Znanje ili sreća?

Truman

Elita
Poruka
22.709
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?
 
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?

kao dosta inteligentna osoba koja je shvatila da se inteligentniji ljudi
više bave analiziranjima umesto da žive više a manje razmišljaju izabrala bih znanje.
moguće je imati i jedno i drugo ali tek kad shvatimo neke stvari i sreću samu po sebi.
sreća nije večna. da je večna ne bi bila istog intenziteta, pa opet ne bi ni bila sreća,
ne bi bila nešto što tražimo i čemu težimo.
 
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?

Izabrala bih ovo drugo. Povrsnost je jedan od faktor srece, jer povrsan covek ne haje mnogo, ne analizira, ide svojim putem bez zastajkivanja.
 
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?

сваки трен ствара следећи, увек имамо избор. ту нема никакве случајности коју зовеш срећом, а оно што подразумеваш под знањем је мртво.
 
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?

Mislim da izbor termina nije najsrećniji...prosto, biti srećan i istovremeno znati nije nužno nespojivo. E sad, imam osećaj da pitaš da li bi radije izabrali analitičan ili neanalitičan um. Pa...to nije stvar našeg izbora. Takvi se rađamo. Mislim da niko ne može da se probudi jednog jutra i kaže ,,E, ja od danas neću da obraćam pažnju niti da analiziram mnogo ličnost mojih bližnjih, to kako se ljudi odnose prema meni, da li sam se ja poneo kako valja, kako se i zašto neke stvari odvijaju u zemlji, u svetu itd ''. Takav si, ili nisi. Meni je mnogo zanimljivije pitanje (a tu ima dosta sličnosti i sa tvojim), da li analitični umovi nužno analizirajući dolaze do pesimistične stvarnosti? Koliko ta analitičnost utiče na kvalitet njihovog života, na njihovo mentalno zdravlje? Ja znam jedno...više bih voleo da nisam ovako analitičan i da me zabole d*upe za sve u životu. :D
 
svojim[/U] putem bez zastajkivanja.

Ja sam mislio da je povrsnost glavni faktor zablude, al ajde.
Ako je covek povrsan i ne analizira onda nikako ne moze ici svojim putem.
Moze jedino ici kud svi Turci tu i mali Mujo.

sreću naravno, koji će mi znanje

I majmun je srecan kad mu das bananu. I pas kad ga pomazis.
Ja ne zelim majmunsku srecu, a za ljudsku je ipak potrebno malo znanja.

[QUOTE=Dača da li analitični umovi nužno analizirajući dolaze do pesimistične stvarnosti?

analiticni um daje tek 2- dimenzionalnu sliku stvarnosti.
Treba ti jos jedna citava dimenzija da bi ostvario stvarnost.
 
Poslednja izmena:
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?

Ovo dodje kao: "Ima vise srece, no pameti" uz odgovor - Ko ima pameti, sreca mu ne treba.

Ili je posredi nesto drugo? Sreca je emotivno stanje (element emotivne komponente), a znanje je stvar pamcenja (element kognitivne komponente). Jedno drugo ne iskljucuje, izuzev ako emotivne reakcije ne blokiraju mogucnost pamcenja.
Ako je u pitanju dilema - pamet vs. sreca, onda opet - jdeno drugo ne iskljucuju...

U svakom slucaju, povrsnost nije preduslov srece. Osecanje srece zavisi od percepcije realnosti i nase pozicije u njoj. Ili, svako (i mislece i ne bas preterano mislece bice) vrse odredjenu analizu stvarnosti, sveta u kom zive (makar najgrublju kategorizaciju stvari - sto je preduslov da se drustveno bar minimalno orijentisu). Posle analize - sledi sinteza. Nacinjena sinteza je ono sto coveku pruza osecaj srece / vedrine ili suprotno. Naravno, analiza i sinteza su procesi koji se stalno iznova ponavljaju. Nezadovoljstvo, tuga, patnja - jesu okidaci da se udje u novi ciklus i da se bolje pojme elementi (percipirane) stvarnosti i njihov uticaj na nase emotivno / duhovno / dusevo (kakvo god) stanje. Da li cemo uci u proces - zavisi od stanja nase "volje", odnosno aktivnog principa u nama (konativna komponenta).

Suma sumarum - "...stvari imaju onakav izgled kakav im nasa dusa da..."

A odgovor na temu: moguce je i jedno i drugo i zato biram vedro stanje duha - jer do njega uvek iznova - ukoliko tako hoces - spoznajno dolazis i odlazis...
 
Tema je veoma složena, a neću uspeti da je predstavim adekvatno tako da ostavljam čitaocu da je shvati na svoj način.
Da li biste izabrali ZNANJE ili SREĆU? Dakle, da li biste radije bili osoba koja mnogo toga shvata a to joj izaziva duševnu patnju, osećaj nezadovoljstva i nesreću ili neko ko je vedra duha i po prirodi srećan, a s druge strane nije baš misleće biće?
A da li je moguće imati i jedno i drugo?

Srecu uvek..posto sto se vise razmislja i to realno ne isplati se i bude covek neshvacen..okarakterisan kao cudak..dok ovaj pametuje drugi se obogatise na glupost
 
Poslednja izmena:
rutinski:
Ja sam mislio da je povrsnost glavni faktor zablude, al ajde.
Ako je covek povrsan i ne analizira onda nikako ne moze ici svojim putem.
Moze jedino ici kud svi Turci tu i mali Mujo.

Povrsnost ne iskljucuje brigu o sebi. Naprotiv, nekada je i povecava.

bezimeno :
Ovo dodje kao: "Ima vise srece, no pameti" uz odgovor - Ko ima pameti, sreca mu ne treba.

Ili je posredi nesto drugo? Sreca je emotivno stanje (element emotivne komponente), a znanje je stvar pamcenja (element kognitivne komponente). Jedno drugo ne iskljucuje, izuzev ako emotivne reakcije ne blokiraju mogucnost pamcenja.
Ako je u pitanju dilema - pamet vs. sreca, onda opet - jdeno drugo ne iskljucuju...

U svakom slucaju, povrsnost nije preduslov srece. Osecanje srece zavisi od percepcije realnosti i nase pozicije u njoj. Ili, svako (i mislece i ne bas preterano mislece bice) vrse odredjenu analizu stvarnosti, sveta u kom zive (makar najgrublju kategorizaciju stvari - sto je preduslov da se drustveno bar minimalno orijentisu). Posle analize - sledi sinteza. Nacinjena sinteza je ono sto coveku pruza osecaj srece / vedrine ili suprotno. Naravno, analiza i sinteza su procesi koji se stalno iznova ponavljaju. Nezadovoljstvo, tuga, patnja - jesu okidaci da se udje u novi ciklus i da se bolje pojme elementi (percipirane) stvarnosti i njihov uticaj na nase emotivno / duhovno / dusevo (kakvo god) stanje. Da li cemo uci u proces - zavisi od stanja nase "volje", odnosno aktivnog principa u nama (konativna komponenta).

Suma sumarum - "...stvari imaju onakav izgled kakav im nasa dusa da..."

A odgovor na temu: moguce je i jedno i drugo i zato biram vedro stanje duha - jer do njega uvek iznova - ukoliko tako hoces - spoznajno dolazis i odlazis...

Super, ali vedar duh i biti srecan nisu stanja duha, vec hormona. :cool:

Biti srecan i imati srece su dva razlicita pojma. Izabrala bih da uvek imam srece, jer ako bih stalno imala srece, znaci da bih uvek dobijala/imala ono sto hocu, a posledica toga je da bih uvek bila srecna.
Sem, ako mi neko ne bi umro.

Ako bih uvek imala srece, znanje mi ne bi trebalo, barem ne nesto preterano.
 
Trumane, to je skoro faustovsko pitanje.

Ne znam da li se neko od vas seća one nesrećne parole Imaš kuću, vrati stan. :lol:
Tako i ovde: ispada da su sreća i znanje zajedno – luksuz, pa treba odabrati nešto od te dve stvari jer ne možemo imati obe.
Ajmo ovako:
Uzmimo za primer čoveka koji zna mnogo toga. Da li on može biti srećan ako, recimo, zna koliki broj stanovnika Zemlje dnevno umire od gladi dok neki drugi stanovnici naše planete troše novac na mobilne telefone optočene dijamantima, ili zna koliko je narušen ekosistem ... ili ako ima uvida u one zakulisne političke igrarije od kojih zavisi naš opstanak? Pod uslovom da je normalan, tj. da ima normalan EQ - ne može. Pa je pride taj čovek i siromašan, ili bolestan, ili usamljen ... on ne da neće biti srećan, nego će duboko patiti. Međutim, kako je čovekov nagon za samoodržanjem vrlo jak, čak i ekstremni empatičar, tj. mučenik, naći će način da sebi obezbedi sreću. Ta sreća ne mora imati veze sa materijalnim bogatstvom, već se može nalaziti i u duhovnom miru. Sreća je duhovna kategorija, i ne podrazumeva prolazna, sitna zadovoljstva. Sreća je zbir svih tih malih užitaka plus spoznaja o sopstvenoj ulozi u životu, odnosno svesnost o sopstvenoj vrednosti.
A sad uzmimo za primer čoveka koji je tabula raza, i koji je srećan. Na koji način je on srećan? Da li se sreća može podvesti pod nešto što bismo nazvali bezbrižno preživljavanje? – Zdravlje, dugovečnost, ljubav, harmoničan porodični život, uvek pun frižider (ili uvek mnogo lovine), neometen san? Da li čovek bez znanja ima neke zacrtane ciljeve i koji su? Jer, ako on nema znanje, onda i nema saznanja o svetu izvan svojih granica. Nije li težnja za znanjem znak zdrave radoznalosti?
Samo zamislite svet u kome niko ne želi znanje ... i kako bi se taj svet razvijao, svet bez nauke, umetnosti, svet bez knjige, a svi srećni – u svom neznanju?

Možda problem pri odgovoru na ovo pitanje leži u činjenici da je pojam sreće individualna stvar. Ono što je sreća za mene, ne mora biti i sreća za nekog drugog.

Čuvena misao da što više znamo, to nam se više otvaraju pitanja na koja ne znamo odgovor, objašnjava da se čovek, koji želi da zna, uvek nalazi u nekom procesu traganja, a to traganje, žudnja za odgovorima, ume da bude bolno. Sreća dolazi onog trenutka kada smo ispunjeni – a da li je taj trenutak onaj kada gladan čovek napuni želudac, ili kada dete uspešno složi puzzle, ili kada neko čuje dugo očekivanu rečenicu "volim te" – može da se posmatra samo kao jedna jedina sekvenca u životu.

Izbarala bih znanje.
 
Izbarala bih znanje.

ja baratam gomilom nekakvih znanja i umeca..i trampio bih ih za srecu ovog momenta..
jer svo moje znanje gram srece mi donelo nije..upravo suprotno..

ono o cemu ti pricas za ljude sa znanjem koji nadju nesto drugo npr duhovni mir..to je sve oblik bekstva..oblik kompenzacije za srecu..
uostalom imati srecu u zivotu taodje znaci da ti stvari idu od ruke i da ciljeve postizes lako..

znanje steknu ljudi koji stvari moraju da postizu na tezi nacin..ako ih uopste postignu..
 
ja baratam gomilom nekakvih znanja i umeca..i trampio bih ih za srecu ovog momenta..
jer svo moje znanje gram srece mi donelo nije..upravo suprotno..

ono o cemu ti pricas za ljude sa znanjem koji nadju nesto drugo npr duhovni mir..to je sve oblik bekstva..oblik kompenzacije za srecu..
uostalom imati srecu u zivotu taodje znaci da ti stvari idu od ruke i da ciljeve postizes lako..

znanje steknu ljudi koji stvari moraju da postizu na tezi nacin..ako ih uopste postignu..

Pa i bekstvo je za nekog sreća. Ne za tebe, ne za mene ... ali za nekog trećeg jeste.

Sebe smatram srećnom osobom. Ne znam odakle se stvorila ta sreća ... Možda je ona rezultat mog načina prihvatanja nekih stvari? A stvari naučimo da razumemo i prihvatimo uz pomoć životnog iskustva, koje je suma sumarum naših saznanja.

Ne postoji apsolutno znanje, baš kao ni apsolutna sreća. Za takve stadijume potrebna nam je apsolutna sloboda, koje takođe nema. Nije toliko poenta u postignutom znanju, koliko u samom procesu - radosti pri otkrivanju malih tajni pojedinačnog da bi se došlo do opšteg.
 
Pa i bekstvo je za nekog sreća. Ne za tebe, ne za mene ... ali za nekog trećeg jeste.

Sebe smatram srećnom osobom. Ne znam odakle se stvorila ta sreća ... Možda je ona rezultat mog načina prihvatanja nekih stvari? A stvari naučimo da razumemo i prihvatimo uz pomoć životnog iskustva, koje je suma sumarum naših saznanja.

Ne postoji apsolutno znanje, baš kao ni apsolutna sreća. Za takve stadijume potrebna nam je apsolutna sloboda, koje takođe nema. Nije toliko poenta u postignutom znanju, koliko u samom procesu - radosti pri otkrivanju malih tajni pojedinačnog da bi se došlo do opšteg.
dusevni mir dolazi kroz prihvatanje da si duboko nesrecan i da ne mozes da ucinis nista po tom pitanju...
zavaravanje deluzijom tu nicemu ne sluzi samo postignes da te stvarnost lupa po sred cela..
 
Ovo je skoro dilematična Šekspirovska postavka..nisam birala između znanja i sreće jer nisam bila u prilici,kao uostalom niti bilo ko..i oduvijek sam bila pobornik Znanja.ljubila ga srcem i ponosno ga nosila svud naokolo..
Sad je kasno za izbor i nisam sigurna da kad bih mogla birati šta bih sad izabrala,al znam(eto,tastatura je sam napisala glagol u prvom licu jednine)..da u Neznanju može da bude spas..ali i da nema srećnih,već samo površnih ljudi koji ovim svijetom putuju kao koferi..
i nije im važno ni kako se zove stanica na kojoj je voz stao,važno je da kloparaju točkovi i da se oni voze.
a kuda..Ne znaju.
 
dusevni mir dolazi kroz prihvatanje da si duboko nesrecan i da ne mozes da ucinis nista po tom pitanju...
zavaravanje deluzijom tu nicemu ne sluzi samo postignes da te stvarnost lupa po sred cela..

Prihvatanje da si duboko nesrećan je takođe vrsta znanja, samospoznaja. A rezon da "ništa ne možeš da učiniš po tom pitanju" nikada neće čoveka dovesti do duševnog mira. Naprotiv, čovek koji traži duhovni mir bori se da opstane. Onaj drugi, koji misli da ništa ne može učiniti po tom pitanju, već se predao.
 
Prihvatanje da si duboko nesrećan je takođe vrsta znanja, samospoznaja. A rezon da "ništa ne možeš da učiniš po tom pitanju" nikada neće čoveka dovesti do duševnog mira. Naprotiv, čovek koji traži duhovni mir bori se da opstane. Onaj drugi, koji misli da ništa ne može učiniti po tom pitanju, već se predao.
samo sto ja ne trazim duhovni mir..pun mi ga je q..da izvines
 

Back
Top