Stitna zlezda

zaista si me malo utjesio,samo mene vise brine taj ph nalaz,jer sam imala tumor 4,5cm,ali znacu valjda vise na kontroli za 3 dana.Ne ja jos uvijek ne uzimam nikakvu terapiju,pa se nadam da ce mi i to sada dati,jer sam uzasno umorna i nervozna(valjda je to normalno).I da,jos ne mogu da pricam,samo sapucem.Pregledom ORL postavljena je dijagnoza obostrane pareze n.rekurensa,pa me zanima da li cu i kada moci opet da pricam?
pozdrav i hvala;Andrea
 
Pre godinu i po imao sam virusni grip koji nisam mogao lako da savladam uz antibiotike pa sam i sedam dana primao inekcije.Sve vreme lecenja imao sam stravicne nervoze lupanje srca ,suvocu u ustima,ludacko lupanje srca,preznojavanje i na -10stepeni. Normalno uputili su me kod endokrinologa.Dg; Hyperthyreosis primaria i Obesitas.Jos uvek pijemPTU-2 puta po2 ,sedative po potrebi,propranol isto 2 puta kaoi siofor uvece od 85omg.KOLIKO DUGO CE TRAJATI ovo lecenje. Sta u stvari znace ove dijagnoze?POSLEDNJI tsh0.11,FT4 25.78. Unapred hvala!
 
Imate hipertireozu i gojazni ste,
Lecenje ce trajati onoliko koliko bude trebalo da se uspostavi normalna funkcija zlezde.
Niko Vam ne moze tacno reci mesec,dva, godinu, pet...
 
Ja imam 22 godine,vec 4 i po godine bolujem od hipertireoze gravesovog tipa,pre mesec dana popila sam radioaktivni jod,doktorka mi je rekla da to nece smetati iako nisam radjala i da ce se rezultati videti tek za 3-6 meseci,i dalje pijem terapiju tiastat 2X1/2.Imam pitanje za doktora ako moza da mi odgovori da li ce se i moje oci povuci kako se bude smanjivala stitna zlezda posto imam izbacene ocne jabucice kao posledicu hipertireoze gravesovog tipa.Ako jos neko boluje od bolesti ovog tipa i ako je pio radioaktivni jod neka pise.
Hvala unapred.
 
planet cinema: Da to je normalno da nemozete odmah da pricate glasno i da ste umorni zato sto u vasem telu sada nema l-tiroxsina , i ja isto posle operacije sam pricao polako i kako su dani odmicali glas mi je bio sve bolji i na kraju se vratio u normalu i hvala bogu pricao kao i pre operacije , ja sam bio na nekoliko radio jod terapija i hvala bogu prolaze dobro pre jod terapije se ne uzimaju hormoni mesec dana , umor mozda osetim pred pocetak terapije znaci pred kraj 3-ce nedelje ali posle kad prodje terapija i pocnem ponovo uzimati hormone odmah se osecam normalno , apetim mi je normalan, spavam dobro,radim normalno

pozdrav Marko
 
Oprostite cevapsalukov, vidim da kazete da Vam je taj cvor u stitnoj bezopasan.Kako znate da je bezopasan? Ja ga takodje imam, slicnih je dimenzija i radim redovno ultrazvukove a takodje sam kad je ustanovljeno da ga imam uradio i scintigrafiju.Takodje, redovno radim hormone mada su oni uvek u redu jer ja u stvari i nemam ni pojacanu ni smanjenu funkciju. Koliko ja znam, jedini skoro siguran nacin utvrdjivanja da li je cvor potencijalno opasan je biopsija. U dopisivanju sa dr, ona mi je preporucila da nema potrebe za tim pa je nisam ni radio.Da li ste Vi radili biopsiju?
 
Pre dva meseca lekar mi je prilikom pregleda rekao da mi je stitna zlezda blago uvecana i uputio me da uradim ultrazvucni pregled i laboratorijski pregled krvi. Nalaz krvi je bio sasvim normalan, ukljucujuci i tumor-markere, ali je ultrazvucnim pregledom otkriveno nekoliko cvorova od kojih je jedan bio "sumnjivog izgleda". Da je sumnjiv potvrdilo se i nakon scintigrafskog pregleda, ali biopsija punktiranjem nije radjena zato sto su cvorovi, svi osim jednog, bili "suvise mali".
Pre nesto manje od mesec dana odstranjena mi je cela stitna zlezda i otkriven je papilarni karcinom od oko 1,5 cm. Za nekoliko dana idem na scintigrafiju i tada ce biti odluceno da li je potrebno da primim dozu radioaktivnog joda. Od cega to zavisi? Hirurg mi je rekao da tumor nije zahvatio kapsulu u kojoj se nalazio i da ima oznaku T1. Da li neko ima iskustva sa terapijom radioaktivnim jodom i scintigrafijom celog tela, posebno ako je to radjeno u Kragujevcu? Kakav je postupak i koliko se obicno ostaje u bolnici?
Od operacije nemam hormonsku terapiju i dobro se osecam, ali imam smanjenu kolicinu kalcijuma u krvi i uzimam na svakih 6 sati po jednu tabletu kalcijuma od 500mg.Ipak, kalcijum mi je konstantno ispod donje granice, pa povremeno osecam neko podrhtavanje u rukama i nogama. Koliko je vremena obicno potrebno da se ovo stanje sa kalcijumom normalizuje?
Unapred hvala

Da li je ovde jos neko imao papilarni karcinom?
 
Da,i ja imam papilarni karcinom.Juce mi je gotov konacni ph nalaz i glasi:carcinoma papillare gl.thyreoideae,pT1,LOVO-papilarni u oko 30% i folikularni podtip u oko 70% analiziranih mikroskopskih polja,bez mitotskih figura,umereno izrazenog limfocitnog infiltrata u stromi.
Ali ja imam taj problem sto sam operisana 9.aprila,a scintigrafiju sam uz sve moguce veze,uspela da zakazem tek za 16.juni,na VMA,gde sam i operisanaI svo to vrijeme od operacije do scintigrafije cu biti bez hormonske terapije,a ja sam vec jako umorna i malaksala.Interesuje me kakve posljedice mogu da budu usled neuzimanja terapije;i da takodje da li neko zna koliko uspjesno se lijeci ova vrsta karcinoma;kao sto sam vec pisala imam samo 28.god i malo dete.
Ja za sada prelazim na makrobioticku ishranu,otavila sam sve lose navike i bas se trudim da budem pozitivna i da sebi pomognem najvise sto mogu.
veliki ,pozdrav
 
Ja sam negde poslala poruku, ali posto to prvi put radim, ko zna gde je otisla. Ovako>T3 i T4 su mi normalni, TSH 5.49, ultrazvuk je pokazao da imam hashimoto tioriditis, zlezda je smanjene ehogenosti, nesto grublje strukture, umereno pajacane vaskularizacije i upucena sam kod endokrinologa. Bila sam u Gradskoj, i ona mi se nasmejala i dala mi presolol za srce i eventualno da odem na ultrazvuk. Bila sam pre toga na EKG-u i prema njemu je sve ok. Uputila me je i na psihijatra, mada sam joj ja i rekla da patim od anksioznosti. Planiram trudnocu i malo me brine, jer sam cula da zlezda moze da bude zeznuta. Unapred hvala
 
Nije otisla nigde, prvih deset poruka se posebno odobravaju.
Strpljenja malo.
I? Jesi li otisla kod psihijatra?
TSH nije toliko povisen da bi davao tegobe koje opisujes.
 
To je i ona rekla, ali mene vata panika i zbog manjih stvari. Anksiozna sam, pa verovatno nesto i nadodam. Bolje mi je odtad, pokusavam da usporim svoj unutrasnji tempo, i vise ne idem kod lekara, malo cu da poslusam sebe. Hvala
 
To je i ona rekla, ali mene vata panika i zbog manjih stvari. Anksiozna sam, pa verovatno nesto i nadodam. Bolje mi je odtad, pokusavam da usporim svoj unutrasnji tempo, i vise ne idem kod lekara, malo cu da poslusam sebe. Hvala

Ne budi sama svoj majstor, to moze samo da ti se obije o glavu.
Potrazi pomoc strucnjaka.
 
Postovanje,
prvi put pisem pa mi oprostite ako ako pitanje bude opsirno.
Pre 6 dana sam se obratila lekaru zbog smetnji pri gutanju, tesko sam mogla da okrecem glavu,i konstantnog bola u grlu.Kao da me neko scepao za vrat. Lekar je rekao da je stitna zlezda uvecana ali da bez rezultata nece moci puno da mi kaze. Da ne duzim rezultati su izgledali ovako :
krvna slika u redu
gvozdje 2,5 mikro mol/L ref.vrednosti 10,7 - 32,2

FT3 7,1 nmol/L ref.vrednosti 0,92 - 2,79

FT4 313,4 nmol/L ref.vrednosti 58,10 - 140,60

TSH 0,006 mlU/L ref.vrednosti 0,35 - 5,50

sedimentacija eritrocita 7,1 1.sat ref.vrednosti do 18

Uradila sam i ultrazvuk stitne zlezde:

Stitna zlezda u celini uvecana: reznjevi 48 x 20 x 21, obostano
Istimus 7mm. Parenhim zlezde je hiperehogen, grube eho strukture bez diferentovanih fokalih lezija.
Neposredno iznad istimusa dve 1 gl do 6mm.

Dijagnoze su bile sledece (izvinite sto trenutno ne umem da navedem njihove latinske nazive)

Upala stitne zlezde
Stitna zlezda uvecana
Malokrvnost
Slabe i nerednovne menstruacije

Dobila sam terapiju:
PTU 2 x 200mg
Inderal 2 x 1/4
Aspirin 3 x (3x500) - tri puta na dan po tri tablete od 500mg,posle svakog obroka
Bromazepam 1 x 1,5mg uvece
Gvozdje FerrumFol 1 x 1 tableta

Verovatno se pitate sta sad hocu kad mi je sve odredjeno :)
Sve je to odradjeno a da meni niko nije posvetio 5 min paznje da mi objasni sta se to desilo samnom.
Sta je uzrok, kakve su eventualne posledice. Koliko se leci i da li cu za sve vreme lecenja morati da izbegavam bilo kakvu fizicku aktivnost (napomenucu da treniram karate 13 god i da prestanak bavljenja sportom je za mene veliki problem) i da li cu morai sve vreme dok sam pod terapijom da izbegavam suncanje?
Na forumu se ljudi jesu zalili sto im je zabranjeno bavljenje sportom, ali niko nije pomenuo suncanje pa se pitam jesam li samo ja dobila takve instrukcije?
Drugo, na koji nacin zene mogu da ostanu sterilne kada imaju problema sa stitnom zlezdom?
Za koliko vremenski se osoba vrati u normalu? Znam da je to individualna stvar, ali Vas molim da mi date makar neki uopsteni odgovor. Unapred hvala!
 
Evo i ja da pitam za savet.Vec godinu dana opadanje kose,difuzno,skoro dve trecine je nestalo,koza suva ,napadi nervoze i gubitak energije.
Svi nalazi i hematoloski i biohemijski o.k.Stitnjaca na ultrazvuku puna cvorica ,cisti,nehomogena,hormonski status uredan.Biopsijom nisu pronadjene maligne celije ,ali niko ne iskljucuje 100-postotno postojanje istih.Misljenja oprecna,dva dr.za operaciju ,dva protiv.
Volela bih da mi objasnite mogu li gore navedeni simptomi imati veze sa ovakvom stitnjacom i sta biste mi Vi preporucili?Da dodam i to da sam cesto pod stresom.Hvala unapred
 
Izvinite, promaklo mi je da napisem godine. Imam 26. A za Aspirine nisam sigurno pogresila.I ja sam se cudila ali mi doktorka mi je rekla da ako zeludac moze da mi podnese 3 x 3 tablete dnevno to bi bilo najbolje posto imam snaznu upalu. To pijem vec 13 dana i za sad nemam smetnji ali prekosutra idem opet na kontrolu pa cemo videti stanje.
A pored svega ovoga ima jos nesto cudno. U poslednjiih 8 meseci sam se ugojila 7 kg a "po pravilu" sa hipertireozom sam trebala da smrsam. Jeli moguce da je zlezda do skoro bila hipoaktivna a sada presla u hiperaktivnost? Ide li to tako sa stitnom zlezdom?
A gvozdje sam prekontrolisala na svoju ruku, cak se ni sama nisam nadala da je tako nisko. A sad sta je tu je, idemo dalje.
Hvala, hvala, hvala na odgovorima!
 
Stanislava: meni klinicka slika apsolutno lici na poremecaj rada tiroidne zlezde. Na Vasem mestu ja bi operisala. Pored toga, psihijatar ili psihoterapeut, svakako lecenje stresa, bilo lekovima bilo terapijom ili kombinacijom oba. POzdrav
 
Ljudi, prijatelji po bolesti, ha, da li se vi ovih dana grozno osećate. Ja nemam ni š od štitne, sve su mi izvadili 2006., ali mene ubiše tahikardije, aritmije, ekstrsistole,koje su se sada pojačale. Bila sam kod kardiologa, dala mi je presolol 1/4 ujutru i uveče i bensedin po potrebi... a ja ludim, nervozna sam, noćima ne spavam, budi me preskakanje srca... ne znam da li je to umišljeno ili ne.. ali skroz sam izludela.Inače, imala sam Hashimotoa, benigne strume, sve je izvađeno, i sada mi je gore nego pre operacije, bar što se tiče srca... Da li neko ima slična iskustva?
 
Mislim da ti tvoji kardioloski problemi nemaju veze sa stitastom zlezdom koju vise nemas.
Kakvi su nalazi ekg, ultrazvuka srca, da li si nosila holter?
Koliko imas godina, da li si pod stresom?
 
Ekg je uredan, ali nisam radila ni ultrazvuk, a ni holter. Imam 36 godina, trenutno nisam pod stresom, ali sam bila, pa nemam pojma,kazem, bila sam kod kardiologa, ona rece da srce i nije problem, navodno, po njoj je psiha. Inace, na mene mnogo uticu ove promene vremena, ne znam kako na ostale, ali ja ludim...
 

Back
Top