Stitna zlezda

Ma, sad sam poludela, zakazala sam kod kardiologa, EKG, ultrazvuk, ako bude potrebe i holter... pa da skinemo to sa dnevnog reda i da sibamo dalje, ha!! Hvala na divnim savetima
 
Imam pitanjce - da li lekovi za smirenje (konkretno bromazepan od 3mg) moze da utice na rezultate T4 i TSH, a usput i na krvnu sliku? Treba sutra da idem na analizu a vec sad sam nervozna, hvata me i mucnina, a ne mogu nigde da mrdnem bez bromazepana, i to cu mozda morati da uzmem duplu dozu jer sam se prosli put jedva sabrala sa 4,5mg.
 
Prvo, lek se zove bromazepaM, ne bromazepaN. Ljudi, naucite sta pijete, imate kutije u rukama, najzad. Drugo, ako si se jedva sabrala sa 4.5mg Bromazepama, onda imas veliki problem: sta te toliko rastura kad 4.5mg Broma nije dovoljno da se saberes, zasto ga pijes, ko ti ga je prepisao, ides li na kontrole i od cega se uopste lecis Bromazepamom? Pod uslovom d ati ga je prepisao psihijatar neophodno je da se javis na kontrolu radi revizije terapije, a ukoliko ti ga je prepisao bilo koji drugi specijalista ili ga uzimas na svoju ruku neophodno je da se javis psihijatru na pregled pre nego sto se pretvoris u totalnog tabletomanskog zavisnika. a na dobrom si putu: Bromazepam je jedan od tri anksiolitika koji imaju najvecu potenciju da izazovu jaku i neprijatnu zavisnost koja se kasnje tesko sanira.
 
Pa ovako, pre pola godine mi je psihijatar prepisao (tj -la, zena je u pitanju) da pijem pola bromazepama (izvinjavam se zbog slovne greske, nisam primetila) od 1,5 jer sam imala panicne napade (iskljucivo van kuce), dok ne skupim snage da dodjem na terapiju (nisam mogla da odem bilo gde zbog jacine napada i nemogucnosti da se smirim). Posle nekog vremena, recimo dva meseca je poceo da mi smeta, osecala bih se osamuceno i generalno mi vise nije prijao. Prestala sam da ga uzimam (da, bez konsultacija) jer mi je bilo bolje, da bih vremenom bivala sve bolje i bolje. Medjutim pre dve nedelje sam otisla na kratak odmor, kolima, u odlasku je sve manje vise bilo ok, dok je povratak bio prava nocna mora. Nikako nisam mogla da se smirim, islo mi se u wc, a onda kad bih dosla do istog shvatila sam da mi ne treba, imala sam trenutke kad nisam znala sta da pocnem sa sobom i sta mi smeta, u isto vreme sam htela da sto pre stignemo i da stanemo negde samo da bih izasla iz kola. Jednom recju totalno rasulo. U toku voznje sam uzela dva bromazepama od 1,5mg, a na samom polasku jedan od 1,5. Jos je dan bio uzasan, vlaga, vrucina (koju inace nisam osecala, nije mi bilo ni vruce ni hladno). Nekako sam stigla kuci i dva dana posle krecu nevolje. Prvo sam imala ubrzan puls, koji se smirivao na momente pa opet ubrzavao, i sve vreme sam osecala neki kao nagovestaj grca u grudima. Nisam pila nista za smirenje jer mi to nije predstavljalo neki problem, jedino sam se mozda malo vise zamarala. Problem je nastao u noci izmedju cetvrtka i petka kad sam imala takav panican napad da sam mislila da se rastajem sa zivotom (da napomenem da nikada ranije nisam imala napade u kuci), i morala sam da popijem jedan od 3mg da bih zaspala. Sutradan sam se probudila nervozna, pocela sam da placem iz cista mira, i nisam mogla da se zaustavim jedno sat i po vremena. U toku popodneva sam opet uzela jedan od 3mg, jer sam osecala opet to stezanje u grudima. Narednog dana uvece sam izvela psa i jedva se vratila kuci koliko mi je bio visok puls. Pocela sam uzasno brzo da se umaram, puls mi skoci cim krenem uzbrdo ili uz stepenice, a danas sam bila dobro sve dok nisam izasla do prodavnice kad sam u povratku imala napad koji je trajao pola minuta ali dovoljno da se opet izbezumim. Inace danas nisam uzela nista za smirenje. I tako sam dosla do toga da treba da odem na analizu stitne zlezde, da vidim jel to ili cu morati kod psihijatra.
Izvinjavam se sto sam ovoliko opsirna, ali imala sam potrebu da objasnim malo detaljnije.
 
Pa ovako, pre pola godine mi je psihijatar prepisao (tj -la, zena je u pitanju) da pijem pola bromazepama (izvinjavam se zbog slovne greske, nisam primetila) od 1,5 jer sam imala panicne napade (iskljucivo van kuce), dok ne skupim snage da dodjem na terapiju (nisam mogla da odem bilo gde zbog jacine napada i nemogucnosti da se smirim). Posle nekog vremena, recimo dva meseca je poceo da mi smeta, osecala bih se osamuceno i generalno mi vise nije prijao. Prestala sam da ga uzimam (da, bez konsultacija) jer mi je bilo bolje, da bih vremenom bivala sve bolje i bolje. Medjutim pre dve nedelje sam otisla na kratak odmor, kolima, u odlasku je sve manje vise bilo ok, dok je povratak bio prava nocna mora. Nikako nisam mogla da se smirim, islo mi se u wc, a onda kad bih dosla do istog shvatila sam da mi ne treba, imala sam trenutke kad nisam znala sta da pocnem sa sobom i sta mi smeta, u isto vreme sam htela da sto pre stignemo i da stanemo negde samo da bih izasla iz kola. Jednom recju totalno rasulo. U toku voznje sam uzela dva bromazepama od 1,5mg, a na samom polasku jedan od 1,5. Jos je dan bio uzasan, vlaga, vrucina (koju inace nisam osecala, nije mi bilo ni vruce ni hladno). Nekako sam stigla kuci i dva dana posle krecu nevolje. Prvo sam imala ubrzan puls, koji se smirivao na momente pa opet ubrzavao, i sve vreme sam osecala neki kao nagovestaj grca u grudima. Nisam pila nista za smirenje jer mi to nije predstavljalo neki problem, jedino sam se mozda malo vise zamarala. Problem je nastao u noci izmedju cetvrtka i petka kad sam imala takav panican napad da sam mislila da se rastajem sa zivotom (da napomenem da nikada ranije nisam imala napade u kuci), i morala sam da popijem jedan od 3mg da bih zaspala. Sutradan sam se probudila nervozna, pocela sam da placem iz cista mira, i nisam mogla da se zaustavim jedno sat i po vremena. U toku popodneva sam opet uzela jedan od 3mg, jer sam osecala opet to stezanje u grudima. Narednog dana uvece sam izvela psa i jedva se vratila kuci koliko mi je bio visok puls. Pocela sam uzasno brzo da se umaram, puls mi skoci cim krenem uzbrdo ili uz stepenice, a danas sam bila dobro sve dok nisam izasla do prodavnice kad sam u povratku imala napad koji je trajao pola minuta ali dovoljno da se opet izbezumim. Inace danas nisam uzela nista za smirenje. I tako sam dosla do toga da treba da odem na analizu stitne zlezde, da vidim jel to ili cu morati kod psihijatra.
Izvinjavam se sto sam ovoliko opsirna, ali imala sam potrebu da objasnim malo detaljnije.

Molim, ali te molim nemoj sama sebe da lecis i da postavljas diferencijalne dijagnoze.
Javi se psihijatru!
 
Da, naravno, to je lakse zar ne? Bolje da trazim nepostojece oboljenje stitaste zlezde nego da kazem sebi ja imam problem ,treba da odem do psihijatra!
Ne mozes da odes do pijace a oticices do laboratorije?!
Tvoja stitasta zlezda je sasvim ok.
 
Da, tvoja stitasta zlezda je sasvim ok. MOzes d apopijes i 100 Bromazepama ako ti se otkaci stitna zlezda nece prestati d ati lupa srce. Najzad, ako mozes da setas psa i ides do laboratorije, sto rece dr, mozes i kod psihijatra, najzad mozes i do privatnog - ni to nije milijardu eura (ako je do cekanja redova i zakazivanja), a konacno - panicni poremecaj ili agorafobija sa panicnim napadima (sta god da je u pitanju, moze se leciti i hospitalizacijom - dakle ako ti ne mozes kod doktorsa, mogu da te smeste u bolnicu pa ce doktor biti uz tebe svaki dan dok se ne smiris dovoljno da mozes da se lecis vanbolnicki.

Nije stvar u nemogucnostima da se do doktora stigne vec u tvom otporu da lecis ono sto za lecenbje jeste i suocis se sa onim sto je stvarno problem.
 
Pa zapravo necu otici u laboratoriju vec ce ona doci do mene.
Psa setam sada uglavnom u parku ispred zgrade.
Sa time da imam problem sam se suocila jos pre mnogo vremena, ali konstantan stres ce tesko moci da mi pomogne da se problema resim. Razmisljala sam i o tome da se smestim negde gde cu biti pod nadzorom lekara, ali mislim da bih tada tek poludela. Nisam od onih sto mogu da spavaju samo u svom krevetu, ali u drugoj sredini mogu da izdrzim samo dve nedelje pre nego sto izuzetno pozelim da odem kuci. Pa ako mi se to desava na letovanjima, kako onda da budem na nekom neprijatnom mestu ko zna koliko dugo. Da, znam, ovo sad zvuci kao gomila izgovora, ali cinjenica je da sam imala mnogo vremena da razmisljam kako da resim svoj problem, i u stvari ga jesam resila u vecoj meri, a sada stvarno pocinjem da sumnjam da je problem fizicke prirode.
Bez uvrede ali znam vise primera gde su ljude slali kod psihijatra, da bi se na kraju ispostavilo (posle bezuspesnog lecenja) da je problem u telu a ne u umu. Ne kazem da je uvek tako, ali zasto prvo ne eliminisati jedno pa preci na drugo.
Btw moja mama i njena rodjena sestra su obe imale problem sa stitnom zlezdom, s tim sto mi je tetka lekar i ona mi je rekla da proverim zdravstveno stanje.
 
Zdravo,e da se i ja javim poisto vec dugo vucem problem sa stitnom.Operisala sam je pre 5 godina i nije izvadjeno koliko je trebalo,pa je ponovo buknula,tacnije cela se regenerisala.Sad hoce da mi je vade celu,jer su leukociti pali na donju granicu od lekova.Moracu da pijem hormone ceo zivot,Znate li da li su ti hormoni stetni?
 
Zdravo,e da se i ja javim poisto vec dugo vucem problem sa stitnom.Operisala sam je pre 5 godina i nije izvadjeno koliko je trebalo,pa je ponovo buknula,tacnije cela se regenerisala.Sad hoce da mi je vade celu,jer su leukociti pali na donju granicu od lekova.Moracu da pijem hormone ceo zivot,Znate li da li su ti hormoni stetni?

Ma jok,bre.Samo opusteno.
Mnogo su ti stetniji ti lekovi koje trenutno pijes(vidis i sama koliki su ti leukociti).
 
E dobro,hvala na odgovoru. E sad,da li smem da idem na more posle toga?Rekli su mi da nije preporucljivo.Znate li zasto?

Jos nisi ni operaciju obavila,a vec planiras more. :think:
Polako,jedno po jedno.
Ni pre operacije ti more nije preporucljivo,jer i ovako imas "viska toplote" u organizmu zbog ubrzanog metabolizma,a manjak leukocita te ostavlja sa slabom zastitom od infekcije.
Izleci se ti ovog leta,pa sledeceg nadoknadi propusteno.;)
I srecno.
 
Samo da napisem epilog moje price odozgo - stitna zlezda mi je ok (hvala bogu) ali zato imam gadnu anemiju (gvozdje mi se srozalo na 2). A panicne napade cu morati da resavam posebno.
 
pokupila sam rezultate juche...

T3 (0,89-2,44) a meni je 1,16
T4 (58,10-140,60) a meni je 114,6
TSH (0,35-5,50) a meni je 6,51

nije mi jasno zasto je TSH povisen kad su ova dva normalna...
ali je TSH bolji nego ikada ranije...tj. nizi je nego ranije sto je bio, i to za dva,tri chak
 
pokupila sam rezultate juche...

T3 (0,89-2,44) a meni je 1,16
T4 (58,10-140,60) a meni je 114,6
TSH (0,35-5,50) a meni je 6,51

nije mi jasno zasto je TSH povisen kad su ova dva normalna...
ali je TSH bolji nego ikada ranije...tj. nizi je nego ranije sto je bio, i to za dva,tri chak

TSH stoji u suprotnom odnosu sa T4 i T3.
U normalnim situacijama(kod zdravih),pad vrednosti T4 i T3 dovodi do povecanja TSH,koji onda stimulise stitastu zlezdu da luci vise T4 i T3.To daje signal hipofizi(koja stvara TSH) da smanji njegovo lucenje,je se nivo T4 i T3 vratio na normalu.I tako u krug.:D

Posto ti kazes da ti je TSH bio povisen od ranije i vise nego trenutno,pretpostavljam da bolujes od hipotireoidizma.
Tu je regulacija hormona malo drugacija,pa moze da se desi da su T4 i T3 ok,a da je TSH povisen.A mogu i T4 i T3 biti poremecenih vrednosti.Prica je malo slozenija i dosta individualna,ali ne treba da bines.Sve to se moze lako resiti lekovima.Tvoje je samo da ides redovno na kontrole i postujes terapiju koju ti prepise lekar.
Ako pijes lekove i TSH ti je "bolji nego ikad",znaci da terapija deluje.
 
da imam od rodjenja hipotireozu.
ali ne zato sto ne radi stitna nego je manja nego sto treba a radi normalno,pa onda ima manje hormona
(ostala je pod korenom jezika)
znam to za tsh.nego sam mislila da bi trebao da bude normalan posto pijem lekove ceo zivot...
 
Ne moze bas uvek ista doza leka da odrzi isti nivo hormona.
Oni su jako dinamicni i ponekad se desavaju poremecaji.
Zato i sluze kontrole,da se doza leka koriguje itd.
Bice to ok samo nista na svoju ruku.
 

Back
Top