Stitna zlezda

htela bi da Vas pitam.Da li neko zna kada je kod bebe povecano nesto u vezi stitne zlezde(ne znam kako se zove) normalno je 10 a on ima 17,a ima samo 3 nedelje,Stim sto je prilikom rodjenja imao 12 i sada mu je poraslo na 17.Da li neko zna da li moze biti opasno kod njih i ostaviti neke posledice.Stim sto sutra ide kod endokrinologa.

Zabrinuta tetka
 
Posto sam operisala rak dojke,sa metastatzama ispod pazuha,2003 godine,prosla zracenja i primala citostatike,sada posle 4 godine su mi pronasli sledece(ostalo je sve u redu,na zadnjoj kontroli kod interniste onkologa) HTSH JE 4,54 (0,4-4,0), anti Tg 20 ( do 40), anti TPO-Ab 13 ( do 35), UZ zlezde:
na poprecnim i uzduznim presecima vide se oba reznja st.zl. koja je normalne velicine,lako inhomogena sa inhomogenizacijom,jasno ogranicenim hodusom u evom reznju vel. 21x8,5mm,koji je sa pocetnoim znacimacisticne degenracije. D.R. je velicine 38x10x20mm L.R. 36x14x17mm ist.mus. je 3,6 mm, obe ACCVJ su bez znakova potiskivanje i kompresije.Nema znakova uvecanja L.N. niti solidnih ni cisticnih TU promena.Pitanje: da li je ovo opasno u smislu da nisu mozda metastaze i da li je potrebna operacija,inace pijem od 2003 godine svaki dan dva puta dnevno po 10mg NOVALDEX,da li mozda i on utice na degradaciju zlezde?
Hvala unapred, i jos nesto da li mozete da mi kazete sta bi po Vama bilo korisno odraditi od analiza,da li potrebna cintigrafija i sta se sa tom metodom dobija,kakvi podaci?
 
Juce sam bila kod lekara zato sto mi se zadnjih 2-3 meseca proredila kosa (mada uvek sam imala retku ali...),doktorka sumnja da je zbog stresa al rekli su mi da uradim analize t3,t4,tsh,hormone(testosteron,dheas).Isto tako pre godinu dana malo su mi se pojacale dlacice ispod brade (imala sam malje od ranije,od rodjenja sam malo maljava) al me zabrinulo sto su neke dlake od papiraste postale skoro tamne.Interesuje me sta bi moglo da bude.Menstruacija mi je redovna,nemam ciste na jajnicima.Do pred dve godine sam trenirala fitnes i da budem iskrena pre 4 god kad sam se spremala za takmicenje napravila sam kuru (uzela malu dozu steroida winstrol 4 inekcije ukupno).Dal je moguce da se simptomi pojave nakon 2 god.
Isto tako zamolila bih vas da me uputite gde da ispitam tiroksin,u koju privatnu laboratoriju.
Unapred hvala
 
Imam 28.godina, i slucajno sam kontrolisala stitnu zlezdu. Radila sam analize krvi u ultrazvuk.
T3 i T4 su u normalnim vrednostima ali mi je TSH malo povisen. Gornja granica mu je 4,00 a meni je 4,27. Na ultrazvucnom pregledu su mi rekli da je zlezda normalna, nije uvecana, ali da postoji adenom od 9 mm. Nije mi predlozena nikakva terapija, vec samo pracenje stanja i kontrola.
Zanima me dali ipak treba nesto da preduzmem, i dali adenom na stitnoj zlezdi uzrokuje pojavu adenoma i na drugim mestima, jer imam jos dva na obe dojke. I oni su manji od 10 mm. Svi lekari kod kojih sam bila su mi rekli da se ne uzbudjujem jer je to bezopasno i da samo treba pratiti stanje.
Takodje me zanima dali je TSH mozda povecan zbog tog adenoma? Imate li neki savet?
p.s.doktori su mi rekli da mnogo zena zivi sa adenomima ali da ne znaju da ih imaju.
Pozdrav, Viola.
 
dragi moji:)
mislim da ljubomora mog momka utice na moje zdravlje.konkretno-na stitnu zlijezdu.naime,svaki put kad se posvadjamo,ili kad se iznerviram,dobijem nenormalni napad kaslja i nagon za povracanjem,i to iz grla, ne iz zeludca.kad to prodje,grlo mi je jako nateceno,ne mogu da gutam i boli me.uz sve to,zbog ciste na jajniku i prepisane terapije smrsala sam 15kg.sad jedem u nenormalnim kolicinama,ali ne mogu da se ugojim...ako iko zna nesto o ovome,molila bih da mi sto prije odgovori, jer sam prestravljena.hvala
 
može li mi iko dati savjet ili barem reći ako se njemu nešto slično dogodilo. Imam bolove u predjelu grla, onako nekad kao da me zateže a nekad imam osjećaj da me neko davi. Bol se proširila na prsa. TSH je 5,6 od dozvoljenih 4, T3 i T4 je u granicama normale. Išla sam kod doktora, ekg mi nije najbolji. Doktor nije spomenuo štitnu. Jeli moguće da mi je to sve od nje? Inače imam 25 godina, radim stresan posao pa se jako brzo iznerviram.
 
Ako ti je stitnjaca uvecana,moguce je da nekad imas utisak da te neko "davi".
Treba svakako da nastavis ispitivanje u smislu oboljenja stitne zl.
Ne znam sta ti znaci da " EKG nije najbolji",ali ni to ne treba zanemariti.
Dakle-ispitivanja.
 
cao!imam 24 god.i nedavno su mi otkrili stitnu-geni su krivi.
ali mene bune antitela.Referentna vrednost je TPO-Ab iznosi <34,a kod mene je 11.mogu li se ona "izlečiti" i mogu li rađati,jer mi je rečeno da ne planiram trudnoću u skorije vreme??

hvala od uplašene
 
I kad imas infekciju grla naprimer i znas da ces neko vreme uzimati lekove sigurno u tom trenutku ne planiras da ostanes trudan, zar ne?
Ima puno poremecaja stitaste zlezde, kod tebe je...?
 
Pozdrav svima, koji se nalaze na ovome forumu.
Pisao sam ranije o svojoj devojci koja ima adenom na levoj strani stitnjace. Stres izazvan zivotnim problemima, aktivno konzumiranje duvanskih proizvoda, zracenje mobilnim telefonom do besvesti i ko zna kojih hiljadu drugih stvari, rezultirali su ovakvim problemom. Doktori su preporucili terapiju radioaktivnim jodom i predlozili da se stanje prati. Deset meseci nakon toga, usledili su ponovni pregledi i lekar je konstatovao nepromenjeno stanje adenoma, ali je pronasao i dva cvorica na desnoj strani stitne zlezde, predlozio analize hormona i punkciju. Najavljena je mogucnost operacije odstranivanja stitne zlezde i dozivotna hormonska terapija, pa me interesuje, kako ce da izgleda sama operacija, sta posle nje, kako ce teci oporavak, da li ce doci do psihofizickih promena na osobi nakon operacije i kakvih. Napominjem da sa tom, meni dragom osobom planiram porodicu, pa me interesuje kakve posledice operacija moze izazvati sa te strane.
Pokusavam da sebe a i druge pripremim za period koji dolazi, pa molim sve ljude koji su ovako nesto iskusili na sebi, ili njima dragim osobama, da mi prenesu neka svoja iskustva. Unapred vam hvala.
Izvinjavam se ako se nisam terminoloski ispravno izrazavao, nemojte da zamerite, jer nisam medicinski obrazovan. Mrsko mi je da razgovaram o ovim stvarima i najvise bih voleo da se tako nesto nikada nije desilo i da ne moram sa ovakvom mracnom temom da pristupim ovom forumu...
 
Postovanje
U Maju ove god radila sam testove za stitastu zlezdu, medjutim svi nalazi u krvi su bili dobri, ali ja sam i dalje imala simptome( uvecanost vrata, gubitak kg, ...), ali po zahtevu mog lekara uradila sam ultra zvuk na kome se jasno vidi da je zlezda uvecanja i da postoje unutrasnja krvarenja. Trenutno pijem dexazon kao i 5-6 razlicitih vrsta vitamina. Rezultate bi trebalo da uradim krajem ovog meseca ali posto sam van zemlje ne znam sta da radim?
Imam 28 god a jos uz to sam i dijabetic
Unapred hvala
 
pozdrav svima! treba mi savet...

radila sam analize TSH, T3 i T4 i rezultati su redu... oba puta...
od simptoma imam samo blago uvećan donji deo vrata i ponekad osećaj da sam natečena... imam jedno 10 kg viška (u odnosu na kilažu kada se super osećam, ali sam visoka 180, tako da mi ni sa tih 10 nije tako strašno) i usporen metabolizam...
analize sam radila zato što su me 3 lekara, jedan opšte prakse i dva ginekologa pitala da li imam problema sa štitnom...

s obzirom na uredne analize hormona, da li da idem na ultrazvuk, da li postoji tu neka uzročno posledična veza, odnosno da li da se zračim bez potrebe?
(ili sam samo debela? :lol:)
 
Postovanje
U Maju ove god radila sam testove za stitastu zlezdu, medjutim svi nalazi u krvi su bili dobri, ali ja sam i dalje imala simptome( uvecanost vrata, gubitak kg, ...), ali po zahtevu mog lekara uradila sam ultra zvuk na kome se jasno vidi da je zlezda uvecanja i da postoje unutrasnja krvarenja. Trenutno pijem dexazon kao i 5-6 razlicitih vrsta vitamina. Rezultate bi trebalo da uradim krajem ovog meseca ali posto sam van zemlje ne znam sta da radim?
Imam 28 god a jos uz to sam i dijabetic
Unapred hvala

Nisam sigurna da razumem pitanje - kako to mislite ne znate sta da radite? Radite upravo ono sto Vam je lekar i rekao d aradite i idite na kontrolu krajem meseca. ako ne u Srbiji onda se javite lekaru u mestu u kome zivite sa prethodnim nalazima.
 
pozdrav svima! treba mi savet...

radila sam analize TSH, T3 i T4 i rezultati su redu... oba puta...
od simptoma imam samo blago uvećan donji deo vrata i ponekad osećaj da sam natečena... imam jedno 10 kg viška (u odnosu na kilažu kada se super osećam, ali sam visoka 180, tako da mi ni sa tih 10 nije tako strašno) i usporen metabolizam...
analize sam radila zato što su me 3 lekara, jedan opšte prakse i dva ginekologa pitala da li imam problema sa štitnom...

s obzirom na uredne analize hormona, da li da idem na ultrazvuk, da li postoji tu neka uzročno posledična veza, odnosno da li da se zračim bez potrebe?
(ili sam samo debela? :lol:)


Verovatno ste samo debeli.;-)

Ulltra zvuk ne zraci, mozete slobodno uraditi ovaj pregled svog mira radi.
 
cao!imam 24 god.i nedavno su mi otkrili stitnu-geni su krivi.
ali mene bune antitela.Referentna vrednost je TPO-Ab iznosi <34,a kod mene je 11.mogu li se ona "izlečiti" i mogu li rađati,jer mi je rečeno da ne planiram trudnoću u skorije vreme??

hvala od uplašene

Referentna vrednost Anti Tpo ukoliko iznosi <34,a tvoj rezultat je 11 u tom slucaju ti nemas potrebu da se brines i da se lecis,jer je to sasvim normalan rezultat koji ne odstupa od normale.
Ukoliko bi ti bio visi od 34 onda bi bilo razloga za brigu i eventualno lecenje,mada doktori ukoliko je i blago povisen od tog nivoa ne predlazu terapiju nego pracenje rezultata na svaka 3,4 meseca,jer je blago povisen rezultat mozda prolaznog karaktera i moze da se vrati u normalu.
Meni je tek kad je bio Anti Tpo 360 i skok TSH na 5,6 prepisana terapija.
 
zdravo!
kao i nekoliko vas ovde, imam hashimoto tireoiditis. imam 30 godina i ustanovljen mi je pre 3-4 godine od kada uzimam .... u poslednje 2 godine sam zelela da ostanem u drugom stanju i pored ostalih ometanja (rak grlica materice) stitna me je ometala sve do skoro. u trenutku kada su mi vrednosti tsh bile u granicama normale ja sam ostala trudna. (ovo pisem za ostale clanove, ne mora da znaci da to ima 100% veze, kod mene se tako desilo).
ono sto mene zanima je kako stitna reaguje u trudnoci? ne zivim vise na nasim prostorima, od skoro idem kod lekara ovde koji mi se samo smeska i govori kako ce sve biti u redu, volela bih da cujem necije iskustvo, tacnije da budem spremna na to sta moze da se desi jer ne zelim da se ista iskomplikuje sa mojm bebom.
osim informacije da treba da radim analizu hormona jednom mesecno nista ne znam a ni nisam uspela da nadjem nista korisno na interentu tako da ako neko ima korisne linkove takodje sam jako zahvalna.
unapred hvala!
 

Back
Top