila hospitalizaciju i vadjenje cele stitnjace. Ja mojoj dr verujem ali ljudi koji me okruzuju negoduju i misle da sa time treba sacekati. Mene zanima da li je rano za mene (21god punim u oktobru) da uradim tu operaciju? I da li ce tegobe koje me svakodnevno sputavaju nestati ako izvadim stitnu?

Ti verujes tvom doktoru? To je najvaznije!
Nemoj sebi stvarati dodatne probleme. Neslusaj te oko tebe sto negoduju. Veruj da tvoj lekar zna sta radi i sta ti je potrebno.
Vadjenjem cele stitnjace, tegobe ce postepeno nestati a isto znaci da ces onda imati
dozivotnu terapiju, koja se sastojati od uzimanjem tiroksina.
Logicno, vadjenjem stitnjace, moras nadoknaditi hormon koji je prizvodila, dok je normalno funkcionisala a koji je neophodan za normalno funkcionisanje organizma. Kuraz.
 
opet ja... (:
operisace me prof. radan dzodic, sakupila sam sve papire samo treba komisija da overi i da me posalje na iors... u ponedeljak treba da predam papire konzilijumu pa me zanima koliko otprilike vremena prodje od trenutka predavanja papira do operacije?
nezgodno mi je zbog kolokvijuma :/ ne bih da mi godina ode zbog toga...

Meni je moj endokrinolog rekao da cu biti 2 nedelje u bolnici..samo mi nije jasno zasto se boravak u bolnici produzio u odnosu na prethodne godine,jer znam ljude koji su se veoma brzo vracali na posao posle vadjenja stitne zlezde.. a imas jos jedan odg. kod mene na kraju 34te strane
 
e cao ja sam iyvadila u oktobru
operisana u petak 09 a iyasla u sreda

Super,utesila si me..mozda me i puste ranije..posto se operisem u Novom Sadu a tu i boravim zbog studija. Ako si raspolozena da mi odg na neka pitanja.. Koliko dugo si se lecila? Da li je u pitanju hipo ili hiper? kod mene je hiper. Kako se osecas posle operacije? Jesu ti radili operaciju isti dan kada si i dosla ili postoje neke pripreme? izvinjavam se sto sam dosadna,ali mi je malo frka..pa zato zapitkujem..a i da bih informisala roditelje posto im nije svejedno. E i koliko si morala da korigujes ishranu?..i to su mi spomenuli.
 
opet ja... (:
operisace me prof. radan dzodic, sakupila sam sve papire samo treba komisija da overi i da me posalje na iors... u ponedeljak treba da predam papire konzilijumu pa me zanima koliko otprilike vremena prodje od trenutka predavanja papira do operacije?
nezgodno mi je zbog kolokvijuma :/ ne bih da mi godina ode zbog toga...

Imas srece to je jedan od najboljih doktora, nemoj se brinuti posto si u sigurnim rukama! Covek prosto zraci pozitivnom energijom!
Zelim ti brz oporavak!
 
Od danas sam i ja vaš član jer sam maločas preuzela laborator. analize štitaste žljezde, koji kažu da su mi hormoni Ok , ali zato antitela preko 1000, zapravo njihov aparat ne registruje preko ove vrednosti.
Internista mi je rekao da uveden zdravu i redovnu ishranu , pijem oligoovit sa selenom i obavezna fizička aktivnost svakodnevna ali po čistom vazduhu. Objasnila mi je da moj organizam sam proizvodi anti tela koja napadaju štitastu i da to može biti vrlo ozbiljno ako ne učinim kako mi je savetovala !? Nije mi jasno jer ne znam medicinu, ali ću je poslušati i po vikendu posetiti endokrinologa.
Pa cu vam se javiti !
ZDRAVE i ŽIVE bile !

Ne znam sta bih ti rekla.. meni su antitela 6 i receno mi je da zbog toga ne moze da se izleci..da treba da je izvadim celu..nije da hocu da te zabrinem samo ti iznosim moje iskustvo.
 
Zanima me sta se desava ako se povredi taj nerv za govor ili se povrede glasne zice..posto je vec nekoliko puta spomenuto na forumu.. :dontunderstand:

ako se osteti nerv ili glasnica ima se problema sa govorom. promukao govor ili nedaj boze nikakav.ali ja nisam cula da je nekom doslo do takvih posledica. meni su odmah rekli da kazem iiiiiiiiiiiiii i sve je bilo ok. kad sam pitala sta je moglo da se desi rekli su mi da nebih mogla da pevam u horu da su nesto zeznuli ,a ostalo je ok. pozzzzzz
 
Drustvo, cao. Stari sam forumas ali ne na ovoj temi. Prvo da utesim Quince u vezi antitela. Ja sam u jednom momentu imala 13000 i dobila sam iste savete, kao i ona. Antitela se ne mogu leciti, zato ih treba zaboraviti i voditi zdrav zivot. Kontrolisem se kod najveceg strucnjaka bas za takve slucajeve, prof. Vere Popovic.
Ja bih zamolila da mi neko objasni rezultate moje prijateljice, kod koje sam sada u gostima.:

TSH 3 GEN 6.466 uIU/mL UNDILUTED 0.470 - 4.640

T3 i T4 su u granicama normale. Unapred hvala:heart::heart::heart:
 
pre dve i po godine sam operisala stitnu zlezdu, pila sam eutirox 100, pa 125 i na kraju pre godinu i po dana lekar mi je napisao da pijem od 150

danas sam radila rezultate i nisu sjajni
TSH 0,110
FT4 21,5

Koliku dozu sada da uzimam
pozdrav
 
Ona-45, supstituciju hormona štitne žlezde mora da odredi endokrinolog.
Nalazi variraju od perioda do perioda (a zavise od mnogo faktora), pa se zato i doza supstitucije hormona prilagođava.
Kada se nađe doza leka (Euthyrox, Letrox i sl.) koju će Vaš organizam prihvatiti, verovatno da više neće biti bitne promene u nalazu.
Inače, 100 µg je standardna doza koju endokrinolozi-hirurzi uključuju odmah posle operacije, pa se naknadno ta doza menja, usklađuje sa potrebama organizma.
Rezultati i nisu tako drastični tako da nema mesta za brigu. :)
 

Back
Top