Stitna zlezda

Pa kada se pitanje ne ponavlja i kada je takvo da se moze dati neki pametan odgovor - onda nam ne treba podsecanje.
Ono sto se dijagnostifikuje samo u ordinaciji ne zelimo da razmatramo na forumu sa varijantom sta bi bilo kada bi bilo.

Pozdrav!
 
Pozdrav svima, imam problem sa hipotirozom, tj.autoimuni tireoididis. TSH je 9,75 a TPO 600 (0-34 ref. vrednost) Dobila sam terapiju Eutirox od 50mcg.1x1 ujutro pola sata pre dorucka. Zanima me koliko ovaj lek utice na telesnu tezinu? I smem li nastaviti sa redovnim treninzima u teretani? Inace UZ pokazuje smanjenje desnog reznja stitne zlezde. Analize sam radila na Institutu za onkologiju u Sr.Kamenici, na odeljenju za endokrinologiju.Pre 5 godina su analize TPO bile 1031, ali na to niko nije odreagovao. Zasto? Da li je moguce da se TPO smanji nekim "cudom"nekad?:) Inace imam imunoloski problem,lako se razbolim,i ne znam sta sve nisam probala od tih imuno preparata, i preko ishrane da ga poboljsam. Da ne davim ima puno toga sto me snaslo u zadnjih godinu dana.:I Hvala unapred. :)
 
Ne utice na telesnu tezinu, utica na tvoje hormone koji direktno kontrolisu metabolizam. Manjak hormona stitaste zlezde daje povisenu telesnu tezinu
Nemoj previse da se naprezes a da imas problema sa imunitetom je evidentno, cim imas autoimuni tireoiditis.
 
Nema, kada njihov nivo bude suvise visok i ako budes imala smetnje zbog toga dobices odredjenu terapiju.
Sada trenutno treba da zivis normalno, da uzimas lekove koje si dobila od lekara, da se redovno kontrolises i to je sasvim dovoljno.
 
Hvala na odgovoru, nadam se da trenig 3x nedeljno nece biti veliko opterecenje, ako bude smanjicu ga.:) Ima li nacina da se ta antitela smanje? I ako ima na koji nacin?

Posto ja imam 13.000 antitela, vi ste malo dete za mene, mogu vam odgovoriti u vezi s tim. Lecim se kod prof. Vere Popovic, koja je doktorirala na tu temu (Hashimoto) i u svetu je cenjena kao najveci strucnjak za tu oblast. Redovno sam dve godine pratila broj antitela, kretao se od 4.500 do 13.000, da bi mi profesorka na zadnjem pregledu rekla da vise ne kontrolisem antitela mesecno, vec na godinu dana, jer za to ne postoji lek. Treba da pijem svoju terapiju, Eutiroks 100 i da zivim normalno. Istina je da sam se za ove dve godine jako ugojila jer imam nezajazljiv apetit i naravno usporeni metabolizam. Ja bih vam samo preporucila da u startu (bolesti) smanjite hranu, da se ne naviknete da jedete puno.Veliki pozdrav.
 
Pozdrav svima. Imam problem sa sestrom koja ima samo 17 godina: problem je poceo pre oko godinu dana; pojavilo joj se malo crvenilo na desnoj dojci koje je kasnije primeceno kao mali cvoric poput zrna pirinca blizu bradavice.Bila je kod doktora i davali su joj da maze neku mast, ta mast joj nije pomogla, tako da joj nije davalo volju za daljim istrazivanjem (sta je to i sta ga je izazvalo). To je tako sedelo nekoliko meseci, i pre neki dan je osetila bol. otisla je kod lekara opste prakse koji je istisnuo gnoj i rekao da je obicna cista. Davajuci joj uput radiologu. Posle pregleda na ultra zvuku radiolog je pronasao "Desni rezanj stitaste zlezde sa izoehogenim nadusom ka gornjem polu, promera 4,75mm x 3,70mm, ali se ne moze ukljuciti i uvecana paratireoidna zlezda." Poslao je kod ginekologa i ginekolog joj rekao da uradi analize hormona. problem je u ovome svi hormoni su u granici normale, samo prolaktin je povisen i iznosi 852,2, ?? sta znaci kada je taj hormon povisen, i kakvo je vase misljenje o svemu ovome? zaboravio sam da pitam posto joj je radiolog rekao da tumor nije, pa me interesuje i to da li tumor moze da se vidi preko ultrazvuka????
unapred hvala
 
Rekla bih da su to 3 odvojena problema, dojka koju treba da pogleda hirurg (za svaki slucaj) i da se uradi ultrazvuk dojke.
Drugi problem je ginekolosko endokrinoloski, povisen prolaktin koji takodje treba da se ispita i da se uvede terapija.
I treca je stitasta zlezda koja treba da bude pod kontrolom endokrinologa.
 
mala podrska svima onima koji imaju problem sa stitnom zlezdom i koji moraju da je uklone operativnom putem, u oktobru prosle godine na institutu za onkologiju i radiologiju u beogradu odstranjen mi je desni rezanj stitne zlezde zbog postojanja velikog cvora koji je na ex tempore analizi pokazao da je benigne prirode, medjutim definitivni ph nalaz je pokazao da se radi o folikularnom tumoru koji je potencijalno maligne prirode i zbog toga kao i zbog postoperativnog visokog tg-a 20. januara ove godine odstranjen mi je i levi rezanj, i tako sam ja ostala bez svoje stitnjace...sada cekam scintigrafiju celog tela, lekari zele da provere da li je kojim slucajem doslo do neke metastaze, nadam se da nije :), a oni veruju u to, onda da mi odrede terapiju i to je to! napokon zdrava! i sve sam ja ovo super pregurala sa svojih 25 godina i sve ovo nije tako strasno tako da svi oni koji treba da operisu stitnu zlezdu ne treba da se plase jer je to samo jedna rutinska operacija od koje se covek brzo oporavi a posle koje se oseca mnogo bolje, tako da samo hrabro...pozz :D
 
Zdravo svima i hvala sto dijelite probleme sa svima nam , pitanje za dr

Imam 21 godinu,uspjesno sam izlijecena priej deset godina od malignog tumora u
sinusima i grlu i to hemoterapijom i zracenjem bez operacije. Zracenje je ostavilo posljedice na hormonsku losu situaciju vec par godina i to na nadbubreznu i stitnu zlijezdu.Ne mogu da imam menstruacije, Osim uz pomoc konttraceptivnih pilula.
Trenutno uzimam tivoral, hidrokortizon i mercilon kao terapiju, ali rezultati su trenuto ovakvi

TSH 0.2
T4 14.4
cORTISOL <30.0
Prolaktin 560.47


Sve to uz povecan holesterol i trigliceridI.

pITANJE JE : sTA BISTE VI PREDLOZILI i koliko sve to utice na to da li cu imati djece i
kako se to lijeci. Mozda suvise rano brinem za te stvari ali nije svejedno :(

Unaprjed zahvalna

marija pg
 
Analize bez referentnih vrednosti nista nam ne znace, a sto se tice ostatka pitanja - predlozili bi da saradjujes sa lekarima koji te lece i kontrolisu i da njima postavis sva pitanja jer jedino odni mogu d ati daju odgopvore. Neozbiljno je odgovore na ovako ozbiljna pitanja traziti preko foruma, sto prvi put kazem - ovo nije ordinacija i ne moze da je zameni.
 
Za sve one koji imaju pitanja u vezi stitne izvolite link pa pogledajte

http://www.endocrineweb.com/thyroid.html

Kao sto je i ww rekla, neozbiljno je traziti da vam neko ovde "procita" rezultate i da odgovor, cak ga na zalost necete cuti ni od svojih lekara, medjutim , svakako treba da se informisete i da kad vec idete na preglede, postavite prava pitanja.
Ovaj sajt vam moze dosta pomoci, a ako vas hvata trema na pregledu ili iz bilo kog razloga ne mozete da se setite svega sto ste hteli da pitate, napravite podsetnik sa pitanjima za vaseg lekara.Na kraju krajeva oni su tu zbog vas a ne obrnuto.

Ono sto ja iz licnog iskustva mogu reci i sto se meni desilo da dok nisam pocela da kopam za odgovorima ko zna gde bih dogurala. Da me niko ne bi shvatio pogresno, samo sam zaprepascena javaslukom endokrinologa na glasu koji se za tri godine nije ni jednom setio da zatrazi rezultate tumor markera tj calcitonina , kao ni PTH, i tireoglobulina, a dijagnoza je varirala od strume nodose do hasimota i da sad ne nabrajam.Na kraju sam ga i promenila.

Sreca u celoj prici je da sam operisana na instututu za onkologiju i radiologiju , krajem godine, gde je odstranjena stitna u celosti.
Pijem euthyrox od 125 mg do sledece kontrole pa cemo videti.

Analize koje su jako bitne sem T3, T4 i TSH i koje je prof. trazio da uradim pre nego i pomisli da daje bilo kakve dijagnoze a kamoli operise su i tireoglobulin, PTH, calcitonin, ATG -At, AMC-At (TPO).

Analize koje su radjene posle operacije su : kalcijum-serum, neorganski fosfat i PTH.
Dobri rezultati ovih analiza pokazuju da su paratiroide "proradile" i da su pocele da kontrolisu nivo kalcijuma u krvi i samim tim u misicima. Poznato je vecini operisanih, ono blago poigravanje misica, kao i trnci u usnama i prstima na rukama i nogama. Medjutim to relativno brzo prolazi, u slucajevima kao sto je bio moj , jer ja fakat nisam imala poremecaj u radu same stitne. Ono sto je bilo poviseno su anti tela i PTH koji je nakon operacije prepolovljen, a calcitonin je na srecu bio manji od 2 ( najmanja merljiva vrednost je 2) i pre i posle operacije.

Jos jedan razlog zasto ovako detaljno opisujem ovo je i taj da sam ja bila poprilicno isprepadana svime, ali na kraju je sve dobro ispalo. Ni jedna operacija nije rutinska kako je neko ovde rekao.Pogotovo vam nije svejedno kad pre operacije potpisujete saglasnost da ste svesni rizika i da tokom operacije moze doci do ostecenja nerva za glas. Jeste, kazu da je to jako retko, neka 2% i to u slucajevima kada je tumor zahvatio veliki deo stitne i kada je "tvrd" medjutim nikome nije bas da se nadje u ta dva posto slucajeva.
I niko vam ne kaze da moze da vam bude muka posle i da dusu ispovratite, sto od tubusa sto od anestezije. I da vas posle ramena razbijaju i tako dalje.
Zaista nikog ne zelim da uplasim ali ja bih radije da sam sve ovo znala pre operacije, jer bih se bolje psihicki pripremila.
Evo sada se oporavljam, mada osecam na svaku promenu vremena probadanje i kao da se rana skuplja ali to je kazu normalno. Ponekad malo teze gutam , i glas mi nije promenio boju. Teze mi je palo ono povracanje nego sama operacija.
Ali znate sta, laknulo mi je, nema vise onog iscekivanja rezultata svakih 6 meseci i UZ i nerviranja.
Sva ona stanja koja vecina ne povezuje sa stitnom i te kako imaju veze sa istom . Generalno se bolje osecam, manje sam nervozna, bolje spavam, ne tresu mi se ruke i nemam lupanje srca kao ranije.

Moj slucaj je bio takav da sam imala obicne ciste, koje su rasle i zato je i bolje sto je sve uklonjeno odjednom, a ne delimicno.

Poenta celog pisanija je da vasa informisanost igra veliku ulogu jer i kad popravljate i auto i ves masinu trebalo bi da znate osnove , a kamoli kad je zdravlje u pitanju. Naravno da ne treba sami da se igrate doktora ni po koju cenu, ali pravo pitanje u pravom trenutku i na pravom mestu i shvatanje i razumevanje sopstvene bolesti i procesa izlecenja moze samo da pomogne.

Zelim vam svima dobro zdravlje.
Pozz
 
Slucajno ne4 zaboravis da popijes lek, nego se obavezno toga setis i zivis s atim kao i dijabeticar na insulinu - nema slucajno zaboravio. Ali ako se desi nekim cudom da jedan dan preskocis terapiju nece biti nikakav smak sveta. Sto se drugih pitanja tice 'sta ako....' (bude rata, padne meteor, zadesi nas armagedon....) - probaj da ne pravis sebi bespotrebnu dramu i paniku. NIko od nas ne zna sta ce biti sutra, d ali cemo ziveti ili umreti, pa ni ti. Zivi zivot svaki dan, ziveti bez tiroidee i nije neki problem u odnosu na druge stvari. Nema razloga za dramu, ako jeste maligno ici ces na zracenja radioaktivnim jodom, sto isto nije posebno strasno sem sto nekoliko dana moras biti u izolaciji u bolnici. Ali otom potom, sacekaj nalaze.

Moja mama treba da operiše štitnu za 2 nedelje...
Neke njene prijateljice su je već operisale i par njih kažu da su pile taj jod ali koliko sam je skontala PRE operacije...
Mami nisu ništa rekli...
Da li se pije i pre operacije i zašto?
Hvala unapred... :bye:
 
To je drugo, jod sa kontrastom se pije pre operacije da bi se uradilo snimanje stitnhe zlezde (scintigrafija ili nesto slicno). Ako mami nista nisu rekli, mozda ona nece morati da pije, sacekaj da cujes sta ce ti reci lekar.
 
To je drugo, jod sa kontrastom se pije pre operacije da bi se uradilo snimanje stitnhe zlezde (scintigrafija ili nesto slicno). Ako mami nista nisu rekli, mozda ona nece morati da pije, sacekaj da cujes sta ce ti reci lekar.

Na to je išla... tada su joj rekli da taj dan ne treba držati malu decu u krilu, kao zrači...
Ja sam čula... pa me zanima koliko je tačno... da žene kad piju taj jod... da najmanje 7 dana treba da izbegavaju tj. da druge ženske osobe, pogotovo one što nisu rađale da im ne budu u blizini... (znam za onih 5 dana u bolnici, kad ide izolacija).. ovo mislim posle toga... još 7 dana...

Kad je bila na scintigrafiji ja sam svo vreme bila sa njom... nije me valjda ozračila?-smešno zvuči ali ...
 
dali mi neko moze reci nesto o ovim simptomima,stalna hladnoca,debljanje,suva kosa,suva koza,depresija,neredovna menstruacija,bolovi u misicima i zglobovima,mislim da su to neki od simtoma umanjenog rada stitnjace nisam sigurna zato pitam ako neko zna unapred hvala
 
ja zivim u skandinaviji i ovde lekari i nisu bas voljni da te saslusaju ako im se pozalis na nesto daju ti lekove ako ih pitas da to mozda nije to odgovaraju da su oni lekari i znaju sta rade bez obzira sto ti vec deset godina osetis da se sa tobom nesto desava i citas svagde o tim istim simptomima koje i ti imas, stanje se pogorsava iz godine u godinu a pomoci niotkuda neznam mozda mi je lakse da se nekom pozalim a posto vise ni iz kuce ne izlazim eto pisem vama samo me jos zanima dali to moze videti u nalazima krvi ili je potrebno izvrsiti jos neke preglede pa da pokusam opet da mu se obratim hvala
 
Poz svima,imam jedan jako bolan i iritirajuci problem proteklih skoro godinu ipo,gde su poslednjih 4 meseca bila katastrofalna...tj.vrat mi je manje vise pod upalom skoro ceo dan...Juce sam bio kod neurologa pa citam salje me na razne testove da odradim,a vidim pominje stitnu zlezdu,jer odlazak kod ortopeda sa snimkom pa posle na fiz. terapiju gde je sledeci doktop prekinuo fiz. terapiju i dao mi inekcije ketanol od kojih naravno nista nije bolje,ni od fiz. terapije...Trebam ovih dana ici na mag. rezonancu da snimim taj deo vratne kicme koja mi pravi muku :( pa ce valjda tu da se vidi o cemu se radi iskreno se nadam....zaboravih da napomene da sam proteklih 4-5 god. jako dugo sedeo za racunarom i imam groznu naviku,a to je "krcanje vrata" prvo je krenulo levo-desno pa onda kad nisam mogao tako zbog bola,tj,kad god bi krenuo levo il' osetim bol i kao neka prepreka i onda sam poceo poslednjih 2 god. da krckam vrat unazad,kao sto rekoh jako glupa navika i verujem VEOMA stetna...a ja sve mislim da je sve od toga i mog naravno nepravilnog sedenja...e sad ja bih vas zamolio za vase misljenje sta bi to moglo biti...dal ste se susreli sa necim slicnim,i jos da napomenen da kad imam trenutno bolove to je bol koji kao da probada ili levu ili desnu stranu tj. caas prelazi na jednu cas na drugu i posle dolazi do upale celog vrata,koja je toliko velika da ne mogu maltene usta da otvorim i da gutam...dobio sam da pijem ..... 2 nedelje pa posle da idem na fiz. terapiju mada ja sam skeptican jer sam vec pio lekove i nista nisu pomogli...pa vas molim,ako vam ovaj problem lici na nesto poznato sto ste vidili u svojoj praxi,ako ima dr. ovde ili nesto sto bi pomoglo u resanju istog...

unapred JAKO zahvalan!!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
ja zivim u skandinaviji i ovde lekari i nisu bas voljni da te saslusaju ako im se pozalis na nesto daju ti lekove ako ih pitas da to mozda nije to odgovaraju da su oni lekari i znaju sta rade bez obzira sto ti vec deset godina osetis da se sa tobom nesto desava i citas svagde o tim istim simptomima koje i ti imas, stanje se pogorsava iz godine u godinu a pomoci niotkuda neznam mozda mi je lakse da se nekom pozalim a posto vise ni iz kuce ne izlazim eto pisem vama samo me jos zanima dali to moze videti u nalazima krvi ili je potrebno izvrsiti jos neke preglede pa da pokusam opet da mu se obratim hvala
Potpuno vas razumem.
Moja sestra zivi u Parizu i dozivela je isto kao i vi, 10 godina su je "zavlacili", a obolela je od stitne zlezde. Jedan dan je sela u ordinaciju i rekla da nece izaci dok joj ne postave dijagnozu i tako je saznala da boluje od hashimoto tj. hipotiroze. Ja zivim u Beogradu i meni su odmah dijagnosticirali isto oboljenje analizom krvi i ultrazvukom.Sami donesite zakljucak, pozdrav.
 
Pre 4 meseca UZ mi je ustanovljen Hasimotov tireditis,hormoni uredni Anti Tg Ab 324 IU/ml. Na kontroli sam bila pre par dana,žlezda se malo smanjila,hormon T4 snižen 3,9 ug/dl,a TSH povišen.Na prvom pregledu dobila sam terapiju Letrox 50,a sada Letrox 100. Interesuje me vase mišljenje ,kao i šta da očekujem što se tiče opšteg stanja i telesne težine.
 

Back
Top