Stitna zlezda

mors ici sto pre kod doktora, nemora da je stitna zlezda, moze da je i nesto drug,Moraju ti pogledati grlo iznutra da vide sta se desavaMom ocu je glas bio takav nekih 9-10 meseci.Pronasli su mu cistu koju su odstranili ,bila je cancerogena, Bogu hvla on je dobro ,doktori su rekli da je sve uhvaceno na vreme
 
Moja majka je imala metastaze na plucima i jetri, ali su se povukle posle terapije radioaktivnim jodom.

Mozete li mi reci koliko majka ima godina i koliko puta je morala da pije radioaktivni jod da bi se to povuklo. Sta su joj rekli lekari da li su ta nova snimanja na skeneru opasna tj. da li se dodatno puno zraci! Da li je pila neke prirodne lekove, lekove za sprecavanje metastaza puno toga se reklamira i covek vise ne moze da zna sta je stvarno dobro a sta je prevara!
 
Dr,na sta ukazuje nalaz tg antitela 1:4500?
Ref.vrednosti su 1:100.
t3,t4,i tsh su normalni.U ponedeljak idem kod endokrinologa...a do tada umirem u neznanju i panici.molim te za bar neko objasnjenje.
KS je u redu. Temperatura mi je 37,2, jako se brzo zamaram i imam gusenja.
Hvala.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Povisena antitela najcecse ukazuju na neki od tireoiditisa, moze biti Hashimotov tireoiditis u pitanju no ne mora da znaci.
U postavljanju dijagnoze osnovno polaziste je pregled i anamneza, onda laboratorija.
Zato forum nije mesto za postavljanje dijagnoza.
 
Imam pitanje. Skoro 2 godine imam simptome - ubrzan rad srca (oko 90/min), preskakanje srca, znojenje dlanova... Zbog preskakanja pijem Concor 1.25 mg i tada mi ne osecam preskakanja ali i dalje se lose osecam. Tek u skorije vreme mi je kardiolog rekao da testiram stitnu zlezdu i imam sledece rezultate:
TSH 2.29
FT3 7.24
FT4 22.74
Ovaj FT3 izgleda povecan i i kardiolog mi je rekao da nadjem endokrinologa da bi mi on eventualno prepisao nesto. Sad ja ako odem na VMA tamo ce mi verovatno reci da to nije nista, sto ja ne zelim jer imam simptome koji mi mnogo smetaju.
Da li je neko imao slicne rezultate i sta ste radili? Ja bih radije otisao kod nekog privatnog doktora samo me zanima da li neko zna u beogradu dobro mesto?
 
Pa na vma sam vec jednom bio i kardiolog ne da mi nije ukazao na stitnu zlezdu nego je zanemario sve ove simptome sto sam naveo, samo mi je rekao da ako mi smeta pijem beta blokatore. Zanima me gde bih jos mogao da odem, gde imaju endokrinologa, mozda Klinicki centar najbolje?
 
Moras da ostavis referentne vrednosti laboratorije gde je analiza radjena da bih mogla da vidim da li postoji razlog za zabrinutost.
Druga stvar je koliko imas godina?
I treca, mozda uopste ti ne treba ni kardiolog ni endokrinolog nego lekar neke druge specijalnosti.
I da ne zaboravim, sta ti je radjeno od kardioloske dijagnostike?
 
TSH 2.29 ref.vr.(0.270-4.20)
FT3 7.24 ref.vr.(3.10-6.8)
FT4 22.74 ref.vr.(12-22)
Ekg i ultrazvuk mi je radjen, nista zabrinjavajuce nije bilo, samo ubrzan puls, a nosio sam i holter pre par meseci i zabelezio je 220 preskoka. i imam 21 godinu
 
Poslednja izmena:
Zdravo,
Da li mi neko moze reci nesto o sledecem oboljenju stitne zlezde:
Sasvim slucajno sam uradila ultrazvuk stitne zlezde, kao i ispitivanje hormona koji su potrebni za njen rad. Rad je bio sasvim u redu, ali mi je ultrazvukom ustanovljen nodus velicine 12x15x8mm, pojacane vaskularizacije, koji je specijalista napipao i rukom. Odmah je predlozio operaciju. Da li je neko imao slicna iskustva, i koliko sve to moze biti opasno? Operacija, zivot bez stitne zlezde...?
 
Bolujem od smanjene funkcije stitne zlezde od 2002 god. Zadnji put sam radila analize prosle godine i rezultati su mi Ft4 6.2 (7-18) TSH 7.5 (0.25-4.0) FT3 2.7 (0-50).Na pregledu lekar je konstatovao snizenu funkciju u cijoj je osnovi difuzna struma.Ultrazvuk - difuzno uvecano gr.II,desni lobus veceg volumena, istmus zadeblja(5,6) itd.U glavnom pijem Euthyrox 75mcg svakodnevno.Retko kog dana se osecam dobro. Uglavnom su to bolovi u misicima, opsta slabost organizma, brzo zamaranje, nervoza, neuredan menstrualni ciklus, depresija, na momente glas mi se gubi,suva koza.....Niko u porodici do sada nije bolovao. Koje je vase misljenje o mom stanju?
 
Zdravo,
Da li mi neko moze reci nesto o sledecem oboljenju stitne zlezde:
Sasvim slucajno sam uradila ultrazvuk stitne zlezde, kao i ispitivanje hormona koji su potrebni za njen rad. Rad je bio sasvim u redu, ali mi je ultrazvukom ustanovljen nodus velicine 12x15x8mm, pojacane vaskularizacije, koji je specijalista napipao i rukom. Odmah je predlozio operaciju. Da li je neko imao slicna iskustva, i koliko sve to moze biti opasno? Operacija, zivot bez stitne zlezde...?

Detaljnim citanjem ove teme,moze se naci odgovor na sva pitanja.;)
 
Zdravo svima. Zanima me tumor stitne zlezde. Naime, nadjen je tumor koji je zahvatio celu levu starnu stitne zlezde, i lekar je rekao da ce celu levu stranu odstraniti, a mozda i desnu ako nalaz pokaze da je tumor maligni. Interesuje me sta se radi ako je tumor maligni? Koliko je to opasno? da li je opasno po zivot? Da li se u tom slucaju ide na zracenja? Inace...stitna zlezda radi odlicno, dakle, nije ona problem, nego se taj tumor tu nasadio.

Hvala unapred na odgovoru.
 
Ne razumem pitanje? "Nadjen je tumor..." Kome je nadjen tumor? Lekar je rekao da ce tumor u celosti odstraniti ukoliko se radi o malignom tkivu - sta nije jasno u proceduri ukoliko se radi o malignitetu? Svaki malignitet je potencijalno opasan po zivot naravno, a i ne mora biti: zavisno od godina, stanja organizma, lokalizacije, rasprostranjenosti, metastaza, opsteg imuniteta itd. Obicno se ide na zracenje, ali i to zavisi od gore nabrojanih parametara, odluke konzilijuma, procene, dijagnoze, izbora terapije.
Ukoliko se odstrani cela stitna zlezda ceo zivot se uzimaju hormoni i normalno se zivi - o tome je vec pisano na ovoj temi. Neozbiljno je nagadjati o ozbiljnim stvarima u virtuelnom prostoru - na pacijentu je da zatrazi sva objasnjenja i odgovore na pitanja ukoliko ista ima od lekara koji ga je pregledao, dijagnostikovao promenu, predlozio tretman.....
 
Ne, ne, ne. Lekar je rekao da ce odstraniti celu stitnu zlezdu ako se prilikom operacije pokaze da je tumor zahvatio i desnu stranu stitne zlezde. Ja sam ga pitala sta ako tumor bude maligni, a on je rekao: "Nista, ici ces na neke terapije". I ja sam pokusala malo vise da ga pitam o tome, ali on nije hteo da daje detaljne odgovore. U svakom slucaju hvala ti na odgovoru. Procitala sam ja vec ovu temu, znam da se onda ceo zivot uzimaju hormoni. Jedino, ne znam sta se desi ako se slucajno zaboravi da se popije lek. Ili ako ne daj Boze dodje do nekog rata, pa ne bude moguce ni doci do lekova? Da li ikao onda moze covek da funkcionise bez tih lekova? I cula sam da ti hormonski lekove mnogo goje, da prosto naduvaju coveka. Ima li istine u tome?

Eto, ja sam postavila hiljadu pitanja, nadam se da nije problem.

Jos jednom, hvala vam puno na odgovoru.
 
Ne, ne, ne. Lekar je rekao da ce odstraniti celu stitnu zlezdu ako se prilikom operacije pokaze da je tumor zahvatio i desnu stranu stitne zlezde. Ja sam ga pitala sta ako tumor bude maligni, a on je rekao: "Nista, ici ces na neke terapije". I ja sam pokusala malo vise da ga pitam o tome, ali on nije hteo da daje detaljne odgovore. U svakom slucaju hvala ti na odgovoru. Procitala sam ja vec ovu temu, znam da se onda ceo zivot uzimaju hormoni. Jedino, ne znam sta se desi ako se slucajno zaboravi da se popije lek. Ili ako ne daj Boze dodje do nekog rata, pa ne bude moguce ni doci do lekova? Da li ikao onda moze covek da funkcionise bez tih lekova? I cula sam da ti hormonski lekove mnogo goje, da prosto naduvaju coveka. Ima li istine u tome?

Eto, ja sam postavila hiljadu pitanja, nadam se da nije problem.

Jos jednom, hvala vam puno na odgovoru.

To nisu hormoni na koje ti mislis.
 
Slucajno ne4 zaboravis da popijes lek, nego se obavezno toga setis i zivis s atim kao i dijabeticar na insulinu - nema slucajno zaboravio. Ali ako se desi nekim cudom da jedan dan preskocis terapiju nece biti nikakav smak sveta. Sto se drugih pitanja tice 'sta ako....' (bude rata, padne meteor, zadesi nas armagedon....) - probaj da ne pravis sebi bespotrebnu dramu i paniku. NIko od nas ne zna sta ce biti sutra, d ali cemo ziveti ili umreti, pa ni ti. Zivi zivot svaki dan, ziveti bez tiroidee i nije neki problem u odnosu na druge stvari. Nema razloga za dramu, ako jeste maligno ici ces na zracenja radioaktivnim jodom, sto isto nije posebno strasno sem sto nekoliko dana moras biti u izolaciji u bolnici. Ali otom potom, sacekaj nalaze.
 
Pre par meseci sam primetila visok pritisak i jako lupanje srca, kao i malaksalost, brzo umaranje, nedostatak sna itd.. Radila sam analize krvi, sve je bilo u redu, i ultrazvuk stitne zlezde, abdomena, srca. I to je sve bilo u redu. Pijem Concor, jer sam imala blago preskakanje srca. Lekarka je rekla da je stitna zlezda malo uvecana i savetovala mi da testiram hormone ponovo za 2 meseca, kao i holesterol i trigliceride (jer su bili blizu gornjoj granici).
Juce sam dobila nalaze, nisam joj se jos uvek javila. Interesuje me da li su ova odstupanja hormona od granicnih vrednosti prevelika i na sta bi to moglo da ukazuje. Inace, imam 29 godina i nisam nikad imala neki ozbiljniji zdravstveni problem.
Hvala unapred.

holesterol - 6.53 (6.2> visoko rizicno)
trigliceridi - 2.16 (1.70-2.29 rizicno)
FT4 - 16.2 pmol/L (11.50-22.70)
TSH - 13.82 mIU/L (0.35-5.50)
TPO At - 3872 IU/mL (do 60)
Tg At - 376.4 U/mL (do 60)
 

Back
Top