Stitna zlezda

Pozdrav svima, i ja bih da pitam vezano za stitnu zledu,prije tri mjeseca sam kontrolisala krv i imala sam povisen tsh na 7,onda sam pocela koristit terapiju ......mg,nakon tri sedmice opet kontrola i povecao se tsh na 12, nastavila sam sa istom terapijom,pre neki dan sam ponovo kontrolisala i popeo se na 40 uzas, jako sam se uplasila.Koristim terapiju i nije se nimalo smanjio nego se povecao i to previse, sada mi je propisano da uzimam po tri tablete ondnosno od 75 mg, ja sam u dilemi da li da uposte pijem te tablete jer mi je od njih gore, da li smijem da prestanem i da nista ne koristim pa da onda odem kontrolisati mozda se i umanji jer kazu da ove tablete moraju da se koriste cio zivot, a inace nevolim nikakve tablete da pijem nastojim prirodnim putem da se lijecim.Ako moze da me savjetujete smijem li prestati,postoje li neke nuspojave itd. Unaprijed zahvaljujem
 
Da, treba da uzimas terapiju onako kako ti je savetovano.
I nikako da je prekidas na svoju ruku, nezeljeni efekti se do sad nisu pojavili prema tome nece ni sada i ne vidim zasto bi se opterecivala time.
Ljudi imaju i gorih zdravstvenih problema u zivotu pa redovno uzimaju svoju terapiju, sta se mora nije tesko.
 
Evo, ja sam nova ovde, pa da se javim sa svojim problemima... U novembru 2006. sam operisala benigni tumor stitne, sve su mi izvadili, pijem 125 mg eutiroxa dnevno i genenralno se gore osecam sada nego pre operacije!!! Inace, bio je Hashimoto u pitanju, antitela povecana stravicno, tumori na oba lobusa... nije se dalo izbeci. Naime, posle operacije su ucestrale tahikardije, aritmije, ekstrasistole.. mada kardiolog nista veliko nije nasao, ha! Verujte mi, gore mi je sada nego pre operacije, da li je moguce da ja ne podnosim vestacke hormone i da se to tako manifestuje. Mog endokrinologa ne smem tako nesto ni da pitam, oterala bi me u p.m i rekla da sam anksiozna, sto im je u poslednje vreme najbezbolnija dijagnoza... Ako neko ima neki savet, sta se tu desava, neka javi...Pozz svima
 
Treba da pitas endokrinologa.
Nisi nam napisala kada si poslednji put analizirala hormone i koje su vrednosti,kao ni to da li osecas jos neke simptome,pa je malo nezahvalno pricati o ovome,ali postoji mogucnost da ti je doza leka lose podesena(bar trenutno).Treba to prekontrolisati.
 
E, da u pravu si. To je jako cudno, ja sada proveravam samo TSH, koji je od operacije, sa dozom eutiroxa od 125 bio tu negde oko 0.90 do 2 zavisi ... U decembru, sa istom dozom hormona, TSH je 0.20, znaci, bila sam ubrzana, kako, to ni endokrinolog ne zna... Smanjila sam na 100, i naravno, TSH mi je 7, Sada sam opet na 125, pa ce vidimo... ko zna sta se tu desava. Hocu da kazem da i dr malo tapkaju u mraku sto se mene tice, ha
 
Ovo je usko strucno,pa se necu uplitati,ali ti jos jednom svetujem obaveznu kontrolu.
Ocigledno je doza leka neadekvatna.Usudio bih se reci da tu i nema neke misterije,ali dobro.
Jedino nemoj niposto sama da "doziras",ma koliko bi to prosto izgledalo na osnovu tvog posta.
I,da,nema tu endokrinolog sta da te "tera u p.m.".On je taj koji mora da pronadje pravu dozu(sto ne mora biti lako i jednostavno.Zato se i ide na kontrolu).
 
Pozdrav,i kod mene je slicna situacija sa stitnom zlezdom,ja od kako koristim terapiju osecam se losije,vise mi je haldno,umorna sam imam peckanje u grudima, imam bol na levom delu vrata i to me jako plasi ,zao mi je sto sam uopste pocela sa terapijom jer i nije bio tako veliki tsh 8,a sada svaki put kad kontrolisem veci je 12 pa 40,povecana mi je terapija na 75mg,i za dve sedmice idem na kontrolu pa cu videti sta je uglavnom neosecam se dobro od kako koristim terapiju

Pozdrav svima
 
U pravu si, ali i ona jos uvek luta sto se doze tice, a bas me zanima da li neko ima iskustva, posle operacije, imala sam tetaniju, kalcijum mi je bio jako nizak. Radila sam PTH paratiroidni hormon, kod mene je 3 a ref vrednosti su od 10-50. Endokrinolog kaze da mi verovatno nije ostala ni jedna paratiroida, od 4 u telu. E, sad to niko ne moze sa sigurnoscu da tvrdi, hirurg koji me je operisao kaze da se to desava u 99% slucajeva i da moje telo treba da prepozna da toga vise nema i da kicmena mozdina pocne da proizvodi kalcijum. Na sve to, moj endokrinolog rece da je to samo tako u teoriji, a u praksi stoje stvari malo drugacije, kalcijuma nema pa nema, moram da se kljukam sa njim kada god stignem, jer sam u stalnoj hipokalcemiji.
 
,zao mi je sto sam uopste pocela sa terapijom jer i nije bio tako veliki tsh 8,a sada svaki put kad kontrolisem veci je 12 pa 40,povecana mi je terapija na 75mg,
Zamisli sta bi bilo da ne koristis terapiju.Ne odustaj od terapije i redovnih kontrola.

U pravu si, ali i ona jos uvek luta sto se doze tice, a bas me zanima da li neko ima iskustva, posle operacije, imala sam tetaniju, kalcijum mi je bio jako nizak. Radila sam PTH paratiroidni hormon, kod mene je 3 a ref vrednosti su od 10-50. Endokrinolog kaze da mi verovatno nije ostala ni jedna paratiroida, od 4 u telu. E, sad to niko ne moze sa sigurnoscu da tvrdi, hirurg koji me je operisao kaze da se to desava u 99% slucajeva i da moje telo treba da prepozna da toga vise nema i da kicmena mozdina pocne da proizvodi kalcijum. Na sve to, moj endokrinolog rece da je to samo tako u teoriji, a u praksi stoje stvari malo drugacije, kalcijuma nema pa nema, moram da se kljukam sa njim kada god stignem, jer sam u stalnoj hipokalcemiji.
Na zalost,to je jedna od cescih komplikacija takve operacije i ostaje ti samo da nadoknadjujes ono cega nema.Kad se uspostavi kakva-takva ravnoteza,bice ti lakse.
Imaj uvek u vidu da ti je trenutno stanje bolja opcija od onog prethodnog,ma koliko to cudno izgledalo.
 
Ali meni je sve ovo pocelo kada sam onako otisla da kontrolisem krv jer nisam pet godina kontrolisala i odjednom ta zlijezda ti hormoni povcani na 8, mada se nisam lose osjecala,bila sam jako zdrava a kako koristim terapiju sve mi je losije ,zbog toga ovo sve i govorim i zato sam u konfuziji, a ijos to sto me pocelo bpljeti u levom delu vrata pa sam zbog toga nervozna i jos nisam otisla doktoru.
Ali nadam se da ce se sve to normalizovati.

Hvala puno ,jako je lepo kada covek moze da iznese ono sto ga brine .

Topli pozdravi
 
Ja vec bolujem od stitne zlezde 4 godine,sada kada sam poslednji put radila nalaze sve je u redu.2 godine je bilo ok,i opet se pogorsalo ali sada je hvala bogu sve u redu.Ali zanima me koliko moze biti opasno u trudnoci?Radila mi je ubrzano,a sada sam u 13 nedelji trudnoce.kakve komplikacije mogu nastati?
hvala
 
Kada si pod kontrolom endokrinologa, nista ti se ne moze desiti. Ja bih zelela jos jedno dete, imam cerkicu od 10 godina, ali dok mi se jos malo stabilizuje stanje... Mada, moj endokrinolog je rekao da nema nikakvih problema, da je cak imao i slucsajeve mladih zenica koje su imale cak i kancer, pa su normalno rodile posle terapije. Kod stitne jedno treba znati, svi procesi su spori, znaci, 99% stvari je benigno i ako i nije popije se radioaktivni jod koji unisti masligne celije. U principu, najbezbolnije je kod stitne zlede imati neko oboljenje, mene su dr zezali da imam modernu bolest, Hashimoto...uzas, na sta sam ja njima odgovarala da su i psihijatrijske bolesti moderne, pa bolje mi je da imam takvo nesto, bar bi se penzionisala, ha! Ovako nisam nista izvukla, salim se, naravno, izvukla sam zivu glavu...
 
Poštovani,
Trebala bih vaš savet
Pre mesec i po dana dijagnosticirana mi je STRUMA HYPERTHYREOTICA DIFFUSA PARTIM NODOSA. Tada su mi nalazi hormona štitne žlezde bili: TSH=0.001, FT4=55,5, anti TPO-ab>1000. Puls mi je bio jako ubrzan 116/min i jako sam se brzo umarala. Od tada pila sam tiastat i propranolol. Mesec dana nakon toga ponovila sam analize i rezultati su: TSH=0.004, FT4=7,46, auto antitela na receptore za TSH=21,2. Puls se smanjio na 70/min i ne umaram se tako brzo.
Moja lekarka (endokrinolog) mi je rekla da se ovakva štitna žlezda leči ili terapijom radioaktivnim jodom, ili odstranjivanjem, ali mi je ona zbog mojih godina (imam 25 godina), preporučila operaciju.

Ultrasonografski pregled: Vide se oba režnja povećana, delom jasno hipoehogena sa nodusnom promenom u donjem polu desnog režnja prema istmusu 19x14x10mm. DE=55x26x25mm, LR=56x24x19mm i istmus je 10mm.

Da li mislite da je operacija najbolje rešenje? I ako se operišem kakav uticaj unos tih hormona može imati na trudnoću?

Hvala unapred
 
Rekla sam u postu ranije, treba se jakoooo dobro informisati i ici kod vise lekara, nikako se ne zadrzati na jednom misljenju. Operaciji se pristupa samo kada su sve druge opcije ispucane, a u svakom slucaju, bolje operacija, nego radioaktivni jod... Ja znam par zena koje su imale karcinom stitne i sve one su posle operacije morale i na terapiju radioktivnim jodom. E, sad, posle te terapije ne smes da si u kontaktu sa ljudima 7 dana, sta mislis sta to cini tvom telu? Stvarno sam pre za operaciju nego za to. Sto se tice trudnoce, nema nikakvih problema, ukoliko si stalno pod kontrolom endokrinologa, adekvatnom hormonalnom supstitucijom se resava sve to.
 
Moj nalaz danas.
prilikom redovne jednogodisnje preventivne kontrole kod pr.interniste sve je ok osim nalaz stitne zlezde koju do sada i nisam pregledala ali me toliko plasi da ostajem bez daha.nerazumem se pa bi volela lekarsko misljenje mog nalaza.EHO PREGLED VRATA
Stitasta zlezda normalno polozena,simetricna granicne velicine lateralnih reznjeva i istmusa.
Tkivo je nehomogene eho strukture.
U levom reznju anterolaterarno ovakniheteroehogeni,pretezno hipogeni nodus dimenzuja 12,9mm,sa centralnom cisticnom degeneraciom.
U desnomreznju dva mala nodusa;anterolateralno ovalni hipoehogeni nodus dijametra 4,5mm,anteromedijalno ovalni hipoehogeni nodus dijametra 3,5mm.
hormonski status TSH-0.44 FT4 18.38
Dg.idem+struma nodusa gl thyreoideae.
th.idem
potrebno je uraditi scintigrafiju SZ.verujte mi pola nerazumem zato se obracam strucnim licima ali i onima koi su prosli isto ili slicno.moj lekar je cutljiv,sto me jos vise plasi a na pitanje dali je ozbiljno rekao je pa da jeste..veoma sam uplasena tim pre stoje za mene ovo novi momenat koi nisam ocekivala jer do sada nisam osecala bio kakve simptome ove bolesti.pomozite mi iskrenoscu jer moram znati istinu ma kakva bila .hvala unapred.
 
dr:
Struma nodosa je uvecanje stitaste zlezde i moze biti uzrokovano raznih stvarima, a ovo idem je skracenicaa za dijagnozu i terapiju koju ste imali na proslom nalazu.

Draga rr.Molim vas kazite mi nesto vise o mom nalazu ,kazite mi vase uopsteno misljenje dali se radi o necemu sto je izlecivo operativnim putem ,medikamentima ili sto uopste nije izlecivo,kako dase ponasam dalje u odnosu na ishranu,ma meni bas trba neka strucna rec vise.Molim vas a i sve ostale pomozite mi da kroz saznanja prevazidjen trenutni strah i hrabro se suocim sa cunjenicama ali....... koje su one???? pozdravljam vas i zahvaljujem se na ljubaznosti,.:cry:
 
Moj nalaz danas.
prilikom redovne jednogodisnje preventivne kontrole kod pr.interniste sve je ok osim nalaz stitne zlezde koju do sada i nisam pregledala ali me toliko plasi da ostajem bez daha.nerazumem se pa bi volela lekarsko misljenje mog nalaza.EHO PREGLED VRATA
Stitasta zlezda normalno polozena,simetricna granicne velicine lateralnih reznjeva i istmusa.
Tkivo je nehomogene eho strukture.
U levom reznju anterolaterarno ovakniheteroehogeni,pretezno hipogeni nodus dimenzuja 12,9mm,sa centralnom cisticnom degeneraciom.
U desnomreznju dva mala nodusa;anterolateralno ovalni hipoehogeni nodus dijametra 4,5mm,anteromedijalno ovalni hipoehogeni nodus dijametra 3,5mm.
hormonski status TSH-0.44 FT4 18.38
Dg.idem+struma nodusa gl thyreoideae.
th.idem
potrebno je uraditi scintigrafiju SZ.verujte mi pola nerazumem zato se obracam strucnim licima ali i onima koi su prosli isto ili slicno.moj lekar je cutljiv,sto me jos vise plasi a na pitanje dali je ozbiljno rekao je pa da jeste..veoma sam uplasena tim pre stoje za mene ovo novi momenat koi nisam ocekivala jer do sada nisam osecala bio kakve simptome ove bolesti.pomozite mi iskrenoscu jer moram znati istinu ma kakva bila .hvala unapred.

Pozdrav
citirala sam samu sebe ,osecam se zapostavljeno i nemocno.Zatrazila sam bar rec u vezi gore navedenog nalaza,posto sam posle greskom citirala post o strumi koi nema veze sa moim pitanjem ja vas najlepse molim samo za misljenje o mom nalazu .Cemu uput na stic.kako se vec zove sta je to kako se radi ,koje pripreme i td .Sve to me ceka u toku nedelje ali bi volela sto pre cuti misljenje strucnjaka zbog prevelike neizvesnosti i straha.Posto do sada nisam dobila ni rec zahvaljujem se i izvinjavam ,verovatno sam u necemu pogresila cim nezasluzujem paznju strucnog lica, naravno i svi drugi ucesnika.A ako bi problem iznela sa nekom neozbiljnoscu ,smehom,kritikom lekara i td mozdabiste me i zapazili ali neam volju niti smatram daje u mom slucaju bilo sta smesno niti neozbiljno.Hvala i svako dobro .
 
Scintigrafija se trazi da se, na primer, otkloni sumnja na tumor. Ne znam kolko je Vasem strahu korisno na primer ovako nagadjanje, jer na osnovu Vaseg nalaza ne moze se dati nikakav pouzdan zakljucak, na kome Vi insistirate, a ne znam kolko su VAm od pomoci spekulacije. NIko Vas ne ignorise, zapazeni ste, prosto nismo zeleli da Vas plasimo.
 

Back
Top