Stitna zlezda

Pre par meseci sam primetila visok pritisak i jako lupanje srca, kao i malaksalost, brzo umaranje, nedostatak sna itd.. Radila sam analize krvi, sve je bilo u redu, i ultrazvuk stitne zlezde, abdomena, srca. I to je sve bilo u redu. Pijem Concor, jer sam imala blago preskakanje srca. Lekarka je rekla da je stitna zlezda malo uvecana i savetovala mi da testiram hormone ponovo za 2 meseca, kao i holesterol i trigliceride (jer su bili blizu gornjoj granici).
Juce sam dobila nalaze, nisam joj se jos uvek javila. Interesuje me da li su ova odstupanja hormona od granicnih vrednosti prevelika i na sta bi to moglo da ukazuje. Inace, imam 29 godina i nisam nikad imala neki ozbiljniji zdravstveni problem.
Hvala unapred.

holesterol - 6.53 (6.2> visoko rizicno)
trigliceridi - 2.16 (1.70-2.29 rizicno)
FT4 - 16.2 pmol/L (11.50-22.70)
TSH - 13.82 mIU/L (0.35-5.50)
TPO At - 3872 IU/mL (do 60)
Tg At - 376.4 U/mL (do 60)

Rezultati upucuju na poremecaj rada tiroidne zlezde. Ostalo ces morati d avidis sa endokrinologom kome bi trebalo da se javis. Pozdrav
 
Pozdravljam,
uTSH 9,0
FT-4 13,5
Ant TPO 563

Poslije evo dugo vremena odlucila sam da se ponovo javim. Taman kad je moja stitna zljezda pocela da se oporavlja, desi se nova briga. Ovako u proteklih godinu i pol, TSH se smanjivao, ustvari, pokusala sm da zivim normalno, terapiju uzimala redovno, svako jutro u 7 sati, obzirom da je bilo vise kontrola, vrijednost TSH je polahko al sigurno bila sve manja i manja, eh vrijednosti tsh na predzadnjoj kontoroli(18.04.2008.) je bio 5,7 - nastavak terapije je Letrox od 100mg i to po 1/2 tablete pet dana u sedmicia preostala 2 dana po 1 tbletu dnevno, niko sretniji od mene. Dolazimo sad na ovu zadnju kontrolu i dobijamo nalaze gdje je vrijednost TSH 10,2 - sto je za mene bilo porazavajuce, iskreno nisam se tome nadala. Dobila sam novu terapiju, nacin uzimanja je isti tj. prvih 5 dana po pola tableta a dva dana po cijelu, Euthyrox 100mg, al na moju zalost u Sarajevu se ove tablete mogu naci samo u privatnoj apoteci, al moj problem jeste uputstvo koje je na njemackom, pokusavala sam na google al nije lako, ipak su to medicinski izrazi, al nasla sam nesto te nesto. Cini mi se da su ove tablete iste kao i letrox??? Ako neko ima uputstvo na nasem jeziku, nek mi posalje...
Eh jos jedan problem jeste sto u Sarajevu kad dobijete nalaz krvi sto je za 2 sedmice, uopste ne mozete razgovrati sa doktorom, vec tek na sljedecoj kontroli, sto je meni apsurd. znaci jedino koga mogu pitati jesste internet.

Ono sto je istina jeste, da sam pod velikim brigama, jos vecim stesom, nadat se boljem... rjeci utjehe dobro dodju. Do nove kontrole koja je zakazana za 3 mjeseca citamo se..
 
Da, to je isti lek samo ga pravi druga farmaceutska kompanija.
Iako po sastavu je lek isti nekada postoji razlika u samom kvalitetu supstance , to je ono kad pokusavate da ubedite pacijenta da je isti lek u pitanju a on vam kaze, ne, ne, ja hocu onu roze kutiju, deluje mi bolje od onih u zelenoj kutiji.
Polako, nema mesta panici.
Samo pratite savete svog lekara, stres Vam nije od velike koristi.
 
dr:
Da, to je isti lek samo ga pravi druga farmaceutska kompanija.
Iako po sastavu je lek isti nekada postoji razlika u samom kvalitetu supstance , to je ono kad pokusavate da ubedite pacijenta da je isti lek u pitanju a on vam kaze, ne, ne, ja hocu onu roze kutiju, deluje mi bolje od onih u zelenoj kutiji.

Moram vam priznati da ste me jako nasmijali, mada ja ne znam kakave su ovi moji novi lijekovi pijem ih nekih par dana, al onako laicki mi djeluju kao da je to kao i letrox. Ja ne bih znala kakve su jer sam samo pila Letrox. Mada mora postojati nesto, jer da ne postoji onda ne bi mijenjali lijek.
Hvala vam na brzom javljanju. Stres cu izbijegavati mada je jako tesko. Doktora cu vidjeti tek za 3 mjeseca nekad u januaru.
 
Pozdrav svima! Prvi put se javljam a moja dijagnoza je STRUMA DIFFUSA GL THYREOIDEA AUTOIMUNOGENES COMPENSATA
Patim se vec 3 godine sa stitnom zlezdom. taman kada pomislim da se smirila ona opet "poludi". Naime, porodila sam se pre 10 meseci, trudnoca, sekcija, sve je proslo uredno. Medjutim pre 7 meseci, pocela sam da dobijam jake napade anksioznosti. TSH mi je bio blago povisen, eutirox je to resavao. Uz to sam dobila sve najgore simptome anksioznosti, glavobolje koje nisu prestajale mesecima, gusenja kao kod astme...gomile pregleda da bi se ustanovilo da je sve psihogeno....

A ono sto mi se sada desava je da sa TSH opet uvecao6,620 (ref 0.350-5.500) i imam bolove u predelu stitnjace.
Cula sam se sa svojim endo dr i ona mi kaze kako imam hronicni tireoiditis i kako ce me tako boleti s vremena na vreme ceo zivot.(pre trudnoce sam isto imala dva meseca bolne stitne zl).
Nesrecna sam jer me to boli i cini nervoznom i napetom. tek u petak ce mi uraditi EHO stitne a do tada sam prepustena sama sebi i novoj th koju sam dobila tri dana 100mikograma eutiroxa i cetiri dana po 75!
Zanima me da li je to normalno da me tako boli? da je opercaija resenje? Takodje me intersuje da li me stitna cini nervoznom ili anksioznost utice na stitnu...u kakvim se ja to krugovima vrtim?????

Svaki komentar i odgovor je dobro dosao!!!
 
Da, stitasta zlezda moze da boli, takodje moze da utice i na psihicko stanje ali mislim da to nije situacija u Vasem slucaju.
S obzirom da su sve pretrage bile ok, razmislite o obracanju psihijatru u vezi sa nervozom.
Mnoge osobe imaju probleme sa stitastom zlezdom pa opet zive normalno, hronicna bolest koja zahteva hronicnu terapiju ali to znaci da se ceo zivot mora vrteti oko vrednosti TSH.
 
Hvala na tako brzom odgovoru.
Vec sam konsultovala psihijatra, ali je anksioznost kod mene davala vrlo uverljive slike, pa su me za svaku stvar slali na sto ispitivanja. prosla sam niz krvnih slika, mri, us,spirometrija, pletizmografije...svega i svacega i dosta mi je!!!
 
Zdravo svima! Ja imam problem sa hipertireozom (kao posledicom stresa) već 10 meseci (Bazed). Zbog alergije na lekove endokrinolog mi je preporučio radioaktivni jod. To sam popila ali već 8 meseci meni se žlezda ne smiruje. Sada mi se hormoni T3 i T4 smanjuju ali je TSH i dalje nenormalno nizak. Najveći problem od svih komplikacija u bolesti mi ipak predstavlja OFTALMOPATIJA. Kapci su mi otečeni i imam povremeno zamućenje vida, udupljavanje slika kada pogledam u stranu i na gore i osetljivost na svetlost. Da li ima nekog na forumu ko je imao problem sa oftalmopatijom i da mu je posle dolaska u eutirozno stanje to prošlo? Da li se rade operacije zatezanja očnih mišića u ovom slučaju?
Unapred hvala na odgovoru!
 
Prvo moras da udjes u eutiroidno stanje, tek nakon toga i konsultacije sa oftalmologom moze da se razmislja o operativnom zahvatu.
I ne zatezu se misici, radi se nesto drugo.
 
29 godina, prije 3 mjeseca slucajno sam poceo sa pretragama i oba reznja su mi cisticna, najveci desno 30x19mm i lijevo 24x14mm. Hormoni su u granicama normale T4-9,3; T3-2,1; TSH-1,4; Tg-15,00; osim Prolaktin-21,4. Scintigram: desni rezanj topao, lijevi rezanj hladan; punkcija desnog reznja-proliferacija u cist.nod.
Dg: Euthyreosis Struma multinodosa gl.thy
Th: Operativna, totalna tireoidektomija; do operacije Letrox 100 1/2dnevno
Letrox pijem 7 dana i nemam nikakve nuspojave.
Doktor u Banjaluci mi je predlozio operaciju kod doktora Diklica sa KC Beograd pa me interesuje da li je neko imao iskustvo sa doktorom Diklicem?
 
Evo ja sam obavila us kod mog endo dr i evo sta je napisala:

DG:STRUMA DIFUSSA AUTOIMUNIS DECOMPENSATA GL THYREOIDEA

ULTRASONOGRAFSKI: vide se oba reznja ehogeno vrelo nehomogena sa prosirenim istmusom, koji je vise prosire u odnosu na raniji us nalaz. Levi rezanj je manji od desnog ali se u njemu formiraju fibrozne promene koje sigurno prouzrokuju osecaj bola.

Sto vise psihofizickog odmora. Ne dizati naglo neki teret.

A ja sad molim za objasnjenje. Danas me opet boli stitnjaca, popila sam paracet ali nista:(
Da li postoji nesto da si olaksam bol. Toliko me boli da ne funkcionisem uopste ceo dan, a imam gomilu obaveza.

Sta su sad ti cvorovi? Da li od njih nastaje karcinom? Da li oni nestaju? nista mi nije jasno....
 
Evo ja sam obavila us kod mog endo dr i evo sta je napisala:

DG:STRUMA DIFUSSA AUTOIMUNIS DECOMPENSATA GL THYREOIDEA

ULTRASONOGRAFSKI: vide se oba reznja ehogeno vrelo nehomogena sa prosirenim istmusom, koji je vise prosire u odnosu na raniji us nalaz. Levi rezanj je manji od desnog ali se u njemu formiraju fibrozne promene koje sigurno prouzrokuju osecaj bola.

Sto vise psihofizickog odmora. Ne dizati naglo neki teret.

A ja sad molim za objasnjenje. Danas me opet boli stitnjaca, popila sam paracet ali nista:(
Da li postoji nesto da si olaksam bol. Toliko me boli da ne funkcionisem uopste ceo dan, a imam gomilu obaveza.

Sta su sad ti cvorovi? Da li od njih nastaje karcinom? Da li oni nestaju? nista mi nije jasno....
Koji cvorovi?
Izvini bice da mi je promaklo u nekom od tvojih ranijih postova, tacno o kojim cvorovima pricamo?
 
Ne preteruj, ne fokusiraj se toliko na svoju bolest.
Sa njom se zivi, ne treba da bude centar tvog sveta.
Uzimaj terapiju, prati savete svog lekara i zivi kao sto si zivela i pre tog problema, normalno.
 
Postovani, interesuje me da li Hashimoto moze da poveca sedimentaciju u krvi. Imam 13000 antitela i lecim se od hipotiroze. pijem Eutirox 100. SE je 48/90. Svi ostali rezultati krvi su idealni. Unapred hvala.
 
Hashimoto mi je indikovan pre godinu i po dana. Pocela sam da pijem Eutirox od 25, vrlo brzo od 50 i odskora od 100. Tek sada su mi hormoni uredu. Pre godinu dana mi je SE bila 36. Sutra idem u drugu laboratoriju da proverim ponovo SE, ne mogu da verujem da sada iznosi 48/90. Snimak pluca je OK, mokraca takodje, sve analize krvi najidealnije, zubi uredu, nemam kostobolju. Stvarno ne znam sta da radim.
 

Back
Top