ROŠTILJ, gradele, kotlovina, ražanj

Imam full zidani rostilj, znaci i za razanj i za klasicni rostilj i za meso ispod peke ili saca.
Lep je to hepening kad se okupi drustvo i lepo se najedemo i zezamo uz pivce i muziku.
Sam cin spremanja rostilja moze dete da nauci, razanj isto (imam el motor pa ga vrti), jedino kod saca moras biti umetnik da ukomonujes krompir meso, vodu i zacine.
 
Ovo je cisto muski posao..jelte..a ionako se hvalite da ste bolji kuvari od nas..pa a vas vidimo sad.
Umete li to uopste i sta najcesce rostiljate..cevape,krmenadle..pljeske,kobaje,krilca ,pilece meso..
riba..povrce..solite li meso pre ili posle pecenja..stavljate li beli luk i persun preko mesa ili ribe...
na raznju polivate prasence pivom..ili pivo sipate u sebe..gde najcesce pecete rostilj..
sta koristite za zar..grane loze..drva ili cumur
i dok to radite cime sebe podmazujete..rakija..pivo vino..

Pile...ne premestaj mi temu na kulinarstvo jer je ovo muski posao i zanima me sta nasi dragi muskarci....
rostiljdjije imaju da kazu i otkriju nam po neku njihovu tajnu dobrog rostilja..

ee da..cime potpaljujete..mislim zapalite..rasplamsate..zazarite i tako to..:)

Sve, samo ne pripremanje mesine, nisam mesožder.
 
Роштиљање се подразумева, само што избегавам ћевапе и пљеке. Зашто? Зато што је у дућанима то скрнављење са прасетином, а јунетину у овим равничарским крајевима не купујем да бих правио сам своју смесу. Остало може. Прасе на ражњу, е то морам да научим, с' обзиром да тренутно живим у Шумадији и стварно би било грехота да не научим то. Ипак су Шумадинци мајстори за прасетину.

Иначе, набавио сам неки пекач, нека швабска технологија па у њему правим разне дрангулијице. Ставим пилеће бело у сенф, трунку уља, а кад сам креативан, смуљам и бешамел сос, па преко пршута и ананас. Стари често улови рибу, па и то спремам, а и хлеб сам пекао у пекачу и то на рингли.

Е да, спремам и један јужњачки специјалитет, флије.
 
Ovo je cisto muski posao..jelte..a ionako se hvalite da ste bolji kuvari od nas..pa a vas vidimo sad.
Umete li to uopste i sta najcesce rostiljate..cevape,krmenadle..pljeske,kobaje,krilca ,pilece meso..
riba..povrce..solite li meso pre ili posle pecenja..stavljate li beli luk i persun preko mesa ili ribe...
na raznju polivate prasence pivom..ili pivo sipate u sebe..gde najcesce pecete rostilj..
sta koristite za zar..grane loze..drva ili cumur
i dok to radite cime sebe podmazujete..rakija..pivo vino..

Pile...ne premestaj mi temu na kulinarstvo jer je ovo muski posao i zanima me sta nasi dragi muskarci....
rostiljdjije imaju da kazu i otkriju nam po neku njihovu tajnu dobrog rostilja..

ee da..cime potpaljujete..mislim zapalite..rasplamsate..zazarite i tako to..:)

Da znam da pravim rostilj, samo kad me ne pozuruju :) pogotovo piletina, par min i gotovo. Riba se inace pece u talandari. Jos lakse. Sto se tice praseta na raznju, nikada nisam sam pekao treba vremena, mada bolje se ispece u pekari nego na raznju. Inace nikako da skuvam riblju corbu sam, to mi je zelja. Kod nas u Vojvodini se kuva za Badnjak ne znam kako dole u Srbiji posto tamo niko ne jede riblju corbu.
 
Za dobro i ukusno jelo sa roštilja u mnogome zavisi način i priprema samog roštilja. U ovoj zanimljivoj Nininoj temi treba posebno obratiti pažnju kako i na koji način zdravo ispeći roštilj.
Prje svega treba znati da roštiljska jela nose i odredjene zdravstvene rizike ako nisu pripremljeni naa adekvatan način..

-Mnogo važno je da roštilj treba biti čist prije svake upotrebe i da sve ostatke zagorele hrane treba očistiti koristeći čeličnu četku ili nešto slično tome.
-Šta god da pečemo, hrana ne smije pocrniti.. ako je došlo do predugiog pečenja i do zagorjevanja, to treba odstraniti a pogotovo ne jesti jer je kancerogena.
-Ne pretjerivati sa masnoćama. Neka meso ostane prošarano ali tamo gdje ih ima suviše ne treba na roštilj? Topljena masnoća u kombinaciji sa dimom stvaraju štetne i nezdrave proizvode.
-Prirodni začini od svježeg bilja, sirćeta, limunovog soka, bijelog luka, bibera.. i od toga napraviti marinadu (smjesu) daju poseban ukus a i u mnogome poništava štetna dejstva roštiljske hrane.. biber i papriku koristiti umjereno i na vrijeme jer u suprotnom zagore..
-Dokazano je da paradajz uz roštilj pruža veliku zaštitu od štetnog utjecaja roštilja na naš organizam.. zato, uz roštilj neka nam bude uvijek i paradajz.

Poželjno je mijenjati mast ili ulje na kome se sprema roštilj. Znamo da su friteze izbačene baš zbog toga ai zbog hermetičnog rada iste.
Takodje i čips spreman na taj način dokazan je kao vrlo štetan, vrlo kancerogen i poguban za naš organizam.

Eto, prenio sam neka svoja iskustva, slušajući kako to rade vrsni majstori a naravno sve to se može naći i pročitati.
 
Ovo je cisto muski posao..jelte..a ionako se hvalite da ste bolji kuvari od nas..pa a vas vidimo sad.
Umete li to uopste i sta najcesce rostiljate..cevape,krmenadle..pljeske,kobaje,krilca ,pilece meso..
riba..povrce..solite li meso pre ili posle pecenja..stavljate li beli luk i persun preko mesa ili ribe...
na raznju polivate prasence pivom..ili pivo sipate u sebe..gde najcesce pecete rostilj..
sta koristite za zar..grane loze..drva ili cumur
i dok to radite cime sebe podmazujete..rakija..pivo vino..

Pile...ne premestaj mi temu na kulinarstvo jer je ovo muski posao i zanima me sta nasi dragi muskarci....
rostiljdjije imaju da kazu i otkriju nam po neku njihovu tajnu dobrog rostilja..

ee da..cime potpaljujete..mislim zapalite..rasplamsate..zazarite i tako to..:)

Oko roštilja i uopšte spremanja bilo kakve hrane ne znam ama baš ništa! Ne znam ni vatru da naložim niti da očistim roštilj niti da stavim jaje da se kuva niti me to 1% interesuje. Mogu samo da kupim ono što mi se kaže. Ali da mi se napiše na spisak, ne mogu da zapamtim. I da mi se kaže gde da kupim. I da mi se daju pare.
 
Za dobro i ukusno jelo sa roštilja u mnogome zavisi način i priprema samog roštilja. U ovoj zanimljivoj Nininoj temi treba posebno obratiti pažnju kako i na koji način zdravo ispeći roštilj.
Prje svega treba znati da roštiljska jela nose i odredjene zdravstvene rizike ako nisu pripremljeni naa adekvatan način..

-Mnogo važno je da roštilj treba biti čist prije svake upotrebe i da sve ostatke zagorele hrane treba očistiti koristeći čeličnu četku ili nešto slično tome.
-Šta god da pečemo, hrana ne smije pocrniti.. ako je došlo do predugiog pečenja i do zagorjevanja, to treba odstraniti a pogotovo ne jesti jer je kancerogena.
-Ne pretjerivati sa masnoćama. Neka meso ostane prošarano ali tamo gdje ih ima suviše ne treba na roštilj? Topljena masnoća u kombinaciji sa dimom stvaraju štetne i nezdrave proizvode.
-Prirodni začini od svježeg bilja, sirćeta, limunovog soka, bijelog luka, bibera.. i od toga napraviti marinadu (smjesu) daju poseban ukus a i u mnogome poništava štetna dejstva roštiljske hrane.. biber i papriku koristiti umjereno i na vrijeme jer u suprotnom zagore..
-Dokazano je da paradajz uz roštilj pruža veliku zaštitu od štetnog utjecaja roštilja na naš organizam.. zato, uz roštilj neka nam bude uvijek i paradajz.

Poželjno je mijenjati mast ili ulje na kome se sprema roštilj. Znamo da su friteze izbačene baš zbog toga ai zbog hermetičnog rada iste.
Takodje i čips spreman na taj način dokazan je kao vrlo štetan, vrlo kancerogen i poguban za naš organizam.

Eto, prenio sam neka svoja iskustva, slušajući kako to rade vrsni majstori a naravno sve to se može naći i pročitati.

Briga me što je kancerogeno, bitno da je ukusno! Od nečega se mora crknuti, a ako se gleda na zdravstvenu bezbednost pripremljene hrane, tad je najbolje jesti kuvanu hranu bez preterane upotrebe začina (bljutavo). Sa druge strane, nema dobrog roštilja bez masnoće. Posle dobrih ćevapa u kojima ima 20-25% masnoće, iz iskustva znam da se ljudi najviše grabe za pečenu slaninu sa roštilja!. Za pečenje, čisto meso je suvo i mnogo ukusnije ako se marinira.

Ako si već obrati toliku pažnju na kancerogenost, jedna paštetica, viršlica, ili salamica je 10x kancerogenije od bilo kog roštilja jer je prepuna veštačkih boja i aroma, natrijuma, i mnogih drugih stvari o kojim bolje da ne pričam. Zašto tehnolog iz jedne naše velike mesne industrije sa popriličnom platom, kući ne konzumira i svojoj deci ne daje kupovne mesne preradjevine?
 
Ovo je cisto muski posao..jelte..a ionako se hvalite da ste bolji kuvari od nas..pa a vas vidimo sad.
Umete li to uopste i sta najcesce rostiljate..cevape,krmenadle..pljeske,kobaje,krilca ,pilece meso..
riba..povrce..solite li meso pre ili posle pecenja..stavljate li beli luk i persun preko mesa ili ribe...
na raznju polivate prasence pivom..ili pivo sipate u sebe..gde najcesce pecete rostilj..
sta koristite za zar..grane loze..drva ili cumur
i dok to radite cime sebe podmazujete..rakija..pivo vino..

Pile...ne premestaj mi temu na kulinarstvo jer je ovo muski posao i zanima me sta nasi dragi muskarci....
rostiljdjije imaju da kazu i otkriju nam po neku njihovu tajnu dobrog rostilja..

ee da..cime potpaljujete..mislim zapalite..rasplamsate..zazarite i tako to..:)

I ono sto ne znamo a moze da koristi naucimo. Ako treba biram onda razanj, treba 7-8 sati za pripremu taman se otvori apetit. Od pripreme umem tek kad se stigne do stavljanja na razanj. Znaci kozmeticke pripreme ne umem odradim pre toga ali lozenje, natacinjanje, premazivanje da ne zagori i okretanje mada sad ovi elektricni odrade posao tako da se ima vremena i za uzinu. Nisam bas dugo ali poslednji put bilo dimljeno, to je tek avantura spremiti. Rostilj nista tesko, omiljen beefsteak onako premazan senfom, polupecen. Brzo i funkcionalno.

Ko ne veruje moze se najavi pa da proveri :lol:
 

Back
Top