Stitna zlezda

na uz pregledu pronasli su mi cvor na desnom reznju velicine 10mm.
analiza krvi je pokazala normalne vrednosti hormona.
na onkoloskoj klinici preporucuju mi operaciju.
imate li ovakvih iskustava? ne bih bas pod noz..
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.
Imam 50 godina.Prije 4 godine odstranjena mi je stitna zlijezda u potpunosti i od tada pijem svakodnevno euthyrox,125 mg,i hormon TSH mi je bio uvecan stalno (10,81) . Medjutim,nedavno sam imala laksu saobracajnu nesrecu i nakon kontrole hormona ,TSH je imao vrijednost 0,08 . Interesuje me da li je uzrok tome pretrpljeni stres,ili pak neko smatra drugacije,da varijacije njegovih vrijednosti zavise od nekih drugih faktora? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Koliki je bio vremenski razmak izmedju analiza, ove gde je vrednost 0,08 i prethodne analize?
 
Ultrazvuk je pokazao da je stitna u redu, ali sam barem nesto saznala. Doktorka mi je rekla da mi je ceo problem od radioaktivnog joda i prepisala mi terapiju pronizolom. Prvo moram da uradim krvnu sliku,a problem pravi i to sto imam helico bakteriju pa cu morati da odem do lekara da vidim da li smem da na takav zeludac da pijem pronizol. Sta znas o pronizolu, kakva je to terapija? Koliko sam ja razumela nije bas preporucljivo da se pije lek posto ima puno nuspojava, ali u mom slucaju jedini moze da zaustavi problem sa ocima ali ne i da ga resi. Trebalo ga je piti cim se javio problem, znaci pre pola godine i tada bi sve bilo u redu. Ovoga puta, moram dobro da se posavetujem pre nego sto bilo sta uradim, da ne prodjem kao i sa radioaktivnim jodom. Vise ne verujem samo jednom doktoru. Koga vatra opece i dima se boji.
 
dr:
A koliko imas/imate godina?
Pacijenti se obicno ne upucuju na operaciju iz cista mira...

cetrdeset cetiri

ne znaju o cemu se radi bez uradjene biopsije.
stav hirurga je da ako vec radi biopsiju, odradi i operaciju i uklanjanje citavog cvora ili reznja ukloliko bude potrebno.
rekao je da je mala mogucnost da se radi o malignom cvoru, ali da smatra da je bolje uraditi intervenciju nego pratiti godinama promene i biti u neizvesnosti.
bas sam teska na lekare..a tek na operacije..

poslednjih par godina su mi bile prilicno stresne..i sad se nalazim u takvom periodu..

zanima me da li ste imali iskustva sa slicnim slucajevima..svaki podatak mi je dragocen.
 
Poslednja izmena:
cetrdeset cetiri

ne znaju o cemu se radi bez uradjene biopsije.
stav hirurga je da ako vec radi biopsiju, odradi i operaciju i uklanjanje citavog cvora ili reznja ukloliko bude potrebno.
rekao je da je mala mogucnost da se radi o malignom cvoru, ali da smatra da je bolje uraditi intervenciju nego pratiti godinama promene i biti u neizvesnosti.
bas sam teska na lekare..a tek na operacije..

poslednjih par godina su mi bile prilicno stresne..i sad se nalazim u takvom periodu..

zanima me da li ste imali iskustva sa slicnim slucajevima..svaki podatak mi je dragocen.

Slazem se sa svima sto su Vam rekli, biopsija pod broj jedan, napamet Vam niko nista ne moze reci.
 
molim vas da mi odgovorite.43 god,imam hipotireozu.vec dvadeset godina sam na tivoralu.danas sam uradila hormone i TSH mi je 5,53.da li je moguce da je povecan zato sto nisam popila lek jutros,pre vadjenja krvi i treba li to da radim.kod doktora mi je zakazano tek sledece nedelje,pa vas molim za odgovor.T3 iT4 su u granici normale.hvala unapred
 
a ja bas mislila da cu umreti do sledece nedelje ...nadala sam se da postoji neko strucan ko moze da mi objasni da li treba ili ne treba piti tivoral pre vadjenja krvi.u svakom slucaju hvala na trudu.
 
Terapija se pije redovno, nevezano za vadjenje krvi ili odlazak kod lekara , i to se odnosi na svaku terapiju (i na lekove za pritisak i za hormone...) ali izostanak jedne doze ne moze da da skok vrednosti hormona u velikoj meri.
Zadovoljni?
 
Postovani, pre par meseci osetila sam pritisak na vratu, kao neka zategnutost i gusenje, to je trajalo 2-3 dana i prestalo, danas opet imam te simptome..Napominjem da mi je pre skoro tri godine dijagnonstikovan sindrom policisticnih jajnika, da od tada pijem Diane 35 kao i da mi je tad konstantovano oboljenje hirusmitis zbog pojacane maljavosti. Pre par dana sam bila na ultrazvuku i jajnici su sada konacno bez cista ali mi je doktor preporucio da nastavim sa Diane 35. Citajuci probleme drugih forumasa, sumnjam da i ja imam problem sa stitnom zlezdom, narocito zbog toga sto sam vec tri godine na vestackim hormonima. Da li je potrebno da uradim neke dodatne analize ili da prestanem sa upotrebom hormona? hvala.. Imam 25 godina.
 
Ne, hormoni koje vi uzimate putem pilula nemaju nikakve veze sa hormonima stitaste zlezde i na Vasem mestu ja nikako ne bih razmisljala o prekidanju terapije.
Tegobe koje opisujete mogu biti i posledica stresa, napetosti no ako sumnajte da imate tegobe koje su uzrokovane od strane stitaste zlezde uvek mozete porveriti te hormone.
 
Prije 20 dana sam vadila polne hormone na inicijativu mog ginekologa.Nalaze sam vadila u bolnici.Vrijednosti su bile snizene za progesteron i TSH (bio mi je <0,20 a refer.vrijed. su od 0.3-4,0)Danas sam ponovila nalaz za progesteron i bice gotov za 15 dana.Takodje sam ponovila i nalaz TSH u privatnoj ordinaciji i TSH mi je 0,375 Medjutim kod njih su vrijednosti pomjerene i krecu se od 0,4-4,0 (rekli su mi da oni imaju bolju i precizniju opremu nego u boln.pa su zbog toga i vrijed. pomjerene).Savjetovali su mi da uradim ultrazvuk stit.zlij.jer smatraju da ima smanjenu funkciju.Kod nas se na pregled kod endokrinologa ceka 3 mjeseca a mene hvata panika od svega i ne mogu toliko da cekam.Inace sa lijeve str. vrata osjetim malu napregnutost.Mozete li mi reci nesto vise o smanjenoj funkc.stitne zlijezde?Sta mi savjetujete?Imam 30 god.i jos nemam djece a jako ih zelim.Da li i to pravi neke smetnje i postoji li i neki prirodan metod da se sve dovede u red?
UNAPRIJED ZAHVALNA!

Zdravo,
I Jas go imam toj problem, kaj mene TSH bese mnogu nisko, toa TSH e hormon sto go laci hipofizata, i toa TSH go regulira kolicestvoto na hormoni T3,T4, slobodni i total, i toa TSH mora da bide vo normalen interval, lek ima Jas go primam veke edna godina po sema i pod nadzor na patofiziolog, ne e strasno se lekuva, lekuvanjeto trae 1.5 do 2 godini, i vazno e ako sakas da ostanis bremena, mora da imas uredna stitna zlezda za da mozes da imas normalna bremenost, vo sprotivno ne se preporacuva da ostanes bremena.Nemoj da se grizis se lekuva samo treba da najdes dobar patofiziolog koj ke ja vodi bolesta na stitnata zlezda, dedovno da gi primas lekovite po sema kako sto ke ti kaze patofiziologot, i ke se izlekuvas, eve moeto lekuvanje e pri kraj i Jas nemam deca, no se nadevam na dobro. Pozdrav od Elena.
 
Pozdrav svima na forumu!
Supruga mi je prije dvije godine operisana od raka grlica materice, kada je uradjen i radikalni hiruski zahvat kojim je odstranjena materica, jajnici i limfni cvorovi. Inace, radi se o zeni (majci dvoje djece) starosti 35 godina (u trenutku operacije 33 godine). Nakon toga je uslijedila radioterapija na onkoloskom institutu u Beogradu. Iza toga uslijedio je redovni monitoring, koji je za sada vrlo obecavajuci. Poslije svih desavanja, moze se reci da je oporavak uspjesan sa obecavajucim ishodom.

Najnoviji rezultati nalaza stitne zlijezde govore da su hormoni (T3 T4 TSH) u granicama normale (negdje oko sredine dozvoljenih vrijednosti), dok su tiroglobulin antigen (Tg) i tiroid-specifična peroksidaza IgG (anti-TPO) znatno iznad gornje granice: TPOAt 87.4 <0-6> i TgAt 19.4 <0-5.0>.

Moje pitanje bi bilo, da li se navedene prekomjerne vrijednosti antitijela (TPO i Tg) mogu povezati sa gore opisanim osnovnim oboljenjem, kao i da li ove vrijednosti antitijela mogu upucivati na pojavu eventualnih recidiva?

Unaprijed zahvalan, Srdja iz Podgorica!
 
bolujem od hiperfunkcije stitne z. lecim se vec godinu dana. Sad su mi hormoni u redu, ali mene brine otok kapaka i malo ispupcenije desno oko. Primala sam kortikosteroidnu terpiju i stanje se malo poboljsalo. Da li neko moze da mi odgovori, da li ce mi se oci vratiti u normalu, kao sto su bile ranije?Hvala unapred!
 
malo objasnjenje ili pomoc ako moze....
nedavno sam radila analize hormona stitne zlezde. na to me je naterao gubitak kg u zadnje tri godine od oko 10kg a nenormalno povecan apetit, lupanje srca, preznojavanje stalno pogotovo nocu, stalan nedostatak sna a jako puno spavam, ceste depresije....
T3-1,74 T4-121,6 TSH-ultra-4,06 Lekar opste prakse je rekao da to nije nista i da dodjem na kontrolu za godinu dana.... Ipak se plasim a narocito zbog gubitka kg a jedem u velikim kolicinama. pre tri god sam imala 66 a sad stalno od 54-56

Molim vas za savet
unapred zahvalna
 

Back
Top