Krscani iz Betlehema poste zajedno s muslimanima

Bucko22

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.101
bethlehem.jpg


IslamBosna.ba- Kršćani Bethlehema, rodnog grada Isa’a, a.s., pridružili su se muslimanima u postu i time nastavili stoljetnu tradiciju međuvjerske solidarnosti.



Mike Kanawati, kršćanin, stanovnik Betlehema, posti zajedno dane ramazana sa svojim komšijama muslimanima.
"Post, bilo na kršćanski ili muslimanski način, čini da osjetimo patnje onih koji nemaju hrane"
"Moja baka je uobičavala postiti i kršćanski i muslimanski post, i mi smo odgajani da pokažemo poštovanje i solidarnost s drugim religijama", rekao je Kanawati.
Kanawati je rekao da je ponosan 'poput mnogih drugih kršćana' što posti muslimanski mjesec ramazan i ističe da to ni na koji način ne umanjuje njegovo kršćansko ubjeđenje.

On je otkrio da pojedini njegovi prijatelji muslimani također poste na kršćanski način, suzdržavajući se od jedenja sira, mesa i milijeka, kao znak solidarnosti s kršćanima.
Tradicija posta, naglasio je Kanawati, je stotinama godina sačuvana kroz generacije muslimana i kršćana koji koegzistiraju u Betlehemu.

Betlehem je naseljen većinom muslimanima, ali je također i dom za najveće kršćanske zajednice u Palestini.
U istraživanju sprovedenom nad betlehemskim kršćanima 2006 od strane palestinskog Centra za istraživanje i kulturni dijalog, 90 posto je izjavilo da ima prijatelje muslimane, 73,3 posto je reklo da palestinske vlasti poštuju kršćansko nasljeđe u gradu, a 78 posto prijavilo je iseljavanje kršćana iz Betlehema zbog izraelskog ograničavanja putovanja na tom području.

IslamBosna.ba
 
Eto vidite dragi forumasi da se moze slozno zivjeti samo kad se hoce.Evo Krscani su odlucili da prave drustvo muslimanima i to je nesto sto je dobro i aludira na slogu koja se praktikuje vise vremena.Zasto ne bi smo tako zajedno postili medjusobne blagdane i da budemo jedinstveni i da zajedno zivimo na dostojanstven nacin.
 
Imamo zajednicke veze na primjer muslimana ima puno u Palestini i mi muslimani smo braca tim muslimanima a druga stvar je da ima i Krscana koji zajedno zive sa muslimanima u Palestini.Za Palestinu uvijek se pomolim i zatrazim od Allaha da im poda nezavisnu drzavu.

А није ти пало на памет да све те религије које су потекле са блиског истока немају везе са Словенима, већ је све то једна јудаистичка прича увијена у ове или оне обланде?
 

Back
Top