Stitna zlezda

Dobar dan,evo i mene sa mojim problemom.
Danas sam bila kod endokrinologa i nalazi su ovakvi:
TSH3 0.27-4.7 = 0.184
fT3 4-8.3 = 3.98
fT4 9-20 = 9.17
TSH -Rezeptor Ak <1.0 =2.9
TPO <60 = 19777 (da,suvise povisena antitela)
Na osnovu ovih nalaza,on nije mogao da ustanovi dali radi ubrzano ili usporeno,ali misli da je na granici izmedju normale i usporene.Zato mi je rekao da dodjem opet za 4 nedelje da izvadim krv,pa da onda vidi nalaze i da da terapiju.Da napomenem radila sam i ultrazvuk,i sve je u redu,nema cvorica,cisti...
Inace javlja mi je i neki osecaj uznemirenosti i straha...
Pre mi je stitna radila ubrzano.a sad po njegovom radi usporeno.
Dali neko moze nesto vise da mi kaze o ovome???

Unapred zahvlna
 
Nisam dugo citala ovu temu, pa sam je danas ponovo otvorila. Naletela sam, izmedju ostalog, na recenicu koja mi je bas zapala za oko, a koju moram da prokomentarisem. Naime " Pa eto jezim se od toga da pacijenti na svoju ruku rade neke analize a ne znaju ni zasto ih rade, ni zbog cega." je izjava iz koje prosto vristi sujeta. Ja sam godinama kukala raznim lekarima na, isto tako, razne simptome... onda sam malo porasla i pocela da se interesujem za neke stvari, pa sam sabrala dva i dva i skontala da je moguce da imam problem sa stitnom... onda sam otisla kod jedne isto tako sujetne doktorke, koja mi je preko one stvari dala uput za laboratoriju, pa je posle iskolacila oci kad je videla rezultate. I morate da shvatite jednu stvar, svi vi koji sebe smatrate lekarima: izjava "Boze, pa postoji toliko gorih problema od vaseg!" mozda vama zvuci adekvatno i utesno, ali treba da imate na umu da je svakome njegov problem najgori, bez obzira sa cime se sve vi susrecete u svojoj praksi. I moze neko biti izuzetno strucan, ali nije svako za rad sa ljudima. Morate da shvatite da su ljudi uplaseni i da vas zato pitaju za savet jer su, generalno govoreci, svi lekari vrlo shturi u objasnjenjima, a svako voli da zna sta mu se desava u organizmu. A kad bi ti isti lekari posvetili malo vise paznje svojim pacijentima i objasnili im bar neke osnovne stvari, em bi se pacijenti donekle edukovali, em bi anamneza bila kompletnija, jer bi pacijent znao sta je relevantno i sta treba da napomene lekaru, a sta ne.

I ne razumem zasto su se neki ovde uopste i prihvatili toga da odgovaraju na pitanja koja ljudi postave? I da li stvarno mislite da ce neko satima da iscitava temu da bi video da li je negde vec dat odgovor na slicno pitanje?

Sva sreca pa ima ovde clanova poput RACE MASTER-a koji umeju da daju ljubazne odgovore koji zaista zvuce umirujuce, jer to je ono sto je svakom pacijentu potrebno, a ne kritika i nervozni ispadi.
 
Hvala sto ste sa nama podelili svoje misljenje, iz koga bih takodje mogla reci da vristi stosta.
No, svako ima pravo na svoje misljenje.
U ovoj zemlji generacije odrastaju sa idejom da su sposobni za mnoge stvari i princip "uradi sam" je vrlo zastupljen. Nemam nameru da se borim protiv vetrenjaca , lekara ima raznih kao i pacijenata a generalizacija bilo kakve vrste me uvek jako rastuzi.
 
Poštovana Dr, jako se slažem i sa prethodnim postom i sa vašim odgovorom. Ali ... Prosto moram da odreagujem, u skladu onoga što sam vam napomenuo na pp. Mene jako rastuži kad nekoga sa problemom isečete na komade, a magarce koji šalju besmislene ili još bolje idiotske komentare, koji nikako ne mogu na temu zdravlje, ne brišete ili banujete. Molim da me ne shvatite pogrešno, jer onih par postova koje smo izmenili meni su mnogo značili, naravno u pozitivnom smislu, zašta sam Vam zahvalan. :bye:
 
Dobar dan, trebala bi mi pomoc ako neko moze da da odgovor. Imam slucaj u kojem su T3 i T4 povecani , TSH snizen, Tg antitela normalna, a antiTpo antitela povecana (normalno do 34, a rezultati pokazuju 154). Osoba ima povremene skokove glukoze u krvi, ali nije indikovana nikakva terapija, jer je pod kontrolom fizickom aktivnoscu, izuzev kada se uzme masniji obrok. Kontrola je zakazana za dvadeset dana, ali ko ce to docekati.....da li neko moze da protumaci rezultate i da li je eventualni secer povezan sa tim, porodicno naravno imamo dijabeticare.
 
imam cistu na stitnoj zlezdi, za sada bi htela samo malo utehe. nalazi stitne zlezde su mi bili dobri pre par meseci. inace cistu imam skoro godinu dana al sam tek pre par dana saznala da je to cista. smrc.
 
Suvise malo podataka o sebi ste dali da bi Vas covek mogao necim pametnim utesiti.
Cista ko cista, ima ih mali milion ljudi i svi zivi i zdravi ali naravno da je potrebno prvu uraditi kompletnu dijagnostiku, videti o kakvoj cisti se radi a onda i redovno se kontrolisati.
 
t4-87.6, tsh-1.72 ovo su nalazi iz marta.A sada -u desnom lubusu centralno postoji hipoehogena kruzna promena sa halom precnika oko 12-13.5 mm sa centralnim delom lako degenerisanim, cista u zacecu. Dg struma nodosa l.dex. ponovicu analize hormona tsh, ft4,tg,tgat,tpo at.Da li je potrebno raditi scintigraf .imam 32 godine, 2007 sam osetila tu malu izraslinu ili kako vec,posle rodjenja drugog deteta. sta je to cvor a sta cista? nije mi jasno ja imam i cistu i cvor ili cistu u cvoru?
 
t4-87.6, tsh-1.72 ovo su nalazi iz marta.A sada -u desnom lubusu centralno postoji hipoehogena kruzna promena sa halom precnika oko 12-13.5 mm sa centralnim delom lako degenerisanim, cista u zacecu. Dg struma nodosa l.dex. ponovicu analize hormona tsh, ft4,tg,tgat,tpo at.Da li je potrebno raditi scintigraf .imam 32 godine, 2007 sam osetila tu malu izraslinu ili kako vec,posle rodjenja drugog deteta. sta je to cvor a sta cista? nije mi jasno ja imam i cistu i cvor ili cistu u cvoru?

Pa sad ako nemate oko cega drugog da se nervirate Vi mozete i oko toga da li Vam nastaje cista ili ne.:)
Ne zamerite ali moram da pitam kad ste poslednji put bili kod endokrinologa i sta Vam je tada rekao?
 
14.07 sam bila kod endokrinolaga i rekao mi je sve sto sam napisala 15.07.
pritisak mi je 90-60 da li to ima veze sa cistom?
pitala sam doktora da mi objasni ali verujte sve mi vise komplikuje sto mi vise objasnjava
na kraju neznam da li je cista ili cvor
a i kakva je razlika?
mislila sam da mozda razumete sta je pesnik napisao ja ne razumem.
hormoni mi stizu za par dana sta bi jos trebalo da uradim.
 
Imam komentar!Primetila sam da dosta ljudi misli da neko ko ima neki zdravstveni problem,u stvari preuvelicava.a to uopste ne mora da znaci?Ova osoba sa cistom na stitnoj zlezdi normalno da se ustravila,kad ni sam lekar nije znao da je utesi i na kraju krajeva ispini svoju duznost ,objasni pacijentu od cega boluje.Stvarno je zalosno kritikovati nekoga sto je zabrinut i trazi pomoc od mozda nekog ko isto boluje,pa da razmene iskustva.
 
ako mi neko ne odgovori *uskoro* procitacu sve i svasta trazeci slicne slucajeve i usput utripovati da imam jos raznoraznih bolesti za koje nisam ni cula. sta je biopsija?

Biopsijom se uzima uzorak stitne zlijezde.Tankom iglicom se izvuce mali uzorak za analizu.Iz iskustva znam da nije bolno.Ja od straha nisam otisla prvi put da mi urade biopsiju.A kad sam skupila hrabrost vidjela sam da nije strasno ni bolno.Sretno
 
Imala sam simptome ubrzanog lupanja srca,umaranja...obratila sam se kardiologu i ustanovljeno je da nemam srcanu manu.Potom sam se obratila endokrinologu,rezultati su sl:TSH-7,23 T4-97, anti TPO 43.Prepisala mi je lek za hipofunkciju tireoideje ,prvih 6 dana pola tablete,kasnije celu.Kontrola za 2 meseca.Interesuje me da li uz primenu ovog leka mogu normalno da funkcionisem?Najvise me interesuje trudnoca...da li zene sa ovim problemom normalno iznose trudnocu i poradjaju se...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Imala sam simptome ubrzanog lupanja srca,umaranja...obratila sam se kardiologu i ustanovljeno je da nemam srcanu manu.Potom sam se obratila endokrinologu,rezultati su sl:TSH-7,23 T4-97, anti TPO 43.Prepisala mi je lek za hipofunkciju tiroideje,prvih 6 dana pola tablete,kasnije celu.Kontrola za 2 meseca.Interesuje me da li uz primenu ovog leka mogu normalno da funkcionisem?Najvise me interesuje trudnoca...da li zene sa ovim problemom normalno iznose trudnocu i poradjaju se...

Da, uz korišćenje propisanog leka, STRIKTNO po propisu i redovnog praćenja nivoa hormona i eventualne korekcije terapije po potrebi može...Zapravo, ti možeš u potpunosti funkcionisati kao i svaka zdrava osoba...:klap:
I molim te, bez pominjanja terapije...:)
 
da li vi sto imate problem sa stitnom zlezdom, povremeno imate osecaj knedle u grlu, neku bol ili neprijatnost u istoj?ja ima Hasi,strumu i ponavlja mi se taj osecaj pritiska vec po ko zna koji put , kad god odem kod endo dr oni kazu nema sanse..bla bla....
 
Da li dr moze da mi protumaci ovaj nalaz

WBC 9.2
LY 41.5
MO 6.5
GR 52.0
LY# 3.8
MO# 0.6
GR# 4.8
RBC 4.69
Hgb 15.2
Hct 46.5
MCV 99.2
MCHC 32.6
RDW 12.7
Plt 254
MPV 8.8
Pct 0.223
PDW 15.4

Hvala unaprijed
 

Back
Top