Modaliteti opstanka Kosovskih Srba

Ayeye_Brazdorf

Domaćin
Poruka
4.290
Za opstanak nas i drzave Srbije na ovim prostorima postoje samo dva nacina.

Navescu konkretan problem sa kojim se svaka porodica suocava.Evo nedavno je jedan moj brat zavrsio srednju skolu, Zivi u enklavi. Posto je oduvek bio mangupcic, skola i ucenje ga nikad nisu preterano zanimali, tako da ne zeli da upisuje nikakav fakultet. Ali tu gde on zivi nema apsolutno nikakvog posla za njega. Srbi koji zive u enklavama moguce je samo da se zaposle u prosveti i zdravstvu, a i za to treba debela veza. Firma nijedna ne radi, drugog posla jednostavno nema. Bice prinudjen da ide u centralnu Srbiju ili u inostranstvo u potrazi za poslom,jer od vazduha se ne zivi. A takvih ima na hiljade. Tako se polako ali sigurno vrsi iseljavanje Srpskog zivlja sa Kosmeta.

Drzava mora da obezbedi posao svojim sunarodnicima koji zive u otezanim uslovima, kako bi opstali na Kosovskoj zemlji.
Jedini nacin za to je deljenje kredita za pokretanje privatnog biznisa, otvaranje firmi i fabrika u Srpskim sredinama na Kosovu. Tim ljudima po enklavama ne treba mnogo, jedino da zarade za koru hleba za sebe i za svoju porodicu. A cak ni to im nije omoguceno.
Otvaranjem fabrika i zaposljavanjem ljudi resili bi se osnovni egzistencijalni problemi i motivisali ljudi da ostanu na svojim ognjistima.
Vlast u Srbiji nema jasnu strategiju za pomoc preostalim Srbima, njima je jedino bitno da se sto duze odrze na vlasti, nista drugo ih i ne zanima.
Na Kosovu ionako nemaju mnogo glasova, samo 200 000, tako da ih ti ljudi dole uopste ne interesuju, za Srbiju oni kao da i ne postoje.
Njima je bitan Beograd pre svega, tu ima najvise glasaca i tu se osvaja pobeda na izborima. Sumadija i Vojvodina su im nesto manje u fokusu, a ostale regije u Srbiji vrlo malo ili skoro uopste.

Postoji i drugi nacin, za koji odmah znam da se nece sloziti vecina vas na forumu.
Za vreme Osmanske okupacije mnogi Srbi su isli u hajduke, bezali u sume i odatle pruzali otpor okupacionim Turskim vlastima. Doslo je vreme da se na Kosovu vrati tradicija Srpskih hajduka i komita.
U Srpskim sredinama na Kosovu, zbog solidnog prirodnog pristaja, zivi vecina mladih ljudi. Svi oni su spremni za borbu i spremni da poloze svoj zivot za slobodu.
Sve nas drzava moze u saradnji sa Ruskom vojskom poslati u specnaz i druge specijalne jedinicice na sestomesecnu obuku, gde bi savladali osnovne vestine reatovanja, stekli fizicku spremu i postali vicni u rukovanju oruzjem.
Nakon zavrsene obuke presli bi na metode gerilskog ratovanja. Napadali bi siptarsko stanovnistvo, kosovsku policiju, medjunarodne snage. Sejali bi strah i teror medju njima i jasno im dali do znanja da se ne slazemo sa okupacijom nase teritorije. Kad se americkim majkama budu vracala deca u crnim kesama i kada budu dizale paniku u javnosti zbog toga, USA ce preispitati i promeniti svoju prema Kosovskom problemu.
Bolje je i poginuti u borbi nego ziveti kao neciji rob i gradjanin drugog reda.
Takodje bi napadali one Srbe sa Kosova koji su se naselili u centralnu Srbiju, i time ih primorali da se vrate na svoju dedovinu.
 
A ni drugi nije los.

Samo se tebi mozda ne svidja zato sto bi guza bila u opasnosti...

Други је немогућ, зато што су на власти у Србији издајници, који би Шиптарима послали помоћ у борби против ''Српских терориста''.:(

Међутим то не значи да таква опција у неком будућем времену неће бити могућа.
 
Ovo za zaposljavanje je problem i kod nas i isto tako ljudi gledaju kako da odu u inostransvo da bi zaradili koji dinar.
Kredite namenjene za pokretanje biznisa uzimaju pa kupuju automobile.
Ovaj drugi nacin, pa ja govorim da treba da se ugledamo na Izrael ali sta se moze kad smo tupav narod.
 
Eto postavi se konstruktivna tema, i odmah se pocinje guslanje o turcima,hajduciji i sl.glupostima :dash:
Tom tvom bratu ( ili nekom njegovom zemljaku Albancu ) kad bi neko poklonio traktor sa svom pratecom mehanizacijom, napravio bi krug po selu i prvom prilikom bi ga prodao da kupi bemvejca i mobilni telefon :hahaha::hahaha:
 
Poslednja izmena:
Eto postavi se konstruktivna tema, i odmah se pocinje guslanje o turcima,hajduciji i sl.glupostima :dash:
Tom tvom bratu ( ili nekom njegovom zemljaku Albancu ) kad bi neko poklonio traktor sa svom pratecom mehanizacijom, napravio bi krug po selu i prvom prilikom bi ga prodao da kupi bemvejca i mobilni telefon :hahaha::hahaha:

Znajuci njega licno, mislim da bi upravo to uradio...:ok:

Ali vecina mladih ljudi po enklavama veruj mi da nebi. To su radna, vredna, porodicna deca koja bi svaku pomoc iskoristila da obezbede egzistenciju za sebe i svoju familiju.
Samo nema ko da im obezbedi posao, nemaju nacin da zarade novac pa se okrecu ili porocima, alkoholu, marihuani. ili sa druge strane idu u verski fanatizam, citaju bibliju, idu po crkvama, mole se non stop. Takvi su mladi po Kosovskim enklavama, retko ko ima posao i retko ko radi i zaradjuje....
 
Znajuci njega licno, mislim da bi upravo to uradio...:ok:

Ali vecina mladih ljudi po enklavama veruj mi da nebi. To su radna, vredna, porodicna deca koja bi svaku pomoc iskoristila da obezbede egzistenciju za sebe i svoju familiju.
Samo nema ko da im obezbedi posao, nemaju nacin da zarade novac pa se okrecu ili porocima, alkoholu, marihuani. ili sa druge strane idu u verski fanatizam, citaju bibliju, idu po crkvama, mole se non stop. Takvi su mladi po Kosovskim enklavama, retko ko ima posao i retko ko radi i zaradjuje....

Ma znam covece znam, sve ja to znam. Toliki ljudski mladi potencial zlata vredan propada...zalosno !!!
Mladi na Kosovu ( u svim zajednicama ) nemaju za sada nikakvu perspektivu...
 
Ma znam covece znam, sve ja to znam. Toliki ljudski mladi potencial zlata vredan propada...zalosno !!!
Mladi na Kosovu ( u svim zajednicama ) nemaju za sada nikakvu perspektivu...

A sta ce biti tek kad se otvori u buducnosti vizni rezim i budu u prilic negde drugde nesmetano da putuju i da se zaposljavaju.
Tad na Kosovu ima da ostanu samo starci, jer niko drugi nece hteti da zivi na toj tuznoj i cemernoj zemlji, punoj krvi i nesreca raznih vrsta..

Znajuci kakva je vladajuca garnitura i kod Srba i kod Siptara ne vidim da ce se tu ista promeniti, moze samo da bude jos gore, kad su nam na vlasti lopovi i hostapleri najgore vrste.
Sto kaze Beogradski Sindikat u jednoj pesmi, "prodali bi kevu da u tome vide korist"..
 
A sta ce biti tek kad se otvori u buducnosti vizni rezim i budu u prilic negde drugde nesmetano da putuju i da se zaposljavaju.
Tad na Kosovu ima da ostanu samo starci, jer niko drugi nece hteti da zivi na toj tuznoj i cemernoj zemlji, punoj krvi i nesreca raznih vrsta..

Znajuci kakva je vladajuca garnitura i kod Srba i kod Siptara ne vidim da ce se tu ista promeniti, moze samo da bude jos gore, kad su nam na vlasti lopovi i hostapleri najgore vrste.
Sto kaze Beogradski Sindikat u jednoj pesmi, "prodali bi kevu da u tome vide korist"..

Tacno ni jedan pametan(ko ja :mrgreen: ) nece ostati na Kosovu, osim staraca i kvazi politicara koji su se nakrali para...Hebes zivot kad ustanes ujutro a ne znas sta ces sa sobom....Ni hebenu kafu sebi ne mozes da skuvas a da ne zafali il' voda il'struja :dash::dash:
 
Poslednja izmena:
Tacno ni jedan pametan(ko ja :mrgreen: ) nece ostati na Kosovu, osim staraca i kvazi politicara koji su se nakrali para...Hebes zivot kad ustanes ujutro a ne znas sta ces sa sobom....Ni hebenu kafu sebi ne mozes da skuvas a da ne zafali il' voda il'struja :dash::dash:

Tako mu dodje. Ja cu ipak da ostanem, previse sam vezan za ovaj grad i moj kraj da bih bilo gde isao. Ipak je Srbija za mene tudjina, tudji ljudi, tudji mentalitet.....ti odakle si brate ako nije tajna?
 
Joj mislim da ce se Srbi s Kosova brze iseliti nego oni iz Hrvatske...a i ne trebaju ostati..ja po slikama sudim..a kosovska drzava je najgora na Balkanu po infrastrukturi i tako dalje...tamo mozes samo biti prodavac meda...

Ne kaze se joj mislim nego ja mislim.

I drugo, ako tako mislis zasto se nismo dosad iselili? Evo proslo je 11 godina od okupacije..

Kad smo izdrzali do sad ono najgore sto je vec bilo, svakodnevna ubistva i eksplozije, izdrzacemo i sada kad je stanje makar malo mirnije...
 
Znajuci njega licno, mislim da bi upravo to uradio...:ok:

Ali vecina mladih ljudi po enklavama veruj mi da nebi. To su radna, vredna, porodicna deca koja bi svaku pomoc iskoristila da obezbede egzistenciju za sebe i svoju familiju.
Samo nema ko da im obezbedi posao, nemaju nacin da zarade novac pa se okrecu ili porocima, alkoholu, marihuani. ili sa druge strane idu u verski fanatizam, citaju bibliju, idu po crkvama, mole se non stop. Takvi su mladi po Kosovskim enklavama, retko ko ima posao i retko ko radi i zaradjuje....

Dobra tema i napokon konstruktivan razgovor. Pošto si odozdo i znaš kako je po enklavama šta bi po tebi država trebalo da uradi da pomogne ljudima u enklavama i da li je to moguće?
 
Tako mu dodje. Ja cu ipak da ostanem, previse sam vezan za ovaj grad i moj kraj da bih bilo gde isao. Ipak je Srbija za mene tudjina, tudji ljudi, tudji mentalitet.....ti odakle si brate ako nije tajna?

OK :ok: ako si tako odlucio, svakako covek treba da se bori da opstane kolko je to moguce tamo gde zivi...Budi hrabar i istrajan u svom cilju koji zelis postici :ok:
 
Ne kaze se joj mislim nego ja mislim.

I drugo, ako tako mislis zasto se nismo dosad iselili? Evo proslo je 11 godina od okupacije..

Kad smo izdrzali do sad ono najgore sto je vec bilo, svakodnevna ubistva i eksplozije, izdrzacemo i sada kad je stanje makar malo mirnije...

Znam to da se pocinje sa "Ja" ali volim vise pisati "Joj"...zvuci tragicno pa zato...a i rekao sam ti da nisam ucio maternji jezik....vec iskljucivo njemacki pa zato sam i "nepismen" :hahaha:

Pa dobro de mi reci...koliko vas je bilo prije a koliko je sada...negdje sam citao oko 7 % ako je to uopce tocno....Kosovo je Botswana Balkana! Tamo nema perspektive za mlade Srbe...okrenut ce se Srbiji i tamo ih ce put voditi svjetlijoj buducnosti...
 
Dobra tema i napokon konstruktivan razgovor. Pošto si odozdo i znaš kako je po enklavama šta bi po tebi država trebalo da uradi da pomogne ljudima u enklavama i da li je to moguće?

Pa ima mnogo nacina. Mnogo toga moze da se uradi, samo ne postoje ljudi koji ce to da sprovedu.

Pre svega, ako je drzavi interes da ljudi ostanu dole, treba POSAO da se obezbedi. Od toga sve pocinje.

Objasnio bi ti jos neke stvari koje bi mogli da se urade, ali dolaze mi neki jos gosti jos malo pa treba da palim, nastavicemo diskusiju sledecom prilikom...
 
Pa ima mnogo nacina. Mnogo toga moze da se uradi, samo ne postoje ljudi koji ce to da sprovedu.

Pre svega, ako je drzavi interes da ljudi ostanu dole, treba POSAO da se obezbedi. Od toga sve pocinje.

Objasnio bi ti jos neke stvari koje bi mogli da se urade, ali dolaze mi neki jos gosti jos malo pa treba da palim, nastavicemo diskusiju sledecom prilikom...

Važi, trebalo bi da se čuje kako je u enklavama i šta država može konkretno da im pomogne.
 
Treba se zapitati kako to da je Srbija od 2003 pa sve do sada izdvajala godisnje po 500 miliona evra ( pet stotina miliona evra ) za tamosnje Srbe a jedino kod Srpske zajednice na Kosovu postoje narodne kuhinje ???

BEOGRAD 25. 11. 2008



SRBI KRADU SRBE NA KOSOVU?!

Ministarstvo za Kosovo i Metohiju došlo do dokaza da su u proteklih nekoliko godina pokradeni milioni evra namenjeni Srbima u pokrajini.
Specijalna komisija Ministarstva za Kosovo i Metohiju došla je do dokaza da su u poslednjih nekoliko godina pokradeni milioni evra namenjeni Srbima sa Kosova! Ova komisija završiće istragu za najviše 15 dana, a protiv svih odgovornih biće podnete krivične prijave.

Kako saznajemo, najveće krađe „srpskih para" na Kosovu zabeležene su od 2002. do 2005. godine na severu Kosova. Proneverene su pare koje su uplaćivane iz srpskog budžeta, ali i novac koji je lokalnim samoupravama i institucijama uplaćivao UNMIK!

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/52025/SRBI+KRADU+SRBE+NA+KOSOVU!.html

Pazite pise da ce ministarstvo za Kosovo, izvrsiti istragu u roku od 15 dana :mrgreen: datum ... Jel neko odgovarao :think:
 

Back
Top