Stitna zlezda

Izvinjavam se sto upadam kao padobranac na temu ali imam jedno pitanje.
Imam hipotireozu jos od rodjenja,iz razloga sto mi se stitnjacha nije spustila gde treba,vec je ostala pod korenom jezika,i nije imala mesta da se razvije,tj. da poraste koliko treba i zato luchi manje hormona nego sto treba.Ona radi kako treba,samo eto,manja je pa manje luchi.
Pijem lek Letrox i rezultati su mi bolji nego dok sam pila tivoral i vobenol.
Moje pitanje je dal treba da pijem lek svaki dan u isto vreme ili je samo bitno da ga popijem svaki dan u bilo koje vreme(mislim na sat,dva ili tri pre ili kasnije od vremena prethodnog dana)?
Pitam da bih znala dal ce rezultat da bude bolji ako pijem svaki dan u isto vreme....
 
znam da ide ujutru na prazan stomak,pitala sam dal treba svako jutro tachno u 9 recimo ili moze jedan dan u 9 drugi dan u 10 pa u 9 pa u 11 itd....zato sto se ne budim uvek u isto vreme,pa onda i ne popijem lek u isto vreme
 
ok,hvala...
A imam jos jedno pitanje.
Kako ce moja boljka da utiche na trudnocu? Sta sve moze da se desi?Plashim se da ce nedostatak hormona stitne zlezde izazvati pobachaj ili nesto....
Nisam jos trudna ali planiram da imam decu pa me zanima...
I ako neko moze da mi preporuchi nekog odlichnog endokrinologa,po mogucstvu da nije privatni posto se nema para u danasnje vreme bas toliko za privatne lekare... :(
 
da li bi trebalo da radim jos neke provere stitne zlezde,ovo su vrednost koje sa dobila pregledom krvi
TSH 3.62 (ref.vr.0.4-6.0)
FT4 16.15(ref.vr. 10.3-23.1)
pozdrav!!!!

uradila sam jos neke analize ,koje su mi preporucili,ovo su rezultati
tg-antitela <10 iu/ml(ref.vr 0.00-115) ,anti tpo(anti mc-at) 8.97(ref.vr <34).
da li je sve dobro i da li bi trebalo povremeno da proveravam stitnu zlezdu????????
pozdrav ,hvala !!!!!!!
 
Da ne otvaram novu temu, postavicu i ja svoje pitanje ovde. Poslednjih meseci izlozena sam malo vise stresu, posao,porodica....U poslednje vreme kada se bas rasplacem desava se da imam blagi osecaj gusenja u grlu,vise kao neki pritisak, ali to odmah prodje. Planiram trudnocu pa sam resila da uradim razne briseve, ali i hormone. Evo i rezultata:
T3 1,68 (ref>1,3-3,1 nmol/l)
T4 94,2 (ref>58-161 nmol/l)

FSH 7,61 (ref>3,5-12,5 mlU/l) folikularna faza
(ref>4,7-21,5 mlU/l) faza ovulacije
(ref>1,2-9,0mlU/l) luteinska faza

Prolaktin 367 (ref>40,0- 530,0 mlU/l)

Estradiol 25,5 (ref>25-195 pg/l) folikularna faza
(ref>66-411 pg/l) faza ovulacije
(ref>40-261 pg/l) luteinska faza

Testosteron 0,711 (ref>0,06-0,82 pg/l)

TSH 4,23 (ref>0,400-4,000 uIU/l)
Iz prilozenog se vidi da je TSH povisen, pa me zanima da li je potrebno da se sa ovakvim rezultatom javljam endokrinologu, ili da se umirim pa nakon mesec dana ponovo testiram. Koliko moze uticati na planiranje trudnoce? Hvala
 
Pa eto jezim se od toga da pacijenti na svoju ruku rade neke analize a ne znaju ni zasto ih rade, ni zbog cega.
Recimo te polne hormone,koji dan ciklusa si ih vadila (kao sto si primetila u referetnim vrednostima stoje neke faze ciklusa ,dakle te analize se rade tacno odredjenog dana ciklusa prema tome sta zelimo da saznamo)...
No da ne bih sada duzila pricu posto eto sama se ispitujes,na svoju ruku ,odgovor je ako si vec htela neke stvari da proveris sto se tice stitaste zlezde fali ti par bitnih analiza koje bi dale bolje pojasnjenje tog tsh. Mada je vrednost vrlo malo iznad referentne vrednosti i ne bi trebalo da ima neki efekat na funkciju zlezde.
Stvari koje navodis kao tegobe su prateca pojava stresa, svi kad smo napeti, narocito zene ,skloni smo suzama, cak i osecaj knedle u grlu je reakcija naseg tela na stres i prolazi spontano.
 
Imam 48 godina, bez ciklusa od oktobra 2007., dobijam na tezini, bolovi u kicmi, misicima... Rezultati: T3: 1,68 (ref.vred. 1,3-3,1), T4: 67,1 (ref. vred. 58-161) i TSH: 14,9 (ref.vred. 0,400-4,000).

Posle posete endokrinolgu (sredina februara) dijagnoza je: Hypothyreosis compensata prim. Pijem Euthyrox 100 mg i Selen 100 mg svakog dana.

Po nalogu endokrinolga, u medjuvremenu, uradila sam:

UZ stitne zlezde: Stitna zlezda je nesto manja, snizene ehogenosti, lako nehomogene strukture, bez izdvajanja fokalnih promena. Color signal u zlezdi nije pojacan. Nema znakova reg. adenopatije.

Osteodenziometrija:kicma ok, na kukovima, kako oni kazu, osteopatija.

ATG-AT: 84,59 (ref. vred. 0,0-25,3 IU/ml)
AMC-AT (TPO): 174,9 (ref. vred. 0,0,-10,0 IU/ml)

Ovo gore vec pomenuto, juce ponovo TSH: 0,015 (ref. vred. 0,400-0,4000). O cemu se radi, TSH posle 2,5 meseca terapije sa 14,9 na 0,015. Nisam pametna. Na kontrolu tek treba da idem.

Pozdrav, :shock:
 
Terapija i treba da dovede do snizenja TSH, to je sustina, telu dajete hormone koji mu fale i ono vise ne salje signal mozgu da pravi supstancu koja ce naterati stitastu zlezdu da stvara vise hormona.
To je dakle teorija.
Kod Vas je doslo do veceg smanjenja TSH, a povecana je vrednost antitela ( ne znam od kad je ta analiza), u svakom slucaju treba da se javite svom endokrinologu.
 
Molim Vas za pomoc!U cetvrtom sam mesecu trudnoce i zbog lupanja srca (nekakvi prolapsi),nestabilnog pritiska i napada panike zbog istih,internista mi je prepisao propranolol i bensedin,sa napomenom da proverim sto pre hormone T3,T4 i TSH.Nisam sigurna dali gubim razum jer panicim kada mi lupa srce i postajem depresivna ili je to zbog hormona?
 
imam 28 god.pre 20 dana sam imala operaciju stitne zlezde zbog strume.Svi hormonski nalazi su bili u redu.Medjuti morali su da odstrane celu stitnu zlezdu,a Ph pregledom je potvrdjeno da se radi o papilarnoj infiltraciji,tako bar pise u otpusnici.Kontrola mi je za 4 dana,kao i definitivni ph nalaz.Jako sam uplasena i ne znam ni kako da se ponasam ni sta treba da radim,a imam malo dete,kojem sam potrebna.poludicu do kontrole,pa eto ako neko zna nesto vise,neka mi pomogne
 
hvala puno na savjetu,ali meni jos nisu dali nikakvu terapiju,valjda ce na kontroli.Treba i da uradim scintigrafiju celog tela sa J131,pa mi ni taj pojam nije bas najjasniji.Osjecam umor,nervozu,napetost.Prosto nikada me nista nije ni bolilo i onda odjednom za par dana i operacija i svi ovi simptomi,ne znam sta me snaslo.
hvala jos jednom
 
Da naravno nemate sta da se brineti niste vi jedini kome je to uradjeno , meni je sa 17 god isto odstranjena cela stitna zlezda , zamislite kako je meni bilo, ali sve to prodje , znam isto i jednog coveka kome je isto odstranjena cela stitnjaca u 19 godini , i evo sada ima negde oko 37 godina i normalno zivi covek ima malo dete , dete je normalno i za sada hvala bogu dobro raste, el uzimate L-tiroksin i koliko mikrograma i kalcijum koliko uzimate ?? Ja kalcijum za sada uzima 2-3 grama kod u Srbiji je problem naci kalcijum u jednoj dozi da bar ima 1 gram nego najveca doza koju sam video je 500mg , ja kalcijum uzmimam iz nemacke u kesicama koje se rastvaraju od 1 gram, uglavnom sve u svemu nemojte uopste da se brinete

pozdrav Marko
 

Back
Top