Diskriminacija Roma u Rumuniji

Cisto sumnjam da su diskriminisani. Ako si Rom, ti si na budzetu fakulteta, bez obzira na ishod prijemnog ispita.

Ja isto sumnjam da su romi diskriminirani sve je to deo liberalne propagande koja je izgubila evropske izbore 2009 i sada ponovo pokušava preko javnih medija u kojima su ostali neki njihovi levičari da šire paniku među romima da ih diskriminiraju itd.
 
Poslednja izmena:
Činjenica je da Cigani uglavnom žive jako loše, da uglavnom nemaju pristojno obrazovanje, da uglavnom umiru mlađi od proseka stanovništva, itd.

Pitanje koje se postavlja jeste ko je za to kriv. Diskriminacija je jedan odgovor, ali ima i drugih.

Чињеница је да су Цигани нерадници и да ће радије да живе у беди, а да не раде ништа или неке ситне послове, него да живе као сав нормалан свет и да се школују и раде.

Када је једном Мадеона у Румунији на концерту почела да прича о дискриминацији Цигана и њиховим правима, публика је извиждала ко будалу.:hahaha:
 
Jevreji su trpeli razne oblike nasilja skoro u svim zemljama Evrope,Azije i Afrike,ali nikada nisu klonuli duhom.Veliki su radnici i stedise.Svetu su dali bezbroj naucnika,umetnika i uspesnih poslovnih ljudi.Njihova filozofija zivota se bitno razlikuje od one koju imaju Romi.
Bilo koji manjinski kolektivitet mora da postuje neke osnovne vrednosti sredine u kojoj zivi.U protivnom dolazi do sukoba.
Napred izneto ne znaci da je vecinski narod uvek u pravu.Iz tog razloga i mora postojati medjunarodno pravo koje stiti neka osnovna prava svih ljudi sveta.
Da li u Svajcarskoj mogu da se grade divlja naselja?Da li u jednosobnom stanu moze ziveti desetoclana porodica?Svet moze mnogo toga uciti od gradjana ove zemlje i od njihove drzave.
Ne patim od rasizma.Svojevremeno sam Roma postavio za rukovodioca u kolektivu,jer je bio vredan i principijelan.Gospodin je imao cast da na drzavnoj televiziji govori o svom zivotu.
 
Чињеница је да су Цигани нерадници и да ће радије да живе у беди, а да не раде ништа или неке ситне послове, него да живе као сав нормалан свет и да се школују и раде.
Pa šta? Ako je nečiji izbor da ne radi i da živi u bedi (kakva god da je definicija bede - možda je za njih beda živeti kao sav "normalan" svet, izgubiti pola života u školama i poslovima, a drugu polovinu života se odmarati od šljake?), onda neka živi tako. Dobro, to kod cigana već nije izbor, oni su tako naučeni, takva je kultura. Oni već imaju sve prednosti i mane takvog života, žive kako već žive, njihov problem, i tu je sve jasno i jednostavno.

Ono što meni još uvek nije jasno zašto "normalan" svet dobija rogove na glavi čim se pojave nekakvi nomadi, neradnici, prosjaci i sl, a ako još naprave neku glupost i kriminal, uu, nedajtibože. I zašto takvi ljudi moraju da se "integrišu" u naše društvo, kao da su juče pali s Marsa, i kao da nisu već vekovima u Evropi? Mislim da tu pojam čuvene evropske "tolerancije" dolazi do punog izražaja: naime, ta tolerancija je kratkog daha, jer je očito da je u stanju da se toleriše samo drugačija kultura u vidu kuhinje, narodnih pesama, narodne nošnje i ostalih, u ovo vreme, banalizovanih stvari. A kad se radi o kulturi kao načinu života, tu se priča završava, a slede deportacije, logori za ilegalce, pa i proterivanja i ubijanje.

Sve to više govori o nama kao kulturi "normalnog" sveta nego o njima.
 
Mozda nije lepo ostaviti nekoga da uziva u plodovima takve kulture?
Mozda je bolje nauciti ga drugoj, u kojoj mozda nece riknuti sa cetrdeset godina kao prosjak u nekom jarku?
A možda nije pristojno danas, u XXI veku, potezati onu čuvenu frazu o "teškom životu necivilizovanih" i "teretu belog čoveka", fraze koje vekovima služe da racionalizuju kulturološku netrpeljivost ili, još gore, puki rasizam, sve zamaskirane danas u liberalizam, ljudska prava (na rad, obrazovanje,... sve same prinude i obaveze, a ne "prava") i "integraciju"?

Stvar je prosta: cigani imaju vekovima pred nosom "napredniju" kulturu. Ali, uglavnom ostaju na margini i rađe žive od otpadaka te kulture, nego što učestvuju u "normalnom" životu, čak i kad dominantnoj kulturi ne nedostaje kapaciteta da ih integriše. Verovatno postoji nešto što se zove "kulturna inercija", ali u ovom slučaju ne i samo to. Ali ajde, izvoli pa im objasni, nauči ljude kako da žive, kad već znaš. Stari problem španskih konkvistadora, hrišćanskih misionara, američkih pionira, današnjeg Zapada, i ostalih što su poistrebljivali i/ili asimilovali sve živo, kad već đavo ne da da se gledaju svoja posla.
 
Poslednja izmena:
Sva prisilna izjednačavanja kultura po vrednosti su besmisleno trućanje. Neke su bolje, neke gore.
Ciganska je užasna i red je da im se pomogne da je prevaziđu.
Zavisi koja uzmeš merila i kako ih postaviš.
A ja stvarno ne znam po kom je merilu naša, savremena, industrijska, zapadna u srži, bolja. S obzirom da se radi o kulturi šljakanja, sluganjčenja, podaništva, genocida, biocida, ratovanja, proizvodnje, zagađenja, asimilacije, deportacije, megaorganizovane birokratije i religije, propagande, ispiranja mozgova, permanentih kriza i ratova, i još sto drugih čuda. A šta imamo da ponudimo ciganima i drugim divljacima i poludivljacima za taj propast od kulture? Robu u izobilju? Holivudske filmove? Frižidere i kompjutere? Autoputeve? Duži životni vek, onako, kao statistički podatak, pošto je jasno da tu autentičnog i slobodnog života ima jedva, onako na dnu kašičice, ako uopšte i ima?

Nije ni čudo što se niko živi nije milom priklonio zapadnoj kulturi, nego su uvek morali da sevaju mačevi, pucaju topovi i padaju bombe, a u zadnje vreme da se asimiluje na finjaka (o dobrovoljnom prelasku slabo ima reči). Ljudi su bežali od toga šta imamo da ponudimo za "normalan život", ili rađe umirali.

Ciganska je užasna i red je da im se pomogne da je prevaziđu.
"Da prevaziđu"... Kako je to pomirljivo i uljudno rečeno, kao da govoriš sa briselske govornice u parlamentu EU. Da nisi batalio monarhiju u međuvremenu i postao liberal? Čudi me da nije progovorio Sarkozi iz tebe.
 
Da, da, genocid, gendercid, biocid. Ozbiljne su to stvari.
Mačji kašalj, zapravo.
Evo predloga. Živi ti jedno pet meseci kao Ciganin, negde u kartonskoj kutiji, i uživaj u njihovom autentičnom životu bez frižidera i biocida.
Posle se vrati pa oceni gde je bilo bolje.
Sa generalizacija i uopštene priče skačemo na teren ličnoga kako bismo nešto dokazali? Gde si naučio ovaj manevar, na Oksfordu il' tako nekom fensi unverzitetu?

Ja sam dete ove kulture, kao i ti. Da sam dete njihove kulture, živeo bih kao oni bez ikakvih problema, a imao bih znatne probleme kad bih morao od sutra da se priviknem na 8h sedenja u školskoj klupi ili na radnom mestu, konstantan rad, stajanje u redovima, i mnoge druge stvari koje su kod nas elementarne pristojnosti, itd. Tako da, tim argumentom dokazuješ samo ono što ti i sam mogu reći: da pripadam ovoj kulturi, i nikad je se neću do kraja osloboditi, iako mogu učiniti neke iskorake u neku stranu, što i činim i što ću, nadam se, činiti još više i bolje.
 
''Barbaros'' је старо грчка реч. Представља имитацију говора околних племена тј ономатопеју начина на који су га Грци разумели, нешто попут режања ''бааар, бааар''... Реч су касније преузели Римљани и Византија. Сличне речи постојале у Кинеском царству за околне некултивисане номаде.

Колико год данас, у времену људских права, звучало шовинситички и величало соптвену културу, не може се порекнути да су ови стари народи били бар делимично у праву сматрајући околне културе инфериорним у односу на себе што се јасно може видети из наслеђа које су они оставили цивилизацији у односу на варваре.

Цигани и шиптари су данашњи варвари.
 
Колико год данас, у времену људских права, звучало шовинситички и величало соптвену културу, не може се порекнути да су ови стари народи били бар делимично у праву сматрајући околне културе инфериорним у односу на себе што се јасно може видети из наслеђа које су они оставили цивилизацији у односу на варваре.
Koje nasleđe? Ropstvo? Ratove? Masovne klanice? Prinudni rad?
Znaš kako, jedino što valja kod starijih civilizacija je što one još uvek nisu zaboravile da se mere prema čoveku i njegovom životu, mada su i one pravile ozbiljne ekscese. No, ne treba zaboraviti da ne postoji mnogo toga varvarskijeg od same civilizacije.

Cigani moraju da ostanu u kartonu.
Bravo. Vidi se da si iz viših intelektualnih krugova. Kružoka, da ne kažem. Sve si tako lepo shvatio, da ja prosto nisam morao ništa ni da kažem. To je karakteristika onih koji umeju da izvanredno komuniciraju. Ali samo sami sa sobom i sa glasovima u sopstvenoj glavi.

Uzgred, nek' ide i nek' ostaje ko gde 'oće. A što se kartona tiče, ja glasam i za to da se mi, kao 'vako napredna kultura, malo stisnemo i oslobodimo životni prostor za druge ljude i prirodu i njena stvorenja, pa da i neki, koji žele, cigani recimo, mogu da budu opet nomadi kao što su bili, mesto da moraju da žive po đubrištima i mestima gde ih niko neće dirati. Ako to žele, naravno. A znamo da ovo naše, uglavnom, ne žele.
 
Tema je izgleda ranije otvorena...

Sad slusam vesti; masovno deportovanje Roma iz Francuske.

Obrazlozenje je da su romska naselja leglo kriminala i prostitucije. Romi navodno odlaze dobrovoljno (ne znam kakvo je to deportovanje, onda) uz naknadu od 300 evra po osobi i 100 evra po detetu.

Ne znam sta da kazem...

Neverovatno koliko je Evropa ogrezla u rasizmu, iako su svi kao satro liberalni, humanitarni itd.

U sustini, nas bi da tako nesto pokusamo potrovali kao pacove, ali u slucaju Francuske ili Italije, Romi su jednostavno "problem" koji se "resava". :dash:
 
Koje nasleđe? Ropstvo? Ratove? Masovne klanice? Prinudni rad?
Znaš kako, jedino što valja kod starijih civilizacija je što one još uvek nisu zaboravile da se mere prema čoveku i njegovom životu, mada su i one pravile ozbiljne ekscese. No, ne treba zaboraviti da ne postoji mnogo toga varvarskijeg od same civilizacije.

Ако је то оно што ти видиш и практикујеш из заоставштине цивилизованих народа, онда је то твој проблем плиткости, ускости или како год желиш да назовеш ову уочљиву аномалију.

Оно што је сигурно то је да је нецивилизација гора од цивилизације. На крају крајева она увек пропадне или се цивилизује се под утицајем ове друге.
 
Ако је то оно што ти видиш и практикујеш из заоставштине цивилизованих народа, онда је то твој проблем плиткости, ускости или како год желиш да назовеш ову уочљиву аномалију.
Šta si se odma' uvredio i dao mu po anomalijama? Samo sam rekao ono što je istina: da je najvarvarskije ponašanje karakteristično upravo za civilizovane. Tu mislim na ropstvo, prinudu, ratove, masovna istrebljivanja, pljačkanja, nasilnu asimilaciju. Kod divljaka i varvara je nešto poput Aušvica neizvodljivo. To je izvodljivo samo za savremenu, takozvanu naprednu civilizaciju.
Mislim, sve je to lepo što si ti naučio kod učiteljice, kako su necivilizovani živeli u gladi, strahu, neznanju (što i nije baš istina), a kako kod civilizovanih teče med i mleko, i progresivno se poboljšava stanje. OK. Mogu da, u napadu dobrog raspoloženja, kao sad (sunce fino sija, ne peče, pijucka se ladan nes, sprema se za malo sportanja), prihvatim takvo gledište, ali okreni malo i naličje, i razmisli pre nego što svoj proizvod ponudiš drugima, onim necivilizovanima.

Оно што је сигурно то је да је нецивилизација гора од цивилизације.
Kako je to lepo rečeno. I jesen je lepše od proleća, a leto od zime.
A zašto?

На крају крајева она увек пропадне или се цивилизује се под утицајем ове друге.
Propadne i civilizuje se samo zato što civilizacija ima više boljih oružja. I to je sve. A zna se kako je rekao jedan čovek sa ovih prostora, dal da ga nazovem "našim" il' "njihovim", da se nacionalno o(ne)svešćena gospoda slučajno ne uvredi ako pogrešim fioku, a rekao je nešto o topuzu i nečoveštvu.
Uostalom, tek civilizacije slavno i bučno propadaju, uz veliki prasak i vatromet.
 
Само аномалија ил' основно незнање могу да буду разлог такве једностраности. Охоли Грци и Римљани су измислили концентрационе логоре док су мусава племена неких Скита, Германа или Цигана пушили луле мира и уживали у духовном и материјалном изобиљу :lol:
 
A gde su Grci i Rimljani držali svoje robove? U hotelima sa pet zvezdica? Dobro, ne verujem da su imali koncentracione logore u savremenoj formi, tada društvo nije bilo toliko masovno i nije bilo potrebe za tako radikalnim i glomaznim rešenjima kao što je to moralo u skorijoj prošlosti, ili kao što to mora danas, kada se ljudi celih regiona ostavljaju da izumiru i pate na margini industrijalizacije, dok im se pljačkaju resursi i životni prostor. A što se tiče "musavaca", ti divljaci su svakako živeli u materijalnom izobilju (što pokazuju mnogi antropolozi u zadnjih pola veka, razbijajući stereotipe civilizacije o kratkom, surovom životu divljaka), a za duhovno izobilje, ko zna? Iza takvih ljudi ne ostaje mnogo materijalnih tragova.

Što se jednostranosti tiče, ja ti samo okrećem drugu stranu medalje civilizacije, dakle insistiram na više uglova gledanja na problem, a ti mene optužuješ za jednostranost. Šta treba, da zapevam istu pesmicu ko ti, o "civilizovanima" i "varvarima", o ciganima i šiptarima kao današnjim divljacima, i da uživamo zajedno u toj divnoj, okrepljujućoj mnogostranosti? ;)
 
Poslednja izmena:
A gde su Grci i Rimljani držali svoje robove? U hotelima sa pet zvezdica? Dobro, ne verujem da su imali koncentracione logore u savremenoj formi, tada društvo nije bilo toliko masovno i nije bilo potrebe za tako radikalnim i glomaznim rešenjima kao što je to moralo u skorijoj prošlosti, ili kao što to mora danas, kada se ljudi celih regiona ostavljaju da izumiru i pate na margini industrijalizacije, dok im se pljačkaju resursi i životni prostor. A što se tiče "musavaca", ti divljaci su svakako živeli u materijalnom izobilju (što pokazuju mnogi antropolozi u zadnjih pola veka, razbijajući stereotipe civilizacije o kratkom, surovom životu divljaka), a za duhovno izobilje, ko zna? Iza takvih ljudi ne ostaje mnogo materijalnih tragova.

Što se jednostranosti tiče, ja ti samo okrećem drugu stranu medalje civilizacije, dakle insistiram na više uglova gledanja na problem, a ti mene optužuješ za jednostranost. Šta treba, da zapevam istu pesmicu ko ti, o "civilizovanima" i "varvarima", o ciganima i šiptarima kao današnjim divljacima, i da uživamo zajedno u toj divnoj, okrepljujućoj mnogostranosti? ;)

Зависи, било је разлика и у полажају робова, многи су живели под кровом патрона, неки ринтали на пољу... Али је извесно да је all incuslive услуга била далеко мање распрострањена у примитивном племену. Можда су је имали, у извесној мери колико то ниво развоја дозвољава, племенски вођа, два. три најоданија заповедника и племенски врач. Остали би добили парче кости и копље :D Не терам те да певаш, пошто не знаш :) прича о окрутаном терору цивилизације над нецивилизацијом се завршава оног тренутка када некултурна племена по рушењу цивилизације одлучују да приме тековине цивилизације, језик, писмо, веру, поредак што је у озбиљној контрадикторности са теоријом о варварском изобиљу и уживанцији у картону :D Јер ко је луд да мења питу за го.вно :)
 
Зависи, било је разлика и у полажају робова, многи су живели под кровом патрона, неки ринтали на пољу... Али је извесно да је all incuslive услуга била далеко мање распрострањена у примитивном племену. Можда су је имали, у извесној мери колико то ниво развоја дозвољава, племенски вођа, два. три најоданија заповедника и племенски врач. Остали би добили парче кости и копље :D
Uh, to nema mnogo veze sa onim šta je bilo. Takva društva su u velikoj meri egalitarna, dakle, nema neograničene vlasti u rukama par pojedinaca koji prisvajaju proizvode u svojim rukama, a ostalima bacaju mrve. Takvo ponašanje je karakteristično za civilizovane. Ne za necivilizovane.

Не терам те да певаш, пошто не знаш :) прича о окрутаном терору цивилизације над нецивилизацијом се завршава оног тренутка када некултурна племена по рушењу цивилизације одлучују да приме тековине цивилизације, језик, писмо, веру, поредак што је у озбиљној контрадикторности са теоријом о варварском изобиљу и уживанцији у картону :D Јер ко је луд да мења питу за го.вно :)
Dobro, možda je bilo primera da necivilizovani preuzme neke tekovine cilivizacije, samostalno, a na kraju je i izgrade, ali teško da se o tome može govoriti kao o širokoj praksi. Pre se može pričati o rasprostranjenoj praksi da civilizovani nameću civilizaciju ostalima, milom ili silom. Za to bar imaš primera koliko 'oćeš.
 

Back
Top