Никола Пашић - политичар који је имао одговоре на најтежа питања у вези религије

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Nikola%20Pasic%201.jpg


Св. Вл. Николај Велимировић писао је о свом савременику Николи Пашићу као веома религиозном човеку. У душевним тишинама великог старца Николе Пашића вера је играла веома важну улогу. Пашић је учествовао у дијалогу са Богом – молитвом, којом се толико пута спасавао од дијалога са људима, а у моментима тешких искушења, знао је Пашић да пође за Христом у молитвену атмосферу Гетсиманског врта, са сузом у оку и грашкама зноја на челу. Приликом неког злочина, који је остао некажњен, један атеиста у Пашићевом присуству узвикнуо је:
-Доиста нема Бога!
Пашић ће му на то:
-Не мислите ваљда да је Бог жандарм који прави записник на месту злочина?
Дијалог се наставио на следећи начин...
Атеиста: Како то да ви хришћани верујете у три Бога, које називате Тројицом?
Пашић: Не верујемо ми у три бога, него у једнога. Зар ви не знате да је Бог саздао сунце да буде слика Свете Тројице? У Сунцу је троје: круг (обли) светлост и топлота. Тако је и Бог ОЦУ, Сину и Дух Свети. А као што је ипак једно сунце, тако је један и Бог.
Атеиста: Али господине Пашићу, нема доказа да и тај један Бог постоји.
Пашић: Сва бића сведоче о Њему, јасније него сат о сајџији и, град о градиоцима, и песма о певачу, и реч о језику и разуму. Бог је јаснији од сунца, мени збиља није јасно, како толики мрак може пасти на разум човечији, да не може да прочита и разуме почетно и завршно слово свих бића у свету?
Атеиста. Ако је Бог свемогућ, може ли створити камен толико тежак да га не може подићи?
Пашић: То је бесмислено питање господине. Одговор је потпуно лак и јасан. Бог баш зато што је свемогућ, не може не моћи. А не моћи не моћи, управо и значи све моћи, као што не бити невечан значи бити вечан, или као што је у математици минус пута минус једнако плус.
Атеиста: Али ко је створио Бога?
Пашић: По православној догматици Бог је вечно биће. А оно што је вечно, то по најочигледнијим законима логике не може бити створено. Да је Бог створен, онда он не би био Бог о коме на основу Библије говори православна догматика, а на основу разума и свака здрава философија.
Атеиста: Какву корист човек има од религиозности?
Пашић: Ја као религозан човек, имам све оно о чему неверници само могу да сањају. Мој душевни мир је непомућен, радост у мом срцу је велика, имам Господа као ослонац у искушењима, Христос ми је утеха и нада у страдањима, имам смисао живота, а знам да свега тога бесловесни незнабожци немају. Зато веруј дете, има Бога. Веруј усамљениче, ниси сам. Веруј работниче, јер Господ даје моћ. Веруј болесниче, благи Творац исцелиће те. Веруј самртниче, зато што те Бог чека у царству вечног живота.
Атеиста: Религиозност је само преживела празноверица.
Пашић: У историји је било покушаја да се религија насилно уништи, а да се на упражњено место унесе атеизам, но ти су покушаји доносили људима само ратове и зверства, после чега се човечанство опет враћало Богу.
Атеиста: Али господине Пашићу сви говоре да верују у Бога, али мало ко му се моли. Зашто је потребна молитва?
Пашић: Молитва у свему помаже. У то ме је уверио мој пријатељ Ристо Ковачевић из Мостара. Причао ми Ристо „Једне године ни у кога у Мостару не роде кајсије, осим у мене. Једна була добијала је понекад 60 000 динара за кајсије из свог воћњака, а те године није добила ни динар. Сав се Мостар чудио како то да само моје кајсије те године роде. Дошао чак и поп, мој познаник и упита ме: „Да нијеси заљевао?“ „А ђе ћу заљевати, Божији човече? А да ти истину речем, попе, јесам вала заљевао, али не водом, него ево овако: неколико пута устајао сам у зору, унижао кадионицу и кадио по воћу молећи се Богу. То је једино што сам ја чинио више него ли други Мостарци. Па бива, ето, Бог видео па дао“.
Атеиста: Ма вера у Бога је само израз човекове немоћи спрам природе.
Пашић: О, када религија не би била насушна потреба људске душе, када би безбоштво било макар мало утешније за људско срце и привлачније за људски разум, онда се религија са својим моралним оптерећењем човека не би уопште могла ни појавити у роду људском, а камо ли постати свеопшта појава.


Овај разговор је показатељ, да је генијални Пашић знао одговоре и на најтежа питања. Данашњи демагози, који се глођу око власти, нису ни до колена великом Николи Пашићу, џаба им и сви докторати и знања, јер како је рекао Томас Стернс Елиот: "Модерни људи су изгубили мудрост у знању, а знање у информацијама.“

Доста се може научити из списа Св. Вл. Николаја о овим старим мудрим људима попут Николе Пашића.
 
.

Bolje ti kolega vidi šta je pisao Arčibald Rajs o tom našem voljenom političaru...

Знам, читао сам књигу "Чујте Срби!" Сматрам да је Милан Стојадиновић био лопов, али што се тиче Пашића, више ћу веровати Николају Велимировићу него Арчибалду Рајсу.
 
Poslednja izmena:
Знам, читао сам књигу "Чујте Срби!" Сматрам да је Милан Стојадиновић био лопов, али што се тиче Пашића, више ћу веровати Николају Велимировићу.

Одговор је потпуно лак и јасан. Бог баш зато што је свемогућ, не може не моћи. А не моћи не моћи, управо и значи све моћи, као што не бити невечан значи бити вечан, или као што је у математици минус пута минус једнако плус.

Čim nešto počne sa "odovor je lak i potpuno jasan" znaš da će biti potpuno nejasan i sumanut.

Elem, prvo, mislim da je ovaj "dijalog" izmišljen, drugo mislim da se ovim Nikolaj malo ulizivao Pašiću iz ne znam kojih pobuda, i treće, dobijam dijareju od Velimirovića i veličanja istog kao neke mudre glave.
 
dobijam dijareju od Velimirovića i veličanja istog kao neke mudre glave.

Не желим да скрећем са теме, али чак је и либерални Александар Шмеман за Велимировића записао "Николај је најеминентнији православни владика 20. века."
 
Дијалог се наставио на следећи начин...
Атеиста: Како то да ви хришћани верујете у три Бога, које називате Тројицом?
Пашић: Не верујемо ми у три бога, него у једнога. Зар ви не знате да је Бог саздао сунце да буде слика Свете Тројице? У Сунцу је троје: круг (обли) светлост и топлота. Тако је и Бог ОЦУ, Сину и Дух Свети. А као што је ипак једно сунце, тако је један и Бог.

дакле, бог је послао самог себе да га разапну на крст.

Атеиста: Али господине Пашићу, нема доказа да и тај један Бог постоји.
Пашић: Сва бића сведоче о Њему, јасније него сат о сајџији и, град о градиоцима, и песма о певачу, и реч о језику и разуму. Бог је јаснији од сунца, мени збиља није јасно, како толики мрак може пасти на разум човечији, да не може да прочита и разуме почетно и завршно слово свих бића у свету?

лепо је ово лирско изражавање господина пашића, али тема, тј. питање је много озбиљније да би он оваквим цицибанским начином на њега одговорио; чиме је показао да заправо нема појма шта је питан.


Атеиста: Какву корист човек има од религиозности?
Пашић: Ја као религозан човек, имам све оно о чему неверници само могу да сањају. Мој душевни мир је непомућен, радост у мом срцу је велика, имам Господа као ослонац у искушењима, Христос ми је утеха и нада у страдањима, имам смисао живота, а знам да свега тога бесловесни незнабожци немају. Зато веруј дете, има Бога. Веруј усамљениче, ниси сам. Веруј работниче, јер Господ даје моћ. Веруј болесниче, благи Творац исцелиће те. Веруј самртниче, зато што те Бог чека у царству вечног живота.

још једна психички нестабилна особа која није у стању да замисли да може да има и мир и радост у срцу без измишљања фиктивних ликова; а пошто није у стању да замисли закључује да они који нису измислили фиктивног лика немају ни све што нуди једна таква илузија.

Атеиста: Религиозност је само преживела празноверица.
Пашић: У историји је било покушаја да се религија насилно уништи, а да се на упражњено место унесе атеизам, но ти су покушаји доносили људима само ратове и зверства, после чега се човечанство опет враћало Богу.

да, иначе ратови и зверства нису постојали пре и после тих покушаја. треба само да ме подсети која то зверства и ратови су вођени у име атеизма, па да кренемо са листом шта је све вођено у име хришћанства и ислама.

Атеиста: Али господине Пашићу сви говоре да верују у Бога, али мало ко му се моли. Зашто је потребна молитва?
Пашић: Молитва у свему помаже. У то ме је уверио мој пријатељ Ристо Ковачевић из Мостара. Причао ми Ристо „Једне године ни у кога у Мостару не роде кајсије, осим у мене. Једна була добијала је понекад 60 000 динара за кајсије из свог воћњака, а те године није добила ни динар. Сав се Мостар чудио како то да само моје кајсије те године роде. Дошао чак и поп, мој познаник и упита ме: „Да нијеси заљевао?“ „А ђе ћу заљевати, Божији човече? А да ти истину речем, попе, јесам вала заљевао, али не водом, него ево овако: неколико пута устајао сам у зору, унижао кадионицу и кадио по воћу молећи се Богу. То је једино што сам ја чинио више него ли други Мостарци. Па бива, ето, Бог видео па дао“.

молитва као аутосугјестивна терапија свакако да помаже, међутим није потребно измишљати свемоћног психолога коме мораш много што шта поред молитве да угађаш. постоје много ефикасније и практичније методе, а ако је потребно ту је дом здравља и упут.

Атеиста: Ма вера у Бога је само израз човекове немоћи спрам природе.
Пашић: О, када религија не би била насушна потреба људске душе, када би безбоштво било макар мало утешније за људско срце и привлачније за људски разум, онда се религија са својим моралним оптерећењем човека не би уопште могла ни појавити у роду људском, а камо ли постати свеопшта појава.

опет небулозно давање ексклузивитета религији у неким стварима. стоји да је религија најпријемчивија и лако попаљива за просечног човека; али кад већ посматра глобално, онда би требало рећи да је она донела много више зла него доброг.

Овај разговор је показатељ, да је генијални Пашић знао одговоре и на најтежа питања.

јесте, ко што је памела показатељ природних груди :hahaha:
 
1. још једна психички нестабилна особа која није у стању да замисли да може да има и мир и радост у срцу без измишљања фиктивних ликова;

2. да, иначе ратови и зверства нису постојали пре и после тих покушаја. треба само да ме подсети која то зверства и ратови су вођени у име атеизма, па да кренемо са листом шта је све вођено у име хришћанства и ислама.

3. религија је донела много више зла него доброг.

:

1. „Материјални предмети нам не могу донети истинску срећу, само taedium vitae, након чега је особа савладана још већом депресијом него пре." Архиепископ Натанаил Лвов

"Свет никоме не може дати срећу: како верницима тако и неверницима. Само верник осећа дубље тугу, када га свет заробљава у његову мрежу страсти. А код неверника ова туга се манифестује у глувој злоби, незадовољству, досади,
које они покушавају заглушити, вином, бујицом вањских утицаја, телесним и душевним насладама, као да хоће да умање бол од ране, али непрестано је загађујући."
Архимандрит Рафаил Карелин

2. Неверницима ( нацистима и комунистима) је пошло за руком оно што верницима никада није, да побију за један век преко 200 милиона људи у име Дарвинове " природне селекције и борбе за опстанак", можда пак у име Ничеових "надљуди-надчовека" или у име Марксовог "бескласног раја".

3. Немој кривити Бога и религију, криви људе, ево да ти цитирам и Н. Берђајева:
"Није католичка црква крива за средњовековну суровост и нетрпељивост већ варварска човекова природа."
 
1. „Материјални предмети нам не могу донети истинску срећу, само taedium vitae, након чега је особа савладана још већом депресијом него пре." Архиепископ Натанаил Лвов

атеизам не подразумева материјалистики поглед на живот, па тај архиепископ, баш као никола пашић: појма нема.

"Свет никоме не може дати срећу: како верницима тако и неверницима. Само верник осећа дубље тугу, када га свет заробљава у његову мрежу страсти. А код неверника ова туга се манифестује у глувој злоби, незадовољству, досади,
које они покушавају заглушити, вином, бујицом вањских утицаја, телесним и душевним насладама, као да хоће да умање бол од ране, али непрестано је загађујући."
Архимандрит Рафаил Карелин

гнусна лаж

2. Неверницима ( нацистима и комунистима) је пошло за руком оно што верницима никада није, да побију за један век преко 200 милиона људи у име Дарвинове " природне селекције и борбе за опстанак", можда пак у име Ничеових "надљуди-надчовека" или у име Марксовог "бескласног раја".

то што комунизам подразумева атеизам апсолутно не значи да су ратови вођени у име атеизма. хитлер је водио рат у име неке своје болесне идологије која није идологија атеизма, а стаљин је такође вршио злочине у име марксизма који подразумева атеизам, а не у име атеизма, а још мање у име дарвинове теорије еволуције. дакле, оваква подметања су смешна и за неког ко има 2 грама мозга.

3. Немој кривити Бога и религију, криви људе, ево да ти цитирам и Н. Берђајева:
"Није католичка црква крива за средњовековну суровост и нетрпељивост већ варварска човекова природа."

ма немој, сад би још да се оградите од свих злочина који су рађени у име христа. важно да сте унапред подметнули кривицу атеизма за холокауст. не пије воду. католичка црква је крива за средњевековну суровост, јер јер она чинила ту суровост у име своје идологије. та идеологија се временом мењала, па су касније скапирали да није уреду да пале живе људе.
 
не пије воду. католичка црква је крива за средњевековну суровост, јер јер она чинила ту суровост у име своје идологије. та идеологија се временом мењала, па су касније скапирали да није уреду да пале живе људе.

Хришћани су несавршени, али је хришћанство савршено, дакле немој кривити Бога, него људе, а на твоју констатацију, поново Берђајев генијално одговара:

"Они који осуђују хришћанство на основу грехова хришћана не би могли ни сами да испуне највише захтеве хришћанства, штавише они и не покушавају да то учине...
Лоши хришћани су собом заклонили истинито хришћанство; лоша дела хришћана, њихово изопачавање хришћанства, њихови преступи, више падају у очи но велика истина хришћанства..."
 
као што рекох, суровост је чињена у име идологије хришћанства. црква није палила људе зато што су црквена лица била варварске природе; већ их је палила зато што се тада мислило да је то хришћански, у име бога. то се временом променило, али то не значи да тога није било. ако сада хришћанство посматрате другачије од средњег века, не значи да га нисте у средњем веку посматрали тако како сте га посматрали.

дурго, ако је хришћанство савршено...за ових пар хиљада година никако да видимо бар с од савршености; а што је најгоре не назире се ни у будућности. ако вама није довољно 2 хиљаде година да скапирате да хришћанство не може да донесе добро друштву, мени јесте. ја мислим да је 2 хиљаде година сасвим довољан период да се нека идолоија покаже као добром и корисном за цивилизацију или као лошом и деструктивном.

и још нешто, немој уопште да се замајаваш да су ти ликови које цитираш генијалци. можда јесу у твојим очима, у мојим су смешни.
 
то што комунизам подразумева атеизам апсолутно не значи да су ратови вођени у име атеизма. хитлер је водио рат у име неке своје болесне идологије која није идологија атеизма, а стаљин је такође вршио злочине у име марксизма који подразумева атеизам, а не у име атеизма, а још мање у име дарвинове теорије еволуције. дакле, оваква подметања су смешна и за неког ко има 2 грама мозга.

pogovo da ko se setimo činjeni ce da su obojica bila aktuelna posle Pašića....
 
као што рекох, суровост је чињена у име идологије хришћанства. црква није палила људе зато што су црквена лица била варварске природе; већ их је палила зато што се тада мислило да је то хришћански,
То нису радили хришћани него паписти.Јер сваки јеретик је скривени незнабожац.Бркаш ти лочнчиће.

ако сада хришћанство посматрате другачије од средњег века, не значи да га нисте у средњем веку посматрали тако како сте га посматрали.
Ама на које хришћанство ти мислиш.Паписти нису хришћани.О чему ти причаш?

дурго, ако је хришћанство савршено...за ових пар хиљада година никако да видимо бар с од савршености

А шта је за тебе савршенство?

а што је најгоре не назире се ни у будућности. ако вама није довољно 2 хиљаде година да скапирате да хришћанство не може да донесе добро друштву

А које је то добро које је добро за друштво?

ја мислим да је 2 хиљаде година сасвим довољан период да се нека идолоија покаже као добром и корисном за цивилизацију или као лошом и деструктивном.
Аха дакле по теби је пагански Рим био бољи.:dash:
 
То нису радили хришћани него паписти.Јер сваки јеретик је скривени незнабожац.Бркаш ти лочнчиће.


Ама на које хришћанство ти мислиш.Паписти нису хришћани.О чему ти причаш?



А шта је за тебе савршенство?



А које је то добро које је добро за друштво?


Аха дакле по теби је пагански Рим био бољи.:dash:

Naravno da je bio bolji. Roma victor!
 
То нису радили хришћани него паписти.Јер сваки јеретик је скривени незнабожац.Бркаш ти лочнчиће.

Ама на које хришћанство ти мислиш.Паписти нису хришћани.О чему ти причаш?

не бркам ја лончиће они јесу били хришћани јесу и сада, а то што се по вашим зилотским критеријумима они другачије зову и третирају, то је друга тема.


А шта је за тебе савршенство?

кад ти је проценат телесне масноће мањи од 10%

А које је то добро које је добро за друштво?

рецимо атеизам је добро за друштво, али не мора само то, у сваком сл. све је боље од хришћанства и ислама.

Аха дакле по теби је пагански Рим био бољи.:dash:
то није закључак. поента је да је 2 хиљаде година довољно дуг период, чак и превише дуг, да се ове религије напусте, пошто очигледно да не доносе добро цивилизацији. знам да то не иде тек тако, ал' мислим да је време да се оне полако гасе. у ствари и гасе се, ал'много споро.
 
то није закључак. поента је да је 2 хиљаде година довољно дуг период, чак и превише дуг, да се ове религије напусте, пошто очигледно да не доносе добро цивилизацији. знам да то не иде тек тако, ал' мислим да је време да се оне полако гасе. у ствари и гасе се, ал'много споро.

Ахм.А допринос цивилизацији је...
проценат телесне масноће мањи од 10%

И кад се то тело претвори у гнојаву и уцрвљалу масу.:sad2::rotf::rotf::rotf::rotf:
 
Па хајде објасни ми по чему су паписти хришћани.:dontunderstand:

то што се не крштавају исто ко зилоти, или крсте другачије од православаца, или имају клупе у црквама..све је то друга прича, а да су хришћани јесу.
 
Nikola%20Pasic%201.jpg


Св. Вл. Николај Велимировић писао је о свом савременику Николи Пашићу као веома религиозном човеку. У душевним тишинама великог старца Николе Пашића вера је играла веома важну улогу. Пашић је учествовао у дијалогу са Богом – молитвом, којом се толико пута спасавао од дијалога са људима, а у моментима тешких искушења, знао је Пашић да пође за Христом у молитвену атмосферу Гетсиманског врта, са сузом у оку и грашкама зноја на челу. Приликом неког злочина, који је остао некажњен, један атеиста у Пашићевом присуству узвикнуо је:
-Доиста нема Бога!
Пашић ће му на то:
-Не мислите ваљда да је Бог жандарм који прави записник на месту злочина?
Дијалог се наставио на следећи начин...
Атеиста: Како то да ви хришћани верујете у три Бога, које називате Тројицом?
Пашић: Не верујемо ми у три бога, него у једнога. Зар ви не знате да је Бог саздао сунце да буде слика Свете Тројице? У Сунцу је троје: круг (обли) светлост и топлота. Тако је и Бог ОЦУ, Сину и Дух Свети. А као што је ипак једно сунце, тако је један и Бог.
Атеиста: Али господине Пашићу, нема доказа да и тај један Бог постоји.
Пашић: Сва бића сведоче о Њему, јасније него сат о сајџији и, град о градиоцима, и песма о певачу, и реч о језику и разуму. Бог је јаснији од сунца, мени збиља није јасно, како толики мрак може пасти на разум човечији, да не може да прочита и разуме почетно и завршно слово свих бића у свету?
Атеиста. Ако је Бог свемогућ, може ли створити камен толико тежак да га не може подићи?
Пашић: То је бесмислено питање господине. Одговор је потпуно лак и јасан. Бог баш зато што је свемогућ, не може не моћи. А не моћи не моћи, управо и значи све моћи, као што не бити невечан значи бити вечан, или као што је у математици минус пута минус једнако плус.
Атеиста: Али ко је створио Бога?
Пашић: По православној догматици Бог је вечно биће. А оно што је вечно, то по најочигледнијим законима логике не може бити створено. Да је Бог створен, онда он не би био Бог о коме на основу Библије говори православна догматика, а на основу разума и свака здрава философија.
Атеиста: Какву корист човек има од религиозности?
Пашић: Ја као религозан човек, имам све оно о чему неверници само могу да сањају. Мој душевни мир је непомућен, радост у мом срцу је велика, имам Господа као ослонац у искушењима, Христос ми је утеха и нада у страдањима, имам смисао живота, а знам да свега тога бесловесни незнабожци немају. Зато веруј дете, има Бога. Веруј усамљениче, ниси сам. Веруј работниче, јер Господ даје моћ. Веруј болесниче, благи Творац исцелиће те. Веруј самртниче, зато што те Бог чека у царству вечног живота.
Атеиста: Религиозност је само преживела празноверица.
Пашић: У историји је било покушаја да се религија насилно уништи, а да се на упражњено место унесе атеизам, но ти су покушаји доносили људима само ратове и зверства, после чега се човечанство опет враћало Богу.
Атеиста: Али господине Пашићу сви говоре да верују у Бога, али мало ко му се моли. Зашто је потребна молитва?
Пашић: Молитва у свему помаже. У то ме је уверио мој пријатељ Ристо Ковачевић из Мостара. Причао ми Ристо „Једне године ни у кога у Мостару не роде кајсије, осим у мене. Једна була добијала је понекад 60 000 динара за кајсије из свог воћњака, а те године није добила ни динар. Сав се Мостар чудио како то да само моје кајсије те године роде. Дошао чак и поп, мој познаник и упита ме: „Да нијеси заљевао?“ „А ђе ћу заљевати, Божији човече? А да ти истину речем, попе, јесам вала заљевао, али не водом, него ево овако: неколико пута устајао сам у зору, унижао кадионицу и кадио по воћу молећи се Богу. То је једино што сам ја чинио више него ли други Мостарци. Па бива, ето, Бог видео па дао“.
Атеиста: Ма вера у Бога је само израз човекове немоћи спрам природе.
Пашић: О, када религија не би била насушна потреба људске душе, када би безбоштво било макар мало утешније за људско срце и привлачније за људски разум, онда се религија са својим моралним оптерећењем човека не би уопште могла ни појавити у роду људском, а камо ли постати свеопшта појава.


Овај разговор је показатељ, да је генијални Пашић знао одговоре и на најтежа питања. Данашњи демагози, који се глођу око власти, нису ни до колена великом Николи Пашићу, џаба им и сви докторати и знања, јер како је рекао Томас Стернс Елиот: "Модерни људи су изгубили мудрост у знању, а знање у информацијама.“

Доста се може научити из списа Св. Вл. Николаја о овим старим мудрим људима попут Николе Пашића.

Ko ovakve lihvare Pasicevog tipa hvali i u pobozne racuna, taj je sam daleko i predaleko od poboznosti i od Boga.

Nikola Pasic poznat po tome sto je u svojim politichkim kampanjama nosio cilindar i onda je govorio sirotinji raji da svoje zelje pise na jedan papiric i ubacuje u taj cilindar. Kasnije, kad bi voz polazio, on je mahao cilindrom i prosipao one papirice po njima najprostije rugajuci im se!

Serem mu se u cilindar i na njegovu poboznost! A Св. Вл. Николај bio je engleski spijun i mason kao i Pasic:

Members of this Fraternity were esteemed citizens, writers, poets, composers, businessmen, builders and pillars of society. Just to mention few of them - Dositej Obradovic, poet, writer, Minister of Education and founder of the first University in Serbia; Sima Milutinovic - Sarajlija, writer and tutor of Petar II Petrovic Njegos, one of our greatest poets, ruler of Montenegro and priest; Nikola Pasic, prime minister of Serbia, Stevan Mokranjac, composer and many others whose human and Masonic impact on people were immeasurable.

http://web.mit.edu/dryfoo/masonry/Reports/yugo.html

Moderatore, katanci ovo!
 
Poslednja izmena:

Back
Top