Stitna zlezda

Imam 31 godinu, zbog povišenog pulsa (120-150) obratila sam se lekaru, došli smo do sledećih rezultata: TSH -<0.005(0.27-4.2), FT3-25.68(3.10-6.81), FT4-72.99(9.0-20.0). Na nalazu UZ štitne žlezde piše sledeće: desni režanj 57*17*15mm, levi režanj 50*18*16mm. Ehostruktura je neujednačena zbog prisustva izogenih nodusa veličine 3-10mm, i zbog prisustva hiperehogenih trakastih promena koji predstavljaju vezivno tkivo. Trachea nije dislocirana. inače krvna slika mi je u redu sem gvožđa koje je5.7(9.0-28.0). Dali neko može ovo da mi rastumači dok ne stignem do endokrinologa? Hvala.
 
Imam 31 godinu, zbog povišenog pulsa (120-150) obratila sam se lekaru, došli smo do sledećih rezultata: TSH -<0.005(0.27-4.2), FT3-25.68(3.10-6.81), FT4-72.99(9.0-20.0). Na nalazu UZ štitne žlezde piše sledeće: desni režanj 57*17*15mm, levi režanj 50*18*16mm. Ehostruktura je neujednačena zbog prisustva izogenih nodusa veličine 3-10mm, i zbog prisustva hiperehogenih trakastih promena koji predstavljaju vezivno tkivo. Trachea nije dislocirana. inače krvna slika mi je u redu sem gvožđa koje je5.7(9.0-28.0). Dali neko može ovo da mi rastumači dok ne stignem do endokrinologa? Hvala.

Najprostije receno-ovo je hipertireoza(pojacano lucenje hormona stitaste zlezde).
Za preciznije informacije je najbolje sacekati misljenje endokrinologa.
Najverovatnije ces dobiti samo lekove koji ce srediti poremecaj lucenja hormona,nakon izvesnog vremena.
Ne bi trebalo dugo da cekas na odlazak kod endokrinologa.
 
Cao svima! Prvi put se javljam. Vec dve godine imam hipotieosis, pijem redovno lekove(euthyrox) i dobro se osecam. Pre 9 nedelja sam ostala trudna i sad me salju na razna ispitivanja, pa me interesuje zbog cega je to neophodno? Treba da uradim ekspertni UZ i skrining hromozomopatije, sta god to bilo. Moze li neko da mi pojasni sta znace te analize i da li cu morati jos neke da radim.
 
Koliko imas godina?
Kad god se uzima neki lek u trudnoci a pri tome je u pitanju hronicna bolest koja zahteva stalnu terapiju, trudnice se salju na razne analize.
I to tako treba, i to je dobro i za tebe i za tvoju bebu.
 
Molim za odgovor. Imam 19 godina, pijem euthyrox skoro godinu dana. Pre dve godine doktorka mi je uocila povecanje stitaste zlezde, medjutim svi parametri su bili u redu (t3,t4 i tsh), pola godine kasnije TSH mi je bio 34.039, od tada pijem lek i uspesno kontrolisem TSH. Dijagnoza mi JE THYREOIDITIS AUTOIMUNOGENES COMPENSATA. Trenutno pijem 75 mikrograma. Ono sto mene interesuje, (posto sam puno citala na interenetu) da se ne moze imati decu, ili pak tesko se moze dobiti u takvim okolnostima, zanima me koliko je to tacno,da li dete moze imati neke posledice. Ne razmisljam jos o dobijanju deteta ali jako me zabrinulo saznanje da mozda nikad necu imati decu. Molim da mi neko odgovori. Hvala puno unapred.
 
Molim za odgovor. Imam 19 godina, pijem euthyrox skoro godinu dana. Pre dve godine doktorka mi je uocila povecanje stitaste zlezde, medjutim svi parametri su bili u redu (t3,t4 i tsh), pola godine kasnije TSH mi je bio 34.039, od tada pijem lek i uspesno kontrolisem TSH. Dijagnoza mi JE THYREOIDITIS AUTOIMUNOGENES COMPENSATA. Trenutno pijem 75 mikrograma. Ono sto mene interesuje, (posto sam puno citala na interenetu) da se ne moze imati decu, ili pak tesko se moze dobiti u takvim okolnostima, zanima me koliko je to tacno,da li dete moze imati neke posledice. Ne razmisljam jos o dobijanju deteta ali jako me zabrinulo saznanje da mozda nikad necu imati decu. Molim da mi neko odgovori. Hvala puno unapred.

Nema razloga za brigu, samo treba biti pod kontrolom lekara.
Ne opterecuj se bez razloga i pre vremena.
 
Samo jedno pitanje .Danas oko podneva sam osetila bol u grlu ali u predelu zlezde ni nalik bolu kod virusnih infekcija.
Taj bol i osecaj naduvenosti jos uvek imam i posle 7 sati od rucka.

Boli me na dodir tacno ispod vilice i interesantno bole me i usi ustvari vise svrbe.

Znam da ovo nije dovoljno za sumlju na stitnu zlezdu ali me interesuje sta jos moze da bude a da traje vec par sati. :(
 
D. veche:)

Najpre da Vam kazhem da sam celu temu prochitala, i nisam nashla odgovor na moj problem.
Naravno posecivala sam mnoge sajtove, i isto nema nishta o ovome:confused:

Molim Vas, da l' neko zna koliko je potrebno da se sredi hormonski balans posle operacije shtitne zhlezde?
Danas je sedmi dan kako koristi sintetichki hormon (devojka 19.god.)
I, da l' su normalni proparatne tegobe koje ima, a to su: vrtoglavica, ubrzan puls i muchnina.
Naglashavam da je izvadjena cela shtitna zhlezda...12.ovog meseca.I, da je kontrola kod endokrinologa(po savetu hirurga)tek za dva meseca, a za mesec dana kod hirurga sa nalazima TSH, T3 i T4.
Hvala Vam unapred:)
 
Samo jedno pitanje .Danas oko podneva sam osetila bol u grlu ali u predelu zlezde ni nalik bolu kod virusnih infekcija.
Taj bol i osecaj naduvenosti jos uvek imam i posle 7 sati od rucka.

Boli me na dodir tacno ispod vilice i interesantno bole me i usi ustvari vise svrbe.

Znam da ovo nije dovoljno za sumlju na stitnu zlezdu ali me interesuje sta jos moze da bude a da traje vec par sati. :(

Meni to pre izgleda kao da ce neko da se prehladi.:)
No javite nam sutra kako se osecate.
 
D. veche:)

Najpre da Vam kazhem da sam celu temu prochitala, i nisam nashla odgovor na moj problem.
Naravno posecivala sam mnoge sajtove, i isto nema nishta o ovome:confused:

Molim Vas, da l' neko zna koliko je potrebno da se sredi hormonski balans posle operacije shtitne zhlezde?
Danas je sedmi dan kako koristi sintetichki hormon (devojka 19.god.)
I, da l' su normalni proparatne tegobe koje ima, a to su: vrtoglavica, ubrzan puls i muchnina.
Naglashavam da je izvadjena cela shtitna zhlezda...12.ovog meseca.I, da je kontrola kod endokrinologa(po savetu hirurga)tek za dva meseca, a za mesec dana kod hirurga sa nalazima TSH, T3 i T4.
Hvala Vam unapred:)

Operacija je veliki stres za organizam, i takve tegobe se mogu javiti posle svake operacije.
Ukoliko se devojka ne bude osecala bolje za par dana javite se endokrinologu i pre zakazanog kontrolnog pregleda.
 
Zakazana kontrola je kod hirugra za mesec dana,a hirurg je rekao da mala ima dve kontrole kod njega na mesec dana, pa tek kod endokrinologa.
Naravno kod hirurga sa nalazima TSH, T3 i T4.

Zashto je to tako, ne znam.

Odveshcu je kod endokrinologa, nadam se da ce je primiti...
Dg je bila papilarni karcinom (izvinjavam se, ako nisam pravilno napisala)
Na svu srecu izveshtaj patologa nije potvrdio dijagnuzu.Tako da joj je osmi dan posle operacije dat sintetichki hormon.
 
Hvala na bas brzom odgovoru.

Pre 2 nedelje su mi probili sinus vadeci na silu seticu zub. Posle intervenije i zasivanja rane dobila sam deksazon ali posle 2 dana ja sam sva bila otecena ali ne u licu vec u vratu rukama, grudnom kosu.
Zavrsim u urgentnom centru sa sumnjom tromboze ili tako nesto medjutim svi nalazi dobro a niko nezna zasto sam otekla.

Navela sam ovo kao moguci razlog bola u vratu i usima. Inace jos me boli i kao da imam sal oko vrata.
 
Zakazana kontrola je kod hirugra za mesec dana......

Iako poluzivot sintetickog hormona u krvi nije jako dug, ukupna kolicina hormona u organizmu se sporo menja. Na primer, ako sada promenite kolicinu leka, pun efekat promene ce se videti tek za dva meseca. Zato je kontrola i zakazana tada.

Ipak, ukoliko devojka oseca tegobe koje opisujete, trebalo bi da, bar u pocetku terapije, cesce (na 15 - 20 dana) kontrolise nivo T3,T4,TSH i FT4, da bi bili sigurni da se radi o reakciji na operativni stres a ne o predoziranju sintetskim hormonom. Kasnije se moze preci na dvomesecne, a zatim i tromesecne i 6-mesecne intervale.

Niste napisali da li je odstranjena cela zlezda (sto se moze pretpostaviti s obzirom na pocetnu dijagnozu) ili njen veci deo. Nije jasno ni kako je pocetna dijagnoza postavljena, da li je uradjena biopsija tankom iglom ili ne ?

Na kraju, nadam se da ste vec bili na endokrinoloskom pregledu i da je ovaj komentar vec sada zastareo.
 
Iako poluzivot sintetickog hormona u krvi nije jako dug, ukupna kolicina hormona u organizmu se sporo menja. Na primer, ako sada promenite kolicinu leka, pun efekat promene ce se videti tek za dva meseca. Zato je kontrola i zakazana tada.

Ipak, ukoliko devojka oseca tegobe koje opisujete, trebalo bi da, bar u pocetku terapije, cesce (na 15 - 20 dana) kontrolise nivo T3,T4,TSH i FT4, da bi bili sigurni da se radi o reakciji na operativni stres a ne o predoziranju sintetskim hormonom. Kasnije se moze preci na dvomesecne, a zatim i tromesecne i 6-mesecne intervale.

Niste napisali da li je odstranjena cela zlezda (sto se moze pretpostaviti s obzirom na pocetnu dijagnozu) ili njen veci deo. Nije jasno ni kako je pocetna dijagnoza postavljena, da li je uradjena biopsija tankom iglom ili ne ?

Na kraju, nadam se da ste vec bili na endokrinoloskom pregledu i da je ovaj komentar vec sada zastareo.
Njapre da Vam se zahvalim na temeljnom odgovoru.Odgovor nije zastareo, jer devojchicu nisam vodila kod endokrinologa.Chula sam telefonom endokrinologa, koji je potvrdio da prvi susret sa njim je za dva meseca, i da moju devojchicu prati endohirurg koji je operisao.
Tako da joj je zakazan kontola za za dva meseca kod endokrinologa...ali ako endohirurg smatra da treba doci pre, onda da odemo.Kod endohirurga je kontola za meseca dana po uvodjenju letroxa100..sa nalazima TSH.T3.T4.To je oko 12.decembra.
Verujete mi da sam zbunjena previshe..sve se to deshavalo sa mojim detetom od 1.okobra.Samo je napila chvor.Pre toga je osecala lupanje srca, cheste glavobolje,malo povishen pritisak, i neredovan ciklus.Ginekolog je trazhio hormone..i tiroidne, i svi su bili OK!
Naglashavala sam da se Ja lechim od hipertireoze vec 17.god..i da ne znam kad sam se razbolela.Samim tim shto ne znam kad sam se razbolela,(mala ima 19.god) Ja sam na 6.meseci kontrolisala hormonski balan tiroidne zhlezde.Kad je imala 9.godina, znachi pre 10.godina, primetila sam da njen vrat po malo lichi na moj.Uput za dechijeg endokrinologa sam dobila tek...kad je pedijatar video da su hormoni neshto uvecani...Tada ostaje u dechijoj bolnici, i tamo joj rade sve analize..neshto su joj ubrizgavali (izvinjavam se shto ne znam da napishem shta) kad su joj to 'neshto' dali u venu, vadili su joj krv na 15'!
Na otpustu dechiji endokrinolog mi odrzhao 'predavanje' da su sve uradili, i da Ja mogu mirno da spavam, i da mala nece nikada oboleti od shtitne zhlezde:roll:Na moje pitanje shto su hormoni uvecani, odgovorio je da je to neshto trenutno, i da je to predpubertet! Nekih pola sata sam bila sa dechijim endokrinologom, koji je na sve nachine pokushavao da me razuveri da mala nece nika oboleti.
I. zaista hormoni su uvek bili u granicama normale.Kontrole nije imala kod endokrinologa.Na 6.meseci Ja sam je vodila i pratila joj hormone...i to u INEP-u..
Neko je pogreshio...da l' Ja shto nisam promenila endokrinologa (dechijeg) ili dechiji endokrinolog koji me do nekle ubedio u to vreme da je moje dete zdravo:roll:


.
{SADA} Devojchicine tegobe su sve menje i manje...vrtoglavice vishe nema, muchina je redja, ostao je varirajuci pritisak i puls..i to ne onako kao kad je pochela da pije letrox100.Danas joj je 12.dan kako unosi letrox100.


Pitali ste me da l' je izvadjena cela shtitna,i kako je pochetna dijagnoza postavljena.
Izvadjena je cela shtitna, a dijagnoza je postavljena na osnovu rezultata punkcije:
"FNA atipichni tireociti,aniazokarioza,neregularni hromat odgovara papil. neo (cistichno izmenjen)
Indikovana totalnatiroidektomija, upucuje se nadlezhnom endokrinom hirurgu.
Dg:sruma nodusa 1 sin (susp neo papillare)
Euthyreosis"

{Hormoni (tada..pre operacije) TSH 1,6. TG 9,9. Kalcitonin 5,9. Anti TPO At manje od 5 }.

P.S. Izvinjavam se na ovolikom postu, znam da imam gramatichkih greshaka itd...verujete mi ovo shto je proshla moja porodica ne zhelim ni najgorem dushmanu..i pokushajte da me razumete...Hvala najlepshe:)
 
Doza supstitucije hormona štitne žlezde se vremenom ustanovljava. Na osnovu kontrole nivoa hormona u krvi, koju zahteva endokrinolog (najčešće THS i FT4), on utvrđuje dozu supstitucije (Letrox, Euthyrox i sl.) za naredni period.
Iz ličnog iskustva znam da taj period može i potrajati. Štitna žlezda mi je u potpunosti odstranjena 2005. godine. S početka su varijacije hormona u krvi, pri kontrolama, bivale u oba smera - više ili niže vrednosti u odnosu na referentne. Imala sam i pomenute tegobe, kao i Vaša kćerka, poštovana enigma.
Evo, posle 3 godine od operacije (i trudnoće, u međuvremenu, pri kojoj se dodatno komplikovalo održavanje stanja hormona), moj organizam je ušao u stabilnu fazu, sa normalnim nalazima hormona. Sada se kontrole vrše na 6 meseci.
Sve će to biti u redu, i Vaša kćerka će se potpuno oporaviti i biti zdrava devojka, koja funkciju štitne žlezde nadomešćuje tableticom hormona ujutro. Najgore je prošlo.
Eto, malo viđenja nekoga ko je to prošao...
Pozdrav. :)
 
Poslednja izmena:
Doza supstitucije hormona štitne žlezde se vremenom ustanovljava. Na osnovu kontrole nivoa hormona u krvi, koju zahteva endokrinolog (najčešće THS i FT4), on utvrđuje dozu supstitucije (Letrox, Euthyrox i sl.) za naredni period.
Iz ličnog iskustva znam da taj period može i potrajati. Štitna žlezda mi je u potpunosti odstranjena 2005. godine. S početka su varijacije hormona u krvi, pri kontrolama, bivale u oba smera - više ili niže vrednosti u odnosu na referentne. Imala sam i pomenute tegobe, kao i Vaša kćerka, poštovana enigma.
Evo, posle 3 godine od operacije (i trudnoće, u međuvremenu, pri kojoj se dodatno komplikovalo održavanje stanja hormona pod kontrolom), moj organizam je ušao u stabilnu fazu, sa normalnim nalazima hormona. Sada se kontrole vrše na 6 meseci.
Sve će to biti u redu, i Vaša kćerka će se potpuno oporaviti i biti zdrava devojka, koja funkciju štitne žlezde nadomešćuje tableticom hormona ujutro. Najgore je prošlo.
Eto, malo viđenja nekoga ko je to prošao...
Pozdrav. :)

Hvala najlepshe, i pozdrav Vama :)

@Dziber (Katilj) Katunar havala i Vama, i pozdrav :)
 

Back
Top