Stitna zlezda

Imam 28 god..Imam strumu 4 meseca...a simptome za hipertireozu sigurno i godinu dana....
dijagnoza mi je hipertireoza...T4 234 T3 4.2 TG-AT 1:152...poviseno...
nisam jos uvek dobila terapiju jer cekam na zakazani termin kod endokrinologa...
interesuje me sta treba da promenim u ishrani i nacinu zivota...
doktor mi je rekao da ne bi smela na more vec da treba da idem na zlatibor 21 dan :(...ili ako
neko zna neki narodni lek da krenem sa tim pre terapije...sta je najbolje
Hvala puno
 
ja sam u julu bila na moru... a u septembru sam otkrila da imam problema sa stitnom zlezdom... t4 mi je bio oko 800 i nesto.... tako da mozes da ides na more, jeste da mi je smetalo sunce, bilo mi je vruce, nervozna sam bila, u dubokoj vodi me je malo gusilo i jeste da je zlatibor zdraviji zbog vazduha i sve to... al' ako vec planiras letovanje ne odustaj! ;)
preko leta na more a preko zime na zlatibor!!! tako sam ja... a jedini narodni lek glasi: BEZ NERVIRANJA! pa ako mozes svaka cast... ja ne mogu... (: i evo... posle godinu dana bez lekova ponovo mi je t4 oko 100 i ponovo pijem lekove :/ pa ako neko od ovih starijih zna da mi kaze... jel to znaci da ce morati da me operisu nakon sto se hormoni vrate u normalu?
ili ce to celog zivota da mi se javlja? :/
 
To bez nerviranja meni nikako ne ide..:(....sve ostalo nekako i da se izdrzi godinu dana al sam pravi zivac :)...
Meni su rekli da dok mi se ne smire hormoni...ne znaju nista sto se tice nodusa a ako tu bude nesto kako ne valja verovatno i operacija...nadam se da nece morati :(...
 
mama mi je operisala benigni tumor na stitnoj zlezdi. Nije joj skinuta cela i nema nikakvu terapiju.Sada joj se na drugoj strani ponovo pojavio cvor 5mm.Da li ce morati ponovo na operaciju.Od prve je proslo 3 god.
 
Zamolila bih vas da mi objasnite sta sve ovo znaci :
FT4-11,7; TSH-0,9; AntiTPO Ab <5;Ca 2,1;Chol.6.4;Trigl.1,7;UHDL 1,2;LDL4,4. Radjeno 22.marta 2009.god..
Ultrazvuk stitne zlezde:
Stitasta zlezda normalne anatomske lokalizacije,difuzno uvecana gr.II,desni lobus veceg volumena,istmus zadeblja(5,6mm).Ultrazvucna struktura tkiva je nehomogena,pretezno hipo/izoehogena,sa brojnim,delom slivenim hipoehogenim poljima iumereno izrazenom fibroznom komponentom(tip punktiformne fibroze),sto stvara sliku nekoliko "pseudonodusa",ali se ne registruju jasno izdvojene nodozne promene.Stepen vaskularizacije tkiva je pojacan(CDFI++;pattern II).Ne registruje se regionalna limfadenopatija.
Dg.
Struma diffusa gr.II pp 1.dex.
Euthyreosis
Th. Lorazepam1,0mg tabl.1/2+0+1/2
Zakljcak: Radi se o difuznoj strumi i postojanju hronicnog tireoiditisa.
Bolest je otkrivena 2001.god. i tada sam pila propranolol 1/4 ujutru i uvece , bromazepam 1 ujutru.Dijagnoza i rezultati ultrazvucnog pregleda koje sam nadam se uspesno prepisala postavljeni su 2007.god. u Kragujevcu.
Moje objektivno stanje izgleda ovako: koza mi je nenormalno suva i peruta se,otice mi lice,zglobovi na rukama ,cukljevi na nogama ,kosa mi bas opada, ugojila sam se oko 20-tak kilograma, znojim se toliko da npr.kada usisavam meni sa cela padaju kapljice znoja, pritisak mi je nekada 130/85, nekada 150/100, nekada 120/70,puls mi nikada nije ispod 100,a zna da bude i 130 , iznerviram se za sitnice ,boja glasa zna da bude cas promukla cas normalna, vrat je sada vidno uvecan ,snimala sam sake RTG obe sake u 2 pravca jer su mi bili ukoceni prsti neka 2-3 dana sto se nije desilo prvi put,naravno. Na rezultatu pise:Mekotkivni edem izmedju prvog i drugog prsta desne sake.Linearna netransparencija intenziteta metala i to izmedju prvog i drugog prsta desne sake.
I zato vas molim da mi sve objasnite .Da li mi se sve desava zbog zlezde ili neceg drugog,treceg i postoji li ustanova u Srbiji gde mogu otici na pregled specijaliste bez cekanja na pregled od 3-4 meseca (zakazano mi je 26.07.2009.god.) .
Unapred zahvalna,
Aleksandra
 
zadnje 3 godine se mucim sa Hashimotom, od porodjaja se znatno pogorsava situacija(pre nekih 15meseci)...na vanrednoj kontroli, zbog bolova i gusenja konstatovala mi dr:
vide se oba reznja lako povecana, teze se odvajaju od okoolnih struktura vrata, sa poljima hipoehogenosti.DR-42.2x20.1y21.8mm u srednjem lateralnom delu nepravilnaplaza hipoehogenosti, koja je bolna na plapaciju, LR-40.01x16.3mm sa poljem jasne hipoehogenosti u gornjem lateralnom delu 10.1x7.7mm, takodje dosta bolna na palpaciju. Istimus je 6.7mm i u njemu se formiraju manje nodusne promene.
Dobila sam jako cudnu terapiju 75ug 4 dana i 3 dana 100ug eutiroxa.....

Moja dva pitanja:
1.sta znaci ova dijagnoza, rekla je da ce kasnije razmotriti punkciju!!!!!
2.da li ovo moze da vas ugusi????stalno me boli, ponekad se osecam kao da sam bez vazduha i sva pretrnem..uzas...
 
Poslednja izmena:
hvala dr...meni je jako tesko trenutno da se nosim s tim, smenjuje se bol i gusenje, pa kao da imam nesto da iskasljem a nemam...nervoza, lupanje srca i sto je najstrasnije imam osecja da upadam u depresiju...kako protiv svega toga?ideja?
 
Moze neko da mi objasni kako se dobija Hashimoto virus???
moja sestrichina ima 18g. i dobila je... uplasena je i nezna sta je snaslo...rekli joj da ce morati da pije lekove mozda do kraja zivota..:(
koliko je tesko ziveti sa tim ??
ja nista neznam o tome...Hvala..:hvala:
 
Hashimoto nije virus, nego autoimuno oboljenje gde organizam napada sam sebe, u ovom slucaju sopstvenu stitastu zlezdu.
Procitajte temu od pocetka , a i google daje obilje informacija na tu temu.
 
Zamolila bih vas da mi objasnite sta sve ovo znaci :
FT4-11,7; TSH-0,9; AntiTPO Ab <5;Ca 2,1;Chol.6.4;Trigl.1,7;UHDL 1,2;LDL4,4. Radjeno 22.marta 2009.god..
Ultrazvuk stitne zlezde:
Stitasta zlezda normalne anatomske lokalizacije,difuzno uvecana gr.II,desni lobus veceg volumena,istmus zadeblja(5,6mm).Ultrazvucna struktura tkiva je nehomogena,pretezno hipo/izoehogena,sa brojnim,delom slivenim hipoehogenim poljima iumereno izrazenom fibroznom komponentom(tip punktiformne fibroze),sto stvara sliku nekoliko "pseudonodusa",ali se ne registruju jasno izdvojene nodozne promene.Stepen vaskularizacije tkiva je pojacan(CDFI++;pattern II).Ne registruje se regionalna limfadenopatija.
Dg.
Struma diffusa gr.II pp 1.dex.
Euthyreosis
Th. Lorazepam1,0mg tabl.1/2+0+1/2
Zakljcak: Radi se o difuznoj strumi i postojanju hronicnog tireoiditisa.
HVALA
 
Petronijevic Aleksandra
ja se trenutno osecam grozno jer mi se stvaraju te fibroze, pa me boli stitna i daje osecaj gusenjj... to mi stalno remeti zivot...., uz to mi je prisutna i nervoza....
sto se tice operacije tu su jako podeljena misljenja, i ja sad cekam da vidim kako ce to sve ici....pa ako mora mora...
koliko dugo ti imas hashija?kakvu si dobila th?
 
Imam 28 god..Imam strumu 4 meseca...a simptome za hipertireozu sigurno i godinu dana....
dijagnoza mi je hipertireoza...T4 234 T3 4.2 TG-AT 1:152...poviseno...
nisam jos uvek dobila terapiju jer cekam na zakazani termin kod endokrinologa...
interesuje me sta treba da promenim u ishrani i nacinu zivota...
doktor mi je rekao da ne bi smela na more vec da treba da idem na zlatibor 21 dan :(...ili ako
neko zna neki narodni lek da krenem sa tim pre terapije...sta je najbolje
Hvala puno

Kakva je to budalaština da se ne sme na more? Živim na moru, imam hipertireozu godinu dana (TSH bio i 0.006) i pijem Athyrazol (thiamazolum) a lekar mi nikad nije rekao da izbegavam more. Lek je mirovanje (i fizičko i psihičko) te izbegavanje hrane i lekova koji sadrže jod, na primer jodirana kuhinjska so (ona morska so nije jodirana).
 
dr:
Pa dobro, ti i ne mozes da izbegnes more, realno.
Ali neko ko zivi u kontinentalnim krajevima ne mora da ide na more ako vec ima takav problem.

I ne treba da ga izbegavam. Nije problem u moru koje ni na jedan način ne deluje štetno na rad zdrave ili poremećene štitne žlezde već je u problem da bilo kakvo dulje putovanje (pa i ono na Zlatibor) treba izbegavati. Umesto toga treba mirovati što je mogućno više.
 

Back
Top